2019 m. sausio 19 d. 00:54 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

V. Paulauskas: Dėl taršos visame Klaipėdos mieste

(26)

2018-08-13, 09:48

Habil. Dr., Prof. Vytautas PAULAUSKAS

V. Paulauskas: Dėl taršos visame Klaipėdos mieste nuotrauka, foto

Habil. Dr., Prof. Vytautas PAULAUSKAS.

Žmogaus veikla daugeliu atvejų sukelia įvairiausią aplinkos taršą, taip pat ir kietosiomis dalelėmis, neskirstant, ar tai pramonė, ar transportas. Laikui bėgant ir pati gamta „iškrečia“ tokių išdaigų kaip ugnikalnių išsiveržimai, gaisrai ir panašiai.

Klaipėdos mieste ypatingai didelė kietųjų dalelių tarša pasitaiko prie pramonės ir transporto įmonių esant ilgalaikiam sausam orui, o taip pat prie pagrindinių kelių (kartu su CO ir kitomis dujomis), kur susidaro transporto grūstys. Tai yra neišvengiamas procesas, kadangi per metus yra „sunešiojama“ iki kelių tūkstančių tonų padangų medžiagos ir asfalto, kurie pavirsta į dulkes (smulkias kietas daleles) ir sausu oru vėjas jas išnešioja gana plačiai. Tačiau kalbant apie mašinų padangų ir asfalto skleidžiamas kietąsias daleles tikrovė dažniausiai nutylima, kadangi visi vairuojantys esame šios taršos dalyviai. Iki šiol nėra atrasta efektyvių priemonių ir būdų šiai taršai suvaldyti.

Tuo pat metu pramonė, ypatingai uosto krovos bendrovės, yra matomos. Ir labai lengvai nurodomos kaip teršėjos, nes yra kam pateikti pretenzijas. Kaip skelbiama spaudoje, taršos normos kietosiomis dalelėmis Šilutės plente yra viršijamos keletą kartų dažniau negu Vitės kvartalo rajone. Tačiau šios miesto dalies gyventojai neužtveria kelių ir nestabdo eismo, nes supranta, kad nukentėtų miestas ir asmeniškai kiekvienas.

Žinoma, visi norime gyventi ten, kur yra švaresnė ir gražesnė aplinka, pavyzdžiui, Kuršių Nerijoje, bet tuo pat metu bendrovėms ir žmonėms reikia pajamų. Didžiausios pajamos uždirbamos mūsų mieste pramonės ir transporto sektoriuje. Jos leidžia diegti mažiau taršias technologijas, žmonėms geriau gyventi, bendrovėms dirbti efektyviai ir konkurencingai.

Kalbant apie uostą, reikėtu nepamiršti, kad krovinių srautai veikiami didelės konkurencinės kovos tarp kaimyninių uostų. Panašūs kroviniai kaip ir Klaipėdos krovos terminaluose kraunami praktiškai visuose rytinės Baltijos jūros uostuose, dažniausiai atviru būdu.

Klaipėdos uoste paruošta ilgalaikė krovos programa, numatanti perkelti taršius krovinius į Smeltės pusiasalį, pritaikant pusiau uždaras technologijas (uždaros technologijos taikomos kraunant skystus krovinius). Įgyvendinant šį tikslą labai svarbu, kad suplanuotuose veiklos pokyčiuose lygiagrečiai dalyvautų Uosto direkcija, projektuojanti ir statanti infrastruktūrą, Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos, diegiančios pažangias krovinių saugojimo ir krovos technologijas, statančios sandėlius, o taip pat ir Klaipėdos miesto savivaldybė, derinanti projektavimo ir statybos dokumentus. Pažangioms technologijoms įsigyti reikalingos didelės investicijos ir bendrovės jas gali taikyti tik dirbdamos, išlaikydamos esamus, nelengvai atitrauktus nuo konkurentų, krovinių srautus ir pritraukdamos kitokių krovinių kiekius.

Spaudoje ir diskusijose kartais „peršama“ mintis atsisakyti kai kurių krovinių. Tai nebūtų geras sprendimas. Patirtis rodo, kad kažko atsisakius, vėliau tą krovinį susigrąžinti beveik neįmanoma. Klientas nelauks, kol bus pastatytas naujas terminalas, jis perkels krovinį į kitą uostą. Tokiu būdu pasirengimo keltis į kitą teritoriją laikotarpiu pajamų netektų bendrovės, kurioms reikalingos lėšos naujoms technologijoms, Uosto direkcija, iš laivų rinkliavų statanti infrastruktūrą, ir miesto biudžetas. Nes sumenkus krovos apyvartai, mažėtų darbo vietų (nė viena bendrovė nelaiko darbuotojų, jeigu jiems nėra darbo), o kartu - fizinių asmenų pajamų mokesčių, kurių gausa kuria miesto gerovę. Taigi akivaizdu, kad dėl neapgalvotų sprendimų ir staigių veiksmų nukentėtų visi klaipėdiečiai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Seniūnaitė

2018-08-28   23:24

IP: 84.46.241.241

Sutrūkinėjęs ,,Avižini dirže'' ir kiti avinžirniai komentoriai.Žinia iš kur jūs visi tokie komsomolo augintiniai išsiperėjot...

Klaipedietis

2018-08-16   16:25

IP: 78.57.214.120

Nugriaukit visa uosta ir uzsekit zalia zolyte.
Nekilnojamas turtas Klaipedoj isaugs 5 kartus.

Nord

2018-08-16   15:48

IP: 88.119.136.7

Kai KLASCO dar nebuvo privatizuota, kompanija kraudavo metalo rulonus, metalo lakštus ir metalo briketus. Pušyno, Švyturio, Uosto gatvių gyventojai skundėsi tik dėl triukšmo iš prekybos uosto ir kvapų iš naftos bazės. Jokių dulkių tada dar nebuvo.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Sausio 13-osios simboliu tapusią neužmirštuolę jau kelerius metus, prisimenant tragiškuosius įvykius, į...

Neužmirštuolei - aštri juvelyrės Jurgos Lago kritika nuotrauka, foto

Mieli "Vakarų ekspreso" skaitytojai, savo džiaugsmais, rūpesčiais ir vargais galite pasidalinti nuomonių...

Gražinos skiltis: Tarsi miražas nuotrauka, foto

Diplomatinis korpusas Lietuvoje išskirtinis moterų gausa. Ambasadores moteris į Vilnių dabar...

Šioje Vyriausybėje nėra vietos moterims? nuotrauka, foto

Katalikams rytoj kalėdinių švenčių pabaiga, sulaukus Trijų karalių. Iš bažnyčių parsinešę šventintų...

Trys karaliai nuotrauka, foto

„Dragūnas“ sužaidė lygiosiomis su Minsko klubu nuotrauka, foto

Sportas, Baltijos vyrų rankinio lygos A grupės rungtynėse penktadienį Klaipėdos „Dragūno“ komanda...

Įspūdingiausia Lietuvoje sankryža: vairuotojai mato ne viską nuotrauka, foto

Klaipėda, Prie Klaipėdos esanti Jakų sankryža yra lyg vartai į uostamiestį, o į...

Brigadai „Žemaitija“ - treji nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktadienį uostamiestyje vyko iškilminga motorizuotosios pėstininkų brigados "Žemaitija" 3-iųjų įkūrimo metinių minėjimas.

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (562) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, "Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 7 val.

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...