2019 m. kovo 22 d. 11:55 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Ta saldi laisvė uždrausti.

2002-05-30, 12:00

Artūras ŠULCAS

Juo skystesnė valdžia, tuo labiau ji mėgsta draudimus.
Draudimų griebiamasi tuomet, kai nesugebama įtikinti argumentais. Bet juo daugiau išrandama draudimų, tuo mažiau randasi norinčiųjų jų paisyti. Ką bekalbėti apie tai, kad uždraustas vaisius yra saldus...
Nūnai prabilta apie draudimą vaikščioti šiauriniu (o gal ir pietiniu) molu.
Draudimo šalininkai mojuoja iš pirmo žvilgsnio įtikinančiais argumentais: bene pora žvejojančių nelaimėlių žuvo, dar pora susižalojo. Uždrausim žvejoti nuo molo ir net vaikščioti juo uždrausime - visi liks sveiki gyvi.
Sekant tokia logika reikėtų apskritai uždrausti žmonėms artintis prie jūros: žiū, kasmet Lietuvos paplūdimiuose nuskęsta nuo kelių iki keliolikos žmonių.
Dar keletą ištinka apopleksija besikaitinant ant pajūrio smėliuko, vadinasi, reikia uždrausti deginti saulutėje. Juolab kad besidegindami piliečiai įsigudrina susirgti odos vėžiu.
Kadangi kai kurie piliečiai, važiuodami į pajūrį, sugeba žūti ar susižaloti autonelaimėse, reikia apskritai uždrausti važinėtis automobiliais.
Kadangi kai kurie žmonės sugeba pasimirti apsivalgę ar persigėrę, reikia uždrausti valgyti ir gerti.
Dar gudresni piliečiai kvėpuodami sugeba įtraukti į plaučius visokių bacilų, teršalų, - reikia uždrausti kvėpuoti.
O dar geriau uždrausti žmogeliui gyventi. Kita vertus, o koks čia, ponuli, gyvenimas, jeigu kiekviename žingsnyje girdi: negalima, nielzia, verboten...
Draudimų virtuozai neskirstytini pagal lytį, politines pažiūras ar dar ką nors. Juos vienija du dalykai: saldumas demonstruoti valdžią ir pelnas, gaunamas darant išimtis.
Biurokratija gyvuos tol, kol valdininkas turės teisę ką nors uždrausti bei daryti išimtis. Atimkime iš biurokrato šias saldžias teises ir jis mirs - taps paprasčiausiu žmogumi.
Dažnai draudimus priimantieji iš anksto žino, kad niekas jų nepaisys.
Aure, sovietiniais laikais galiojo absurdiškas draudimas miestuose vaikštinėti žaliąja veja - ech, kaip smagiai ta vejele vaikštinėjom!
Nūnai Klaipėdoje galioja draudimas skinti medžių ir krūmų lapus bei vaisius. Draudimų apologetai nori šį draudimą palikti ir naujose miesto tvarkymo taisyklėse. Tai reiškia, kad kiekvienas pyplys Giruliuose ar Smiltynėje nusiskynęs avietę, gervuogę ar kaštoną yra nusikaltėlis!
Pasak naujai rengiamų taisyklių, Klaipėdoje draudžiama važinėtis reidučiais ir riedlentėmis tam nepritaikytose vietose.
Kadangi Klaipėdoje tam tikslui skirtų vietų praktiškai nėra, vadinasi riedlentės ir riedučiai paskelbiami už įstatymo ribų.
Kitos taisyklės draudžia vesti prie jūros bet kokį gyvūnėlį net esant 20 laipsnių šalčio - tuomet, kai nė vieno žmogaus pajūrin su pagaliu neišvarysi.
Aišku, šių draudimų niekas nepaisė ir nepaisys. Kaip ir nepaisys draudimo kieme, pajūryje ar parke žaisti šaškėmis, šachmatais, domino irgi mėtytis kamuoliu.
Bet draudimas egzistuoja ir egzistuos. Ir kiekvienas tvarkos sergėtojas turės teisę reikšmingu veidu tave sudrausminti bei nubausti nemenka pinigine bausme.
Paprastai tokiais atvejais "nusikaltėlis" ir draudėjas dalijasi pinigais - į nacionalinį iždą šnipštas patenka. Su šia tvarka itin gerai pažįstami meškeriotojai ir vairuotojai: baudikui į kišenę sumokama 50 procentų oficialios baudos. Abi pusės yra laimingos. Tegyvuoja draudimai.
Ypatinga draudimų veislė yra įpareigojimai. Kad ir kaip tai beprasmiškai skamba.
Pavyzdžiui, miesto tvarkymo taisyklėse yra punktas, įpareigojantis miesto gyventojus "kaupti sniegą". Nesvarbu, kad absoliuti miesto gyventojų kauptukų neturi.
Jau keletą metų Klaipėdoje galioja įpareigojimas šunų savininkams surinkti šunų mėšlą, nors jie už to mėšlo surinkimą sumoka triskart: mokėdami už miesto tvarkymą, mokėdami už kiemų tvarkymą ir mokėdami mokestį už šunis.
Karvių šeimininkams toks įpareigojimas netaikomas, nes karves mieste laikyti draudžiama. Tačiau karvutės smagiai atrajoja, šuniukai kakoja ir visiems "dzin" ant tų draudimų.
O jei koks išalkęs draudėjas ima gainiotis "nusikaltėlį", pinigas dalijamas per pusę.
Dar įdomiau, kai pradedama drausti tai, kas dešimtmečiais buvo norma.
Štai į keltus Smiltynėn senojoje prieplaukoje neseniai uždrausta priimti daugiau kaip 400 keleivių, nors iki šiol jų ten susibrukdavo tiek, kiek tilpdavo. Ir visiems buvo gerai. Visiems, išskyrus draudėjus.
Čia dar prisiminkime draudimą švartuoti jachtas Danės upėje ir turėsime beveik išsamų 750 metų nugyvenusio miesto vaizdelį.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Skiltis gavo tokio turinio ponios Aldonos laišką: "Nebeatsimenu, ar mokyklos privalomos perskaityti...

Šuns širdis nuotrauka, foto

Europos Parlamentas šioje sesijoje vėl bandė diskutuoti apie Europos Sąjungos ateitį. Akivaizdu,...

Esu ir liksiu ne ES, o Lietuvos pilietis nuotrauka, foto

„Dabartinis jaunimas visai neblogai gyvens ir pasaulyje be Lietuvos“, - tokią nuomonę...

Pasaulis be Lietuvos nuotrauka, foto

Tautos išlikimo instinktas ir sveikas pradas vis labiau ieško būdų nepasiduoti privilegijuotų...

Konservatorių hierarchai savivaldą varo į partinį „dvarą“ nuotrauka, foto

Talinas atsisako plastikinių indų nuotrauka, foto

Pasaulis, Nuo spalio 1 d. visuose Taline vykstančiuose viešuosiuose renginiuose bus draudžiama naudoti...

Klaipėdiečiai kyla į ketvirtfinalio mūšį nuotrauka, foto

Sportas, Šiandien 20 val. praėjusio sezono Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) čempionai Klaipėdos "Neptūno-Akvaservis"...

Vanduo – ne tik gyvybės, bet ir susirgimų šaltinis nuotrauka, foto

Sveikata, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), minėdamas Pasaulinę vandens dieną (kovo 22-ąją),...

Už ką balsuotų lietuviai, jei seimo rinkimai vyktų rytoj nuotrauka, foto

Lietuva, Naujausių apklausų duomenys rodo, kad savivaldos rinkimų išvakarėse aptirpo kone visų politinių...

Pasaulis, Paskelbta prieš 41 min.

Sportas, Paskelbta prieš 55 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...