Sveika bendruomenė

Sveika bendruomenė

Kai tik kalbame apie sveikatą, tai mąstome apie pavienį, atskirą žmogų. Tačiau vienas žmogelis gali būti tik mintyse, abstrakcijose. Mes gimstame bent dviese, gyvename su vyrais ar moterimis, tik kartais pavyksta baigti gyvenimą pavieniui. Bet aš ne apie tai. Sveikata yra bendruomeninė. Galima pasvarstyti gydymą – jis beveik visuomet kolektyvinis, tiek savo pagrindu, tiek vykdymu. O dar labiau sveikata tampa bendru reikalu, jei galvojame apie ligų prevenciją, t.y. sugebėjimus jų vengti ar net išvengti. Tiesa, čia daug norų ir maža galimybių.

Bendruomenė yra grupė, kurią sieja aktyvūs kasdieniai ryšiai. Mes galime turėti gimines, apie kuriuos tik žinome, bet nesimatome ar nebendraujame. Tokia „šeima“, aišku, nėra bendruomenė. Todėl bendruomene pripažinsime tik tuos, kurie nuolat bendrauja visais rūpimais klausimais. Aišku, kad ji yra santykinai nedidelė. Milijoniniame mieste su visais nepabendrausi. Todėl bendruomenė yra visuomet santykinai ribota, nedidelė, kur vienas kitą pažįsta tiesiogiai ar virtualiai. Mažesnė grupė turi daugiau galimybių staigiai ir stipriai reaguoti į poreikius bei pasikeitimus. Tiesa, ta sveikatos supratimo dalis, kad ją gali užtikrinti aukšta gydymo kokybė, eina į praeitį. Pradedama suprasti, jog labai svarbu, kad šalis pereitų nuo ligonių priežiūros sistemos, kurioje gydomi pacientai po to, kai jie suserga ir ką vadiname sveikatos priežiūros paslauga, prie sistemos, kuri padeda žmonėms išlikti sveikiems. Tampa normaliu požiūriu, kad socialiniai sveikatos veiksniai, įskaitant pajamas, švietimą ir būsto sąlygas, dažnai turi didesnį poveikį sveikatai nei medicininė pagalba.

Noras viską suvienodinti yra ne tik siekiamybė atpiginti, bet ir esamo centralizmo pasekmė. Tai iš vieno „centro“ (ministerijos) bandoma nustatyti bene bendrą sveikatos paslaugų standartą visiems, kartu niekam. Sakykim, miesto pakraštys turi kitas aplinkos sąlygas nei jo centras, pramoninis rajonas ar daugiaaukščių kvartalas nuo žemaūgių namų, apsuptų sodų. O sveikatinimas ar net gydymas į tai neatsižvelgia. Todėl neįmanoma išvengti išvados, jog decentralizacija yra neišvengiama. Savo poreikius, aplinką ir galimybes geriau žino mažesni dariniai ar susivienijimai nei didžiuliai konglomeratai. Todėl, pavyzdžiui, sveikų miestų judėjimas Kanadoje peraugo į sveikų bendruomenių kūrimą. Net kaimyninėje JAV palaipsniui daugėja panašių bendrijų kiekis, kuris dažnai bent iš dalies pradedamas finansuoti iš valstybės biudžeto. Sveikatinimo paslaugos suteikiamos žymiai rezultatyviau vietos bendruomenės priežiūroje nei turint didelį valstybės kontrolės aparatą, kuris ir brangus ir mažai naudingas. Turiu iš karto nuvilti entuziastus, jog vieno geriausio sveikos bendruomenės modelio nėra. Lyginau Kanados, JAV ar kai kurių Europos šalių požiūrius ir aiškinimus, tai rezultatai yra gana skirtingi. Tiesa, modeliai veikia panašiai, t.y. viena kryptimi.

Imkim vieną iš jų. Kanada. Ontario. Portale ohcc-ccso.ca tvirtinama, kad sveika bendruomenė yra pagrįsta šiais principais:

Sveikata yra visiškos fizinės, psichinės ir socialinės gerovės pamatas.

Socialiniai, aplinkos ir ekonominiai veiksniai yra svarbūs žmonių sveikatos veiksniai ir tarpusavyje susiję.

Žmonės negali pasiekti didžiausio potencialo, kol jie nesugeba kontroliuoti tuos dalykus, kurie lemia jų gerovę.

Visi bendruomenės sektoriai yra tarpusavyje susiję; sektoriai turi dalytis savo žiniomis, patirtimi ir perspektyvomis, kartu dirbti, kad būtų sukurta sveika bendruomenė.

O štai kitas pavyzdys ir JAV, pateiktas planning.org: "Sveika bendruomenė siekia patenkinti pagrindinius visų gyventojų poreikius; sprendimų priėmimo procese vadovaujasi sveikatos priežiūros principu; ji suteikia organizacijoms ir asmenims galimybę bendradarbiauti, pilietiškam ir kultūriniam bendradarbiavimui kuriant saugią ir tvarią aplinką. Energingos, gyvybingos ir įtraukios bendruomenės teikia daugybę galimybių klestėti ekonomiškai, ekologiškai ir kultūriniu požiūriu, bet turi pradėti nuo sveikatos.“

Paskutinis pavyzdys iš cproundtable.org:

„Kas yra sveika bendruomenė? Sveika bendruomenė yra ta, kuri suvokia sveikatą daugiau negu ligos nebuvimas; sveika bendruomenė apima tuos elementus, kurie leidžia žmonėms išlaikyti aukštą gyvenimo kokybę ir produktyvumą. Todėl:

Sveika bendruomenė suteikia galimybę naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis, sutelkti dėmesį į gydymą ir prevenciją visiems bendruomenės nariams.

Sveika bendruomenė yra saugi.

Sveika bendruomenė turi kelius, mokyklas, žaidimų aikšteles, ir kitas paslaugas, kad atitiktų žmonių bendruomenės poreikius.

Sveika bendruomenė turi sveiką ir saugią aplinką.“

Nors tokių aprašymų yra gausybė, juos vienija idealizuojamas tikslų aprašymas: kurkime komunizmą tam tikroje teritorijoje. Beje, tai jau buvo. TSRS, Rusijoje ar šiaurės Korėjoje tai buvo ar dar yra. Tikras diktatorius susikuria sau gerovės teritoriją. Bet aš ne apie fikcijas.

Sveika bendruomenė yra santykinai nedidelis gyventojų masyvas, kuris rūpinasi sveika aplinka, jų pačių saugumu. Prižiūri gyvenamąją vietovę ir bendrai padeda siekti sveiko gyvenimo būdo visiems. Tam tarnauja ir teritorijos planavimas taip, kad jis leistų ar verstų būti sveikesniems, t.y. vaikai galėtų siausti gryname ore, paaugliai važinėtis riedlentėms ar žaisti krepšinį, vyresni sodinti gėles ar kitus augalus, bendrauti rūpimais klausimais. Vienas jų iš svarbesnių būtų sveikatos švietimas, pasikviečiant reikiamus žmones patogiu gyventojams laiku ir artimoje vietoje. Tai visai realūs uždaviniai, kurie gali būti nesunkiai įgyvendinti. Tetrūksta valios, darbo ir kantrybės.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder