Tirpstantis Povilo Urbšio sakralumas


2018 m. rugpjūčio 18 d. 17:20 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Tirpstantis Povilo Urbšio sakralumas

(16)

2017-11-10, 18:01

Rytas STASELIS

Tirpstantis Povilo Urbšio sakralumas nuotrauka, foto

FUNDEMENTALIZMAS. Aš nesuprantu fundamentalizmo. Tiesą sakant, nelabai noriu suprasti, tačiau jis gąsdina. Nepriklausomai nuo to, ar jį propaguoja egiptietis musulmonas, ar lietuviškasis žaliasis-valstietis ir, ko gero, katalikas.

© Stasio ŽUMBIO ("Vakaro žinios") nuotr.

"Aš draudžiu nėščioms moterims dalyvauti mano laidotuvėse. Nešvarūs žmonės neturi ateiti, kad su manim atsisveikintų". Tai egiptiečio Mohammedo Attos - 2001 m. rugsėjo 11 d. teroristo, kurio valdomas lėktuvas įsirėžė į Pasaulio prekybos centro vieną iš bokštų Niujorke, testamento ištrauka. Kaip teigiama, parašyta dar 1996-aisiais, kada autorius jau buvo esmingai apsisprendęs, kaip baigs savo gyvenimą. Dar jis tame pačiame laiške, kurį tyrėjai rado jo automobilyje prie Bostono Logano oro uosto, jis pageidavo: "Nė viena moteris neturi dalyvauti mano laidotuvėse ar vėliau lankyti mano kapą".

Aš tiksliai nežinau, ar po 2001-ųjų katastrofos išvis kas liko iš Attos, kuris pilotavo užgrobtą lėktuvą, kūno ar palaikų. Spėju, kad ne. Todėl ir paskutiniai raštiški teroristo priesakai dėl jo paskutinės kelionės į pragarą liko beprasmiai. Tarp jų ir tas, kuriuo jis reikalauja, kad jo mirusį kūną apiplautų tik tikri musulmonai.

Tai - pirmoji asociacija, kuri man kilo po ketvirtadienio Seimo posėdžio, kurio metu vadinamosios "opozicijos darbotvarkės" (jo metu opozicijai atstovaujančių frakcijų nariai teikia savo parengtus įstatymų projektus, o valdančioji pozicija įprastai juos torpeduoja dar pristatymo metu ir atmeta) svarstymuose Liberalų sąjūdžio atstovės Viktorijos Čmilytės-Nielsen parengtas projektas, numatantis atsisakyti neriboto embrionų saugojimo suteikiant pagalbinį apvaisinimą, beveik tradiciškai atmestas. Tačiau niūriausia buvo tai, kad valstiečiams-žaliesiems atstovaujantis Povilas Urbšys palydėdamas šį teisės akto projektą pareiškė viešą pageidavimą, kad nėščios parlamentarės nepristatinėtų įstatymų, kurie apibrėžia embrionų teisinę padėtį visuomenėje: "Asmeniškai aš prašau vieno dalyko - na, gali šitą projektą dėl embrionų pateikti ne moteris, kuri laukiasi vaiko."

Sunku spėlioti, ar p. Urbšys, save rodantis kaip aršų kovotoją su korupcija, šioje situacijoje įžvelgė interesų "konfliktą", o gal tiesiog pajuto tam tikrą nepatogumą diskutuoti dėl kitokio požiūrio su kolege kuri p. Urbšio požiūriu, būdama nėščia turi tam tikrą "pranašumą". Liberalų atstovai tai pavadino konstituciniu pažeidimu, nes jų kolegos pageidavimas akivaizdžiai diskriminuoja tas parlamentares, kurios ruošiasi tapti mamomis.

Gali kilti įspūdis, kad p. Urbšio ir M. Attos sulyginimas šia tema yra neadekvatus ar pritemptas, tačiau aš asmeniškai didelio skirtumo nematau. Ponas Urbšys, vis dar mėgstamas savo rinkėjų ir pretenduojantis į tam tikrą visos LVŽS frakcijos "sąžinės" balsą elgiasi it koks fundamentalistinių pažiūrų personažas iš 19-ojo ar net 18-ojo amžiaus. Žinia, teroristų anais laikais tikrai nebuvo mažiau nei dabar. Ši prielaida gali būti teisėta dar ir dėl to, kad, p. Čmilytės-Nielsen požiūriu, taisytino įstatymo viena autorių yra LVŽS atstovė Agnė Širinskienė, kurios pažiūras vargiai galėtume pavadinti nuosaikiomis.

Po teisybei, vėliau žinių agentūra BNS išplatino pranešimą, kuriame buvo pateikta tokia p. Urbšio citata: "Aš tikrai noriu atsiprašyti, jei mane neteisingai suprato. Tikrai nėščia moteris yra gerbiama, nes savy nešiojasi brangiausią turtą - gyvybę. Bet yra įstatymo projektas, susijęs su gyvybe, aš manau, kad embrionas, kai moteris laukiasi natūraliai ir nevaisingų šeimų embrionas, abu turi teisę į gyvenimą. Aš tik tai turėjau omeny", - sakė parlamentaras.~

Citata padori, tačiau, suprantama, grindžiama demagogija, nes pirminis p. Urbšio pareiškimas buvo apie tai, kad nėščia moteris Seime neturėtų teikti tam tikrų įstatymų. Tęsiant tokią logiką išeitų, kad fizinio neįgalumo požymių turintys Seimo nariai neturėtų parlamente teikti įstatymų dėl neįgaliųjų teisinės padėties, jų socialinės aplinkos gerinimo, pensinio amžiaus parlamentarai neturėtų kalbėti apie pensijas, daugiau nei du vaikus auginantys seimūnai turėtų visiškai užsičiaupti daugiavaikių šeimų socialinės aplinkos tema, o abstinentai - apie blaivybę ir sveiką gyvenseną.

Spėliodamas apie p. Urbšio logiką, žinia, galiu klysti. Tačiau kitokiu atveju aš jos nesuprantu. Ko gero, dėl tos priežasties prisiminiau M. Attos testamentą, kuris, pirmusyk perskaičius, man paliko iki šiol neišdildytą įspūdį. Aš nesuprantu fundamentalizmo. Tiesą sakant, nelabai noriu suprasti, tačiau jis gąsdina. Nepriklausomai nuo to, ar jį propaguoja egiptietis musulmonas, ar lietuviškasis žaliasis-valstietis ir, ko gero, katalikas.

O gal to imamasi jaučiant dūmais virstantį kovotojo (p. Urbšio) už teisybę, prieš konservatorių mafiją Panevėžyje sakralumą? Pirmadienį Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) išplėstinė septynių teisėjų kolegija paskelbė išteisinamąjį nuosprendį sukčiavimo ir piktnaudžiavimo byloje teistiems buvusiam Seimo nariui Vitui Matuzui ir lobistui Andriui Romanovskiui - ši byla savo laiku buvo baltas p. Urbšio žirgas, padėjęs su triumfu atjoti jam į aktyvią politiką.

Dėl bylos fiasko p. Urbšys apkaltino savo darbų kokybiškai netlikusių tyrėjų veiklą. Liko aiškiai neatsakytas klausimas - o kas jiems Panevėžio STT biure vadovavo?

Ponas Urbšys tuo klausimu, beje, išpoškino tik dar vieną teisinę "abrakadabrą", kuri neturi nieko bendra nei su mūsų įstatymais, nei su jų dvasia: "Kad šis asmuo (p. Matuzas) yra laisvėje, tai nereiškia, kad jis nekaltas." Čia kažkaip nekvepia nei nekaltumo prezumpcija (konstitucinė norma), nei elementaria pagarba. Nekalbant apie gebėjimą susirinkti savo liežuvį, padėti jį tarp žabtų ir patylėti. Jeigu p. Matuzo ir p. Romanovskio atveju tas organas nesugeba apsiversti ir išlementi ką nors panašaus į atsiprašymą.

Žymos: rytas staselis

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

pagarba

2017-11-13   15:43

IP: 78.57.217.118

Urbšiui, gaila kad seime tokių mažuma.

2017-11-13   13:59

IP: 80.243.22.25

Vienas iš kvailiausiu R..Staselio straipsnių. Visiškos pievos. Aišku kad stipriai norėta sukritikuoti P. Urbšį, bet taip nevykusiai. Labai giliai kapstė, o esmės jokios, manau kad berašydamas užsimiršo ką norėjo pasakyti "Iš didelio rašto išėjo iš krašto."

vita

2017-11-13   11:46

IP: 82.135.246.190

Pagarba Povilui Urbšiui. Paikai politikei šis žmogus nori tik pagelbėti.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Teoriškai kuri nors “Karalienės Mortos mokykla” Lietuvoje gali būti pati geriausia šalyje,...

Gabrieliaus Landsbergio dilema nuotrauka, foto

Likimas susiklostė taip, kad per savo gyvenimą patyriau trijų, kaip ankščiau sakydavo,...

Nepriklausomybės šimtmečiui - šimtas ąžuolų! nuotrauka, foto

Žmogaus veikla daugeliu atvejų sukelia įvairiausią aplinkos taršą, taip pat ir...

V. Paulauskas: Dėl taršos visame Klaipėdos mieste nuotrauka, foto

Šiemet Lietuvoje vandens telkiniuose jau nuskendo 130 žmonių. Baltijos jūroje -...

Poilsiautojai įsižeidžia, kad gelbėtojas neleidžia paskęsti nuotrauka, foto

Vyro neištikimybė: aš pavargau, pasidaviau ir nėra jėgų taikytis nuotrauka, foto

Psichologija, Nežinau ar kreipiuosi deramai, bet… Šeimos nebeliko po 24 m. bendro ...

Galkino dėmesį Grybauskaitei siūlo praleisti pro ausis nuotrauka, foto

Lietuva, Palangos koncertų salėje pasirodymą surengęs Maksimas Galkinas pokštavo apie Rusiją, neseniai praūžusį...

Dvi dešimtis kačių auginantys doviliškiai: "Žmonių abejingumas žudo" nuotrauka, foto

Gyvūnai, Klaipėdos rajone, Dovilų miestelyje, gyvenanti Vidos ir Antano Navickų šeimyna ketvirtį amžiaus...

Kodėl nekonfiskuotas E.Dragūno „Lamborghini“ nuotrauka, foto

Kriminalai, Egidijus Dragūnas per trejus metus du kartus prie vairo buvo sustabdytas neblaivus....

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...