2019 m. birželio 17 d. 10:15 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Rugio varpa - nostalgija sovietiniam nepritekliui?

(9)

2019-05-02, 10:53

Rasa Petrauskienė, Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė

Rugio varpa - nostalgija sovietiniam nepritekliui? nuotrauka, foto

Rugio varpa - nostalgija naminei duonai ar sovietiniam nepritekliui?

© VE.lt fotomontažas.

Vykdant projektą „Gargždų muzikos mokyklos infrastruktūros tobulinimas“ ir renovuojant Gargždų muzikos mokyklos pastatą palikta esama fasado stilistika ir dekoro detalės.

Virš pagrindinio įėjimo durų pavaizduoti rugių varpos ir pjautuvai atspindi tipišką XX a. 6-ajame dešimtmetyje sovietų valdžios propaguotą pseudoistorizmo architektūrinį stilių. 

Tai nuosaikusis šio stiliaus variantas, būdingas nuo sostinės nutolusių rajonų centrų reprezentaciniams pastatams. Sovietinė ar ne simbolika ant Gargždų muzikos mokyklos?  Nuomonę tikriausiai turime kiekvienas. 

Ypač karta, kuriai ano laikotarpio ideologija yra ne tik istorinis faktas, bet jų likimus griovęs ir šeimas tremtin pasmerkęs skaudus įvykis. Tai žmonės, kurie tiesiogiai susiję su pjautuvo simboliu paženklintu laikotarpiu Lietuvoje.

Žmonės, kuriems rugio varpa yra ne romantiška nostalgija naminei duonai, o tiesioginė užuomina apie sovietmečio represijas ir nepriteklių. Nesvarbu, simboliai vaizduojami kartu ar atskirai, simbolika pasąmonėje siejasi su sovietmečiu, o ne tik su 6-ojo dešimtmečio architektūriniais sprendimais. 

Todėl šiandien, kai diskusijos yra pasiekusios visuotinio šurmulio etapą, lemiamą žodį kviečiu tarti politikus. Ir taip prisiimti atsakomybę už sprendimą bei nepalikti vietos kaltų paieškai ateityje. Į klausimą, ar ši simbolika ant pastato iš tiesų nėra ideologinė, visų pirma turi atsakyti specialistai.

Todėl Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratųKlaipėdos rajono skyriaus iniciatyva, Klaipėdos rajonosavivaldybės tarybos TS-LKD frakcijos nariai kartu su LR Seimo nariais Audroniumi Ažubaliu ir Laurynas Kriščiūnu kreipėmės į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą bei Lietuvos heraldikos komisiją.  

Šių institucijų atsakymai ir rekomendacijos bus itin reikšmingos galutiniam sprendimui. Ir vis dėl to, esu tvirtai įsitikinusi, kad šioje situacijoje privalomas mūsų – Klaipėdos rajono savivaldybės politikų – įsitraukimas.

Turime priimti principinį politinį sprendimą. Todėl kreipiausi į Klaipėdos rajono merą Bronių Markauską su prašymu inicijuoti pasitarimą savivaldybėje, įtraukiant specialistus ir visuomenės atstovus.

Kad ir kokį verdiktą priimsime, visiems bus aišku, kad vietos politikai neliko nuošalyje ir prisiėmė atsakomybę. Jei to nepadarysime, sukursime terpę politikavimui ir galbūt net kaltinimams politinės valios trūkumu.

Juk skaičiuodami trisdešimtuosius nepriklausomybės metus jau turime politinį stuburą. Išsakydama TS-LKD skyriaus poziciją jaučiu pagarbą abiems pusėms – ir istorikų norui išsaugoti architektūrinius sprendinius, ir sovietmečio aukų pasipiktinimui simboliais.

Todėl mūsų nuomone, teisinga būtų ženklus nuimti, tačiau jais neatsikratyti, neignoruoti. 

Ant dabartinės muzikos mokyklos pastato galėtų atsirasti informacinė lenta su pastato paskirties sovietmečiu aprašu. Simboliai vykdant rekonstrukciją, jei įmanoma techniškai, perduoti saugoti Gargždų krašto muziejui. Istorijos neištrinsi. Tačiau turime kartu ir tvirtai nuspręsti, at atsinaujinant norime ją palikti pačiame pastato centre. 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2019-05-02   19:17

IP: 78.62.148.47

Bažnyčia labiausiai vengia davatkėlių,o čia......?

Antanas

2019-05-02   18:39

IP: 185.11.26.161

Komunistų internacionale yra tokie žodžiai, sena pasaulį sugriausim, ir ant jų griuvėsių pasistatysim savo. Kuo skiriasi dabartiniai Lietuvos patriotai nuo bolševikų? Ogi niekuom ir ten ir čia vergai kurie trokšta turto. O kas ne su mumis tie priešai. Dvasiniai driskiai.

Manau

2019-05-02   18:19

IP: 185.11.26.161

KonCervaTorius tai diagnoze, lygiai tokia pati kaip ir tlibano ir "isis" banditu. Pastareji irgi griauna senoves paminklus nes jie prieštarauja ju religijai. O koncervai daugumoj yra tokie pat radikalai-d.o.l.b.a.j.o.b.a.i.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Tai štai - grįžau iš atostogų. Ir vėl prie varstoto. Jaunoji karta...

Mentalitetų skirtumai nuotrauka, foto

Šiame žinių prikimštame ir nuolat besikeičiančiame Pasaulyje darosi vis sunkiau atskirti tikrovę...

Politinis birželis lyg Zobovo meškučių nuotykiai nuotrauka, foto

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) partija pranešė, kad rugsėjo 8-ąją Žiemgalos...

Kas taip suerzino jaunąjį Landsbergį? nuotrauka, foto

Kitą savaitę šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė dešimtą kartą atsiskaitys už per metus...

Kaip JI dešimt metų su mumis ištvėrė? nuotrauka, foto

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Vakarų Lietuvos kriminalinė kronika nuotrauka, foto

Kriminalai, Pavogti automobilio žibintai

Nemirsetoje - BALTOPS 2019 karių išsilaipinimo operacija nuotrauka, foto

Klaipėda, Birželio 16 d. Nemirsetos paplūdimio teritorijoje vyko tarptautinėse jūrinėse pratybose BALTOPS...

Astrologinė prognozė savaitei nuotrauka, foto

Įvairybės, AVINAS

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...