2019 m. gegužės 21 d. 18:24 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Svarbios ir nesvarbios smulkmenos

2018-12-08, 18:45

Henrikas VAITIEKŪNAS

Svarbios ir nesvarbios smulkmenos nuotrauka, foto

© LSVEIKATA.LT

Šiame rašiny – pirmą ir, tikiuosi, paskutinį kartą - bus paminėtos VIP pavardės. Tai - Angela Merkel, popiežius Pranciškus, Vladimiras Putinas ir Lee Hsien Loong.
Tas mažai girdėtasis ponas Lee lapkričio viduryje gero elgesio taisyklių pamokė pasaulio galinguosius.
Putinas – jūs tai žinote - visur ir visada vėluoja. Pas ponią Angelą vėlavo pusantros valandos: ponia laukė. Pas popiežių Putinas vėlavo valandą: popiežius laukė. O štai, kai Ministrui pirmininkui ponui Lee pranešė, kad Putinas vėluos 45 minutes, jis paprašė vėluojančiam pranešti, kad neturi tiek daug laiko laukti: „Pasakykit, kad susitikimo nebus“,- pasakė Lee Hsien Loong. Ir nuėjo dirbti kitų skubių darbų, kurie tądien laukė Singapūro ministro pirmininko.
 
Apie politiką šiame rašiny jūsų laukia gal koks vienas sakinys. Daug daugiau – apie pinigus. Įskaitant ir apie tai, kiek kainuoja gydymas. Todėl jau dabar ant laikraščio krašto pasižymėkite tos valiutos kainą. Pravers toliau skaitant arba... baudas skaičiuojant. Tiesa, jums gali būti duota teisė pasirinkti: tas baudas mokėti arba lazda per minkštąją vietą gauti. Ši nuobauda taip pat įteisinta Singapūro įstatymais, o atleisti nuo jos gali būti tik ligoniai ir vyresni nei 50-ties piliečiai. Tuomet tie nešvelnūs paplekšnojimai per užpakalį (paprastai nuo 3 iki 25 kirčių) keičiami į piniginę baudą.
 
Taigi, valiutos kaina: 100 Singapūro dolerių jums tekainuos 64 eurus. Tik malonėkite neįsijausti į milijonieriaus vaidmenį! Mat jeigu ne vietoje (t.y. viešoje vietoje) nusispjausit, bauda - 1000 Singapūro dolerių (640 eurų!). Tiek pat ir už rūkymą draudžiamose vietose. O draudžiama beveik visur: ir parkuose, ir transporto stotelėse, ir privačių namų kiemuose.
 
Jau netrukus paaiškinsiu, kodėl šiandien taip stipriai susidomėjom šia pietryčių Azijos šalimi. Mūsų žinios apie beveik šešių milijonų gyventojų miestą-valstybę dažniausia ir baigiasi tuo, ką čia surašėme. Na, gal dar kas nors girdėjo apie... kramtomąją gumą? Už jos pardavinėjimą ar įmportavimą į šalį gali grėsti vieneri metai kalėjimo arba bauda iki 5500 Singapūro dolerių (apie 3500 eurų).
 
Prieš mėnesį šioje skiltyje skaitėte publikaciją „Dingo žmogus“. Neskaičiusiems primenu: apie daktarą, kuris dingo iš Lietuvos, bet, prieš dingdamas, pasvajojo apie Singapūrą. Apie sėkmingą tos valstybės kovą su korupcija. Ir apie neįsivaizduojamą Lietuvoje atvejį: kai Singapūro ministras kalėjiman pasodino brolį. Už kyšininkavimą. Tokioj valstybėj gyventi svajojo ir tas daktaras iš Lietuvos. Gal ir gyvena? Niekas nežino. Nes Lietuvoje jo nebėra. Singapūro daktarų sąrašuose – taip pat kol kas nėra.

 

Kaip keista bebūtų, bet gydytojų sąrašai Singapūre egzistuoja. Yra sąrašas ligoninių, turinčių tarptautines akreditacijas, yra įspūdingi jų internetiniai puslapiai. Bet konkrečiai nurodyti negaliu. Nes galbūt pažeisčiau kokį lietuvišką įstatymą.

 
Tiesa, vieną nuostatą dabar bandysiu pažeisti. Nors gerbiu lietuviškąją mediciną ir jos specialistus, pažįstu ne vieną pacientą (kai kurių garsias pavardes žinote ir jūs) sveikatą patikintį JAV ar Vokietijos klinikoms. Tai kainuoja Didelius Pinigus. Singapūre – su tokia pat medicinine kokybe - JCI sertifikatu – pusantro karto pigiau. Pavyzdžiui, koronarų šuntavimas JAV – 55 tūkst. dolerių, Singapūre -13 tūkst. Ritidektonija (veido patempimas) JAV - 19 tūkst., Singapūre - 6,5 tūkst. Žinoma, rašau tik apie atvykėlius. O štai saviems – savos taisyklės. Vyriausybė šalies piliečiams kompensuoja 32 proc. sveikatos priežiūros kainos. Gyvenimo trukmė Singapūre – viena ilgiausių pasaulyje, viršija 83 metus. Šioje šalyje – mažiausias kūdikių mirtingumas (1 vieta), o antsvorį turi tik 5 iš 100 gyventojų. Kaip tokių rezultatų pasiekta?
 
Paslaptis slypi detalėse. Singapūro avialinijos – vienos saugiausių, komfortabiliausių ir geidžiamiausių pasaulyje – kažkada pradėjo nuo nieko bendro su aviacija neturinčios detalės: nuo kokybiško garso... keleivių ausinėse. Po to perėjo prie sėdynių išlenkimo formos ir t.t.
Pasirinkę studijuoti mediciną Singapūro (ir iš kitų šalių čia atvykę) studentai pradeda nuo senosios kinų medicinos studijų. Metus skiria medicinos technikos pažinimui. Bet ne sraigtelius-varžtelius studijuoja, o sprendžia aparatūros tobulinimo galimybes.
O dabar dar apie tai, ko niekur neskaitėte.
 
Singapūras – beveik vienintelė šalis pasaulyje, sėkmingai išsprendusi kamščių gatvėse problemą. Bet lietuvaičiams toks sprendimas tikrai nepatiks! Čia puikiai veikia visuomeninio transporto sistema. Bet rasta ji – tik po abejonių ir skaudokų sprendimų. Mat kiekvienas singapūrietis, norintis įsigyti automobilį, dar privalo turėti ir specialią automobilio licenciją! Šioji, paprastai, kainuoja kiek daugiau nei pats naujausias automobilis. O už ją gauti pinigai patenka į visuomeninio transporto fondą. Ar norėtumėte tokiu būdu „pravalyti“ Vilniaus gatves?
 
Nepamiršau, kad rašau į medicininį savaitraštį. Tad keletas trumpų pastebėjimų iš Singapūro Vaiko ir motinos ligoninės.
Maistas rytdienai užsakomas iš vakaro. Pasirinkimas iš penkių variantų. Išvežioja tą maistuką panašūs į vilnietiškas „dėžes“ automatai. Tik stumdyti jų nereikia: užprogramuoti, ir žino, prie kurios lovos ką privežti. Kiekviena slaugytoja turi kompiuterį. Kiekviename tualete – raudonas mygtukas su skaičiais nuo nulio iki penkių. Išeidamas, turi nuspausti tą skaičiuką: taip kaskart įvertinama tualeto švara ir tvarka. Nuo metro stotelės iki ligoninės – 500 metrų. Šį atstumą kas 3 minutės įveikia nemokami mikroautobusai. Detalės. Bet jos – labai svarbios. O paskutinė detalė tokia: ir dieną, kai grįžote iš ligoninės, ir dar poryt būtinai sulauksite jus gydžiusiojo daktaro skambučio: pasiteirauti, kaip sveikstate, yra ne prievolė, o pareiga.
 
Paskutinis sakinys – paerzinimui. Dabar, kai skaitote šį rašinį, Singapūre yra 27 laipsniai šilumos. Bet dėl per didelio drėgmės kiekio (89 proc.) pojūtis toks, tarsi būtų plius trisdešimt du. Nelabai patogi valstybė!

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Nežinau, kaip jums, bet man atrodo, kad neįdomesnių prezidento rinkimų, kaip šie,...

Kaip du vandens lašai nuotrauka, foto

Vienoje užeigoje maždaug Sabonio ūgio kavalierius, pasilenkęs, kad nekliudytų durų staktos,...

Gyvenimo vaizdeliai nuotrauka, foto

Politikai mėgsta girtis. Ypač kalbose. O darbai dažnai tiesiog nepadaryti. Negerai yra...

Nesveikos sveiko miesto problemos nuotrauka, foto

Šįkart mintimis skiltyje pasidalinti panūdau pati po to, kai gavau anoniminį kaimynų...

Iš kaimyniško gyvenimo patirties nuotrauka, foto

Klaipėdoje - Benedikto Vanago vizitas nuotrauka, foto

Sportas, "Mokslinis tyrimas atskleidė, kad pagrindinis sėkmės faktorius yra užsispyrimas. Tai sudaro net...

Visuomenininkų sodinamų pušelių nepriima Klaipėdos žemė? nuotrauka, foto

Klaipėda, Trejus metus Klaipėdą buvo apėmusi pušų sodinimo manija. Šiemet pavasarį jomis apsodinti...

"Vaikų turgelis 2019" kviečia apsilankyti nuotrauka, foto

Renginiai, VšĮ Veiklių mamų klubas Klaipėdoje organizuoja jau ketvirtus metus iš eilės, didžiulį dėmesį...

Mokesčių inspekcija ragino mažinti šešėlį nuotrauka, foto

Euras, Šią savaitę visoje Lietuvoje vyksta kasmetinė akcija "Šioje šalyje nėra vietos šešėliui"....

Sportas, Paskelbta prieš 25 min.

Renginiai, Paskelbta prieš 1 val.

Euras, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...