Netikros žinios apie sveikatą

Netikros žinios apie sveikatą

Įspėjimai apie melus spaudoje, radijuje ar televizijoje yra įprasti. Dar labiau pripratome prie įvairių socialinių tinklų. Tiesa, jie kai kam tarnauja kovoje prieš laikraščius ar televiziją. Tačiau jie ir patys yra melų skleidimo priemonė.

Sovietų Sąjungos laikais laikraščiuose tiesa buvo tik orų puslapiuose. Dabar - tiek neaiškumų, kad dažnas pasiklysta. Vaikui gali paaiškinti suaugusieji, o kas jiems paaiškins? Paprastai ieškoma specialisto, bet ir čia „skylė“: o kas jis ir koks jis?

Deja, po specialisto žyme visuomet slepiasi autoritetingas žmogus. Kitaip sakant, tai nebūtinai daug mokantis ar žinantis, tai asmuo, keliantis pagarbą ar pasitikėjimą.

Kartais tai bus kaimynė ar kaimynas, kartais mokytojas ar gydytojas, kartais atsitiktinis pažįstamas ar reklaminis skelbimas. Deja, pernelyg dažnai ne tik vaikai pasitiki tuo, kuo pasitikėti nereikia. Pažvelkime į kelis netikrų sveikatinimo naujienų ir jų veikimo pavyzdžius.

1. Tymai. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, per pirmą šių metų pusmetį Europoje tymais susirgo rekordiškai daug vaikų ir suaugusiųjų – 41 tūkst. Per pastarąjį dešimtmetį daugiausia tymų atvejų Europoje užfiksuota pernai – beveik 24 tūkstančiai. Per pirmus šešis šių metų mėnesius Europos regione nuo tymų mirė 37 žmonės. Pasak PSO, norint išvengti šios ligos protrūkių, reikia, kad 95 proc. populiacijos įgytų imunitetą pasiskiepiję ir taip apsaugotų likusius 5 proc., kurie negali pasiskiepyti. Tiesa, kai kurios šalys „atleido“ nuo pareigos skiepyti vaikus. Štai Izraelyje prasidėjus tymų epidemijai garsių ultraortodoksinių rabinų grupė išleido halacho dekretą, įpareigojantį kiekvieną tėvą nedelsiant įtraukti visus savo vaikus skiepijimui nuo tymų. Tuos, kurie neklauso gydytojų ir atsisako vakcinuoti, nutarimo autoriai vadina žudikais, cituoja Šulčano Aruko Halachiko kodeksą apie gydytojo nurodymus. Tęsinys dar įmantresnis. Penkis gydytojus, kurie agitavo prieš skiepijimą, gali nubausti ir ateityje neleisti verstis gydytojo praktika.

2. Organizmo valymas. Netradicinės medicinos atstovai tvirtina, jog daugybė sveikatos bėdų – nuo alergijos iki apatijos – yra išsprendžiamos išvalius šlakus iš žarnyno. Skelbimas internete: „Ši trijų dienų valomoji programa sudaryta pagal diplomuotos ajurvedos gydytojos, Kanados ajurvedos asociacijos prezidentės Manjiri Nadkarni patarimus. Mumbajuje užaugusi, keliuose Indijos universitetuose studijavusi, vėliau už kanadiečio ištekėjusi ir dar Kanadoje sveikos mitybos mokslus baigusi specialistė įsitikinusi, kad maistas gali ir susargdinti, ir išgydyti, todėl labai svarbu tinkamai pasirinkti.

Jokio alkio jausmo, jokių nemalonių procedūrų ir apskritai – jokios prievartos prieš save. Ajurvedinis gydymas yra švelnus – svarbu sudaryt sąlygas organizmui pačiam valytis, o badauti dėl to tikrai nereikia!“

Kitas skelbimas: “ Prekės aprašymas Maisto papildas Organizmui valyti.

„BodyDrain“ sudėtyje esantys artišokai padeda palaikyti detoksikaciją, virškinimo sulčių skyrimąsi, normalią kepenų veiklą ir žarnyno būklę.“

Dabar gydytojo nuomonė: „Žarnynas turi savireguliacinį mechanizmą ir puikiai išsivalo savaime. Evoliucijos metu žarnynas susiformavo taip, jog įsisavina tik naudingas ir reikalingas medžiagas, o visa, kas žalinga ar nereikalinga, pašalina. Dėl šios priežasties nėra reikalo kištis į žarnyno veiklą ir jį dirbtinai valyti. Tradicinėje medicinoje žarnynas dirbtinai valomas tik prieš endoskopines procedūras, kai yra tiriama žarnyno veikla, ar prieš tam tikras operacijas“, – teigia A. Jauniškytė-Ingelevičienė. https://www.delfi.lt/sveikata/sveikas-kunas/organizmo-valymas-kaip-neperzengti-ribos-nuo-sveika-iki-pavojinga.d?id=78999313

3. Vitaminai. Jau beveik 100 metų žmonija ne tik žino, bet ir gamina bei vartoja vitaminus. Kartais saujomis. Tačiau medikai įspėja, kad sintetiniais vitaminais piktnaudžiauti negalima. Jie tampa žalingi, kai vartojami ne tie, per ilgai ar net per didelėmis dozėmis. Žmonių imuninė sistema nėra begalinė. Per ilgai spaudžiama sintetiniais preparatais ji pavargsta ir rezultatai būna priešingi, nei tikimasi. Taigi kai kurių vitaminų perdozavimas gali sutrikdyti sveikatą. Apie vitaminų stoką organizmas praneša pats – pradedama dažniau sirgti, atsiranda silpnumas, lūžinėja nagai, slenka plaukai ar skilinėja lūpų kampai.

Dabar pavyzdys: “Vitaminu D buvo gydomi rachitu sirgę  karalienės Viktorijos laikais miestų lūšnynuose gyvenę vaikai, o dabar jis paprastai skiriamas kaip osteoporozės riziką ir kaulų lūžių tikimybę mažinanti priemonė. Stebėjimu pagrįsti tyrimai parodė, kad vitaminas D taip pat turėtų būti siejamas su daugiau nei šimto ligų, pradedant depresija ir baigiant vėžiu, prevencija. 2014 metais, atlikę apibendrinančio pobūdžio analizę, apėmusią 33 bandymus, kuriuose dalyvavo daugiau nei 50 tūkst. senyvo amžiaus asmenų, mokslininkai priėjo išvadą, kad papildai, nei su kalciu, nei su vitaminu D, neturi jokios įtakos kaulų lūžių tikimybei. Nepavyko įrodyti ir akivaizdžiai teigiamo jų poveikio raumenims. Dabar apibendrinant: studijoje, kuri pasirodė Amerikos kardiologijos koledžo žurnale („Journal of the American College of Cardiology) pateikta tokia mintis: „Atlikus naują sisteminį egzistuojančių duomenų ir tyrimų duomenis nuo 2012 metų sausio iki 2017 metų spalio, paaiškėjo, kad populiarūs multivitaminai, vitaminas C, vitaminas D ir kalcis – vieni dažniausiai vartojamų papildų – neturi jokios realios naudos žmonių sveikatai, ir nebuvo jokių įrodymų, kad jų vartojimas sumažino kardiovaskulinių ligų, širdies infarkto, insulto ar ankstyvos mirties riziką, rašo businessinsider.com.“

Netikros žinios būna skirtingos. Vienos yra grynai komercinės. Jos siekia maksimaliai bangiai parduoti preparatą ar net paslaugą. Nesvarbu, kad tai gali sukelti ligą ar net nužudyti. Jei nėra apskaitos ir kontrolės, greičiausiai niekas ir nesužinos apie žmogiškuosius nuostolius, t.y.,  mirtis ar ilgalaikes ligas.

Kitos rūšies netikros žinios randasi dėl noro išsiskirti, įgauti tam tikrą svorį visuomenėje ar pakelti savivertę. „Pažiūrėk, kokie anie kvaili, o mes (aš) protingi“. Ko gero, tai geriausia iliustracija internetinėje atakoje prieš vakcinaciją, prieš tymų skiepus. Pelno lyg ir negauta, bet sumaištis sukelta. „Priešininkas“ nugalėtas. Tik neaišku, ar visuomenė yra pati sau priešas?

Vytautas Valevičius

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder