2019 m. vasario 18 d. 09:48 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Metas vienyti Lietuvos ir Latvijos ateitį

(9)

2018-06-27, 11:52

Arvydas JUOZAITIS

Metas vienyti Lietuvos ir Latvijos ateitį nuotrauka, foto

Arvydas JUOZAITIS.

© A. Petrulevičiaus nuotr.

Geresnių kaimynų vieni kitiems, nei latviai lietuviams ar lietuviai latviams, retai būna. Tačiau vidutinio lietuvio požiūris į Latviją toks, tarsi latvių visai nebūtų. Pagalvokime ir prisiminkime: XX amžiaus pradžioje pusės Lietuvos signatarų likimai buvo glaudžiausiai susiję su Latvija-Jelgava (Mitava), Liepoja (Libava), Ryga. Ir vėliau, nepriklausomybę įtvirtinant, kas buvo geriausi mūsų broliai? Žinoma, latviai. Net latvių politinis elitas, kad ir sunkiai, bet palankiausiai mums „išsprendė Palangos klausimą“– gavome kone pusę dabar mums priklausančio pajūrio.

Latvius  pamilau dar vaikystėje. Manau, kad šį jausmą išgyveno daugelis lietuvių. Vos ausis palietė jų kalba, bemat sučiurleno kitas, pakeliantis ir mūsų kalbą, balsas. Ak, prisimenu (jausmas likęs!) tai juk mes patys, tik kitokie! Kaip įdomu! Platėjančią, akmeningą upės sietuvą primenanti kalba, ausis ir sielą medumi tepanti kalba. Ir kartu nuostaba: kodėl mūsų nemoko prabilti lietuvių kalbos sesės kalba mokyklose?  

Šiuo metu galima išmokti ir „pašmacības“ būdu, kaip sako latviai, internetu bent pusę metų kasdien klausantis LR-1, tai yra „Latvijas radio viens“, bent po penkiolika minučių kasdien. Įsikišai į ausis ausinukus troleibuse ar autobuse – ir tu jau Latvijoje. Arba kas antrą vakarą žiūrėti jų „Panarāma“, užuot žiūrėjus mūsų, – viskas išeis tik į naudą.

Dabar juk keista ir net – sveikai pažvelgus – nepakenčiama padėtis: susitikę kalbamės rusiškai arba, kas dar keisčiau, baisinga, vos gyva anglų kalba. Net minčių padoriai vienas kitam pasakyti nemokame. O galėtume ir be vertėjo susikalbėti. Tai taip, brolyčiai, gyvename vieni kitus atstumdami alkūnėmis. Atsukę nugaras. Latviai dar dairosi per petį, o mes net susikūprinę, neatsisukame.

Žinoma, Lenkija padarė viską, kad XX amžiaus pirmoje pusėje Latvijos ir Lietuvos suartėjimas neįvyktų. Pasekmės net šiandien išlikusios Rygos centre, iš kurio išvažiuodamas Vilniaus kryptimi matai Kauņa, tai yra, Kauno kryptį. Lietuvos sostinė kelio ženkluose latvių sostinėje ištvėrė ir pirmąją nepriklausomybę, ir Maskvos komunistinį režimą, persirito į XXI amžių.  Tai taip liudijamas mūsų „artumas“, tai yra, neleistinas aklumas. Ir jau kone šimtą metų.

Nuo 2020 metų visos Latvijos vidurinės valstybinės mokyklos ir gimnazijos pervedamos į mokymą valstybine latvių kalba. Ar kas nors Lietuvoje apie tai rimtai prabilo? Paanalizavo LRT, kas vyksta čia pat, giminių gentyje? Ar palaikė latvius mūsų Seimas? Gal kokį menką pareiškimą, palaikantį latvių Saeimą, priėmė?

Jeigu priėmė, negirdėti jo. O juk latviai gelbstisi, juos baisingai užsipuolė Maskva, skatindama rusų bendruomenę. Ne, mums neįdomu. Mes juk patys nutarėme nuskęsti „trijose lenkiškose raidėse”. Būtų juokinga, jeigu ne graudu. Juk trys raidės savigarbos nenuramdys, gali nutikti priešingai – įaudrins, nes jos tik parodys, kad darkoma tikra lenkų kalba, ir aistros užvirs iš naujo. Juk bus ir vėl įžeista kalba, kurią įspaudus į lūpas Vilnijos žmonėms, jie buvo pasukti veidu į Varšuvą. Užburtas ratas.

Reikia vykdyti Konstituciją: valstybinė kalba – lietuvių. Argi mūsų knygnešiai tam purvą ir sibirus brido, kad dabar iš kalbos, vos iš mirties išplėštos, taip tyčiotumėmės? Juk kalba Lietuvoje – valstybės siena. Kaip ir Latvijoje – siena.

Kad nors koks žingsnis būtų žengtas (valstybiniu lygiu) suartinant informacines erdves. Atsiperkame vėliavų pakėlimu ir himnų sugiedojimu. Viskas. Nei kultūros atašė mūsų ambasadoje Rygoje, nei LRT informacinės politikos (apie korpunktą Rygoje net svajoti baisu!) Tai trunka trisdešimt metų. Vadinasi, tai neatsitiktina, ir ne vien LRT generalinio direktoriaus reikalas. Tai sisteminio latvių ignoravimo politikos vaisiai. Jeigu ne Arūnas Vaikutis, kuris visam gyvenimui atsisėdo mažyčiame kambarėlyje Latvijos radijuje (LR1), mes net negirdėtume nė balso iš Rygos.

Turėjau vilties, kad Seimo rinkimus laimėjus valstiečiams-žaliesiems įvyks bent menkų palankių pokyčių – neįvyko. Ir mes toliau vieniši skendime Vakarų-Rytų pafrontės zonoje. O latviai? Tiesa, jie bent jau nacionalinio transliuotojo (LTV-1) korespondentų punktą Vilniuje senokai įkūrę. Žinios iš Lietuvos yra kone kasdienis Latvijos žiniasklaidos reikalas. Jie geriau žino, kas pas mus vyksta. O mums nerūpi net strateginis Rygos uostas. Kiek būtume galėję kartu su latviais nuveikti jame, kooperuodamiesi. 

Neidealizuoju latvių, matau jų būdo savybių, kurios ne itin simpatiškos. Bet jos labai panašios į mūsiškes, kai laikome save kone Europos bamba.  

Išvada vis dėlto turi būti tik viena: negalime ilgiau gyventi nesimokydami vieni kitų kalbos, negalime gyventi be kasdienio bendravimo tarp Latvijos ir Lietuvos seimų. Negalime ilgiau gyventi nematydami ir negirdėdami Latvijos. Bent eterio bangomis – per radiją ir TV.

***

2018 m. Vasario 16-ąją, Latvijai sveikinant Lietuvą valstybingumo atkūrimo 100-mečio proga, Arvydas Juozaitis Latvijos Prezidento Raimondo Vėjuonio kvietimu iškilmingai iškėlė Lietuvos tautinę vėliavą Rygos pilyje Latvijos Prezidento rezidencijoje:

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Algirdas

2018-07-15   11:41

IP: 86.100.116.56

Ačiū filosofui Arvydui už puikias mintis apie kaimynus latvius. O kultūros skyrius ir nacionalinių mažumų namai tūrėtų dažniau organizuoti renginius su kaimynais latvais.Reikia nepamiršti kad Klaipėdą ir Rygą daug kas riša ir yra ko pasimokytiiš kaimynų. Sėkmės

2018-06-29   10:31

IP: 78.63.19.31

.. isspaudei prisiminimu asara (rimtai)! Priminei mano pirma mokytoja meno mokykloje (dabartine M K Ciurlionio)- tai tolimi 63ti. Bet po siai dienai ,po 50 metu,prisimenu ta dainele, kuria moke ;
----Kur tu teci, kur tu teci, gailīti mans?
No rītiņa agrumāi, no rītiņa agrumā?
- taip taip- ji buvo latve , tokia apkuni, miela musu Mokytoja, Nesumeluosiu, bet ja prisimena visi mano tuometiniai klasiokai, siu dienu garsus muzikos profesoriai, kompozitoriai ir siaip garbingi tevynainiai. Isitikines, Arvydai,teisinga kryptimi lenki ta musu broli-stobri! Likom vieni kaip vulkano sala okeane- griaudejo ,spragsejo ugnimi,mete aukstyn ziezirbas, o dabar likom patys sau-na gal ne visai-dar paskraidom i Briuseli ,na pinigeliu (anksciau skraitem rytu kryptimi to pacio)/ Latviai neidomus, lenkai- tik parduotuves rupi, is rytu "vis dar puola blogiukai",dar tiesa tos trys raides kliuva , is virsaus, Auksciausias vandens gaili ir temperatura kelia! Jau pamiegojom " keleta meteliu"- reikia nubust ir keltis.

2018-06-28   10:48

IP: 87.247.90.120

A, Juozaitis pasakė tai, kas aktualu bent ketvirtį amžiaus. Bet žodžiai turi tapti kūnu.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Vasario 16-osios išvakarėse puiki proga paklausti, kaip mūsų valstybėje vykstančius procesus vertina...

Gytis Padegimas: Negali būti dviejų ponų tarnu nuotrauka, foto

Brendusi Klaipėdoje, vietą po saule radusi dizainerė ir juvelyrė Jurga Karčiauskaitė-Lago nemažai...

Meilė savo kraštui ir žmonėms nuotrauka, foto

Dažnai teigiama, jog Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika, kurią sukūrė lietuvių...

Rolandas Paksas: Nepriklausomybės miražas nuotrauka, foto

„Prezidento rinkimai visada būna pirmos, o savivaldos jau antros svarbos, nepaisant to,...

Prof. Ainė Ramonaitė: Skvernelio pergalė būtų stebuklas nuotrauka, foto

Artūras Žalys: Tikrasis ir tariamas patriotizmas nuotrauka, foto

Savivaldybių tarybų rinkimai, Ar sunku būti patriotu? Arba kaip sako didieji šio subtilaus reikalo žinovai...

Įsigalioja VMI Kvitų žaidimo pakeitimai nuotrauka, foto

Lietuva, Nuo pirmadienio įsigalioja pakeitimai Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Kvitų žaidime. Prizinis...

K. Maksvytis: „Tikri vyrai neverkia, o daro išvadas" nuotrauka, foto

Sportas, Ambicijų „Kidy Tour“ Karaliaus Mindaugo taurės finalo ketverte turėjęs Klaipėdos „Neptūnas“ liko...

Pirmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Savo vardadienius šiandien švenčia Bernadeta, Gendrė, Lengvenis, Kamilė, Karigaila, Simeonas;

Savivaldybių tarybų rinkimai, Paskelbta prieš 10 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...