Permainos - ne reformos, bijoti nereikia

Permainos - ne reformos, bijoti nereikia

Permainos tai ne revoliucijos, po kurių lieka tik griuvėsiai ir krūvos lavonų. Tai net ne reformos, kurios taip suvelia ir sulamdo ganėtinai neblogai veikiančią sistemą, kad po to reikia viską pradėti nuo pradžių.

Tuo tarpu permainos, priešingai, siūlo žmonėms analizuoti situacijas ir ieškoti būdų bei priemonių kaip mažiausiomis sąnaudomis pakeisti esamą padėtį taip, kad ji pradėtų funkcionuoti nešdama visuomenei kiek įmanomai didesnę naudą.

Tai nelengvas kelias, nes daugelis žmonių galvoja, kad už juos viską turi spręsti valdžia ir nuolankiai atsiduoda jos malonei, o kita dalis įsitikinusi, kad situacija pagerės, jei jie apsikarstę valdžią niekinančiais plakatais pašūkaus prie kokios nors valdiškos įstaigos langų.

„Permainų Klaipėda“ neabejoja, kad nei abejingumas, nei netramdomas aktyvumas norimų rezultatų neduoda, o tik supriešina tiek atskirus žmones, tiek visuomenę. Be išankstinės analizės, konsultacijų su specialistais, diskusijų su valdžios įstaigų atstovais, be bendradarbiavimo su Seimo ir savivaldybių deputatais norimo rezultato nepasieksime.

Beje, tai rodo ir ilgametė konfrontacija tarp „profesionalių piketuotojų“ ir miesto valdžios, kada vieni visada yra „prieš“, o kiti juos paprasčiausiai ignoruoja, nes su taip nusiteikusiais veikėjais dalykinis kalbėjimas vargiai įmanomas.

Be konstruktyvių santykių su visų mūsų išrinkta miesto valdžia iš vienos pusės ir bendradarbiavimo su gyventojų bendrijomis iš kitos, bei išsamios miesto problemų analizės, pozityvios permainos mieste judės vėžlio žingsniu, nes bus pančiojamos sudėtingų biurokratiniųprocedūrų, valdininkų abejingumo ir nesibaigiančių derinimo pinklių.

Būtent taip ir atsitiko su nugriautu kultūros paveldo pastatu Daržų gatvėje, bei dviem namais šalia Jono kalnelio, kurie, pasirodo, nebuvo kultūros paveldo objektai. Apleisti ir pusiau sugriuvę statiniai, negyvos gatvės, kuriose negyvena nė vienas žmogus, neveikia jokia įstaiga, dešimtmečiais netvarkomi fasadai, baisūs kiemai, dykros senamiestyje ir aplink jį.

Tokia nūnai yra mūsų senoji miesto dalis, apie kurią praėjusių metų pabaigoje publikavau penkis straipsnius. Tačiau kodėl taip yra, kokios tokios stagnacijos priežastys, kas neleidžia mums išlipti iš apsileidimo liūno?

Klausimai sudėtingi ir nevienareikšmiai, liečiantys daugybę žmogiškosios veiklos sferų pradedant įstatymais baigiant finansais, nekalbant jau apie žmogiškuosius veiksnius dažniausiai į ožio ragą suriečiančius net gražiausias iniciatyvas, puikiausius projektus.

Asociacijos „Permainų Klaipėda“ nariai ta proga ir pasikvietė diskusijai du valdžios atstovus: Laisvūną Kavaliauską, Kultūros paveldo departamento (KPD) Klaipėdos skyriaus l.e. direktoriaus pareigas ir Vitalijų Jušką, savivaldybės Paminklosaugos skyriaus vedėją.

Iš pradžių gerokai nusivylėme, nes abu valdininkai straipsnių apie senamiestį nebuvo skaitę, tačiau situacija ir be to jiems buvo gerai žinoma, tad įvyko visiškai konstruktyvus ir dalykiškas pokalbis, kurio metu buvo aiškinama susiklosčiusi situacija, priežastys ją nulėmusios, įstatymų spragos, net paveldosaugos darbuotojų iniciatyvos stoka ir jų charakterių subtilumai...

Ir iš tiesų viskas pasirodė kur kas sudėtingiau, negu kad iš šalies gali atrodyti. V. Juška supažindino su savivaldos galimybėmis, atkreipė dėmesį, kad naujajame miesto biudžete mažinamos lėšos senamiesčio ir Senųjų miesto kapinių tvarkymui, kitiems paminklosaugos objektams.

L. Kavaliauskas nusiskundė, kad neribotai didelę įtaką veiksmų laisvei turi KPD centrinė vadovybė, Valstybinės statybų inspekcijos nerangumas.

Po susitikimo visiems tapo aišku, kad artimiausioje ateityje didesnių permainų Klaipėdos senamiestyje teks palaukti. Kaip visada – nėra pinigų, blogi įstatymai, centrinės valdžios diktatas, velniškas biurokratinis aparatas, netikusi kadrų politika, savaime suprantama, pastatų šeimininkų apsileidimas ir miesto tėvų per menkas dėmesys senamiesčiui.

Tačiau net esant tokiai situacijai rankų nuleisti nereikia. Senamiestis turi būti nuolatiniame mūsų dėmesio lauko centre. Turime pažadinti valdžią ryžtingiems veiksmams, reikalauti išskirtinio dėmesio senamiesčiui ir visam paveldui, daugiau tvarkos, švaros, daugiau spalvų.

Todėl miesto savivaldybei siūlome:

-       Viešinti savivaldybės administracijos sprendimus derinant senamiesčio remonto ir atstatymo darbų projektus;

-       Siekiant nustatyti priežastis ir kliūtis trukdančias sutvarkyti pastatus senamiestyje rekomenduoti administracijai surengti apleistų namų savininkų apklausą;

-       Siūlyti savivaldybei pateikti pastatų,pretenduojančių gauti savivaldybės lėšas fasadų remontui sąrašą, o paskyrus jas nustatyti jiems darbų atlikimo terminus;

-       Įpareigoti Viešosios tvarkos skyrių nuolat skelbti informaciją apie konkrečias taikytas priemones apleistų ir neprižiūrimų pastatų ir kiemų savininkams;

-       Administracijoje patvirtinti atsakingą darbuotoją už dykviečių įveiklinimo priežiūrą ir kontrolę;

-       Surengti akciją „DAROM“, skirtą apleistų senamiesčio vietų tvarkymui;

-       Organizuoti konferenciją senamiesčio ir paveldo problemoms aptarti.

Savo ruožtu asociacija „Permainų Klaipėda“ ragina miestiečius aktyviai fotografuoti apleistus pastatus, paveldo objektus, kiemus ir siųsti nuotraukas savivaldybės Statinių priežiūros skyriui

[email protected]

prašant informuoti apie priimtas priemones ir rezultatus.

Be to klaipėdiečiams siūlome asociacijos „Permainų Klaipėda“ tinklalapyje

www.permainuklaipeda.lt

rašyti savo pastebėjimus ir siūlymus kaip reikėtų tvarkyti mieste dar išlikusį paveldą, senamiesčio ( ir ne tik) pastatus, aplinką, gatves.

Suprantu, dideli darbai per dieną nepadaromi, tačiau nieko nedarant nieko ir nepadarysime. Žengdami pirmuosius žingsnius nepajusime, kad jau nuėjome netrumpą kelio atkarpą, kuri vis ilgės ir ilgės, kol vieną kartą atsigręžę pamatysime, kad visi kartu nuveikėme milžinišką darbą.

Permainos ne taip jau ir baisu – svarbiausia pradėti. Ir nesustoti!

Užsakymo nr. 282943

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder