2018 m. rugsėjo 25 d. 10:31 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kuo nusikalto Jonavos echoskopuotojas?

(6)

2009-09-08, 12:00

Dr. Audrius ŠIMAITIS

Kuo nusikalto Jonavos echoskopuotojas?  nuotrauka, foto

Apie tokį Specialiųjų tyrimų tarnybos agentų profesinį įžvalgumą, ligoninės administracijos sugebėjimą saugoti paslaptį ir gyventi tik pagal įstatymus Lietuvoje dar nesame girdėję.

Net negalėjome įsivaizduoti, kad Jonavoje (ne Vilniuje ir ne Kaune) taip puikiai - ir operatyviai, ir efektyviai,- dirba STT agentai. Jie sugebėjo mikliai sumontuoti reikiamą įrangą gydytojo echoskopuotojo kabinete. Slapčia nufilmavo, kaip vargšė moterėlė nedrąsiai virpančia ranka daktarui įteikia "receptuką" - 50 litų banknotą. Viskas teisingai, viskas pagal įstatymus.

Vis dėlto šioje istorijoje neįmanoma nesistebėti nacionaliniais "teisingumo ypatumais". Kyla daugybė įdomių klausimų. Kodėl užkliuvo būtent šis gydytojas? Jis tikrai nėra vienintelis gydytojas nei Jonavos ligoninėje, nei Lietuvoje, užsiimantis tokia praktika. Tad nejaugi Jonavos echoskopuotojas taps visos korumpuotos sveikatos apsaugos sistemos atpirkimo ožiu?

Tokie kovos su kyšininkavimu medicinoje metodai ir būdai giliai įsišaknijusios problemos neišspręs. Prieš 7-8 metus panašiai buvo bandoma demaskuoti kyšininkus Panevėžyje, tačiau po to kyšininkavimo sveikatos apsaugos sistemoje nesumažėjo.

Vakarų valstybėse nelegalūs mokėjimai gydytojams yra neįsivaizduojamas dalykas. Jei Anglijoje gydytojas paims kyšį, jis neteks licencijos dėl pasitikėjimo praradimo. Pasirašant kontraktą, pasirašomas ir etikos priedas, kuriuo gydytojas įsipareigoja nepriimti jokių dovanų ne tik iš pacientų, bet ir iš farmacinių firmų. Antra vertus, gauti kyšį Jungtinėje Karalystėje būtų labai sudėtinga, nes nė vienam pacientui nekils mintis jį duoti. Angliškas orumas neleidžia pažeisti nusistovėjusios tvarkos, nes anglui nepakeliama net mintis, kad sumokėjęs nelegaliai, jis pažeis visuotinio solidarumo principą ir sukliudys prieš jį eilėje stovėjusiam žmogui patekti pas gydytoją. Jis kantriai ir oriai lauks savo eilės. Jei norės greitesnio vizito ar greičiau atliktos procedūros, jis kreipsis į privačia praktika besiverčiantį specialistą. Taip puoselėjant visiems suprantamas vertybes ir gyvenant pagal įstatymus, kurių solidariai laikomasi, įsigali tvarka. Tą tvarką galima peikti, galima apie ją diskutuoti, galima ją keisti. Tačiau ji egzistuoja.

Ar yra tvarka Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje? Tvarka yra. Tačiau ji dvejopa: vienokia popieriuje, kitokia - tikroji tvarka, susikūrusi savaime. Prieškarinėje Lietuvoje gydytojams gana dažnai buvo legaliai atsidėkojama natūra, o sovietiniais laikais šis įprotis palaipsniui virto atsidėkojimu gydytojui deficitinėmis prekėmis (alkoholiniai gėrimai, kava, saldainių dėžutės) arba pinigais. Atėjus nepriklausomybei ir parduotuvių lentynose netrūkstant nei kavos, nei saldainių, deficitu tapo ne produktai, bet patys pinigai.

Esama tvarka taip įsigalėjusi, kad jai neturėjo įtakos nei besikeičiančios valdžios, nei besikeičiantys įstatymai, kurie atspindi ne tvarkos paieškas, o desperatiškus valdžios bandymus "kažką" padaryti. Per pastaruosius penkerius metus valdžia tai draudė gydytojams imti kyšius, tai leido imti 1 MGL. Šios dienos valstybinė pozicija, pasak STT Korupcijos prevencijos valdybos viršininko p. V. Rimkaus, yra tokia: "... anksčiau Civilinis kodeksas leido gydytojams, sveikatos sistemos institucijų darbuotojams ir vadovams priimti simbolines, ne didesnes kaip 1 MGL dydžio dovanas, tačiau šiandien šios išlygos nebėra. Todėl net ir menkos vertės "dovana" įstatymo yra traktuojama kaip kyšis. STT praktikoje yra pasitaikę atvejų, kai buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai, kai kyšio vertė tesiekė 20 litų" .

Tad kodėl nė kiek nepasikeitė visiems gerai žinoma situacija? Tiesiog dėl to, kad nepasikeitė valstybės požiūris į gydytojo profesiją ir darbą. Valstybės požiūris gali keistis keliais būdais. Visų pirma, jei valstybei vadovaujantys pareigūnai keičia požiūrį į mediciną ir medikus, antra, jei pati medikų visuomenė inicijuoja to požiūrio keitimąsi. Jei neįvyksta nei pirma, nei antra - to turėtų imtis visuomenė. Lietuvoje įvykiai kol kas nesiklostė nei pagal vieną iš minėtų scenarijų.

Tad kodėl kartkartėmis sveikatos apsaugos horizontuose blyksteli teisingumo žaltvykslės ir kodėl ant epizodinio teisingumo aukuro buvo paaukotas vieno vienintelio gydytojo profesinis likimas? Atsakymą į šį klausimą žino tik Jonavos ligoninė.

Nejaugi Jonavos echoskopuotojas taps visos korumpuotos sveikatos apsaugos sistemos atpirkimo ožiu?

Dr. Audrius ŠIMAITIS

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

savana

2010-05-02   07:39

labai geras ir teisingas straipsnis, gryna tiesa parasyta, nors visi senai ja zino bet gerai kad taip paviesino i laikrasti.

sandra

2010-05-02   07:39

Jo majo,reikia nuo galvos pradeti ...ten nuo 400 ..o ca tik 50..be pinigu net sneket niekas neprades,jei mirsti ir taip pasakė siuntima, eile pas seimos daktara,visur eiles menesi reikia laukti ,gerai kada pinigeliu turi uzmokek ir eik,o taip eileje ir mirsi.

2010-05-02   07:39

Gydytojau, ne kartą teko su Jumis bendrauti. Susidarė įspūdis, kad esat protingas žmogus. Bet šios rašliavėlės tikslo nesupratau. Gerai, kad tokie "saziningi daktareliai" gaudomi. Tik baisu, kad jei STT imtu visus gaudyti, nebutu kam gydyti.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Vėjo, vėjo, vėjo! Toks šūkis, kaip visi gerai žinome, yra buriuotojų palydovas....

Apie ekstremalų sportą: ar verta ieškoti kaltų? nuotrauka, foto

Išaušo rytas, ir pirmieji lankytojai užplūdo kuklią didelio prekybos tinklo parduotuvę netoli...

Mėnesį dirbau kasininku, dabar tai sapnuoju tik košmaruose nuotrauka, foto

Rengiant šį pranešimą kilo didelė abejonė, ar teisingai mes identifikuojame, kad uostas...

"Laiko daryti gerai nebėra, reikia daryti labai gerai" nuotrauka, foto

Niekam ne paslaptis, kad mūsų valstybės nacionaliniam saugumui mirtiną pavojų kelia... trąšos,...

Rinkimai artyn, pavojų ir regėjimų daugyn nuotrauka, foto

Profesorius Liudas Mažylis dalyvaus rinkimuose nuotrauka, foto

Lietuva, Vasario 16-osios aktą atradęs Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis sieks...

Klaipėdietis gabeno 79 kg hašišo nuotrauka, foto

Kriminalai, Teismui perduota baudžiamoji byla, kurioje kontrabanda ir neteisėtu disponavimu labai dideliu narkotinių...

Paskambino į duris ir pradėjo smaugti nuotrauka, foto

Kriminalai, Uostamiesčio policija informuoja apie aršų plėšiką, įvykdžiusį nusikaltimą klaipėdietės bute.

Ar bus pasimokyta iš aukų pareikalavusios regatos? nuotrauka, foto

Jūra, "Lūžus stiebui trys įgulos nariai - du vaikinai ir mergina - iškrito...

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Jūra, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...