2019 m. balandžio 26 d. 08:40 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Vieversiai skelbia pavasarį

Vieversiai skelbia pavasarį nuotrauka, foto

Gražina JUODYTĖ.

© Asmeninio albumo nuotr.

Vasario 24-oji Lietuvoje skelbiama Vieversio diena. Senoliai manė, kad jei vieversėlis parskrenda anksčiau nei vasario 24 d., dar ilgokai bus šalta. Tačiau visus tuos senolių įsitikinimus paneigė Ventės rago Ornitologijos stoties vadovas Vytautas Jusys, pareiškęs, kad vieversiai yra sugrįžę ir vasario 6-ąją, ir kovo 26-ąją, bet nuo jų sugrįžtuvių visiškai nepriklausė, kada obelys žydės. Šiemet pirmuosius vieversius Lietuvoje V. Jusys stebėjo vasario 8 d.

Įkandin vieversių, pasak V. Jusio, Lietuvoje jau pasirodė ir nedideli pilkųjų žąsų pulkeliai, gervių "žvalgai", pavargusios gulbių poros.

"Netrukus turėtų pasirodyti ir pirmieji gandrai, kurių voros iš Pietų Afrikos link Lietuvos pajudėjo prieš kelias savaites", - pasakojo V. Jusys.

Nuo Kaziuko link Užgavėnių

Verslas yra verslas. Šiaip jau Kaziuko mugė Vilniaus ir Vilniaus krašto "nuosavybė". Bet prieš tris dešimtmečius ir Klaipėdoje tautodailininkai su amatininkais "pasispardė", ir pas mus Kazimierinių proga pradėtos rengti Kaziuko mugės.

Atvirai kalbant, man tos mugės Klaipėdoje atrodo svetimkūniai... Bet švenčių nebūna per daug. Kaip bevertintumėme tas muges, bet juk pėdiname kokios molinės puodynės ar švilpynės pirkti.

Dar ir kokį medinį šaukštą prigriebiam... Na, ir būtinai pasidairom verbų. Bet tos Vilniaus krašto tradicijomis iš sausuolių sudėliotos labai subrangusios. Žvilgsniais paglostome, o Verbų sekmadienį su kadagių puokštelėmis į bažnyčias einame.

Na, o antradienį, degindami mores giedosime "Žiema, žiema, bėk iš kiemo". Paprastai per Užgavėnes būtinai sulaukiu "kalėdojančių" vaikų. Bet jau kelinti metai durų nebeatidarau... Ne todėl, kad blynų ar saldainių būtų gaila.

Dar sovietmečiu vienos energingos pedagogės skatinama važiavau į Žemaitijos glūdumą pasižiūrėti, kaip miestelių žmones tas Užgavėnes švenčia. Švęsdavo įspūdingai - ir medines "ličynas" išsidrožę, ir aprangų pagal tradicijas "prisimodeliavę".

Bet svarbiausia, kokie tekstai būdavo "išdaužiami". Mirk iš juoko. Ir mūsų nedidelė kompanija pradėjome belstis į žemaičių namų duris.

Repertuaras nebuvo platus: "Atvažiavom iš Leckavos, norim blynų ir kakavos". Su popierinėmis "ličynomis" ant veidų dar ir pašokdavome. Ir tuomet šeimininkai kviesdavo prie stalo tų blynų skanauti. Įpildavo ir kakavos.

Žodžiu, vaišes teisėtai "užsidirbdavome". Jeigu kas vidun nekviesdavo, "atsipirkdavo" kapeikom. Jas "paaukojom" vairuotojui - benzinui. Cha, cha, cha, jo litras sovietmečiu tik 4 kapeikas tekaštavo.. Na, tai tarp kitko.

Tik noriu pasakyti, kad vaišes ar centus reikia užsidirbti. O ne taip, kaip tie per Užgavėnes kalėdojantys vaikai - pabeldžia ar paskambina, durims atsivėrus iš karto krepšą ar maišelį kiša. Kratyk tik be jokių dainų ar šokių... Tai - visai ne Užgavėnių ritualas, o elgetavimas.

GRAŽINA

Tel.49 34 35 darbo dienomis 10 - 13 val. arba rašykite laiškus el. pašto adresu grazina@ve.lt

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Pasaulyje, pilname kosmopolitinių iššūkių, tėvai, atsakingai ruošiantys savo vaikus gyvenimui, jau nežino,...

Vaikus auklėsime skandinaviškai, o anūkus - afrikietiškai? nuotrauka, foto

Viso pasaulio akiratyje - didžiulis gaisras, Paryžiaus Dievo Motinos (Notre-Dame) katedroje. 1163...

Katedros užsiliepsnoja nusigręžus žmonėms nuotrauka, foto

Kiekvienais metais dukart yra tikrinamos pavojaus sirenos. Beveik po kiekvienos patikros anksčiau...

Pavojaus sirenų tikrinimas dėl "paukščiuko"? nuotrauka, foto

Dar 2018 m. spalio mėnesį Lietuvos Seimas įteisino medicinines kanapes. Nuliūdinsiu visus...

Medicininių kanapių legalizavimas ar migla ligoniams? nuotrauka, foto

Į Klaipėdą atplaukė 33 kūdikiai nuotrauka, foto

Klaipėda, Vakar Klaipėdos kruizinių laivų terminale šį sezoną prišvartuotas pirmasis kruizinis laineris "MSC...

Šeštadienį Kuršių nerijoje rengiama talka nuotrauka, foto

Neringa, Nenustebkite po šio savaitgalio Neringoje radę liūtų pėdsakų – jų tikrai rasite....

A. Juozaitis: „...ir už rodomą beždžionę žmonės balsuos“ nuotrauka, foto

Lietuva, Ketvirtadienį LRT vykusiuose Prezidentų debatuose teisingumo tematiką kandidatai suprato skirtingai. Filosofas...

Kaip išsirinkti tinkamą pledą? nuotrauka, foto

Patarimai, Pledas puiki namų stiliaus detalė ir jaukios šilumos atributas, ypač kai vėsu...

Klaipėda, Paskelbta prieš 39 min.

Neringa, Paskelbta prieš 40 min.

Patarimai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...