2019 m. gegužės 26 d. 04:08 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Sprendimai ir vertybės, kurios apibrėžia Ameriką

2019-04-04, 10:44

Krisas Smitas

Sprendimai ir vertybės, kurios apibrėžia Ameriką nuotrauka, foto

© Greg Groesch/The Washington Times

Laisvės ir teisingumo siekis vienija mus, amerikiečius. Todėl esu be galo susirūpinęs, kad Jungtinės Valstijos yra pasiryžusios išduoti teisėją Neringą Venckienę Lietuvai, kur ji būtų teisiama už atsisakymą grąžinti seksualiai išnaudotą mergaitę įtariamajai išnaudotojai.

Taip pat nerimą kelią faktas, kad ne mažiau kaip du Lietuvos teisėjai, tiesiogiai dalyvavę jos byloje, neseniai buvo įkalinti Lietuvos teisinę sistemą krečiančio kyšininkavimo ir korupcijos skandalo metu. Tačiau teisėjos Venckienės ekstradicija juda į priekį.

Teisėja Venckienė savo akimis matė korupciją Lietuvos teisminėje sistemoje pedofilijos bylos metu - savo 4 metų dukterėčios byloje, kuri liudijo, kad ji buvo seksualiai išnaudota jos motinos draugų, įskaitant valdžios pareigūnus. Po pakartotinių teisingumo siekių, teisėja Venckienė matė Lietuvos policijos ir prokurorų aplaidų šios bylos tyrimą. Ji matė, kad teismo psichologai ne vieną kartą patvirtino, kad mergaitės liudijimai yra patikimi. Ji matė Vilniaus apygardos teismo nuosprendį, kad mergaitės motinai turi būti pareikšti kaltinimai dėl jos vaidmens mergaitės išnaudojime.

Ir tada ji pamatė 240 policijos pareigūnų, įsiveržiančių į jos namus, išlaužančius duris, ir smurtu perduodančius klykiančią, besipriešinančią dukterėčią jos kaltinamai motinai, dar prieš prasidedant teismo procesui pedofilijos byloje. Kai pagrindinė liudytoja pradingo, valdžios pareigūnas buvo išteisintas, o motina nenuteista.

Teisėja Venckienė matė naujos antikorupcinės partijos susikūrimą, kuri buvo įkvėpta jos šeimos tragedijos. Ji buvo išrinktą į Lietuvos parlamentą su visuomenės palaikymu. Ir tuomet ji pamatė puolimą, valdžios bandymą panaikinti jos parlamentinį imunitetą ir jai pateikti kaltinimus. Ir net po jos pabėgimo ir prieglobsčio prašymo Jungtinėse Valstijose 2013 metais, kaltinimai vis augo. 35 kaltinimai, nuo “melagingų pareiškimų” dėl kreipimosi į teismus dukterėčios vardu, iki valstybės himno išniekinimo ir teismo pažeminimo, iki pareigūno sužalojimo, kai jos dukterėčia buvo per prievartą paimta iš jos namų. Jos politinio prieglobsčio byla bus išgirsta liepos mėnesį, jeigu iki tol ji nebus išduota Lietuvai.

Ar teisėja Venckienė tikrai tokia “nusikaltėlė”, kurią mes išduodame iš Jungtinių Valstijų? “Nusikaltėlė”, kuri rizikuoja viskuo, kad apsaugotų vaiką nuo seksualinio išnaudojimo? “Nusikaltėlė” kuri kovoja su korupcija teisinėje sistemoje ir kandidatuoja į Parlamentą siekdama reformų?

Šiuo metu teisėja Venckienė žiūri pro Čikagos federalinio kalėjimo langus - dėl tinkamo proceso trūkumo šalyje, kurioje ji ieškojo teisingumo ir apsaugos. JAV federaliniai prokurorai prašo pagreitinti jos ekstradiciją kovodami su jos prieglobsčio prašymu. JAV federaliniai prokurorai teigia, kad valdžios korupcija ir vaiko išnaudojimo byla nėra svarbios detalės jos ekstradicijos byloje, jos istorijos pusė nesvarbi. JAV federaliniai prokurorai teigia, kad tik Valstybės sekretorius turi galią nutraukti ekstradiciją ir nuspręsti, kad Lietuvos kaltinimai yra politiškai motyvuoti.

Valstybės sekretorius to dar nepadarė. Ekstradicija net buvo patvirtinta.

Valstybės sekretorius Mike Pompeo gavo dešimtis laiškų iš dabartinių ir buvusių Lietuvos valdžios atstovų, taip pat buvusių politinių kalinių, įspėjančių, kad Lietuvos kaltinimai yra politiškai motyvuoti. Jis gavo įrodymus, kad Lietuvos aukščiausiojo teismo pirmininkas 2012 metais atėmė galimybę į nešališką teismą, sakydamas, kad teisėja Venckienė “yra pūlinys teisinėje sistemoje” ir “visos valstybės bėda”. Valstybės sekretorius gavo interviu su Lietuvos prokuroru kopiją, kuriame jis prisipažįsta, kad panaikino dalį kaltinimų iš ekstradicijos prašymo, kad jis neatrodytų politiškai motyvuotas, ir paaiškino, kad nauji kaltinimai galės būti pateikti, jei teisėja Venckienė bus sugrąžinta į Lietuvą.

Vietoj to, kad persekiotų pareigūnus, kurie išnaudojo teisėjos Venckienės dukterėčią, Lietuvos vyriausybė ir teismai taikiniu pasirinko teisėją Venckienę ir jos šalininkus. Mergaitės seneliai, medikė, kuri liudijo byloje, žurnalistai, kurie rašė apie bylą, kaimynai, žmonės, dalyvavę protestuose ir daugelis kitų, siekusių teisingumo, buvo teisiami už “melagingus parodymus” ir kitus nusikaltimus.

Dabar du kaltinti valdžios pareigūnai yra negyvi, kaip ir vaiko tėvas bei kiti svarbūs liudytojai. Lietuvos Seimo teisės ir teisėtvarkos komitetas nustatė, kad aplaidumas sukompromitavo tyrimą prieš valdžios pareigūnus. O Lietuvos teismai, kuriuose vyko šios bylos, šiuo metu patekusios į sisteminį korupcijos skandalą. Klaidingų sprendimų šioje byloje pataisyti nebeįmanoma, teisingumas Lietuvoje nebepasiekiamas.

Ar Valstybės sekretorius išsiūs teisėją Venckienę atgal į Lietuvą, kur ji bus teisiama už dukterėčios saugojimą, ar leis pasilikti Jungtinėse Valstijose ir pabaigti jos prieglobsčio prašymą? Tai yra sprendimas, kuris apibrėš mus kaip tautą – tikiuosi, busime tauta, kuri gina laivę ir teisingumą visiems.

* Krisas Smitas, respublikonas, JAV atstovas iš Naujojo Džersio, opozicijos lyderis Atstovų rūmų Žmogaus teisių komitete.

„The Washington Times" straipsnį anglų kalba galite rasti čia

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

"Raginate džiaugsmais ir rūpesčiais dalintis, tai va, - noriu pasidžiaugti: kokia laimė,...

Moterų laimė - lietuvių rankose nuotrauka, foto

Nežinau, kaip jums, bet man atrodo, kad neįdomesnių prezidento rinkimų, kaip šie,...

Kaip du vandens lašai nuotrauka, foto

Vienoje užeigoje maždaug Sabonio ūgio kavalierius, pasilenkęs, kad nekliudytų durų staktos,...

Gyvenimo vaizdeliai nuotrauka, foto

Politikai mėgsta girtis. Ypač kalbose. O darbai dažnai tiesiog nepadaryti. Negerai yra...

Nesveikos sveiko miesto problemos nuotrauka, foto

Sekmadienį klaipėdiečiai "Riedės į vasarą" nuotrauka, foto

Sportas, Gegužės 26 dieną (sekmadienį) Klaipėdoje organizuojamas didžiulis dviračių, riedučių, paspirtukų, riedlenčių ir...

Klaipėdietis Žygimantas Stanulis – absoliutus Lietuvos čempionas nuotrauka, foto

Sportas, Šeštadienio vakarą Klaipėdoje baigėsi dvi dienas vykę Lietuvos sunkiosios atletikos vyrų ir...

Jurgis Plonaitis niekada nebuvo tapęs "išverstaskūriu" nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Per ilgus dešimtmečius, nugyventus Klaipėdos krašte, Mažosios Lietuvos tyrinėtojui Bernardui Aleknavičiui Klaipėdos...

Drevernos lobiai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, 1253 metais balandžio 4 dieną pirmą kartą sutartyje su Kuršo vyskupu...

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...