2019 m. gegužės 26 d. 01:04 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Pranašingas vėjas

(7)

2018-05-12, 10:04

Jonas SĄLYGA

Pranašingas vėjas nuotrauka, foto

Įprasta, kad apie alkoholio poveikį žmogaus kūnui ir sielai kalbama ilgai bei nuobodžiai. Taip nuobodžiai, kad į antialkoholines kalbas, alkoholio sukeliamas ligas, statistiką niekas nebekreipia dėmesio. Visi viską žino, visiems viskas aišku, deja, iš to žinojimo ir aiškumo naudos - kaip iš slieko vilnų. Žmonės kaip gėrė, taip geria, o į tas visuotines svaiginimosi lenktynes įsitraukia vis daugiau tautiečių.

Kaip gydytojas tikriausiai turėčiau rašyti apie alkoholio sukeliamas ligas, jų gydymą ir profilaktiką, nagrinėti mirčių statistiką, moralizuoti... Tačiau šį kartą noriu išslysti iš profesijos glėbio, vaizdžiai tariant, įlysti į svetimą daržą ir pakalbėti apie paskutiniu metu visuomenėje suinteresuotų grupių ir pavienių asmenų uoliai platinamas nuostatas, kad kova su alkoholizmu yra kažkokių fanatikų ir keistuolių užgaida, kad norima tik drausti, neleisti, riboti ir taip dar labiau supriešinti žmones, išsityčioti iš prigimtinių jų teisių ir laisvių, sužlugdyti valstybės ekonomiką.
 
...o išėjo kaip visada
Ilgą laiką Lietuva buvo vienintelė ES valstybė, taikanti tik minimalius apribojimus alkoholiui. Buvo draudžiama naminės degtinės gamyba ir pardavimas, svaigiųjų gėrimų teoriškai negalėjo įsigyti nepilnamečiai. O praktiškai, kaip juokavo žmonės, alkoholis liejosi laisvai. Susigriebta 1998 m., kai Seimas nusprendė bendrąjį alkoholio suvartojimą sumažinti 25 proc. Reikalui nespėjus pajudėti iš vietos, subruzdo alkoholio gamintojai ir prekiautojai. Reikia manyti, kad didelių pastangų jiems nereikėjo, nes ką tik priimti politiniai sprendimai buvo užmiršti ir jau 1999 m. Seime dienos šviesą išvydo liberalūs teisės aktai, drastiškai padidinę alkoholio įperkamumą ir prieinamumą.

 

Rezultatų ilgai laukti nereikėjo: kaip grybai po lietaus pradėjo dygti vadinamieji „barai“(prie alkoholiu prekiaujančio ,,taško“ pastatytas stalas ir pora kėdžių), kur alkoholio įsigyti galėjai bet kuriuo paros metu ir be jokių suvaržymų. Alkoholio suvartojimas ne tik nesumažėjo godotinais 25 proc., bet... išaugo 100 procentų! Žodžiu, norėjome kaip geriau, o išėjo kaip visada.

 
Keista, bet tada niekas nepuolė skambinti pavojaus varpais – prasigersime! Niekas neužstojo gyventojų, priverstų kiauras naktis klausytis po langais nesibaigiančio naktinio prisigėrusių subjektų šėlsmo. Ir, aišku, niekas neatkreipė dėmesio ir į tokią smulkmeną, kad visas tas „nežabotas žmogaus teisių ir laisvių triumfas“ nuo 1999 iki 2003 m. papildomai nusinešė 2600 žmonių gyvybes, o alkoholio tiesioginių pasekmių šalinimas kasmet kainavo po 215 mln. eurų. Tačiau keisčiausia buvo tai, kad dabartiniai aršūs antialkoholinės kampanijos kritikai tada tylėjo kaip pelės po šluota: na, geria žmogeliai ir kas čia tokio - svarbiausia, kad nevaržomos jų prigimtinės teisės ir laisvės.
 
Dideli ir milžiniški pinigai
Suprantama, žmonės nemėgsta, kada jų poreikiams tenkinti atsiranda kliūtys. Štai užsinorėjai pavalgyti, o restoranas uždarytas, ištroškai, o parduotuvėje - tik mineralizuoti ir saldinti gėrimai. Aišku, tai nėra tragedija, bet vis tiek nuotaikos nepakelia, kaip kad ir tam vyriškiui, atėjusiam nusipirkti butelio alaus po aštuntos valandos vakaro. „Negalima, - sako jaunutė pardavėja ir dar pajuokauja. – Veryga neleidžia!“ O žmogui iš įsiūčio net seilės trykšta: „Kas per idiotai, kas tokią tvarką sugalvojo? Ar aš nuo to vieno butelio pasigersiu, kur žmogaus teisės, kur...?“ Be abejo, teisės ten, kur ir turi būti. Ir laisvės savo vietoje.

 

Ateik to nelemto alaus butelio prieš aštuonias ir laisvių bei teisių problemos net neprisiminsi. Juk vargu ar kas nors dėl jų labai godoja atėjęs to paties butelio alaus po dešimtos valandos vakaro ir radęs uždarytą parduotuvę? Ar ne keista logika, jei po aštuonių, žmogaus laisvėms ir teisėms, liaudiškai tariant, – šakės, o jei po dešimtos - viskas tvarkoj!?

 
Nemaloni situacija, tačiau vargu ar rasime civilizuotą šalį, kurioje nebūtų kokių nors alkoholio prekybos ribojimų. Dabar, kai socialiniuose tinkluose matai apokaliptines pranašystes, netrukus užgriūsiančias mus dėl Seimo priimtos antialkoholinės politikos, susidaro įspūdis, kad pasaulyje nieko panašaus nėra buvę, o mes esame vieninteliai Europos išsišokėliai.
Štai Skandinavijos šalyse, Amerikoje, kitose valstybėse jau daug metų net alaus neparduoda, jei nesi sulaukęs 21 metų. Toje pačioje Skandinavijoje jau seniai veikia ir specializuotos valstybinės parduotuvės, prekiaujančios alkoholiu, reklama draudžiama Prancūzijoje, Norvegijoje, Islandijoje, daugelyje kitų šalių. Islandijoje tik šeši procentai gyventojų palaiko alkoholio reklamą. Ten veikia ir kiti draudimai kažkada kėlę gyventojų nepasitenkinimą. Tačiau valdžia atsilaikė. Už tai dabar 300 tūkstančių gyventojų turinti valstybė yra laikoma viena sveikiausių pasaulyje, garsėjanti ne tik puikiai subalansuotu gyvenimo būdu, aukšta poilsio infrastruktūra, bet ir didžiuliais laimėjimais sporte (futbolas, rankinis, galiūnų sportas), nepasiekiamais net dešimtis milijonų gyventojų turinčioms valstybėms.
 
Nesuklysiu sakydamas, kad priimtos antialkoholinės priemonės pasitarnavo ne tik žmonių sveikatai, bet ir teigiamai paveikė valstybių biudžetus, šimtamilijoninės lėšos, ankščiau skirtos alkoholio sukeltoms ligoms gydyti, buvo nukreiptos gyventojų gerovei kelti. Pagalvokite ir pasvarstykite – ES valstybės per metus iš alkoholio akcizo surenka 25 mlrd. eurų. Dideli pinigai! Tuo pat metu alkoholio pasekmių šalinimui skiriama 125 mlrd. eurų. Milžiniški pinigai! Ir tai ne iš piršto laužti skaičiai, bet oficialūs Pasaulio sveikatos organizacijos atliktų tyrimų rezultatai. Netikėti jais nėra nė mažiausio pagrindo.
 
Į skaidresnę erdvę
Besipiktinančių valdžios antialkoholine politika argumentai kartais gali išmušti iš vėžių. Suprantama, liberalus požiūris į gyvenimą yra savotiškai žavus, paperka jaunimą, ta korta siekdami populiarumo nevengia naudotis politikai. Taip lyg savaime gimsta situacija, kur vienoje pusėje yra visiški nenuovokos ir fanatikai, o kitoje – žmogaus laisvių ir teisių sargybiniai. Ir šita konfrontacija nuolat aštrinama, iš visų įmanomų ir neįmanomų vietų traukiami nauji argumentai, neva liudijantys visišką vienų nekompetenciją, nesiorientavimą realybėje, o kitų didžią išmintį ir neabejotinų teisuolių statusą.
 
Taip lyg savaime į tautą paleidžiami anekdotai, kuriamos dainuškos, pašiepiančios antialkoholinės politikos architektus, skleidžiama visiškai tikrovės neatitinkanti informacija, balta paverčiama juodu, gėris mikliai išverčiamas į blogį. Sena kaip pasaulis taktika – negali sukompromituoti idėjos, dezinformuok ir kompromituok jos autorius!

 

Prisiminkite kad ir nesenus įvykius, kai buvo užsimota uždrausti alkoholio prekybą degalinėse. Koks galingas buvo interesų grupių, politikų ir žiniasklaidininkų spaudimas, kiek sulaužyta iečių, kiek triukšmo ir emocijų: kur tai matyta, žlugdo verslą, naikina darbo vietas, užsidarys degalinės... Ir ką - ar kas nors kur nors žlugo, ar užsidarė bent viena degalinė? 

 
Panašios emocijos ir dabar liejasi per kraštus, ir dar liesis kai įsigalios nauji Seimo jau priimti įstatymai. Reikia sutikti, kad be šito neapsieisime ir ateityje, bus visko, tačiau sveikas protas turi nugalėti, kaip nugalėjo dar iš atminties neišblukusioje kovoje dėl rūkymo ir prekybos tabako gaminiais. Juk ir tada buvo protestai, grasinimai nedarbu, prognozuojamas tabako pramonės žlugimas. Bet nieko neatsitiko, išskyrus tai, kad aplinka tapo sveikesnė, sveikesni tapome ir mes, nebereikia nieko dėtiems žmonėms kvėpuoti tabako dūmais, o grįžus iš baro, kavinės ar kokio nors viešo renginio balkone vėdinti rūbus. Keista, bet nesužlugo ir tabako pramonė.
 
Valdžiai, pasiryžusiai tokiai reformai, savaime suprantama, iškyla ir daugybė kitų problemų, kurias ji turės operatyviai spręsti. Teks derėtis su kaimyninėmis valstybėmis dėl vienodų akcizų alkoholio gaminiams, be abejo stipriai išaugs nelegalaus alkoholio ir naminės degtinės prekyba, problemų pradžioje bus ir su biudžetu. Tačiau visa tai nesunkiai išsprendžiama, jei susitelkusi visuomenė teisingai suvokia ir palaiko vykstančias permainas.
 
Taip pat nereikia galvoti, kad visi priimti teisės aktai yra tobuli. Yra aiškiai perteklinių vietų, vargu ar ateityje pateisinsiančių save ribojimų, kitų netikslumų. Laikas parodys, kur šauta pro šalį, kur perlenkta lazda. Įstatymai - ne šventa karvė, jie taisomi, tobulinami, taikomi prie gyvenimo pokyčių. Prabėgs metai ir netruksime įsitikinti, kad daugelis dabar priimtų sprendimų nebuvo nukreipti prieš žmonių teises ir laisves, atvirkščiai - jie tas laisves praplėtė, išvedė į skaidresnę, naujas perspektyvas atveriančią erdvę. Tik ar masina mus ta erdvė, ar tas tik dabar pūsti pradėjęs pranašingas permainų vėjas gaivins mūsų kūnus ir sielas, ar neužslopins jo veikėjai, įsitikinę, kad asmeniniai verslo reikalai svarbesni už žmonių sveikatą ir visos valstybės gerovę?

Dr. Jonas Sąlyga, Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius

Žymos: jonas sąlyga

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Biudzetas

2018-05-15   17:22

IP: 94.56.221.10

Gydytojas del biudzeto problemu priestarauja pats sau. Tai jis teigia kad pagal statistika per metus iš alkoholio akcizo surenka 25 mlrd. eurų. Tuo pat metu alkoholio pasekmių šalinimui skiriama 125 mlrd. eurų T.y islaidos 5 kartus didesnes uz pajamas. Bet po to jau aimanuoja kad kolukieciu valdziai bus problemu su biudzetu. Tai jei nedagauta suma gauta uz akcizus padaugint is 5 ir ta suma sumazinus finansavima alkoholio pasekmių šalinimui (gydymui ir policijai) tai kaip ir biudzetas nieko nepraras

Gai 2 Onai

2018-05-15   16:29

IP: 78.62.174.145

tai, kad Gyd Meilės niekas niekur neišmetė, per patį ligoninės statybos įkarštį jis išplaukė į jūra dirbti gydytoju. Tai ką reikėjo daryti miesto valdžiai? Laukti kada jis sugalvos grįžti? Kiek girdėjau ten ir taip pragaras buvo, vos vos tą ligoninę pastatė. Sąlygai už tai medalį reikia duoti.

Gaigalas

2018-05-15   16:23

IP: 78.62.174.145

Jūs neteisus "JO" reformoms įgyvendinti reikia velniškos valios. Dauguma gyventojų iš inercijos visada yra prieš. Dar nupirkta spauda, radijas TV, mitingai, šantažas, šmeižtai... Ko gero esate ne kartą tai matęs. Nejau galvojate, kad ką nors galima nuveikti "be draudimų", tai nedrauskime žmonėms neiti į darbą, savo vaikams leiskite neiti į mokyklą , pagaliau nedrauskite gerti ir voliotis viešose vietose ir t.t..Jūs persisunkęs, ko gero kraštutiniu liberalizmu kuris kaip rodo istorija visada veda į niekur. Įvardinkite bent vieną valstybę kurį gyvena nieko nedrausdama.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

"Raginate džiaugsmais ir rūpesčiais dalintis, tai va, - noriu pasidžiaugti: kokia laimė,...

Moterų laimė - lietuvių rankose nuotrauka, foto

Nežinau, kaip jums, bet man atrodo, kad neįdomesnių prezidento rinkimų, kaip šie,...

Kaip du vandens lašai nuotrauka, foto

Vienoje užeigoje maždaug Sabonio ūgio kavalierius, pasilenkęs, kad nekliudytų durų staktos,...

Gyvenimo vaizdeliai nuotrauka, foto

Politikai mėgsta girtis. Ypač kalbose. O darbai dažnai tiesiog nepadaryti. Negerai yra...

Nesveikos sveiko miesto problemos nuotrauka, foto

Sekmadienį klaipėdiečiai "Riedės į vasarą" nuotrauka, foto

Sportas, Gegužės 26 dieną (sekmadienį) Klaipėdoje organizuojamas didžiulis dviračių, riedučių, paspirtukų, riedlenčių ir...

Klaipėdietis Žygimantas Stanulis – absoliutus Lietuvos čempionas nuotrauka, foto

Sportas, Šeštadienio vakarą Klaipėdoje baigėsi dvi dienas vykę Lietuvos sunkiosios atletikos vyrų ir...

Jurgis Plonaitis niekada nebuvo tapęs "išverstaskūriu" nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Per ilgus dešimtmečius, nugyventus Klaipėdos krašte, Mažosios Lietuvos tyrinėtojui Bernardui Aleknavičiui Klaipėdos...

Drevernos lobiai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, 1253 metais balandžio 4 dieną pirmą kartą sutartyje su Kuršo vyskupu...

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...