2019 m. vasario 21 d. 07:17 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kodėl sveikame mieste yra vietos bedančiams?

(14)

2015-10-16, 15:01

Jonas SĄLYGA

Kodėl sveikame mieste yra vietos bedančiams? nuotrauka, foto

RIBOS. Valstybė nustatė tvarką ir maksimalią pinigų sumą, kuri gali būti kompensuojama už dantų protezavimą.

© Reporters/SCANPIX nuotr.

Klaipėdos miesto gatvėse stebiu praeinančius klaipėdiečius ir dažnai susimąstau: kodėl jų veiduose tokia reta šypsena? Vieną galimą atsakymą į šį klausimą radau.

Jonas SĄLYGA, miesto Tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto narys

Prie parduotuvės durų dėmesį atkreipiau į senolę, stovėjusią ištiesta ranka. Pagailo jos, įdėjau į virpantį delną pinigėlį. Moteris nusišypsojo, tačiau ši šypsena jos veido nepuošė - besišypsanti burna buvo bedantė.

Sveikatos siekiai

Tai paskatino mane pasidomėti, kiekgi tokių bedančių burnų yra Klaipėdos mieste? Kiek gyventojų negali sveikai gyventi, nes neturi kuo kramtyti maistą ir neturi iš ko sumokėti už dantų protezavimą? O juk gyvename sveikame mieste. Šis Klaipėdos statusas nėra tik skambus pavadinimas, tai kartu ir politinis įsipareigojimas bei kryptinga veikla praktiškai įgyvendinant visuomenės sveikatos siekius.

Ar siekis normaliai pavalgyti, bendrauti su žmonėmis nebijant išsižioti nėra vienos iš labiausiai pažeidžiamų visuomenės grupių - vyresnio amžiaus žmonių - kasdienybė?

Ką mes, miesto Tarybos nariai, išrinkti mūsų miesto gyventojų, turime ir galime padaryti jų sveikatos labui? Pirmiausia - informuoti klaipėdiečius apie galimybes. Antra - ne tik kalbėti, bet ir padėti jiems spręsti opias sveikatos problemas.

Teisė į protezavimą

Teisę į dantų protezavimo paslaugas turi apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu asmenys, sulaukę senatvės pensijos amžiaus, nedarbingi arba iš dalies darbingi asmenys, vaikai iki 18 metų. Valstybė nustatė tvarką ir maksimalią pinigų sumą, kuri gali būti kompensuojama.

Dantų protezavimo paslaugų išlaidos kompensuojamos pagal faktines dantų protezavimo sąnaudas, bet ne didesne suma nei numatyta tam tikrais atvejais. Pensininkams, nedarbingiems arba iš dalies darbingiems asmenims, turintiems mažiau kaip 10 funkciškai visaverčių kontaktuojančių antagonistinių dantų porų, bei tiems, kuriems diagnozuotas didesnis nei II laipsnio patologinis visų dantų nudilimas, kompensuojama 372,74 euro. Pensininkams, nedarbingiems arba iš dalies darbingiems asmenims, kurių bedantis apatinis žandikaulis 4, 5, 6 dantų srityje yra mažesnio nei 12 mm storio - 1 146,89 euro; vaikams - tiek pat.

Ketverius metus be dantų

Šiais metais klaipėdiečių dantų protezavimui iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto skirta beveik 700 tūkst. eurų - 200 tūkst. eurų daugiau nei pernai. Protezuoti dantis buvo pakviesta 1 915 klaipėdiečių. Eilės tvarka dantys buvo protezuoti 564 asmenims, 775 Klaipėdos miesto gyventojams buvo išmokėtos kompensacijos, nes jie dantis protezavo savo lėšomis.

Nors dantų protezavimui yra skiriama nemažai lėšų, tačiau jų nepakanka, o laukiančiųjų eilės kasmet ilgėja.

Šiuo metu dantų protezavimo eilėje laukia daugiau nei 10 tūkst. klaipėdiečių, o eilė, lyginant su 2014 metais, dar pailgėjo.

Laukimo laikas, kol bus gautas kvietimas į dantų protezavimo kabinetą, siekia net ketverius metus!

Sveikas miestas - be bedančių

Ką mes, miesto politikai, darome, kad ši opi problema sumažėtų ir ženkliai sutrumpėtų dantų protezavimo laukiančiųjų eilės?

Asmeniškai kreipiausi į sveikatos apsaugos ministrę Rimantę Šalaševičiūtę, kad padėtų spręsti klausimą dėl lėšų, skirtų dantų protezavimui iš PSDF biudžeto, padidinimo.

Savivaldybės sveikatos priežiūros rėmimo programoje yra numatytas tikslas mažinti socialinius sveikatos netolygumus, didinant sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą. Kai tik bus patvirtinta naujoji Klaipėdos miesto savivaldybės bendruomenės sveikatos taryba, inicijuosiu finansavimo dantų protezavimui klausimo svarstymą, nes Savivaldybė taip pat turėtų ieškoti galimybės skirti daugiau pinigų klaipėdiečių dantų protezavimo išlaidoms padengti.

Sveikame mieste turi būti daugiau besišypsančių ir mažiau bedančių žmonių.

Žymos: jonas sąlyga

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

dirbu

2015-11-20   20:54

IP: 86.100.67.166

dirbu, ne pensininkė,bet neturiu tiek pinigų, išgirdau kainą, apsiverkiau, ir išėjau...

gyventoja

2015-11-16   23:29

IP: 78.61.73.132

Kad kainos tokios pas stomatologus, kad verkti norisi, is ciut didesnio atlyginimo uz minimalu, niekaip nesusidesi dantu kad ir turi darba. Bandziau. 4 dantu truksta, bet primeciau, kad 1000 euru reiks kai paskaiciavo, o dar sako, kad reikia gydyti, traukti, plombas keisti, o viskas juk mokama.. papildomai, net uz nuskausminima, uz medziagas... o dirbu visa laika, jau 30 metu staza turiu, o .... esu bedante, geda sypsotis, mazai kalbu...
Atsisakyti galetu valdzia ko nors, o klaipedieciams nemokamai dantis deti , ir gerus, naujom technologijom, o ne plastmasinius isimamus..., tai verta pagarbos valdzia butu.

Geras klausimas :)

2015-10-17   17:25

IP: 83.188.54.114

va, kai būsime ne tik sveiko, bet ir turtingo miesto gyventojais, tuomet ir švies šypsenos, pilnos dantų.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Vasario 16-osios išvakarėse puiki proga paklausti, kaip mūsų valstybėje vykstančius procesus vertina...

Gytis Padegimas: Negali būti dviejų ponų tarnu nuotrauka, foto

Brendusi Klaipėdoje, vietą po saule radusi dizainerė ir juvelyrė Jurga Karčiauskaitė-Lago nemažai...

Meilė savo kraštui ir žmonėms nuotrauka, foto

Dažnai teigiama, jog Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika, kurią sukūrė lietuvių...

Rolandas Paksas: Nepriklausomybės miražas nuotrauka, foto

„Prezidento rinkimai visada būna pirmos, o savivaldos jau antros svarbos, nepaisant to,...

Prof. Ainė Ramonaitė: Skvernelio pergalė būtų stebuklas nuotrauka, foto

Lietuva - tarptautinėse žvejybos kontrolės misijose nuotrauka, foto

Jūra, Vakar į misiją Baltijos jūroje Europos žuvininkystės kontrolės agentūros laivu "Lundy Sentinel"...

Dalia Ibelhauptaitė: aš negaliu pralaimėti nuotrauka, foto

Kultūra, Moteris režisiere būti negali, bet gali pabandyti – su tokia nuomone susidūrė...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai".

Veiviržėnų gimnazistams – profesoriaus L. Mažylio įžvalgos nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Nepriklausomybės Akto signataro Jurgio Šaulio atminimą puoselėjanti jo vardu pavadinta Veiviržėnų gimnazija...

Kultūra, Paskelbta prieš 17 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 55 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...