2018 m. gegužės 23 d. 02:24 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kurių liga sunkesnė: alkoholikų ar blaivininkų?

(12)

2018-01-13, 10:01

Rytas STASELIS

Kurių liga sunkesnė: alkoholikų ar blaivininkų? nuotrauka, foto

© Skaitytojo nuotr.

Neturiu didžių iliuzijų, kad iš užsienio importuojamų spaudos leidinių reikalai yra bent truputį aktualesni už Vilniaus bei Kauno, gal dar Klaipėdos aplinkkelius. Tačiau dėl kokių nors priežasčių jie gali tapti svarbūs indikatoriai, kaip chemijoje, tik labiau tinkantys mūsų politikų kvailumo, pareigūnų neatsakingumo lygiui parodyti.

Taigi praėjusiąją - pirmąją š. m. savaitę paaiškėjo, kad spaudos platintojai, nenorėdami nusižengti totalaus alkoholio reklamos draudimui (įsigaliojo š. m. sausio 1 d.), privalo iš užsienyje pagamintų ir į Lietuvą importuotų spaudinių išplėšti alkoholio reklamas arba užklijuoti specialiais lipdukais.

Spaudos platintojai tvirtina, esą dar spalio mėnesį kreipėsi į įstatymo įgyvendinimą kontroliuojančią instituciją - Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą (NTAKD), prašydami išaiškinti, koks sprendimas dėl užsienyje išspausdintų ir tiesiogiai Lietuvos rinkai neskirtų (neadaptuotų) leidinių būtų teisėtas ir teisingas. Negavę jokių paaiškinimų ar rekomendacijų, gruodį rašė laiškus įstatymų kūrėjams į Seimą, tačiau ir ten jokio dėmesio nesulaukė.

Todėl po sausio 1 d. kibo į darbą žirklėmis ir specialiais lipdukais (juos, beje, turėjo pasigaminti patys), kad už kiekvieną draudžiamą reklamą nebūtų nuskalpuoti požiaurėmis baudomis.

Viešai skelbiamais platintojų pasakojimais neturiu pagrindo nepasitikėti. Kažkada dirbant redakcijoje man teko susidurti panašiais klausimais su Valstybine alkoholio ir tabako kontrolės tarnyba (NTAKD tapo šios institucijos reinkarnacija). Galiu pranešti, kad VATKT pareigūnai buvo tokie entuziastingi dėl savo misijos, kad, išskyrus maksimalias baudas žiniasklaidai, nematė jokių kitų prevencinių ar baudžiamųjų priemonių. O į geranoriškus klausimus - kaip elgtis - paprastai nurodydavo - o jūs padarykit, mes - įvertinsim. Vienu metu, jei neklystu - net neginčo tvarka, t. y. tarnyba išrašydavo baudą, atitinkamą sumą pinigų "nusiimdavo" iš įmonės sąskaitos, o tada rasdavosi proga pasibylinėti. Turiu žinių, kad ir šiais laikais redakcijos patiria panašaus lygio konsultacijas iš šios institucijos, kurioje, atrodo, geriausiai jaučiasi kelmai-sociopatai.

Todėl ta, iš pirmo žvilgsnio žirklių bei lipdukų beprotybė, kurios ėmėsi baudų vengiantys platintojai, man yra visiškai suprantama. Kodėl dėl kvailių valdžioje reikia rizikuoti savo verslu?

Žavi buvo už šį chaosą atsakingų Lietuvos politikų reakcija. Seimo priimtą Alkoholio reklamos draudimo įstatymą pasirašiusi šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė jo pasekmes (žurnalų puslapių karpymus) pavadino šalies gėda. Beprotybės tėvai - valstiečiai-žalieji Ramūnas Karbauskis ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ligi šiol tebeaiškina, esą rėmėsi užsienio šalių, pirmiausiai Skandinavijos, patirtimi. Nežinia, ką aiškins toliau, nes portalo 15min žurnalistai paskelbė reklamos ribojimų Islandijoje, Norvegijoje, Švedijoje ir Danijoje suvestinę, iš kurios aiškėja, kad net patys radikaliausi draudimai netaikomi spaudiniams, kurie išleisti ne reklamą draudžiančių šalių jurisdikcijoje. Kitaip tariant, alkoholio reklamos draudimo tėvai ir čia apsimelavo. Na, sakykime, labai laisvai užsienio šalių patirtį interpretavo. Ne pirmą kartą.

Ponas Veryga socialinio tinklo paskyroje pripažino: "Neabejotinai vakarietiškų žurnalų puslapių su alkoholio reklama plėšymas yra absurdas. Tai mūsų šalį daro pajuokos objektu. Leidinių platintojai to tikrai neturėtų daryti. Ir labai gaila, kad jie pasirinko būtent tokia drastiška forma įgyvendinti įstatymą. (...) Be to, aš pats nesilankau platinimo skyriuose, neplėšau ir niekam nedaliju nurodymų plėšyti, dangstyti ar kitaip slėpti užsienio žurnalų puslapių su alkoholio reklama, kurie atkeliauja į Lietuvą. To nedaro ir NTAKD."

Kitaip tariant - "aš ne prie ko". Ar "ne prie ko" (liepė ar neliepė) NTAKD, jau aptarėme.

Dar radosi ir Karbauskio-Verygos-Skvernelio trio, kuris šią savaitę aptakiomis formuluotėmis mėgino suokti, esą pirmąjį š. m. ketvirtį NTAKD neturėtų išrašyti baudų už reklamų užsienio leidiniuose platinimą. Tačiau vienos spaudos platinimo įmonės vadovas Vigintas Bartaševičius taikliai pastebėjo, kad kol kas nemato jokios įstatymo ar norminio akto raidės, kur būtų parašyta apie reikalavimo atidėjimą ar išimtį. Tebegalioja tas kvailas įstatymas, kuris vis dėlto yra įstatymas. Todėl plėšys toliau. Ir aš plėšyčiau, jei aplink problemą matyčiau jos kūrėjus, aiškinančius "aš-ne-prie-ko".

Po teisybei, lengviau suprasti atsakomybės deficitą patiriančius žmones, kurie kenčia nuo alkoholizmo, nei prisiekusius blaivininkus politikoje. Pirmieji, kaip tvirtina medikai, rimtai serga, todėl pamažu praranda vieną svarbiausių asmenybės bruožų - atsakomybę. Tačiau klausimas, ar antrųjų liga nėra dar sunkesnė.

Žymos: rytas staselis

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Mauras

2018-01-28   10:32

IP: 78.61.171.192

man rodos perlenkdamas skelbiate interesus ir politikuojate, p.Rytai. Gaila žiūrėti į politikuojantį žurnalistą, kuris iš anksto suskirsto visus į priešus ir kvailius, aukas ir kenčiančius. Nemanau kad žmogus su tokia patirtimi nesuprastų ką rašo. Jei kam galima ką prikišti tai NTAKD, kad neišaiškino ir nesiėmė atsakomybės, bet žiniasklaidos dėka dėmesio tokiai smulkmenai gerokai per daug. Kodėl? Nes interesai, kito atsakymo neturiu.

Įstatymas dėl alkoholio reklamos draudimo ne kvailas, o geras ir reikalingas. Negaliu atsidžiaugti, kad nuo sausio atėjęs paskaityti kokios žiniasklaidos internete, pirmiausia vietoje skaitinio nebegaunu butelio per visą ekraną. Jei vieną smulkų jo trūkumą (iš kurio skandalą daryti ėmėsi platintojai, nesulaukę pirmos baudos, panašuai kaip prekybcentriai, "prevenciškai" įvedę dokumentų tikrinimą visiems ir įsivaizdavę, kad taip išvengs alko prekybos sugriežtinimų) reikia išpūsti ir visus jo iniciatorius dėl to apšaukti, tai jau diagnozė. Suprantu, žiniasklaida neteko pajamų, bet valdykitės.

as

2018-01-16   19:02

IP: 78.58.44.192

noriu sprest savo norus pati ,uz save-bet kad man nevadovauti ir nenorodinetu kaip man gyvent visokie durniai ir alkasai

to volfui as

2018-01-16   18:59

IP: 78.58.44.192

aciu , bet nereikia rupintis uz kitus .kas gere tai ir gers . juk tau nekas nejisiulis taurele. tai dziaukis uz savo vyra ir uz save.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį paaiškėjo „Eurovizijos“ nugalėtojas. Mūsų atstovė Ieva Zasimauskaitė...

Jurga Lago: „Vien tai, kad esi agresyvi stora boba ir nemoki dainuoti, paverčia tave nugalėtoja!“ nuotrauka, foto

Prognozuojama, jog šiemet Lietuvoje gims 29 tūkst. vaikų. Maždaug tūkstančiu mažiau nei...

Sekmadienis su gėle mamai nuotrauka, foto

Kai 1997-aisiais mūsų nepakvietė deryboms dėl stojimo į ES, mes garsiai pasakėme,...

Kur mūsų vizija dėl ateities Europoje?! nuotrauka, foto

Šiandien švenčiame 14-ąsias Lietuvos narystės Europos Sąjungoje metines.

Išmintis ir viltis nuotrauka, foto

„Neptūnas“ sutriuškino „Pieno žvaigždes“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkai pademonstravo puikų kovotojų charakterį – trečiąkart įveikė Pasvalio „Pieno...

Buvo karšta ne tik Belgrade, bet ir Klaipėdoje nuotrauka, foto

Sportas, Kai Belgrade Kauno "Žalgiris" kovėsi Eurolygos finalinio ketverto varžybose, tuo pat metu...

Dviejų vaikų mama - pavyzdys dvidešimtmetėms nuotrauka, foto

Sportas, Motinystės rūpesčiai, studijos universitete ir profesionalus sportas - suderinama. Tik reikia pasitelkti...

Mūsų šešiolikmetės merginos - geriausios Lietuvoje nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos Vlado Knašiaus krepšinio mokyklos šešiolikmetės merginos, treniruojamos Ramunės Kumpienės, tapo Lietuvos...

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...