2019 m. balandžio 21 d. 11:08 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kova su narkomanija: du požiūriai

2018-05-24, 13:17

Vytautas VALEVIČIUS

Kova su narkomanija: du požiūriai nuotrauka, foto

Vytautas VALEVIČIUS

Nors visi nuo vaikystės yra mokomi, kad narkotikai nėra geras daiktas, tačiau, kol dar proto mažoka, vis norisi pabandyti, patikrinti. Gerai, jei neišsivysto priklausomybė, nors ir „žolės“ rūkymas gali vėlesniame amžiuje padaryti rimtą įtaką. Įdomu ir tai, kad terminas „priklausomybė“ po truputį nyksta iš medicininio žodyno ir pakeičiamas kitu - „vartojimo sutrikimai“ (angl. substitute disorders). Tačiau apie tai palaipsniui.

Nors priklausomybių yra ne viena, kol kas imkime pavyzdžiu tik vieną – priklausomybę nuo cheminių medžiagų, liaudiškai vadinamą narkomaniją. Tų medžiagų yra galybė. Pradedant degtine ar „rašalu“ ir baigiant kokainu bei heroinu. Tiesa, pirmoji turi savo atskirą pavadinimą – alkoholizmas. Todėl kol kas jį atidėkime.

Mirtys, susijusios su narkotikų vartojimu

Higienos instituto duomenimis, 2016 m. užregistruoti 109 mirties atvejai, kurių pagrindinė priežastis buvo narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimas. Mirusiųjų nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo asmenų skaičius 2016 m., lyginant su 2015 m., sumažėjo  6 atvejais (2015 m. – 115 atv., 2014 m. – 87 atv., 2013 m. – 54 atv., 2012 m. – 70 atv., 2011 m. – 45 atv., 2010 m. – 51 atv.). Iš 109 užregistruotų mirties atvejų nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo dauguma buvo vyrų (99 – vyrai, 10 – moterų). Vidutinis mirusiųjų nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo amžius 2016 m. metais buvo 37 metai (2015 m. – 35 metai), jauniausiam buvo 15 metų, vyriausiam – 77 metai. 

Didžiausias mirtingumas stebimas 30-34 metų amžiaus grupėję – 27 atvejai bei 35-39 metų amžiaus grupėje -  28 atvejai. 68 atvejais (2015 m.  – 102 atvejai) mirties priežastis buvo susijusi su opiatų vartojimu, 3 atvejais  – psichostimuliantų vartojimu (2015 m. nustatyti 4 mirties atvejai nuo ne opiatų grupės narkotinių medžiagų)  ir 38 atvejais (2015 m. - 8 atvejai) – nenustatytos medžiagos. 2016 m. buvo nustatytas 101 atsitiktinio apsinuodijimo narkotikais ir psichodisleptikais mirties atvejis, 5 apsinuodijimo atvejai nežinomu ketinimu bei 3 atvejai dėl psichikos ir elgesio sutrikimų dėl opioidų vartojimo. 40 atvejų buvo nustatytos ne tik narkotinės ar psichotropinės medžiagos mirusiojo organuose ar skysčiuose, bet ir kraujyje rasta alkoholio. 

2016 m. daugiausia mirusiųjų dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo buvo Vilniaus mieste - 47 asmenys (2015 m. - 60 asm.), Klaipėdos mieste - 15 (2015 - 10 asm.) ir Kauno mieste  - 12 (2015 m. – 4 asm.). http://ntakd.lrv.lt/lt/statistika-ir-tyrimai/narkotiku-vartojimas-ir-ju-padariniai

Žinoma, kad populiariausia medžiaga, kuri vartojama svaiginantis, yra alkoholis. O štai antrąja gali būti ... ir marihuana. Keista, bet JAV po labai aktyvios kovos, sumažėjus tabako vartojimui, išaugo „žolės“ vartotojų. Jų skaičius yra didesnis, nei tabako rūkytojų. Taigi kanapės gali išstumti tabaką. Todėl pažvelkime kitaip.

Kur pasaulyje medicininės kanapės yra legalios?

JAV pirmoji medicininę marihuaną 1996 m. legalizavo Kalifornija. Dabar medicininė marihuana jau yra legali 25-e valstijose. Europoje medicininės kanapės naudojimą didesniu ar mažesniu mastu įteisino Ispanija, Nyderlandai, Suomija, Čekija, Slovėnija, Portugalija, Graikija, Vokietija, Rumunija, Prancūzija, Šveicarija, Slovėnija ir Lenkija.

Tiesa, daugelyje Europos šalių medicininiais tikslais įteisinti tik kanapių pagrindu sukurti preparatai, o JAV valstijos daug kur medicininiais tikslais leidžia rūkyti ir pačias kanapes. Tai sukuria paradoksalią situaciją – federaliniu lygmeniu kanapės yra draudžiamos, bet valstijų lygmeniu leidžiamos. http://www.ukmergesmedija.lt/2017/09/29/15min-paaiskina-kaip-kitose-salyse-atrodo-medicininiu-kanapiu-naudojimas/

Kas kam patinka

Kiek anksčiau esu pateikęs tokius duomenis apie 12-tokų JAV elgseną su legaliais ir nelegaliais narkotikais.(http://www.vlmedicina.lt/lt/marihuana-keliai-ir-paklydimai). Diagrama iš to straipsnio:

Bandymas apibendrinti

Lietuvos duomenys gal jau nebesiskiria nuo ankstesnių JAV ar Anglijos duomenų, tai tik reiškia, kad „žolė“ tapo populiari. Tačiau mūsų narkologai mato, kad didžioji dalis Lietuvoje platinamų kanapių yra purkštos sintetika, kuri nieko bendro neturi su pačiu augalu, tačiau veikia tuos pačius receptorius žmogaus nervų sistemoje. Anksčiau kanapių vartojimas nesukeldavo fiziologinės priklausomybės, o dabar pastebimos išimtys, kadangi per pastaruosius metus buvo susintetinta naujų veislių, pasižyminčių žymiai intensyvesniu poveikiu“, – apie kanapių pasikeitusias savybes ir poveikį perspėja gydytojas.

Gydytojas tikina, kad kanapės ir jų vartojimo nekaltumas yra didžiausia apgavystė priklausomybių istorijoje, kadangi reklamuojama ir kalbama apie tas, kurios auga lauke, o vartojama iš spintų: „Visuomenei ypač svarbu akcentuoti, jog psichoaktyvių medžiagų vartojimas – visiška rusiška ruletė. Gal neiššaus, bet yra rizika, kad iššaus, ir jeigu kliudys ne veidą, tai bent skruostą – tikrai.“ http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2017-12-07-toksikologas-r-badaras-psichoaktyviu-medziagu-vartojimas-rusiska-rulete/166866

Paskutiniame „Priklausomybės“ („Addiction“) žurnale radau tyrimo išvadą: jeigu marihuanos parūkys jaunikaitis ar mergina iki 15 metų amžiaus, tai sulaukus 28 rizika tapti narkomanu yra 68 procentais didesnė, nei kitų. O jei pradėjote tarp 15 ir 17 metų, rizika mažėja iki 44 %. Taip teigia Université de Montréal mokslininkų naujas tyrimas. https://eurekalert.org/pub_releases/2018-05/uom-cim051718.php

Taigi, negali liepti, drausti ar skatinti. Priešingai – tenka vis galvoti kaip elgtis čia ir dabar. Kategoriškas draudimas sukelia ne mažiau problemų, kaip ir visuotinis leidimas. Alkoholizmo reiškinys rodo šios politikos trūkumus ir pranašumus.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Viso pasaulio akiratyje - didžiulis gaisras, Paryžiaus Dievo Motinos (Notre-Dame) katedroje. 1163...

Katedros užsiliepsnoja nusigręžus žmonėms nuotrauka, foto

Kiekvienais metais dukart yra tikrinamos pavojaus sirenos. Beveik po kiekvienos patikros anksčiau...

Pavojaus sirenų tikrinimas dėl "paukščiuko"? nuotrauka, foto

Dar 2018 m. spalio mėnesį Lietuvos Seimas įteisino medicinines kanapes. Nuliūdinsiu visus...

Medicininių kanapių legalizavimas ar migla ligoniams? nuotrauka, foto

Vos mėnuo liko iki prezidentinės kampanijos pabaigos, tačiau kuo skiriasi vienas nuo...

Paskutiniai postlandsbergizmo epochos rinkimai nuotrauka, foto

Mino pavyko atgauti anksčiau pragertas teises nuotrauka, foto

Klaipėda, Kai 2017-ųjų pradžioje įsigaliojo naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK), iš jo įstatymų...

Girtas Nissan vairuotojas nuvažiavo nuo kelio nuotrauka, foto

Kriminalai, Brėkštant, Klaipėdos rajone, Dituvoje, nuo kelio lengvai nuvažiavo automobilis „Nissan”.

Olimpinėje dienoje Klaipėdoje - ir žūklės varžybos nuotrauka, foto

Sportas, Nors sportinė žūklė nebuvo įtraukta į 2020 metų Tokijo olimpinių žaidynių programą,...

Valstybės vadovų sveikinimas šv. Velykų proga nuotrauka, foto

Lietuva, Dalia GrybauskaitėMūsų akyse iš naujo skleidžiasi Velykų stebuklas, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė,...

Klaipėda, Paskelbta prieš 20 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 46 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...