2018 m. gruodžio 19 d. 05:54 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Prezidentas privalo tapti atsvara valdančiųjų kuriamai rytietiškai valdžios vertikalei

(5)

2018-10-31, 11:44

Vygaudas UŠACKAS

Prezidentas privalo tapti atsvara valdančiųjų kuriamai rytietiškai valdžios vertikalei nuotrauka, foto

Savo sprendimą dalyvauti 2019 m. Lietuvos Respublikos prezidento rinkimuose paskelbęs ambasadorius Vygaudas Ušackas šiandien pristatė kartu su žinomais šalies teisininkais parengtas programines gaires „Teisinės valstybės stiprinimas“.

Tarp veiksmų, kurių skubiai imtis siūlo V. Ušackas, yra individualaus konstitucinio skundo įgyvendinimas, nusikaltimų aukų apsaugos ir pagalbos joms užtikrinimo sistemos stiprinimas, veiksmingos korupcinių nusikaltimų užkardymo sistemos sukūrimas ir aiškių teisėjų, teismų pirmininkų, generalinio prokuroro ir kitų institucijų vadovų skyrimo kriterijų nustatymas, kas leistų išvengti Lietuvoje vis labiau stiprėjančio „savų žmonių“ protekcionizmo ir nepotizmo.

„Lietuvos Respublikos Prezidentas – vienintelis tiesiogiai išrinktas valstybės pareigūnas – savo moraliniu autoritetu ir Konstitucijos jam numatytomis galiomis privalo užtikrinti svarbiausių konstitucinių principų įgyvendinimą. Šiandien, kai itin akivaizdžiai matome norą Lietuvoje sukurti rytietiško pavyzdžio „valdžios vertikalę“, pasitelkiant savo naudai valstybės resursus, ir finansiškai ir valstybės reguliavimu užgniaužiant laisvą žodį, ši Prezidento pareiga yra kaip niekada svarbi“, - pristatydamas programines „Teisinės valstybės stiprinimo“ gaires sakė V. Ušackas.

Pasak jo, itin pavojinga šiandien yra tai, kad valdančioji dauguma žingsnis po žingsnio siekia išjudinti konstitucinius Lietuvos pagrindus.

„Matome siekius sumažinti svarbiausių Konstitucijos straipsnių keitimo kartelę, norą teisinius tyrimus vykdyti Seime, vis dažnėjančius ir stiprėjančius bandymus kontroliuoti žiniasklaidą. Visa tai kelia pavojingą precedentą, o Lietuvai atsiranda grėsmė po truputį tapti antrąja Vengrija – didelių abejonių dėl demokratijos raidos Europai keliančia šalimi“, - sakė ambasadorius V. Ušackas.

V. Ušackas pabrėžė, kad „savų žmonių“ protekcionizmas valstybės institucijose įgauna didžiulį mastą ir yra ne mažesnė problema nei korupcija.

„Tai įsisenėjusi problema, kurios dydžio ir pavojaus visuomenė iki galo gal dar neįvertina. Pranešimai apie tai, kad „Registrų centre“ kas šeštas darbuotojas buvo susijęs giminystės ryšiais ar tai, kad premjero S. Skvernelio draugai ir bendražygiai po truputį užėmė visas atsakingiausias teisėsaugos institucijų vadovų pareigas, yra tik ledkalnio viršūnė. Būtent lojalių žmonių protegavimas valstybės tarnyboje, nežiūrint į jų gabumus ir kompetenciją dažnai kelia neteisingumo ir nusivylimo valstybe jausmus bei verčia emigruoti jaunus žmones iš Lietuvos. Tačiau valdžioje esantiems tai leidžia kaupti galią savo rankose“, - sakė V. Ušackas.

Kovai su korupcija V. Ušackas siūlo kurti veiksmingą sistemą, kuri leistų užkardyti nusikaltimus. „Kova su korupcija turi būti reali – privalom sukurti sąlygas, kai pavogti neįmanoma, o ne gerėtis pradėtų baudžiamųjų bylų skaičiumi“, - pabrėžė V. Ušackas.

Todėl „Teisinės valstybės stiprinimo“ programos gairėse siūloma iš anksto nustatyti sumą nuo kurios centrinės kontroliuojančios institucijos tirtų visų valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų viešuosius pirkimus.

Prie V. Ušacko „Teisinės valstybės stiprinimo“ programinių gairių kūrimo savo įžvalgomis prisidėjo VU Teisės fakulteto profesorius Vytautas Nekrošius, buvęs Konstitucinio teismo teisėjas profesorius Egidijus Šileikis, Mykolo Riomerio Universiteto Teisės mokslų daktaras Juozas Valčiukas ir kiti valstybės teisinei raidai neabejingi Lietuvos teisininkai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Atsivertė?

2018-10-31   19:41

IP: 188.69.199.76

Dėl konservatorių? Pats gi tik ką agitavo už Lenkiją ir Vengriją, o dabar kitaip užgiedojo? Gal tikisi, kad" tata " Lansbergis atsivertimą "užskaitys"? Be šansų. Mano balsiuką praradote, Ušackai.

2018-10-31   13:43

IP: 41.175.10.190

Pažinau tėvus.Mama garbinga mokytoja. Tėvas -statybinės organizacijos Skuode vadovas.Būsimas Prezidentas matydavau žaisdavo, taip tada vadinamame vaistinės kieme,

2018-10-31   13:24

IP: 41.175.10.190

Pažinau tėvus.Mama garbinga mokytoja. Tėvas -statybinės organizacijos Skuode vadovas.Būsimas Prezidentas matydavau žaisdavo, taip tada vadinamame vaistinės kieme,

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Netylant kalboms apie priimtą vaikų nemušimo įstatymą ir diskusijas apie iš...

4 vaikų mama ryžosi prabilti: tapome vaikų įkaitais nuotrauka, foto

Nepaisydami nei amžiaus, nei išminties stygiaus ar net jos ir pervišiaus, laukiame...

Kalėdinių stebuklų belaukiant nuotrauka, foto

Kai praeito šeštadienio skiltyje laikraščio skaitytoja p. Dalia, pasidalinusi emocijomis apie savo...

Kalėdų dovanėlės nuotrauka, foto

Nūdienos politikoje vis dažniau ima dominuoti beprotystė. Konfliktiškas pasaulis pritvinkęs begalinės įtampos,...

Lietuvių TAUTA netrokšta kariauti, ponai! nuotrauka, foto

Nukraujavęs „Neptūnas“ pralaimėjo Stambule nuotrauka, foto

Sportas, Lorenzo Williamsas ir Laimonas Kisielius dėl patirtų sužeidimų nebaigė FIBA Čempionų...

Pristatyti dar du kandidatai į Klaipėdos merus nuotrauka, foto

Klaipėda, Antradienį apie savo dalyvavimą uostamiesčio mero rinkimuose paskelbė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto...

Pagerbė nusipelniusius Universiteto sportininkus nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos universitete (KU) sveikinimų bei šiltų žodžių sulaukė ir specialiomis skulptūrėlėmis apdovanoti...

Viačeslavas Titovas priėjo liepto galą nuotrauka, foto

Klaipėda, Buvęs Klaipėdos tarybos narys Viačeslavas Titovas sulaukė įtarimų. Purvu ant Lietuvos taškęs...

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 10 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...