2019 m. vasario 19 d. 04:47 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Mintys prieš Kalėdas

(1)

2014-12-23, 09:44

Vygantas VAREIKIS

Mintys prieš Kalėdas nuotrauka, foto

„Per Kalėdas – karaliai visi./Maistprekyboj drėgmė ir grūstynės./Dėl chalvos ir kakavos rūsy/Prie prekystalio vyksta kautynės:/Žmonija, apkrauta ryšuliais <...>/Mandarinų bei menkės kvapai,/cinamono, spyglių ir degtinės./Sumaištis ir chaosas per spūstį,/o takus į Betliejų užpustė.“

Rusų poetas Josifas Brodskis šias eilės parašė 1971 metų pabaigoje, po to kai sugrįžo iš tremties Norinskajos kaime Archangelsko srityje, kur jis atliko sovietinio teismo skirtą bausmę „už veltėdžiavimą“.

Tada sovietinėje imperijoje Kalėdos, žinoma, nebuvo švenčiamos, o ateistinė ideologija buvo persmelkusi visą sistemą. Per Naujuosius metus pas vaikus ateidavo ne Kalėdų Senelis, bet Ded Moroz su Snieguročka. Šeimos patogiai įsitaisydavo prie „žydrųjų ekranų“ – 1976 metais pasirodė, taip sakant, „kultinis“ filmas „S legkim parom“, kuris, kaip ir amerikiečių „Vienas namuose“, per Naujuosius metus tinka kaip raugintas agurkas prie degtinės.

Visuotino prekių deficito laikais tarybiniai piliečiai parduotuvėse stumdėsi prie mandarinų, tirpstančios kavos, šampano ir kitų produktų, kurie pasirodydavo kaip tik Naujųjų metų išvakarėse.

Dabar jau ir nebepatogu kartoti nusibodusius šabloniškus žodžius apie išplitusį vartojimą, sukomercintas Kalėdas, štampus apie supermarketų nuolaidas ir panašiai. Sovietinio režimo aplinka buvo išoriškai beviltiškai pilka, o kapitalistinėje laisvojoje rinkoje atsirado daugiau spalvų ir blizgesio, spartos ir greičio, kurį skatina moderniosios technologijos, bet sumažėjo privatumo bei, pasakyčiau, estetinio skonio taip pat. Gatvės kalbą šiandien plačiai vartoja ne tik gatvė, bet ir rašytojai, intelektualai, žurnalistai, politikai. 

1987 metais J. Brodskis, gavęs Nobelio literatūros premiją, paskaitoje Stokholme kalbėjo būtent apie skonį ir estetiką. Estetika, anot J. Brodskio yra etikos motina, nes „sąvokos „gerai“ ir “blogai“ visų pirma estetinės sąvokos, parengiančios „gėrio“ ir „blogio“ kategorijas. Etikoje ne „viskas leista“ būtent todėl, kad estetikoje ne „viskas leista“, nes spalvų kiekis spektre ribotas. Kai dar visai mažutis kūdikis verkdamas atstumia nepažįstamąjį arba, priešingai, tiesia į jį rankutes, jo apsisprendimas intuityvus  ir paremtas estetinio jutimo, o ne dorovės pagrindu“.

Atrodytų, kam reikalinga visas tas estetinis skonis, tos knygos ir bibliotekos, humanitarinis išslavinimas, literatūra, kuomet net ministrai kartoja, jog ateitis priklauso tik technologijoms? Savito skonio išsiugdymas – patikima priemonė nuo dvasinės vergijos, nes žmogus, turintis savitą skonį, ypač literatūrinį, daug atsparesnis nuolat kartojamiems vis tiems paties užkalbėjimams bei užkeikimams, kurių griebiasi bet kokia politinė demagogija, sakė J. Brodskis.

O, jeigu, anot jo, mes rinktumėme savo valdovus pagal tai, kokias knygas jie skaito, o ne pagal jų politines programas, žemėje būtų mažiau vargo. Prisimenant, kas vyko Rytų Europoje 2014 metais, mintis, atrodo, verta dėmesio.

Kuomet J. Brodskis rašė eilėraštį „1971 metų gruodžio 24“ atrodė, kad šis režimas tęsis amžinai, bet viltis visada buvo.

„Bet kai tarpdurio tamsumoje,/pučiant skersvėjui, skląstį atkėlęs,/įžiūri Ją su skarele,/tai Šventoji Dvasia, Kūdikėlis,/tavo sielą aplankė, jauti,/pamatai šviečiant žvaigždę nakty.“

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

ponas destytojau

2014-12-23   14:01

IP: 86.100.117.165

kas jus daugiau nuskriaude, ar sovietu, ar liberastu valdzia? kam kaip ne jums geriau zinoti, kad Kaledu senelis ateina pas vaikus per kaledas, o ne per Naujus metus..

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Vasario 16-osios išvakarėse puiki proga paklausti, kaip mūsų valstybėje vykstančius procesus vertina...

Gytis Padegimas: Negali būti dviejų ponų tarnu nuotrauka, foto

Brendusi Klaipėdoje, vietą po saule radusi dizainerė ir juvelyrė Jurga Karčiauskaitė-Lago nemažai...

Meilė savo kraštui ir žmonėms nuotrauka, foto

Dažnai teigiama, jog Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika, kurią sukūrė lietuvių...

Rolandas Paksas: Nepriklausomybės miražas nuotrauka, foto

„Prezidento rinkimai visada būna pirmos, o savivaldos jau antros svarbos, nepaisant to,...

Prof. Ainė Ramonaitė: Skvernelio pergalė būtų stebuklas nuotrauka, foto

J. Lago baiminasi, kad Lietuva taps kaip Vakarų Europa nuotrauka, foto

Lietuva, Pirmadienį Europos Parlamento rinkimuose dalyvauti ketinantis komitetas „Vytautas Radžvilas: susigrąžinkime valstybę“...

ES rengia naujas sankcijas Rusijai nuotrauka, foto

Užsienio ūkis, Europos Sąjunga naujomis sankcijomis reaguos į paaštrėjusį Ukrainos konfliktą. ES užsienio...

Sunkiai sergančiai Paltinienei – jaudinanti dovana nuotrauka, foto

Žmonės, Savaitgalį savo gimtadienį paminėjusi legendinė estrados dainininkė Nelly Paltinienė dar...

6,5 tūkst. eur skiriama jauno verslo skatinimui Klaipėdoje nuotrauka, foto

Klaipėda, Kaip turinčiam idėją žmogui pradėti savo verslą Klaipėdoje. Ar verslo sąlygos...

Lietuva, Paskelbta prieš 6 val.

Užsienio ūkis, Paskelbta prieš 6 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 9 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...