2019 m. gegužės 25 d. 14:49 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Medicininių kanapių legalizavimas ar migla ligoniams?

(1)

2019-04-19, 16:29

Gintaras VAIČEKAUSKAS

Medicininių kanapių legalizavimas ar migla ligoniams? nuotrauka, foto

© „Fotolia" asociatyvi nuotr.

Dar 2018 m. spalio mėnesį Lietuvos Seimas įteisino medicinines kanapes. Nuliūdinsiu visus sergančiuosius – deja, medicininių kanapių ar plačiai aptarinėjamo kanapių aliejaus, maisto papildų, kurių sudėtyje yra CBD ir THC veikliųjų medžiagų, ligoniams gauti Lietuvoje nepavyks. Bus galima įsigyti tik vaistus, savo sudėtyje turinčius kanapių veikliųjų medžiagų.

Tačiau toli gražu ne kiekvienas sunkiai sergantis ligonis pasieks šiuos medicininius preparatus. Kanapių turinčių medikamentų prekyba bus leidžiama tik specialią licenciją prekiauti II ir III sąrašų narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis turinčiose vaistinėse. Tokių vaistinių Lietuvoje tėra 227. Nestipriems ligoniams pasiekti vieną iš jų gali tapti keblia užduotimi.

Pasiekus vaistinę ligoniai susidurs su dar viena kliūtimi – kaina. Tokie vaistai kainuos nuo 100 eurų per mėnesį, iš viso išlaidos gali siekti ir 400 eurų per mėnesį. Žinoma, tai tikrai ne vienintelis vaistas, kurio reikia ligų kamuojamiems žmonėms, todėl kanapių turintys medicininiai preparatai daugeliui taip ir liks neįkandami. Nors politikai dažnai užsimena apie galimybę kompensuoti šiuos medikamentus ateityje, tačiau tai kol kas sunkiai įsivaizduojama. Daugelis Europos šalių susiduria su kompensavimo sunkumais dėl didelių vaistų gamintojų nustatytų kainų, tad Lietuva nebus išimtis.

Džiugina, kad Lietuva bausmių kontekste žengė didelį žingsnį kanapių legalizavimo medicinoje klausimais. Bet dar ilgas ir sunkus kelias laukia priešakyje.

Nepamirškime, kad vis dar gresia absurdiškos baudos už disponavimą mažu kiekiu kanapių asmeniniams tikslams. Vien 2018 m. dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis neturint tikslo jų platinti buvo nuteisti 1429 asmenys. Baudžiamoji atsakomybė už suktinės turėjimą – perteklinis reguliavimas, juk į baudžiamąjį persekiojimą patenka ne tik recidyvistai. Dažnai tai pirmą kartą pagautas jaunuolis, kurį sunku sulyginti su narkotikų platintoju, todėl teisėjai priversti taikyti jaunuoliams įvairias įstatymo išimtis.

Taigi, tenka konstatuoti, kad užuot ėmusis aktyvesnės švietėjiškos narkotikų prevencijos, Lietuva vis dar taiko baudžiamąją atsakomybę.

Europa sparčiai juda kanapių legalizavimo kryptimi, medicininės kanapės legalizuotos Ispanijoje, Nyderlanduose, Suomijoje, Čekijoje, Slovėnijoje, Portugalijoje, Graikijoje, Vokietijoje, Rumunijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje, Slovėnijoje ir netgi kaimyninėje Lenkijoje, tačiau Lietuvoje skintis kelią liberalesnių įstatymų įteisinimui vis dar sudėtinga.

Gintaras Vaičekauskas, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Seime

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2019-04-19   17:51

IP: 185.11.26.161

Tiesiog nereikia gyventi lietuvoje

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Nežinau, kaip jums, bet man atrodo, kad neįdomesnių prezidento rinkimų, kaip šie,...

Kaip du vandens lašai nuotrauka, foto

Vienoje užeigoje maždaug Sabonio ūgio kavalierius, pasilenkęs, kad nekliudytų durų staktos,...

Gyvenimo vaizdeliai nuotrauka, foto

Politikai mėgsta girtis. Ypač kalbose. O darbai dažnai tiesiog nepadaryti. Negerai yra...

Nesveikos sveiko miesto problemos nuotrauka, foto

Šįkart mintimis skiltyje pasidalinti panūdau pati po to, kai gavau anoniminį kaimynų...

Iš kaimyniško gyvenimo patirties nuotrauka, foto

Slengių bažnyčioje – naujausias Lietuvos varpas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Savo gyvenimo istoriją kuriame patys, tačiau ji susiklosto iš daugelio mus supančių...

Senamiesčio grindinio atnaujinimas stringa nuotrauka, foto

Klaipėda, Atnaujinti senamiesčio grindinį siekianti Klaipėdos savivaldybė nesusikalba su projektuotojais. Nors penktadienį buvo...

Paskutinį gegužės savaitgalį - renginių lavina nuotrauka, foto

Renginiai, Vakarų Lietuva skambiai ir aktyviai palydės paskutinį pavasario savaitgalį. Pajūrio gyventojams ir...

Kas valdo pasaulį: nuo absurdo teorijų iki tiesos nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Sąmokslo teorijos (pavyzdžiui, apie kino studijoje filmuotą išsilaipinimą mėnulyje arba Lietuvą užvaldžiusį...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 15 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Renginiai, Paskelbta prieš 3 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...