2019 m. sausio 23 d. 06:08 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Šaunusis septynetas

(3)

2014-04-14, 10:29

Vygantas VAREIKIS

Šaunusis septynetas nuotrauka, foto

Balandžio mėnesio viduryje septyni kandidatai, siekiantys įsikelti į rezidenciją Daukanto aikštėje Vilniuje,  pradėjo rinkiminę kovą. Neabejotina šios kompanijos lyderė yra Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė, kurios reitingai jau keletą metų, nepaisant konkurentų pastangų, išlieka stabiliai aukšti.

Dauguma politikos apžvalgininkų ir politologų prognozuoja nesunkią Dalios Grybauskaitės pergalę gal jau pirmajame rinkimų ture. Rusijos agresija Kryme tarsi specialiai buvo sugalvota siekiant pakelti ir taip jau aukštą prezidentės populiarumą, o jos griežta pusiau karinė retorika tinka laikmečiui, kuriame gyvename. Kai praeitais metais Lietuva pirmininkavo Europos Sąjungoje, prezidentės nuotraukos su Viktoru Janukovyčiumi, Jose Manueliu Barroso ar Angela Merkel neišnykdavo iš pirmųjų spaudos puslapių. Amerikiečiai, kalbėdami apie stambias korporacijas, turi tokį posakį „Too big to fall“ („Per didelis, kad žlugtų“). Tačiau yra ir kitas posakis – „Kuo didesni jie yra, tuo skaudžiau jie krenta“. Atrodė, kad Valdas Adamkus lengvai nugalės tiek 2002, tiek 2004 metų rinkimuose, tačiau pirmą kartą juos laimėjo Rolandas Paksas, o antrą kartą Kazimierai Prunskienei pritrūko visai nedaug...

Socialdemokratų partijos kandidatas Zigmantas Balčytis atrodo yra patikimas ir korektiškas kandidatas, bet daugelis pastebi, kad rinkimų laimėti jis labai nesiveržia. Matyt, turi kitų planų.

Ištraukęs septintą numerį Vilniaus meras Artūras Zuokas pasivadino Džeimsu Bondu, agentu 007. Ir tikrai – ne kiekvienas kandidatas galėtų leisti sau nusipirkti tokius laikrodžius, kokius filmuose nešioja Jamesas Bondas ar už 100 000 eurų parduoti naudotą automobilį ir taip valstybinei mokesčių inspekcijai pagrįsti savo pajamas... Galbūt taip ir yra, tiktai reikia nepamiršti, kad  Jamesas Bondas yra Iano Flemingo išgalvotas personažas ir visi jo nuotykiai, švelniai tariant, yra abejotini, o finalinėse scenose jis, apsikalbinęs eilinę merginą, automobiliu šauniai nurūksta tolyn palikdamas visus kitus šalikelėje.

Taip ir Vilniuje – tebesklando didingos mero idėjos apie Gugenheimo muziejų, metro, stadiono statybas, tačiau miesto skolos beveik viršija metines pajamas, viešosios paslaugos prastėja, o kai kurios senamiesčio gatvės panašėja į arabų kvartalų rajonus. Jeigu jau meras nesusitvarko Vilniaus mieste, tai kaip jis susitvarkys valstybėje?

Dar vieno kandidato, vadinančio save nesisteminiu, – Naglio Puteikio rinkiminę retoriką nesunku nuspėti iš anksto. Jam nepatinka prezidentės D. Grybauskaitės linija, teismai, prokurorai, policija, VSD, sisteminės partijos, kai kurios žiniasklaidos priemonės... Vienu žodžiu, beveik viskas. Ir ši retorika dažnai transliuojama rinkėjui pakeltu ir nervingu tonu. Ką jau padarysi – nesisteminis kandidatas.

Artūras Paulauskas, kurį iškėlė Darbo partija,  turėjo galimybę tapti Lietuvos prezidentu 1997 metais, kuomet vos puse procento atsiliko nuo Valdo Adamkaus. Po to jau daug žadanti ateitis, už kurią reikėtų dėkoti Darbo partijos lyderiui Viktorui Uspaskichui, liko praeityje.

Lenkų rinkimų akcijos kandidatas Valdemaras Tomaševskis yra dar vienas sisteminis kandidatas. Tiktai ne tos sistemos. Geopolitinė krizė atskleidė daugiau informacijos apie kandidatų politines pažiūras ir simpatijas, kurias anksčiau buvo galima tik nuspėti. Valdemaro Tomaševskio retorika primena Rusijos propagandinėje erdvėje sklandančias  „Ruskij mir“ idėjas. LRT laidoje Ritos Miliūtės paklaustas apie Rusijos politiką Kryme, jis atsakė Kremliaus propagandos žodžiais pateikdamas Kosovo pavyzdį. O kaipgi kitaip? Planuojami ne tik Šalčininkų ar Vilniaus rajono gyventojų, bet ir Vilniaus ir Klaipėdos rusakalbių, kurių pozicija dažnai yra priešinga daugelio lietuvių nuomonei, balsai. O visos tos idėjos apie istorinę lenkų ir lietuvių kovą XIX amžiuje prieš Moskoviją, tautas sutaikančios Jerzy Giedroyco  ir Czeslawo Miloszo mintys jam buvo ir yra svetimos. Artėjantis gegužės 9-osios, kuri dar vadinama Pergalės diena, minėjimas jiems yra svarbesnis už Katynės tragedijų paminėjimą. O tai jau kai ką sako apie kandidato pažiūras.

Rinkimai prasideda. Kaukės nukrinta. O gyventojams belieka palinkėti gausiai ateiti į rinkimus. Kitaip už jus nuspręs kiti.

Komentaras skambėjo per LRT radiją.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2014-04-15   11:00

IP: 86.100.101.209

pažiūrėjau ekspertuose e kandidato į prezidentus N. Puteikio rinkimų programos pristatymą.
Geras prisistatymas ir programa gera. Pagaliau matau politiką, kuris šneka žmonių kalba ir jį įmanoma suprasti. Aš už N. Puteikį, tai šansas mums visiems pajudinti tą nomenklatūrinį dumblą.

Elfė

2014-04-15   09:21

IP: 195.14.179.67

Grybauskaitės nuotraukos su pasaulio galingaisiais - tik politinis makiažas. Iš tiesų jos supratimas apie užsienio politiką daugiau negu ribotas. Kaip pradėjo prezidentavimą didžiausiu liapsusu - nešdama skėtį Lukašenkai, tai ir baigia - sulygindama Maidaną su Rusijos agresoriais. "Abi pusės kaltos " - neleidžiančiu prieštarauti tonu pasakė Grybauskaitė. Kas jai beliko - juk jos užsienio reikalų patarėjas tuokart buvo labai užsiėmęs - per ebay jai batelius už 300 eurų pirko...

2014-04-14   22:01

IP: 78.56.12.179

Istoriko ir politologo Vygantas Vareikio šis komentaras 2014 04 14 buvo skaitomas per LRT radiją:
"Dar vieno kandidato, vadinančio save nesisteminiu, – Naglio Puteikio rinkiminę retoriką nesunku nuspėti iš anksto. Jam nepatinka prezidentės D. Grybauskaitės linija, teismai, prokurorai, policija, VSD, sisteminės partijos, kai kurios žiniasklaidos priemonės... Vienu žodžiu, beveik viskas. Ir ši retorika dažnai transliuojama rinkėjui pakeltu ir nervingu tonu. Ką jau padarysi – nesisteminis kandidatas."

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Sausio 13-osios simboliu tapusią neužmirštuolę jau kelerius metus, prisimenant tragiškuosius įvykius, į...

Neužmirštuolei - aštri juvelyrės Jurgos Lago kritika nuotrauka, foto

Mieli "Vakarų ekspreso" skaitytojai, savo džiaugsmais, rūpesčiais ir vargais galite pasidalinti nuomonių...

Gražinos skiltis: Tarsi miražas nuotrauka, foto

Diplomatinis korpusas Lietuvoje išskirtinis moterų gausa. Ambasadores moteris į Vilnių dabar...

Šioje Vyriausybėje nėra vietos moterims? nuotrauka, foto

Trečiadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, ************** Protingos mintys: „Laimė naudinga kūnui, bet dvasios stiprybę ugdo sielvartas“ (M....

Suduotas smūgis šešėliniam statybos verslui nuotrauka, foto

Kriminalai, Po slapto tyrimo išaiškinta organizuota grupė asmenų, įtariama, vykdžiusi nesąžiningą verslą...

LSKL vicečempionai liko už finalo ketverto ribos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos universiteto (KU) krepšinio komanda, praėjusį sezoną džiaugusis Lietuvos studentų krepšinio lygos...

Šviesų festivalis - dar didesnis ir įspūdingesnis nuotrauka, foto

Klaipėda, Vasario 14-17 d. Klaipėdos senamiestį nušvies jau penktasis Šviesų festivalis. Tamsą ir...

Įvairybės, Paskelbta prieš 8 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 7 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...