2018 m. sausio 16 d. 13:52 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kurių liga sunkesnė: alkoholikų ar blaivininkų?

(9)

2018-01-13, 10:01

Rytas STASELIS

Kurių liga sunkesnė: alkoholikų ar blaivininkų? nuotrauka, foto

© Skaitytojo nuotr.

Neturiu didžių iliuzijų, kad iš užsienio importuojamų spaudos leidinių reikalai yra bent truputį aktualesni už Vilniaus bei Kauno, gal dar Klaipėdos aplinkkelius. Tačiau dėl kokių nors priežasčių jie gali tapti svarbūs indikatoriai, kaip chemijoje, tik labiau tinkantys mūsų politikų kvailumo, pareigūnų neatsakingumo lygiui parodyti.

Taigi praėjusiąją - pirmąją š. m. savaitę paaiškėjo, kad spaudos platintojai, nenorėdami nusižengti totalaus alkoholio reklamos draudimui (įsigaliojo š. m. sausio 1 d.), privalo iš užsienyje pagamintų ir į Lietuvą importuotų spaudinių išplėšti alkoholio reklamas arba užklijuoti specialiais lipdukais.

Spaudos platintojai tvirtina, esą dar spalio mėnesį kreipėsi į įstatymo įgyvendinimą kontroliuojančią instituciją - Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą (NTAKD), prašydami išaiškinti, koks sprendimas dėl užsienyje išspausdintų ir tiesiogiai Lietuvos rinkai neskirtų (neadaptuotų) leidinių būtų teisėtas ir teisingas. Negavę jokių paaiškinimų ar rekomendacijų, gruodį rašė laiškus įstatymų kūrėjams į Seimą, tačiau ir ten jokio dėmesio nesulaukė.

Todėl po sausio 1 d. kibo į darbą žirklėmis ir specialiais lipdukais (juos, beje, turėjo pasigaminti patys), kad už kiekvieną draudžiamą reklamą nebūtų nuskalpuoti požiaurėmis baudomis.

Viešai skelbiamais platintojų pasakojimais neturiu pagrindo nepasitikėti. Kažkada dirbant redakcijoje man teko susidurti panašiais klausimais su Valstybine alkoholio ir tabako kontrolės tarnyba (NTAKD tapo šios institucijos reinkarnacija). Galiu pranešti, kad VATKT pareigūnai buvo tokie entuziastingi dėl savo misijos, kad, išskyrus maksimalias baudas žiniasklaidai, nematė jokių kitų prevencinių ar baudžiamųjų priemonių. O į geranoriškus klausimus - kaip elgtis - paprastai nurodydavo - o jūs padarykit, mes - įvertinsim. Vienu metu, jei neklystu - net neginčo tvarka, t. y. tarnyba išrašydavo baudą, atitinkamą sumą pinigų "nusiimdavo" iš įmonės sąskaitos, o tada rasdavosi proga pasibylinėti. Turiu žinių, kad ir šiais laikais redakcijos patiria panašaus lygio konsultacijas iš šios institucijos, kurioje, atrodo, geriausiai jaučiasi kelmai-sociopatai.

Todėl ta, iš pirmo žvilgsnio žirklių bei lipdukų beprotybė, kurios ėmėsi baudų vengiantys platintojai, man yra visiškai suprantama. Kodėl dėl kvailių valdžioje reikia rizikuoti savo verslu?

Žavi buvo už šį chaosą atsakingų Lietuvos politikų reakcija. Seimo priimtą Alkoholio reklamos draudimo įstatymą pasirašiusi šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė jo pasekmes (žurnalų puslapių karpymus) pavadino šalies gėda. Beprotybės tėvai - valstiečiai-žalieji Ramūnas Karbauskis ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ligi šiol tebeaiškina, esą rėmėsi užsienio šalių, pirmiausiai Skandinavijos, patirtimi. Nežinia, ką aiškins toliau, nes portalo 15min žurnalistai paskelbė reklamos ribojimų Islandijoje, Norvegijoje, Švedijoje ir Danijoje suvestinę, iš kurios aiškėja, kad net patys radikaliausi draudimai netaikomi spaudiniams, kurie išleisti ne reklamą draudžiančių šalių jurisdikcijoje. Kitaip tariant, alkoholio reklamos draudimo tėvai ir čia apsimelavo. Na, sakykime, labai laisvai užsienio šalių patirtį interpretavo. Ne pirmą kartą.

Ponas Veryga socialinio tinklo paskyroje pripažino: "Neabejotinai vakarietiškų žurnalų puslapių su alkoholio reklama plėšymas yra absurdas. Tai mūsų šalį daro pajuokos objektu. Leidinių platintojai to tikrai neturėtų daryti. Ir labai gaila, kad jie pasirinko būtent tokia drastiška forma įgyvendinti įstatymą. (...) Be to, aš pats nesilankau platinimo skyriuose, neplėšau ir niekam nedaliju nurodymų plėšyti, dangstyti ar kitaip slėpti užsienio žurnalų puslapių su alkoholio reklama, kurie atkeliauja į Lietuvą. To nedaro ir NTAKD."

Kitaip tariant - "aš ne prie ko". Ar "ne prie ko" (liepė ar neliepė) NTAKD, jau aptarėme.

Dar radosi ir Karbauskio-Verygos-Skvernelio trio, kuris šią savaitę aptakiomis formuluotėmis mėgino suokti, esą pirmąjį š. m. ketvirtį NTAKD neturėtų išrašyti baudų už reklamų užsienio leidiniuose platinimą. Tačiau vienos spaudos platinimo įmonės vadovas Vigintas Bartaševičius taikliai pastebėjo, kad kol kas nemato jokios įstatymo ar norminio akto raidės, kur būtų parašyta apie reikalavimo atidėjimą ar išimtį. Tebegalioja tas kvailas įstatymas, kuris vis dėlto yra įstatymas. Todėl plėšys toliau. Ir aš plėšyčiau, jei aplink problemą matyčiau jos kūrėjus, aiškinančius "aš-ne-prie-ko".

Po teisybei, lengviau suprasti atsakomybės deficitą patiriančius žmones, kurie kenčia nuo alkoholizmo, nei prisiekusius blaivininkus politikoje. Pirmieji, kaip tvirtina medikai, rimtai serga, todėl pamažu praranda vieną svarbiausių asmenybės bruožų - atsakomybę. Tačiau klausimas, ar antrųjų liga nėra dar sunkesnė.

Žymos: rytas staselis

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Wolfui as

2018-01-16   12:01

IP: 86.100.53.231

nesutinku su jūsų nuomone , šeimoje pas mus nėra nei vieno alkoholiko, tačiau aš labai džiaugiuosi, kad priimtas toks įstatymas, galėjo dar daugiau sutrumpinti pardavimo laiką. Kiek jaunų žmonių matau parduotuvėse ateina su kvapeliu arba jau nuo 8 ryto laukia apsisnargliavę, kad galėtų ne bandelę kokią nusipirkt o plastmasės taurelę su alkoholiu, jūs manote tai normalu, tai absurdiška, kad tokie jauni žmonės skęsta. Kodėl taip yra, jūs pažiūrėkit kokie renginiai bebūtų visur alkoholis. Nežinau mano vyras visai negeria, aš jug žmogus, per šventes arba progai esant, nors dėl manęs jo galėtų ir nebūti. Bet yra tokių kurie piktinasi, štai visai nesenai sutikau savo pažįstamą, ji tai labai pikta, sako jei pakviečia į svečius sekmadienį vakare kur nusipirkt vyno butelį ar pan. Man net keista, aš sakau pas mane visuomet yra ir vyno ir šampano, nusiperkam jei kartais prireiktų kur eit. O ji sako nejuokauk, sakau nesupratau, pasirod žmonės jei nusiperka per kokį išpardavimą , tai reiškia būtinai reikia imti ir išgerti ir progai nesant arba ale savaitgalis, ryt į darbą nereikia. Man atvirai sakant labai gaila tokios visuomenės ir alkoholikų šeimų, kurie kenčia, o kai vaikai užauga ką matė šeimoje toliau ir patys tą darys, vadinasi jei Kalėdos tai būtinai reikia gerti, nors dauguma visai net nesupranta kas tos Kalėdos ir kodėl jos švenčiamos.

Wolfas

2018-01-15   01:24

IP: 85.232.128.52

Didžiausi kovotojai prieš alkoholį - buvę akohogolikai. Įrodyta moksliškai ( 95 procentai ligonių "atkrenta" t.y. vėl pradeda gerti, ir dar daugiau)

Onute, koks durnius kada suprato, kad anas durius?

2018-01-14   18:28

IP: 109.84.3.131

...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Neturiu didžių iliuzijų, kad iš užsienio importuojamų spaudos leidinių reikalai yra bent...

Kurių liga sunkesnė: alkoholikų ar blaivininkų? nuotrauka, foto

Neseniai įvyko kraupus įvykis – buvo nužudytas apsaugos darbuotojas Klaipėdos „Akropolyje“. Šis...

Apsaugos darbuotoją sukrėtė kolegos mirtis nuotrauka, foto

Daugiau kaip prieš mėnesį Lietuvoje startavo Dalios Grybauskaitės globojama iniciatyva, vardu „Idėja...

Klausimas pačiai Daliai Grybauskaitei nuotrauka, foto

Kai praeitą šeštadienį skiltyje paminėjau kelis neoficialius senjorų klubelius, jais susidomėjo keliolika...

Gražinos skiltis nuotrauka, foto

Atrodo, kad lauke yra 15 laipsnių šalčio nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Antradienį lepins saulė, tačiau netrukus sulauksime gausaus sniego ir tikros žiemos....

Lietuvos Nepriklausomybės Aktas grįžta namo nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Prezidentūroje trečiadienį rengiama Vasario 16-osios nutarimo dėl nepriklausomos Lietuvos valstybės atstatymo...

Žuvininkystės tarnyba vis dar neturi kur kraustytis nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Kol kas Žuvininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) dar nepersikraustė į...

Klaipėdos „Atlante“ – trys nauji legionieriai nuotrauka, foto

Sportas, „Atlantas“ sutartis iki metų pabaigos sudarė su dar trimis naujokais – ...

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...