Referendumo rezultatai - smūgis valstybių savarankiškumui ir transatlantiniam ryšiui

Referendumo rezultatai - smūgis valstybių savarankiškumui ir transatlantiniam ryšiui

Jungtinėje Karalystėje įvykusio referendumo rezultatai nenustebino. Kadangi Didžiosios Britanijos išstojimas iš Europos Sąjungos buvo tik laiko klausimas. Net jeigu britai būtų balsavę už pasilikimą ES, tai ilguoju laikotarpiu mažai ką būtų pakeitę, nes diskusijos dėl išėjimo iš ES būtų vykusios toliau ir vargiai šalininkų būtų padaugėję. Galime tik apgailestauti, kad taip įvyko, bet interesai ir didžiųjų valstybių nesutarimai neduoda pagrindo tikėtis, ko nors kito.

Proamerikietiška Jungtinė Karalystė savo galia ir įtaka maišė ES lyderiams vienyti ir kurti Europos supervalstybę, mažinti JAV įtaką Europoje. Todėl Vokietija ir Prancūzija tiesiog stūmė Didžiąją Britaniją iš ES taip pagreitindama šio referendumo paskelbimą. Taip manau, nes negirdėjau jokių rimtų siūlymų ar derybų dėl Anglijos pasilikimo iš ES lyderių pusės, nors Didžiosios Britanijos premjeras D.Cameron buvo pateikęs reikalavimų paketą, kuriuos įgyvendinus šalis liktų Europos Sąjungoje. Beje, Didžiosios Britanijos siūlymai dėl ES reformos labai atitiko Lietuvos ir kitų Rytų Europos šalių interesus. Pastaraisiais metais šios didžios Europos valstybės balsas buvo neproporcingai jos galiai mažai girdimas. Pridėjus ekonominius, socialinius ir kitus interesus referendumo rezultatas tampa dėsningas. Verta atkreipti dėmesį, jog Anglijos karalienė nenaudojo savo autoriteto agituodama britus už pasilikimą ES. Tai irgi nemažai pasako ne tik apie „apačių“ nuomonę, bet ir Anglijos elito.

Taip pat šio referendumo rezultatai sudavė smūgį JAV įtakai. Jos artimiausias draugas nebegalės tiek padėti įtakojant Europos lyderius, kiek anksčiau. Žinoma, Europos Sąjungoje yra daugiau proamerikietiškų valstybių, pavyzdžiui Lenkija, bet tai jau kitas svoris ir kita ES. Todėl Rytų Europos ir kitas mažas šalis, kurios nori daugiau savarankiškumo ir stipresnio transatlantinio ryšio šie JK referendumo rezultatai labai nuvilia.

ES yra ant subyrėjimo ribos ir, matyt, žemyninės Europos lyderiai nutarė, kad gelbėti ES lengviau be Didžiosios Britanijos. Dabar Vokietijos ir Prancūzijos lyderiai imsis iniciatyvos kovoti prieš ES subyrėjimą ir nepatenkintų ES valstybių pažabojimą. Precedentas jau yra- Graikija. Prisiminkime kaip ES vadovai paklupdė Graikijos elitą ir pažabojo jos visuomenę. Kita vertus, Europos Sąjunga yra per didelė ir pernelyg įvairi, skirtingų interesų, kad ją galėtų lengvai suvaldyti net tokios galingos valstybės kaip Vokietija ir Prancūzija.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder