2018 m. rugsėjo 22 d. 17:55 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Sąjūdžio spaudą taip pat leido KGB...

2005-03-26, 12:00

Rytas Staselis

Savaitės komentaras

Paradoksalu, tačiau tai, apie ką "Respublikai" apie Lietuvą ketvirtadienį porino Rusijos pasiuntinys Borisas Cepovas, 90-čia procentų veikiausiai yra labai labai girdėta tiesa...

Dar daugiau - jo postringavimai apie Lietuvoje įprastus skandalus, lietuvių polinkį visur ieškoti kompromituojančios medžiagos, apie tai, kad dažnai esame laimingi tik tada, kai aplinkui nebelieka nė vieno švaraus, visiškai atitinka įvairiais laikais opozicijoje atsiduriančių politikų reiškiamas mintis. O dar labiau mūsų - paprastų piliečių - virtuvės pokalbių prie butelio turinį.

Tačiau nepaisant to, B. Cepovo mintys sukėlė visuotiną pasipiktinimą. Ir politikos kuluaruose, ir daugiabučių namų virtuvėse. Ne diplomatų darbas sakyti tiesą. Juk jiems ne už tai pinigus moka...

Tikriausiai bet kuriais kitais laikais rusų diplomato karjeros Vilniuje dienos po tokių pareiškimų būtų suskaičiuotos. Bet kuriais kitais, tačiau ne dabartiniais. Visai įtikima, jog Lietuvą įaudrinę nedraugiški Rusijos pasiuntinio pareiškimai - anaiptol jokia saviveikla. Jeigu ne turinys, tai bent jau dvasia greičiausiai yra Maskvos sankcionuota. Didžiajai Lietuvos kaimynei nė motais, kad jos ambasadorius, jeigu ir nebus kurį laiką izoliuotas, tikrai pajus valstybės institucijų Vilniuje ignoravimą.

Ar B. Cepovo demaršas - pirmoji Rusijos politikos technologų prognozuotos "kontrrevoliucijos" anksčiau jos kontroliuotose kraštuose kregždė? Taip galima bent numanyti. Ypač išgirdus, kokią naujausią dovanėlę Rusija paruošė Lenkijai (kartu ir Lietuvai) už jos tariamai nedraugiškus veiksmus savo atžvilgiu. Panašu, kad Maskvos valdžia tvirtai nutarė, jog nuo šiol Rusijos sostinės gatvė, kurioje įsikūrusi Lenkijos ambasada, vadinsis nebe Klimaškino, o Michailo Muravjovo vardu. To paties generolo, kraujyje paskandinusio Lenkijoje bei Lietuvoje vykusį 1863-ųjų sukilimą ir gavusio "Koriko" pravardę, vardu.

"Maskvos ranka, KGB šnipai visur daro ką nors bloga. Tai vaikiška liga, tik Lietuva jos niekaip neišsigydo, todėl dėl visko kalti rusai", - interviu "Respublikai" sakė B. Cepovas. Ir dėl to nėra visiškai neteisus. KGB šmėkla, iš pirmo žvilgsnio jau gerokai įgrisusi lietuviams, vis dėlto su neišvengiamai pasikartojančiu pastovumu drebina ES ir NATO nare tapusios šalies pamatus.

Išties, pagalvojus, ką naujo ir svarbaus išryškino nesenai pasibaigęs KGB rezervistų skandalas? Įvertinus šviežia galva, - išskyrus naujas aukštų Lietuvos pareigūnų pavardes, praktiškai nieko. Tuo tarpu visą šalies politinį elitą paralyžiavusi KGB šmėkla laikė užspaudusi jį už gerklės beveik ištisus du mėnesius.

Tačiau ar būta čia Rusijos rankos? Buvo, jeigu Rusijos ranka sutartume vadinti naują Seimo vicepirmininką Alfredą Pekeliūną sukompromituoti norėjusius konservatorius... Buvusį Europos parlamento nario Vytauto Landsbergio padėjėją, kuris po daugelį žiniasklaidos redakcijų lakstė rankose mosuodamas nepriklausomybės pradžioje iš KGB skyrių išvogtų dokumentų kopijomis. Arba politinį kalinį ir tremtinį Antaną Napoleoną Stasiškį, kuris kadaise išvogto dokumento kopiją oficialiai įteikė laikinajai Seimo tyrimo komisijai, vadovaujamai Skirmanto Pabedinsko.

Atrodo šventvagiška, tačiau pastaruoju metu kai kurie konservatoriai gal ir nėra tiesiogiai panašūs į Maskvos rankomis valdomas marionetes, tačiau tai, kad jie beviltiškai yra praradę savo atmintį, - faktas.

Jau porą mėnesių V. Landsbergis lieja pagiežą ant "kelių šimtų Lietuvos teisėsaugos institucijų pareigūnų", siekiančių aukštojo mokslo Rusijos aukštųjų mokyklų filialuose arba su rusišku kapitalu susijusiose mokymo įstaigose... Juk atsakymas - labai paprastas: turėtų galimybę studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose ir už tokią pat kainą, kaip dabar, neabejotinai jas ir pasirinktų. Tik ar yra ką pasirinkti?

Kadaise egzistavusi Policijos akademija dabar jau tapo Mykolo Riomerio teisės universitetu, dar išsaugojusiu Policijos fakultetą, tačiau iš esmės su policijos pareigūnų ruošimu jis mažai ką turi bendro. Ar būtina priminti šios metamorfoze tapusios reformos autorius? Vagnorius, Čilinskas, Šedbaras ir visa konservatorių kompanija... Taigi, užuot dabar kalbėjus apie nacionalinio saugumo problemą, kylančią dėl Lietuvos pareigūnų studijų Rusijos aukštosiose mokyklose, vertėtų bent iš padorumo patylėti.

Dievaži, gerbiamieji, jeigu nesustabdysime tos psichozės, baigsime liūdnai. Ryšiais su KGB jau lygiai taip pat sėkmingai dabar galima apkaltinti visus, kurie yra bent kiek prisidėję prie Sąjūdžio laikais leistos neformalios spaudos: "Sąjūdžio žinių", "Kauno aido" ar "Mažosios Lietuvos". Mat praktiškai visus pusiau legalius kserokopinius leidinius tuo metu Vilniuje daugino ir leido į pasaulį vėliau nužudytas verslininkas Rimantas Grainys bei keli jo partneriai - KGB darbuotojai, vėliau tapę verslininkais ir dabar tvirtinantys, jog pirmuosius savo milijonus užsidirbo iš Sąjūdžio spaudos... Tai tikri faktai.

Ar šiandien, po septyniolikos metų, atsiras šventuolių, norinčių Sąjūdžio spaudos leidėjams dėl tokios "nuodėmės" pateikti sąskaitas?

Rytas Staselis

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Išaušo rytas, ir pirmieji lankytojai užplūdo kuklią didelio prekybos tinklo parduotuvę netoli...

Mėnesį dirbau kasininku, dabar tai sapnuoju tik košmaruose nuotrauka, foto

Rengiant šį pranešimą kilo didelė abejonė, ar teisingai mes identifikuojame, kad uostas...

"Laiko daryti gerai nebėra, reikia daryti labai gerai" nuotrauka, foto

Niekam ne paslaptis, kad mūsų valstybės nacionaliniam saugumui mirtiną pavojų kelia... trąšos,...

Rinkimai artyn, pavojų ir regėjimų daugyn nuotrauka, foto

Metinė Europos Komisijos vadovo Žano Klodo Junkerio kalba Europos Parlamente nesukrėtė nei...

Pasigailėti negalima plakti - kur ES valdantieji padės kablelį? nuotrauka, foto

Planuojama regatą nutraukti nuotrauka, foto

Klaipėda, Šeštadienį į Baltijos jūrą iš Klaipėdos uosto išplaukė 9 jachtos. Dvi dienas...

Pėsčiųjų žygyje - ir vyrai su persodintomis širdimis nuotrauka, foto

Klaipėda, Šeštadienį rytą AB „Smiltynės perkėla“ keltas dirbo „sušilęs“ – į Smiltynę reikėjo...

Remigijui Lupeikiui - 50 metų! nuotrauka, foto

Sportas, Šiandien gražų 50-ies metų jubiliejų mini 1995 metų pasaulio dviračių sporto vicečempionas,...

Klaipėdoje ties molu apsivertė jachta, du žmonės dingę nuotrauka, foto

Klaipėda, Šeštadienio popietę Klaipėdoje, Melnragės paplūdimyje, jūra į krantą išmetė sudužusią jachtą....

Klaipėda, Paskelbta prieš 14 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...