2020 m. birželio 3 d. 06:42 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Verslininkas prognozuoja Didžiąją depresiją ir ragina ruoštis krizei

(3)

2020-04-07, 13:47

Rūta Steponavičienė

Verslininkas prognozuoja Didžiąją depresiją ir ragina ruoštis krizei nuotrauka, foto

Aurimas Levickas

© VE.lt fotomontažas

Reklama

Šių dienų nuotaikos prislėgė daugybę žmonių. Vieni liko be pajamų šaltinio, kiti bijo dėl etatų mažinimo ar bankroto, treti ieško galimybių, kaip prisitaikyti prie kardinaliai pasikeitusios ekonominės situacijos.

Akivaizdu, jog karantinas ir pandemija palietė visą pasaulį. Todėl NT investuotojas, verslininkas Aurimas Levickas kviečiavisus tautiečius rengti išgyvenimo strategijas bei atsarginius planus.

Kaip manote, ko galime tikėtis iš esamos situacijos?

Turiu jums dvi žinias: vieną gerą, kitą blogą. Pradėsiu nuo blogos. Mes labai sparčiais žingsniais judame visuotinės depresijos link. Ne tik tos, kai slegia bloga nuotaika ir nesimato šviesos tunelio gale.Manau, kad žengiameį ekonominę depresiją, kada krizė apima visas ūkio šakas ir valstybes.

Panaši krizė vyko 1929–1933. Ją iki šiol vadiname„Didžiąja ekonomine krize“ arba „Didžiąja depresija“. Vėliau patyrėme2009 metų krizę, kai darbdaviai neišgalėdavo mokėti atlyginimų ar bankaireikalaudavolaiku padengti įmokas.

Tačiau kalbu ne apie tai. Tuomet būdavo išeitis – vienas iš šeimos narių kraudavosi lagaminus ir važiuodavo į UK ar Skandinaviją laimės ir geriau apmokamo darbo ieškoti. Dabargali būti daug blogiau.„Didžioji depresija“ po artėjančios krizės nebeatrodys tokia ir didelė.

Kodėl kyla tokios pesimistinės prognozės?

Verslai stoja, dalis žmonių jau atleisti arba gauna penktadalį to, ką uždirbdavo anksčiau. Kita dalis žmonių karantino sąlygomis dirba iš namų, tikėdamiesi, kad jau greitu metu viskas stos į savo vėžes ir vėl bus kaip buvo. NEBUS! Visi dabar privalėsime gyventi iš tų finansinių „lašinių“, kuriuos spėjome užsiauginti per dešimties metų ekonomikos pakilimo ciklą.

Pamenate, kad visi finansų konsultantai, kaip susitarę sakydavo, jog privalote turėti 3-6 mėn. pinigų rezervą? Siūlau nepamiršti, kad šios santauposskirtos standartinei situacijai, kada, augant ekonomikai, netekę darbo per 3-6 mėn. galėtumėte persiorientuoti arba susirasti naują.

Dabar viskas kitaip. Ekonomika neauga, o yra laisvame kritime į nežinomybę. Tad net dvylikai mėnesių skirtos santaupos gali jūsų neišgelbėti. Ar galėtumėte sau sąžiningai prisipažinti, kas tiek esate atsidėję „nenumatytiems atvejams” ar „juodai dienai”?

Tyrimų neturiu, bet esu tikras, kad mūsų ekonominis „lašinukas“ labai plonas. Ir ne tik mūsų. Tas pats Amerikoje ar kitose šalyse, todėl gali greitai ateiti ta diena, kada nebesutiksite laiptinės kaimyno, nes jis tiesiog nebeturės iš ko mokėti buto nuomos ir bus priverstas su visa šeima persikraustyti atgal pas tėvus. Manau, jog greitai ateis diena, kai ta grikių košė pasirodys visai neblogas būdas pažaboti alkį.

Ką tuomet daryti, jei nesame tinkamai pasirengę krizei?

Reklama

Akivaizdu, kad jei laiku neprivalgėme medaus, šiuo metu jo neprilaižysime. Sėdėti ir tikėtis, kad viskas bus kitaip yra beprasmiška. Jau šiandien turite sušaukti savo šeimos tarybą ir dėti visas „kortas“ ant stalo.

Patraukti visus asmeninius titulus ir ambicijasbei kurti strategiją, kaip toliau išgyvensite ir ką veiksite, jei karantinas užsitęs ne vieną mėnesį, arba grįžus po jo, jūsų paslaugos įmonei jau bus nebereikalingos,ojūsų verslo tiekiamų prekių ar paslaugų niekam nebereikės.

Turite suprasti, kad grius bankai, keisis monetarinė sistema ir tai nebus trumpos atostogos su vaikais namuose. Jau šiandien turite turėti planą B, C ir D, ko imsitės, kad galėtumėte atstatyti sumažėjusį pajamų srautą.

Norėtųsi tikėti, kad mes nesulauksime dienos, kada prasidės kova už išgyvenimą, padidės nusikaltimai, parduotuvių ar namų plėšimai.Deja, nuo tokios ateities nesame apsaugoti.

Gal turite patarimų, kaip nedelsiant būtų galima ruoštis ir ieškoti išeities?

Galiu išskirti šias rekomendacijas:

Reklama

1. Galvokite plačiau už savo šiandienos suvokimų ribų. Net ir kvailiausia mintis gali būti idealiausia artimoje perspektyvoje.

2. Išanalizuokite, kokie sektoriai ir verslai geriau išgyveno ekonomines depresijas ar dideles krizes anksčiau. Pamąstykite, kaip jūs galite tuo pasinaudoti.

3. Negalvokite Lietuvos mastu. Šiais laikais, neišeidami iš namų, jūs galite nupirkti prekę Singapūre ir už pirkėjo pinigus pristatyti ją į JAV.

4. Neveikite po vieną. Visada pasieksite geresnių rezultatų, jei kooperuositės kartu su šeimos nariais, artimaisiais, giminėmis, draugais ar kolegomis.

5. Pasistenkite apsiriboti nuo negatyvių gąsdinimų ir neigiamo turinio. Tokia informacija dar labiau jus žlugdys ir gesins šviesą tunelio gale. Turite išlikti ramūs ir sąmoningi.

Stresas ir įtampa nėra nei jūsų sąjungininkai, nei pakeleiviai. Ieškokite būdų, kaip išlikti ramiems ir budriems.

Reklama

Galbūt padės meditacija, pozityvios mintys, malda, padėkos žurnalas, cirkuliacinis kvėpavimas ar kiti jums priimtini metodai. Šiuo metu daug nemokamos pagalbos galite rasti socialiniuose tinkluose.

6. Susikurkite kuo daugiau pajamų srautų. Čia jūsų neturėtų atbaidyti darbai, kurių paprastomis sąlygomis niekada nedarytumėt. Net papildomi 20 eurų per dieną bus ne iš piniginės, o į ją. Tai padidina šansus išgyventi.

7. Peržiūrėkite visas savo išlaidas. Atsisakykite to, kas nėra gyvybiškai svarbu ar reikalinga (pvz. 100 TV kanalų). Parduokite tai, ko jau seniai nenaudojate.

8. Per krizę žmonėms nereikia prabangos prekių, jie nori maisto. Jei turite sklypą, kurį dėl laiko stokos apsėjote žolyte, suarkite ir pradėkite auginti saudaržoves.

9. Mokykitės naujų dalykų. Šiuo metu galite baigti studijas užsienio universitetuose net neišėję iš namų. Internete gausu vaizdo įrašų ir mokymų,padedančių keisti profesiją, todėl JŪS esate geriausias turtas, į kurį dabar reikėtų investuoti.

10. Pasirūpinkite, kad jūsų kredito istorija būtų nepriekaištinga. Gali ateiti laikas, kai jums reikės skolintis, tačiau, dėl vienos ar kitos laiku negrąžintos įmokos, jūsų kredito istorija bus sugadinta ir paskolos negausite, arba ją siūlys už kosmines palūkanas.

Reklama

11. Pasirūpinkite ilgai negendančio maisto atsargomis. Jau geriau išklausyti žmonių pašaipas dėl didelio atsargumo, nei likti alkaniems ir nepasiruošusiems.

12. Pasirūpinkite grynaisiais. Prisiminkite Graikijos pavyzdį, kai žmogui per dieną bankomatas išduodavo po 50 eurų. Per krizę CASH IS THE KING (aut. past. „pinigai yra karalius“)!

13. Pasitikėkite tik savo jėgomis ir nelaukite pagalbos iš valstybės. Valstybė prastas partneris, kuris kelis kartus pakeis savo pažadus ir neapsaugos tada, kada jums to labiausiai reikės, o greičiau paliks jus „ant ledo“, nei išties pagalbos ranką. Todėl pasistenkite pasirūpinti savimi patys.

Medikų pavyzdys parodė, kad tie, kurielaiku apsirūpino respiratoriais patys, šiuo metu dirba, o tie, kurie laukė pagalbos iš valstybės yra karantine ir nebegali tęsti darbo.

Minėjote, kad turite gerą ir blogą naujieną. Tad kokia geroji?

Gera žinia ta, kad visa tai, ką išvardinau, yra tik mano spėjimai ir juodžiausias scenarijus, o ne realybė. Tačiau visa tai gali įvykti ateityje, todėl jau ŠIANDIEN galite pasirūpinti tuo, kaip jūs gyvensite RYTOJ.

Reklama

Kiekviena krizė turi didžiules galimybes, todėl linkiu visiems jomis sėkmingai pasinaudoti.

Parengė Rūta Steponavičienė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

10

2020-04-07   18:52

IP: 162.158.134.70

Taikliai viska isdeste, butent toks scenarijus visu musu ir laukia, tik jis gali buti kiek svelnesnis, jei Dievas duos. O visa kita tiesiai i 10. As manau pasauliui to reikejo, daug kas susitvarkys ir apsivalys, o svarbiausia viso pasaulio labui jau nuo kito menesio prades grizti i musu gyvenima klasikinis kapitalizmas. Tas kas kazka sugeba rankomis daryti, arba netingi nugara lankstyti - tures ir duona ir sviesta. O visi kiti 85% biomases bus labai nustebe, o svarbiausia pikti, o dar svarbiau pikti ant tu kurie ta duona ir sviesta tures. Ta biomase, kazkas panasaus i sito straipsnio ankstesnius komentatorius niekada nenores mastyti apie busimas problemas, jie kvailai tikes i gera, iki tol kolatsidurs gatveje be darbo ir pragyvenimo. Bet as manau tai teisinga, klasikinis kapitalizmas. Tik gaila senyvo amziaus zmoniu ir pasiligojusiu, jiems padeti privalesime mes. SEkmes, lai Dievas mus visus saugo.

juzis

2020-04-07   18:02

IP: 88.119.47.108

o dabar verslinyke lievicki nubek pas mama,kad panose nuvalytu,nes bubis per ilgas nutyso...

levicki

2020-04-07   17:48

IP: 78.57.238.77

klyna issiskalbk pirma,antra-pamokas eik ruosti.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Jei aš galėčiau bet ką pakeisti mūsų švietimo sistemoje, tai pradžioje keisčiau...

Švietimo sistemoje pirmiausia keisčiau šiuos 5 dalykus nuotrauka, foto

Vyriausybė pritarė Prezidento siūlymui skirti vienkartinę 120 eurų dydžio išmoką visiems šalies...

Tam davė, tam davė, o tam nepaliko nuotrauka, foto

Skaitytojų dėmesiui - TS-LKD frakcijos narės Ingridos Šimonytės kalba, pasakyta šiandien Seimo...

Šimonytė kritikuoja Vyriausybės ataskaitą nuotrauka, foto

Jungtinės Valstijos, Kinija ir net kai kurios Europos šalys vis didina...

Ginklai pasaulyje žvanga vis garsiau nuotrauka, foto

Astrologinė prognozė birželio 3-iajai, trečiadieniui nuotrauka, foto

Įvairybės, Protingos mintys:

Policija prašo pagalbos. Įtariamas merginos pagrobimas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien apie 16:00 val., bendruoju pagalbos telefonu sulaukta merginos skambučio, kuriuo ji...

Atsiprašome skaitytojų ir visuomenės nuotrauka, foto

Klaipėda, 2020 m. birželio 2 dienos dienraščio "Vakarų ekspresas" numerio paskutiniame puslapyje per...

Atrask savo kraštą: ilgiausias kabantis tiltas Lietuvoje nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Dienraštis "Vakarų ekspresas" pradeda naują vasarišką rubriką priede "Vakarų Lietuva". Kviesime pažinti...

Įvairybės, Paskelbta prieš 44 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 7 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...