2019 m. gegužės 27 d. 12:29 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Pelai ir grūdai

(1)

Pelai ir grūdai

Neatsispiriu pagundai viešai pacituoti Jurgos Karčiauskaitės-Lago mintis apie... prabangą.

"Šitie seni, nutrinti, nudrožti mediniai laiptai yra... Manheteno širdy, Wall Street'e, didžiuliame mano artimo draugo, žinomo ispanų tapytojo Antonio Murado bute. Sako, ant jų kavą gėrė pats Bloombergas ir daugybė visokio plauko žvaigždžių. Ar įsivaizduojate vieną prabangiausių butų, kurį esu mačiusi gyvenime? (Jurga įvairiomis progomis yra lankiusis ir Europos karalių rezidencijose. - Aut. past.) Tai čia šitas. Tik skirtumas tas, kad jo grindys yra tokios pat senos, kaip ir laiptai. Didžiulė jo tamsi erdvė beveik tuščia, centre - tik gigantiška, milžiniška senutėlė sofa ir toks pat pietų stalas. Langai be tamsių užuolaidų, virtuvėlė panaši į mano babytės kaime. O sienos - irgi. Išblukusios nuo saulės ir kartais atsiveriančios buvusių nuotraukų ir paveikslų dėmės sąmoningai paliktos, parodant "kad čia gyvena laikas." Ten kabo ir keli didžiuliai meno kūriniai, kainuojantys ne mažiau, nei pats butas, matyt. Jokio euroremonto. Nė užuominos. Nė kvapo. Nė tikslo.

Jokių nudailintų kampučių, jokio persistengimo - tik pabrėžtinas asketiškumas, kurio nepavadinsi madingu minimalizmu. Tik esmė ir patogumas augančiam vaikui (jau užaugęs, tiesa) ir jo draugams, daugybei svečių priimti, kartais krentantiems daiktams ir pačiam gyvenimui.

Tas "paprastumas" pamačius pirmą kartą mane pritrenkė! Nes mūsų pastangos "susitvarkyti" visada būna labai matomos. O čia - prabanga gyventi taip, kad namai apglėbtų tave jaukia savo aura, istorija, patogumu, tvirtomis sienomis. Jokio nereikalingo "dizainerių darbo", jokių statybininkų origamių iš gipskartonio, jokios ateinančios ir nueinančios mados, jokio persistengimo demonstruoti prabangą.

Taip gali, matyt, gyventi tik turtingi visais atžvilgiais žmonės, galvoju. Vertinkime ir būkime atsargūs prieš ką nors "pagerindami", "modernizuodami", nes kartais tai tiesiog parodo ne mūsų norą gyventi geriau, o dvasios skurdą. Vis prisimenu vieną kaimyną, siūliusį prieš daugybę metų, kooperatyvų laikais, "pirkti seną tėvo kauptą šūdą" - Šimonio paveikslus (kurie šiandien kainuoja kaip visas to vaikino gyvenimas)... O jo tėvas liūdnai lingavo žilą galvą: "Nesuteikiau sūnui kultūros..."

Kodėl "pagavo" šis Jurgos išpažinimas? Todėl, kad pati esu padariusi neatitaisomų klaidų - per savo nebrandą, per supratimo trūkumą. Buvau ką tik baigusi vidurinę, kai be didelių pastangų įkalbėjau mamą atsinaujinti butą. Todėl be didelės graužaties į šiukšlyną išbildinom gal šimtametį ąžuolinį pietų išlankstomą stalą, paskui jį iškeliavo gražių konfigūracijų vieniškos kėdės. Šitą komplektą pakeitė... žurnalinis staliukas, du madingi, bet nepatogūs fotelių krėslai. Į juos "įkritę" svečiai ar namiškiai atrodydavo kaip kokie į kampą įsprausti maišai užuot grakščiai nutūpę ant tų išmestų vieniškų kėdžių. Kai "atsinaujinom", butas sename name su tikro ąžuolo parketlentėmis kažką prarado... Bet tą, deja,supratau kur kas vėliau. Tačiau tąkart pakako smegenėlių neišbildinti ir bufetėlio, jį pakeičiant bedvase sekcija. Išsaugotu bufetėliu džiaugiuosi ir dabar. Su juo užaugau, su juo sulaukiau brandaus amžiaus. Ir nė kiek nesistebiu, kai mane aplankę įvairaus amžiaus svečiai ir viešnios būtinai jį paglosto, palydėdami žodžiais: " O, toks buvo pas mano tėvus, senelius..." Keista, - kai atsikrausčiau į naujos statybos daugiabutį, ilgokai nejaučiau, kad būtent čia dabar mano namai. Kol... Kol neatvežė restauruotą bufetėlį, virš kurio pasikabinau paveikslą, su kuriuo, kaip ir su tuo bufetėliu, užaugau. Tik tuomet pajutau, - čia mano namai. Sakysite, - sentimentai. Neneigiu. Bet kas mes be praeities, be istorijos įvairiomis jos prasmėmis. Leisiu sau jaunimui priminti, - vertinkite iš tėvų ar senelių paveldėtus daiktus. Kad jie neturėtų preteksto, kaip tas Šimonio paveikslų kolekcininkas, linguoti žilas galvas: "Nesuteikiau sūnui kultūros..." Garantuoju - paveldo, kuris šiandienio "modernumo" akivaizdoje gal ir atrodo bevertis, tikroji vertė atsiskleis, kai subręsite įvertinti, kas iš tiesų tikra.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Palmira

2018-04-15   12:38

IP: 86.100.64.138

Ne, ne sentimentai...Tai gyvenimo esmės pajautimas...Būdama 1-oj klasėj(!), SU SIAUBU žiūrėjau ,kaip, kraustantis iš 100- metės mano senelio sodybos dėl chruščiovinės melioracijos į ugnį buvo metami bočelio savo rankomis padaryti baldai -spintos, indaujos, kėdės. Labai gerai menu tą jausmą, jog, būdama 7 metų viduje suvokiau, kad taip daryti YRA NEGERAI. Deja, nei mano a.a močiutė, nei a. a mama kažkodėl to nesuvokė. Ėjo tie patys madingų trikojų staliukų ir nepatogių fotelių laikai.. Beje, į tą patį laužą buvo sumesta ir daugybė Nepriklausomos Lietuvos spaudos leidinių... Kad ir kas ką besakytų, homo sovieticus ideologija ("pasaulį seną išardysim") buvo lietuvius labai paveikusi. Ir tebėra iki šiol, deja. JAV, Skandinavijos etc šalyse to nebuvo, užtat ten tradicijų laikomais iš kartos į kartą..

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

"Raginate džiaugsmais ir rūpesčiais dalintis, tai va, - noriu pasidžiaugti: kokia laimė,...

Moterų laimė - lietuvių rankose nuotrauka, foto

Nežinau, kaip jums, bet man atrodo, kad neįdomesnių prezidento rinkimų, kaip šie,...

Kaip du vandens lašai nuotrauka, foto

Vienoje užeigoje maždaug Sabonio ūgio kavalierius, pasilenkęs, kad nekliudytų durų staktos,...

Gyvenimo vaizdeliai nuotrauka, foto

Politikai mėgsta girtis. Ypač kalbose. O darbai dažnai tiesiog nepadaryti. Negerai yra...

Nesveikos sveiko miesto problemos nuotrauka, foto

Pietų pertrauka: kur pietauti šiandien? nuotrauka, foto

Patarimai, Adresas: Tiltų g. 26ARezervacijų tel.: 8 46 211 390

Naujausi duomenys rodo, kad Jurijus pateko į „Eurovizijos“ finalą: jis pretenduoja į didžiulę kompensaciją nuotrauka, foto

Lietuva, Prieš pusantros savaitės „Eurovizijos“ konkurso antrajame pusfinalyje buvo paskelbta, kad Lietuvos...

Gitano Nausėdos šeima: žmona ir dukros nuotrauka, foto

Lietuva, Šalia sekmadienį prezidentu išrinkto ekonomisto Gitano Nausėdos dažnai galima matyti jo sutuoktinę...

Ko vertos Europos ambicijos, jei Lietuvai kiltų grėsmė nuotrauka, foto

Skaityk dabar, JAV pasitraukia iš NATO, Europa lieka viena, o Rusija nieko nelaukia ir...

Patarimai, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...