2020 m. rugsėjo 23 d. 03:09 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Valdas Vasiliauskas: Gelbėtojas dukart neateina

(5)

2020-04-27, 18:24

Valdas VASILIAUSKAS

Valdas Vasiliauskas: Gelbėtojas dukart neateina nuotrauka, foto

Dalia Grybauskaitė. Eltos nuotr.

© VE.lt fotomontažas.

Reklama

Tik per plauką Lietuva antrąkart netapo Gelbėtojo mito auka. Šiuo atveju - Gelbėtojos.

Gelbėtojo mitas - vienas iš didžiųjų politinių mitų, kurių visuomenė pradeda alkti krizių, sukrėtimų, nestabilumo laikais.

Į 2008 m. finansų krizės parklupdytą Lietuvą tartum iš dangaus (iš Briuselio), pačios Apvaizdos atsiųsta, 2009 m. nusileido Dalia Grybauskaitė, įkūnijusi kolektyvinės mitinės sąmonės, tiksliau - vaizduotės, lūkesčius, pavargusios nuo Lietuvos politikų vidutiniškumo ir pilkumo, dažnusyk apsimelavusių ir apsivogusių, negalinčių žiūrėti žmonėms į akis.

O čia narsioji mergelė, be išvedžiojimų kalbanti trumpai drūtai, kapotais vientisiniais sakiniais, lyg aforizmais ar karinėmis komandomis, su panieka iš aukšto žvelgianti į susikompromitavusias partijas ir jų suprakaitavusius, pleiskanotus veikėjus, žadanti išgaudyti visus iždo vagis, laurus Lietuvai skinanti tarptautinėje politikoje.

Tikras mito pergalės prieš tikrovę paminklas - šios Mykolo Burokevičiaus bei Mykolo Algirdo Brazausko ugdytinės ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos monolitas, dėl kurio konservatoriai negrįžtamai ir nepataisomai prarado tapatybę.

Visomis išgalėmis prisidėdami prie naujos D.Grybauskaitės tapatybės, mažai ką bendro turinčios su jos realia biografija, kurios baltų dėmių net pati Rūta Janutienė savo knygos „Raudonoji Dalia“ antroje laidoje nepajėgė išgaudyti - tiek jų daug.

Bet kai kurių nutylėtų D.Grybauskaitės gyvenimo faktų nereikia ieškoti Rusijos slapčiausiuose archyvuose - tarkim, jos Europos Komisijos etapas, ne menkiau mitologizuotas - „Metų komisaro“ (2005 m.) titulas ir pan.

Bet finišas buvo anaiptol nepergalingas, veikiau - gėdingas: panelė komisarė, atsakinga Europos Komisijoje už finansinį programavimą ir visos Europos Sąjungos (ES) biudžetą, pramiegojo atslenkančią 2008 m. finansų krizę, o skaudžiausia - nepastebėjo, kad Graikija, iki ausų klimpdama į skolas, už nosies vedžioja Europos Komisiją ir visas ES nares.

Bet kai trenkė 2009 m. rudenį Graikijos skolų skandalas, panelė komisarė, palikusi kitiems šią košę srėbti ir gelbėti bankrutavusią Graikiją, jau buvo įsitaisiusi Vilniuje, S.Daukanto aikštėje, ir gelbėjo Lietuvą.

Nūnai ir vėl Lietuvai reikia Gelbėtojo(s). Strateginiuose žiniasklaidos postuose įsitvirtinę D.Grybauskaitės dvaro rekrūtai - žurnalistai, apžvalgininkai, politologai - skaičiavo kovos su pandemija fronte premjero Sauliaus Skvernelio ir jo komandos tikras ir tariamas klaidas, neužmiršdami paklausti: o kur prezidentas Gitanas Nausėda, pasigesdami jo lyderystės, spirte spirdami jį imtis bemaž Napoleono vaidmens.

O Aurelijui Verygai žiniasklaida pastatė personalinį ešafotą, į kurį jis buvo atvilktas jau pirmąją pandemijos valandą.

Todėl A.Verygą būtų galima tituluoti pirmąja koronaviruso auka mūsų krašte.

Kadangi Vyriausybė niekam tikusi, valstybę ištikusi lyderystės krizė, nėra kam ginti Lietuvos nuo juodosios negandos, metas į sceną įžengti Gelbėtojui(ai). Ženklą paslaugiai davė finansų ministras Vilius Šapoka, D.Grybauskaitei įkūręs COVID-19 fondą ir ją paskyręs vadove.

Dar nė kojų neapšilusi Gelbėtoja paskelbė, kad prezidentas su premjeru jau sutarę pakeisti A.Verygą - taikyta į silpniausią vietą, nuo kurios būtų prasidėjusi valdžios griūtis ir chaosas (lyg atsitiktinai tuo pačiu metu konservatoriai pradėjo svarstyti apie laikinąją vyriausybę, kuriai vadovautų D.Grybauskaitė).

Kodėl šįsyk Gelbėtojo mitas nesuveikė? Prezidentas G.Nausėda nesusigundė Napoleono vaidmeniu, mieliau pasirinko likti demokratiškos valstybės vadovu; nors Jo Ekscelencijos santykiai su valdančiąja dauguma, toli gražu, ne šilkiniai, dėl bendro intereso nesutiko aukoti A.Verygos.

Svarbiausia - Gelbėtojui(ai) nė mažiausios erdvės nepaliko pats premjeras S.Skvernelis, protingai ir ryžtingai stabdydamas užkratą.

Mitui didžiausią pavojų kelia racionalus protas, kritiškas mąstymas. Nuo vieno „Kauno forumo“ talentingo publicisto Algimanto Rusteikos švelnaus prisilietimo V.Šapokos Gelbėtojai įkurtas fondas sugriuvo it kortų namelis: fondo nerasta Registrų centre, nerasta ir ministro įsakymo, kurio negalėjo ir būti, nes ministerija, kaip ir kitos biudžetinės institucijos, negali tapti paramos teikėja ar gavėja, taigi fondas, kaip ir pridera jį sukūrusiai mitinei sąmonei, yra miražas.

Reklama

Fantomo vaidmenį tebuvo lemta suvaidinti ir bandžiusiai sugrįžti Gelbėtojai. Jeigu jau prakalbome apie vaidmenis (Napoleono, Fantomo), ar būtų didelis netaktas S.Skvernelio Ministrų kabinete vienam jo nariui skirti Judo vaidmenį?

 

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Drąsos kelias...

2020-04-27   16:05

IP: 78.57.195.113

Nors V.V. - ir "venckieninis", bet atskleidė žiaurią tiesą...

Dalia-Dalytė-dalelytė...

2020-04-27   16:03

IP: 78.57.195.113

Ir tokie dalykai dedasi visuotinės bėdos akivaizdoje?!...
Tikrai baisiau už "patį" koronavirusą...

Palata Nr.12345

2020-04-27   02:07

IP: 172.69.190.62

Nepergyvenkit, ateina rinkimai ir gelbėtojų bus tiek, kad su karučiu galėsite vežioti. Tik pagalvokite, kur juos visus reikės sukrauti, juk vietos visiems niekada neužtenka.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Savo mintimis, pasiūlymais, džiaugsmais ir rūpesčiais galite pasidalinti tel. (846) 38 52...

Gražinos skiltis: Ką daryti su laisve? nuotrauka, foto

Istorijos ratas sukasi. Geležinkeliai, jų planavimas, statyba visais laikais kėlė aistras. Amerikos...

A. Tuma: "Klaipėda ir traukiniai. Aistras paverskime miestui ir uostui naudingais sprendimais" nuotrauka, foto

Jolanta Blažytė savo socialinių tinklų facebook paskyroje pasidalino mintimis apie liberalią tvarką...

J.Blažytė: Pasaulinė liberali tvarka? Ačiū, ne nuotrauka, foto

Kaip žinia, šiemet studijų metus Klaipėdos universitetas dėl viruso COVID-19 prevencijos pradeda...

KU rektorius Artūras Razbadauskas: „Ne tik medicinoje, apskritai diktatūros neturi būti!..” nuotrauka, foto

Klaipėdiečiai iškovojo 38 medalius nuotrauka, foto

Sportas, Vilniuje vykusiame atvirajame Lietuvos ušu čempionate, kuriame varžėsi bemaž 100 dalyvių, Klaipėdos...

Iš Šiaulių - su laurais nuotrauka, foto

Sportas, Fechtavimo klubo "Klaipėdos Riteriai" nariai iš Šiauliuose vykusio Lietuvos vaikų ir jaunučių...

Įtemptoje kovoje triumfavęs „Neptūnas“ – Čempionų lygos atrankos finale nuotrauka, foto

Sportas, FIBA Čempionų lygos atrankos pusfinalyje Bulgarijoje Klaipėdos „Neptūnas“ 77:73 (24:21, 16:17,...

Klaipėdoje - veteranų lengvaatlečių rekordų lietus nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos miesto centriniame stadione vykusiose jubiliejinėse, penktosiose, "Ažuolo" taurės lengvosios atletikos varžybose...

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...