2019 m. sausio 17 d. 11:22 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Rinka, sveikata ir gydymo paslaugos

(1)

2018-08-09, 21:02

Vytautas VALEVIČIUS

Rinka, sveikata ir gydymo paslaugos nuotrauka, foto

Vytautas VALEVIČIUS

© Asmeninio albumo nuotr.

Matyt, diskusijos, kas geriau – privati ar biudžetinė medicina, greitai nesibaigs. Mane naują mintį gvildenti paskatino R. Lazutka, parodęs D. S. Guzick publikaciją. Jos net pavadinimas „Rinka sveikatos priežiūrai“. Argumentai ten pateikti svarūs, tačiau manęs neįtikino, kad yra ideali sveikatos paslaugų rinka. Viena, kas teisingai ten pažymėta – nors JAV gydymo ir jo draudimo sistema yra brangiausia, tačiau neefektyviausia pasaulyje.

Rinka ir gydymo paslaugos turi skirtingus tikslus. Pavyzdžiui, gydymu turėtų būti siekiama, kad žmogus nesirgtų, t. y. norima suteikti jo kūnui galią gyti pačiam. Nesiimsiu griežtai apibrėžti, kas yra sveikata, apsiribosiu tik tuo, kad gydymas dažnai yra komercializuojamas ir tarsi tampa rinkos elementu.

Yra kainos ir įkainiai, balai ir lovos, lovų užimtumas ir budėjimo valandos. Visi šie ir panašūs dalykai reguliuoja Lietuvos gydymo sistemą pinigais ir kitu turtu. Visuomenė, t. y. žmonės gauna iš to naudos: randa tada, kai reikia, gauna tai, ko reikia. Kitaip sakant – gydymo paslaugos turi būti prieinamos ir kokybiškos.

Teoriškai galima iš karto teigti, kad visose visuomenėse resursai yra riboti: negali visi būti gydytojais ar slaugėmis, negali būti ligoninių kiekviename kieme. Todėl tiek kiekybė, tiek kokybė nėra vienoda visur, bet tai tik abstraktūs pasamprotavimai. Tačiau, kad kiekviena gydymo sistema, privati ar ne, nėra ideali, liudija JAV atvejis.

Tiesa, priešais pastatyti galima ir socialistines Kubos, Šiaurės Korėjos ar Kinijos sistemas. Kuri geresnė – klausimų nekyla. Tačiau buvusios „socialistinės“ gydymo sistemos mylėtojams reikia žinoti, kad pastaroji labai įdomiai skirstydavo resursus: beveik pusę lėšų skirdavo elitiniam sluoksniui, o kitą dalį likusiesiems: vadinasi, 3–7 procentai naudojosi naujausiomis technologijomis ir visišku prieinamumu, o masinis aptarnavimas buvo ribotas. Bet tai atskira tema.

Gydymo sistema remiasi tarsi socialiniu draudimu: moki tada, kai sveikas, o jei susirgsi ar gausi traumą – tave gydys už buvusias ar būsimas lėšas. Tiesa, jei gydymas brangus, o taip dažnai būna, už tave sumoka kiti. Dar geriau yra tada, kai žmogus neserga visą savo gyvenimą. Tada jis moka kitiems, pats negaudamas nieko. Todėl, moralės ir ekonomikos požiūriu, šios gydymo apmokėjimo problemos neišsprendžiamos.

Bet pažiūrėkime dar į vieną priešpriešą. Dažniausiai gydymo sistemai keliami du pagrindiniai reikalavimai: prieinamumas ir kokybė. Tačiau prie kiekvieno mediko kaip ir policininko, nepastatysi. Todėl yra santykinai nedidelė specialistų grupė, kuri padeda, kai reikia. Tačiau jei prireikia daugeliui ir vienu metu (epidemijos atvejis), tai paslauga tampa neprieinama. Taigi, savalaikiškumas yra prieinamumo priešprieša. Jei paslauga turi būti visiems prieinama, tai tenka sudaryti eiles, vadinasi, galima ją gauti, kai jos jau nebereikia.

Problema yra sprendžiama įvairiais būdais. Vienas ir jų – sudaryti rezervą (įšaldyti priemones ir struktūras) ir panaudoti jį reikiamu metu. Brangu, ne taip efektyvu, bet naudojama. Kitas – leisti atsirasti paslaugoms ne už biudžeto lėšas. Kitaip sakant, rastųsi privačios grupės, kurios už papildomus mokesčius tinkamu metu teiktų geros kokybės paslaugas. Tai privatus sektorius, kuris beveik savaime varžosi su biudžetiniu pagal atlyginimus, teikiamų paslaugų kokybę ir laiką.

Tiesa, nereikia pamiršti ir dar kitų paslaugų teikėjų: netradicinės (alternatyvios) medicinos ir nevyriausybinių organizacijų. Akivaizdu, kad gydymu gali rūpintis ne tik profesionalai, bet ir namiškiai ar šarlatanai. Buvusios socialistinės valstybės turi kitur retai pasitaikančią ydą: kai atsiranda tarsi privati dalis (privati organizacija), kuri naudoja biudžetinės įstaigos turtą.

Geriausias pavyzdys – privačios palatos valstybės išlaikomose ligoninėse. Šiuo atveju iš vienos pusės tarsi neleidžiama privačiam sektoriui teikti tokią paslaugą, o iš kitos pusės uzurpuojama tokia teisė iš valdžios pusės. Tikslinga griežtai skirti tokius dalykus, nes interesų konfliktas iššaukia akivaizdų žmonių nepasitenkinimą.

Kiekvienas rinkos dalyvis sąmoningai ar nesąmoningai siekia monopolijos. Tai leidžia užsitikrinti lengvesnį ar pelningesnį gyvenimą. Todėl iki šiol netyla diskusijos dėl homeopatijos, akupunktūros ir aromaterapijos, nes patiklių žmonių visada yra. Bet grįžkime prie iš biudžeto ir nebiudžetinio apmokėjimo gydymo struktūrų santykio. Kuri geresnė? Priklauso nuo vertinimo kriterijaus. Jei kalbame apie prieinamumą, tai visuotinė, socialistinė sistema būtų geriausia, brangi ir mažai efektyvi.

Pavyzdys – Kuba. Elitinė medicina aukšto lygio, tautai belieka gydytis užsienio kraštuose. Todėl atsakymas santykinai paprastas: gydymo sistemą privalo sudaryti visi trys sektoriai – biudžetinis, privatus ir nepelno siekiantis (NVO). Jų pastatymas priešais iš esmės ydingas. Chirurgas, terapeutas ar psichiatras gydo ligonį, kuriam tuo metu reikalinga pagalba. Reabilitacijos procedūras gali atlikti tiek privati sanatorija, tiek tos ligos asociacija. Ko ir kiek turi būti turėtų nustatyti politikos veikėjai, nes 1) sistema brangi, todėl reikia atsiremti į ūkio galias, 2) sistema inertiška, todėl kinta lėtai ir su dideliais triukšmais, 3) sistema turi būti suderinta taip, kad nebūtų nei paslaugų trūkumo, nei resursų pertekliaus.

Tiesa, tai tik principai, tačiau, anot graikų filosofo Demokrito, vienas atrastas dėsningumas yra vertesnis už tūkstančius faktų ar karaliaus titulą. Kiekvienas vardytas elementas turi savo dinaminį vaidmenį. Jis, beje, nėra pastovus. Turtėjant paskiriems visuomenės sluoksniams galima ir turi būti privati paslaugų teikimo sritis.

Taip pat mažas pajamas turintiems asmenims prieinamumas turėtų būti užtikrintas biudžetu finansuojama medicina. O sveikatos kokybę, mano supratimu, turėtų fiksuoti nevyriausybinės organizacijos, kurių vaidmenį dabarties struktūrose politikai iki šiol mažai tesuvokia.

Gydymo sistema sudėtinga ir įvairi, todėl nebūtina siekti vienos ir teisingos, galima klysti ir taisyti: „Nežinau nė vieno tikro kelio į sėkmę, tik vieną – į tikrą nesėkmę: tai noras įtikti visiems.“ (Platonas).

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2018-08-10   11:39

IP: 88.119.136.18

Patiko "sveikatos draudimas". Tai ir yra sprendimas. Tiesiog reikia apvalyti asmens sveikatos draudimą nuo visokiausių parazitų - siekiančių pasipelnyti iš žmogaus nelaimės.
Kaip spręsti problemą:
1. Kiekvienas pilietis turi turėti vieną valstybinę sąskaitą, kurioje būtų kaupiami visi jo sumokėti (sveikatos, švietimo ir kt.) mokesčiai ir gautos išmokos.
2. Kas metai tam tikra suma iš sąskaitos turi būti skiriama sveikatos ir gyvybės draudimui. Susirgus, įgyjama teisė į draudimo išmoką ir perkama sveikatos paslauga vieningoje laisvoje sveikatos paslaugų rinkoje.
3. Socialistinė medicina - valstybinė medicina yra atgyvena, kadangi medikams ji yra jų gerovės įrankis, o ne pacientų. Medikams pacientai nereikalingi, svarbu gauti geras pajamas ir priemokas.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Sausio 13-osios simboliu tapusią neužmirštuolę jau kelerius metus, prisimenant tragiškuosius įvykius, į...

Neužmirštuolei - aštri juvelyrės Jurgos Lago kritika nuotrauka, foto

Mieli "Vakarų ekspreso" skaitytojai, savo džiaugsmais, rūpesčiais ir vargais galite pasidalinti nuomonių...

Gražinos skiltis: Tarsi miražas nuotrauka, foto

Diplomatinis korpusas Lietuvoje išskirtinis moterų gausa. Ambasadores moteris į Vilnių dabar...

Šioje Vyriausybėje nėra vietos moterims? nuotrauka, foto

Katalikams rytoj kalėdinių švenčių pabaiga, sulaukus Trijų karalių. Iš bažnyčių parsinešę šventintų...

Trys karaliai nuotrauka, foto

Lombardo vagį išdavė pėdsakai sniege nuotrauka, foto

Kriminalai, Pėdsakai sniege policijos patrulius Klaipėdoje nuvedė tiesiai pas įtarimą vagį. Trečiadienį, apie...

Studentų pasiskirstymą miestuose lemia ir universitetų siūlomos kryptys nuotrauka, foto

Švietimas, Klaipėdos universiteto studentų gretos kasmet mąžta. Skaičiuojama, kad dar 2010 metais jame...

Smiltynėje - gyvūnų reabilitacijos centras už 3 mln. nuotrauka, foto

Klaipėda, Aplinkos ministerija kartu su Lietuvos jūrų muziejumi ketvirtadienį pristatė pradedamą kurti...

Klaipėdos užmojai: dvigubai didesni atlyginimai nuotrauka, foto

Klaipėda, Demografinei situacijai Lietuvoje negerėjant šalies miestai priversti dėti visas pastangas į tai,...

Kriminalai, Paskelbta prieš 9 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 37 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 37 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...