2018 m. liepos 23 d. 11:00 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Už ką baudžia Tėvynės vardu veikianti valdžia?

(5)

2017-12-17, 10:01

Rytas STASELIS

Už ką baudžia Tėvynės vardu veikianti valdžia? nuotrauka, foto

Rytas Staselis.

Premjeras Saulius Skvernelis, dėstydamas savo vadovaujamos vyriausybės ir visos valdančiosios daugumos privalumus, kažkada yra pabrėžęs, esą jų stiprybė yra gebėjimas tartis ir susitarti su socialiniais partneriais. Čia tada, kai vyko diskusijos dėl naujojo Darbo kodekso pataisų.

Kliedesys. Mažiausiai dėl dviejų priežasčių.

Pirmoji - šią savaitę akivaizdžiai pamatėme, kaip, tvirtindama biudžetą, valdančioji dauguma vieną po kito atmetė medikų, ugniagesių, jaunųjų mokslininkų aukštosiose mokyklose pageidavimus dėl didesnio atlygio už darbą, finansų ministrui Viliui Šapokai Seimo tribūnoje kaskart jungiant stringančią plokštelę: "Vyriausybės išvada - nepritarti."

Nesiimsiu nagrinėti, kodėl tuo pat metu Finansų ministerijos biudžeto formavimo specialistai (neabejotinai pajutę politinę valią) rado pinigų padidinti kai kurių teisėsaugos institucijų darbo užmokesčio išteklius. Socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus laikais įsisenėjusios problemos Lietuvoje ima sproginėti vienu metu, todėl reikia mokėti visiems, vienu metu. O tam, kad rastum iš kur, reikia didesnės fantazijos už tą, kurią demonstruoja seimūnas Petras Gražulis, kuris pinigų randa tik krašto gynybos ir suskystintųjų gamtinių dujų terminalo išlaikymo srityse.

Antroji priežastis yra nebe p. Skvernelio valioje. Ją galėtume apibrėžti kaip per keletą metų susiformavusią dialogo su socialiniais partneriais ir skirtingomis šalies visuomenės grupėmis tradiciją. Šios tradicijos esmė yra ta, kad išsikovoti valdžios dėmesį savoms problemoms būtinos drastiškos priemonės. Prieš keletą metų strategiškai svarbų Via Baltica kelią blokavę ūkininkai ir žemvaldžiai išsikovojo sau ir privilegijų, ir subsidijų, ir mokesčių lengvatų ar net atleidimų nuo kai kurių mokesčių ar įmokų. Dėl tokios savo pasirinktos socialinio dialogo formos jie tapo privilegijuota visuomenės grupe tada, ir šio statuso inercija Lietuvos politiką lydi iki šiol. Apie tai, kad jie lygesni už kitus, prisimena ne tik ūkininkai bei žemvaldžiai, bet ir kelių kartų politikai. Net kai kurie esami ir buvę policininkai - jiems teko protestuojančius nuo kelio vaikyti.

Verta pagarbos. Nes jei agrariniame sektoriuje dirbantieji tąsyk būtų greitai nurimę ir patikėję valdžios deklaracijomis, esą "sieksime, kad ateityje būtų geriau", nieko nebūtų pešę ir mokėtų vienodus su kitais visuomenės nariais mokesčius. Ir į jų balsą būtų ateityje įsiklausoma taip, kaip šiais laikais į mokytojų, kuriuos skirtingos valdžios tampo už nosies gal jau ketverius metus, arba - visai šviežiai - medikų, kuriuos išdavė jų pačių profesinės sąjungos, o susibūrusios šviežiakraujės organizacijos - Medikų sąjūdžio - valdžia stengiasi nepastebėti.

Panašiai ir su akademine bendruomene. Kol ji gedulo kaspinais dabins aukštųjų mokyklų padalinių langus beigi duris, šis veiksmas nepakutens nei vieno valdžios nervo. Tik tada, kai premjeras šermenų simboliką išvys vietoje gražaus vaizdo į V. Kudirkos aikštę per savo kabineto langą, galima tikėtis, kad kai kurios instinktų stygos suskambės. Pirmiausiai - išlikimo ir savisaugos instinktų.

Kaip minėjau: tai lietuviška socialinio dialogo tradicija, kuri ne šiandien susiformavo ir niekas neturi galimybių ją pakeisti tuojau pat. Dėl šio aspekto valdžios niekada nedomino ir juolab nejaudino emigruojantys žmonės. Protesto kojomis ir lagaminais formos valdžia net nelaiko protestu. Valdžią galbūt šiek tiek jaudina įspūdingi emigracijos masto skaičiai, tačiau - ne esmė ir ne priežastys. Ji visada įjungia užsikirtusią plokštelę - "Vyriausybės išvada - nepritarti". Taigi Vyriausybė (bendrinė valdžia) - sau, emigruojantys - sau, ir vieni kitiems netrukdo.

Medikams, ugniagesiams, jauniesiems mokslininkams, pensijas privačiuose fonduose kaupiantiems 1,2 mln. Lietuvos piliečių - vien šią savaitę p. Skvernelio valdžia parodė kryptį į emigraciją. Gal ne tik ten. Tiesiog - jei nepatinka, darykite sau tinkamus sprendimus.

Mano amžiaus būsimiesiems pensininkams socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pasiųstas signalas buvo tarsi gyvuliams skirtas. Maždaug prieš dešimtmetį valstybė, kurią laikau savo tėvyne, tiksliau, jos vardu buvo priimti atitinkami įstatymai, kurių esmė - patraukliai pasiūlyti ne tikėtis orios pensijos iš Sodros, bet ir kaupti patiems, daug prisidedant ir valstybei savo ištekliais. Dabar jau p. Kukuraitis sako, kad ana sistema, kurios dalis yra 1,2 mln. Lietuvos žmonių, yra netobula, ydinga ir ją reikia keisti, kas ir bus padaryta kitais metais. Pagrindinė sistemos yda yra ta, kad būsimieji pensininkai gyvena esamų pensininkų sąskaita. Nes prie mano indėlio prisidėti įsipareigojusi valstybė galėtų nukreipti esamiems pensininkams didindama pensijas.

Ir kažkodėl p. Kukuraičiui atrodo, kad tiesiog vienąsyk dėl jo kaltės nudegęs aš imsiu ir patikėsiu, kad p. Kukuraičio sistema bus teisinga, apipinta įvairiomis paskatomis ir patraukli. Ar aš kuo nors nusidėjau, būdamas individualios veiklos artojas? Manding - ne. Pernai vien Sodrai sumokėjau maždaug 5,5 tūkst. Eur. Šiemet, nelaukdamas paskutinės dienos, pervedžiau jau 4,4 tūkst. Eur, įskaičiavęs ir tą vieną papildomą procentą, kurį valdžia man "padovanojo" metų pradžioje.

O man kyla klausimas: kodėl p. Kukuraitis pageidauja, kad aš patikėčiau, esą Sodra yra patikima, stabili institucija? Ligi tol, kol ministeriu taps kitas bendrinis kukuraitis ir sugalvos ką nors nauja? Prisiminiau vieną lietuvių liaudies dainą:

Tėvyne, dainų ir artojų,

Už ką tu mus šitaip baudi?

Tik va į galvą šovė ne pati kvailiausia mintis. Tėvynė - ne Dievas. Ji negali parodyti savo meilės. O nemeilę savo piliečiams rodo ir juos baudžia Tėvynės vardu veikianti valdžia. Tokia štai išvada p. Skvernelio vyriausybės pirmųjų metinių proga.

Žymos: rytas staselis

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Elfas-st

2017-12-20   00:12

IP: 90.140.91.211

O tu atsimeni kas per "streikuotojai" buvo devintais metais?pameni jų snukelius,jų argumentus?jų stažą rengiant streikus kitose valstybėse atskilusiose nuo kremliaus? Gal dar prisimink,kad Lietuvos respublikoje jie nebuvo nubausti rimtomis bausmėmis,o tik įspėjimais,arba didžiausia bausme,lygtinai ( pridėjus ankstesnes nepasibaigusias bausmes).

ST

2017-12-18   22:16

IP: 85.206.226.79

Žemdirbių streikas buvo jau gana seniai.
Taip, jie išsiderėjo lengvatų, kurios nėra jau labai kažkuo išskirtinės, lyginant su kitais Europos Sąjungos žemdirbiais.
Po žemdirbių streiko 2009 m. buvo kitas streikas, prie Seimo rūmų. Ten streikininkams buvo paaiškinta, kaip protestuoti galima Lietuvoje... Sužeidimai, teisminiai procesai, administracinė atsakomybė.
Po to patraukliausia protesto forma tapo emigracija.
Ryti Staseli, atsakykite, kaip Lietuvoje galima protestuoti, jei susirinkus daugiau nei 12 asmenų, tai jau bus laikoma nesankcionuotu mitingu? Norint surengti streiką įmonėje, apie tai reikia pranešti darbdaviui, o jis gali kreiptis į teismą. Teismas savo ruožtu gali pripažinti, kad streikuoti negalima (toks pavyzdys Lietuvoje jau buvo, ir ne vienas).
KOKIE PROTESTAI?

2017-12-18   20:33

IP: 78.61.158.154

Turim pripažint-Karbauskis stiprus ! Po vienąišretins žurnalistų koloną , vienintelį darinį gebantį parodyti chamui jo pačio veidą Tik jūs jam jėga kurios bijo . Prezidentė -buvo kai reikėjo, dabar grybo vietoj .
Turiu minčių verygmečiui sutrumpinti!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Bemaž savaitė prabėgo nuo Jungtinių Amerikos Valstijų ir Rusijos prezidentų Donaldo Trampo...

Tiesa mus išlaisvina, o nežinojimas paverčia vergais nuotrauka, foto

Ponia Janina didžiai nustebo, kai Lėbartų kapinių 53, 54 kvartaluose aptiko pakeistus...

"Technologijų" mįslė nuotrauka, foto

Vyčio-Laisvės kario paminklo Kaune atidengimas buvo tobulas. Gražesnio, prasmingesnio, šiltesnio, o ir...

Gražiausias ir prasmingiausias paminklas nuotrauka, foto

Virginijus Sinkevičius - ūkio ministras - ant laktos Seime iškėlęs abi rankas...

Saulutės, mėnuliukai vietoje eurų nuotrauka, foto

59-oji Jūros šventė paskelbė savo mecenatą nuotrauka, foto

Klaipėda, Svarbiausias vasaros įvykis Lietuvoje – Jūros šventė, jau šį savaitgalį kviečia...

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl V. Titovo pasisakymų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro Simono Minkevičiaus reikalavimu pirmadienį pradėtas ikiteisminis...

Vyras suklupusią moterį palydėjo namo ir apvogė nuotrauka, foto

Kriminalai, Sekmadienį į Klaipėdos miesto policijos komisariatą kreipėsi, 1956 m. gim., moteris.

Trišalė taryba dar kartą svarstys MMA didinimą nuotrauka, foto

Euras, Vyriausybė, dalį darbdavių ir profsąjungų vienijanti Trišalė taryba dar kartą bandys rasti...

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 45 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Euras, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...