2019 m. balandžio 21 d. 05:48 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kodėl melas vadinamas tiesa?

(1)

2019-01-03, 11:07

Vytautas VALEVIČIUS

Kodėl melas vadinamas tiesa? nuotrauka, foto

© „Fotolia" nuotr.

Ne kartą teko susidurti su nuomone, kad kiekvienas turi savo tiesą, savo požiūrį, savaip mato pasaulį. Nors mintys ir bendros, tačiau klaidingos. Yra toks senas mokslas, kuris vadinamas logika, taip pat dar vienas mokymas, žinomas kaip filosofija. Jie abu tvirtina, kad tai nesugebėjimas skirti nuomones nuo žinojimo. Negaliu net trumpai išdėstyti visos tiesos teorijos, gal to ir nereikia.

Iš kur kyla iliuzijos, kad kiekvienas turi savo atskirą tiesą? Pirmoji, bene svarbiausia priežastis yra ta, kad žinios yra tarsi paskirstytos pagal sritis. Yra matematinės, fizikos ar medicinos tiesos. Jos nesutampa. Vienos srities specialistai daugiau žino savo srityje, mažiau kitose. Tiesa, dauguma mano, kad jie yra dviejų dalykų žinovai: krepšinio bei medicinos.

Bet, jei dėl pirmo gal ir nekyla abejonių, tai dėl antro – diskusijos neišvengiamos. Čia kertasi daugelis požiūrių bei įpročių.

Yra močiutės ar pažįstamos žolininkės gydymas naminėmis priemonėmis, yra stebuklingų priemonių ar metodų pasiūla reklamose, yra savigyda ir t.t., ir pan. Čia dažniausia susiduriame su skirtingomis „tiesomis“. O rezultatas būna ir patekimas į ligoninę, į taip nemylimų medikų rankas.

Tačiau šį kartą apie „tiesas“. Jos tereiškia minties atitikimą realybei. Jei žmogus klysta, tai jis pateikia ne tiesą, o klaidingą nuomonę. Nuomonė nėra nei teisinga, nei neteisinga, tai tiesiog įsitikinimas. Paprastai kitų nuomonę mes lyginame su savąja, jas įvairiai vertindami ir vadindami. Geras politikas mano taip: „Nuomonės būna dviejų rūšių – mano ir neteisingos“.

Kas yra tiesa, svarsto logikai, filosofai, matematikai ir visų mokslų specialistai. Šiuolaikinėje žinijoje nėra vienareikšmiško ir paprasto atsakymo į šį klausimą. Matematinės tiesos primena virtualųjį pasaulį, kurį mums rodė „Matrica“. Tariamas pasaulis, tariami veikėjai, tik moralė iš mūsų pasaulio.

O kaip su tikrove? Galima palyginti ir su mūsų realijomis. Tai mokslas. O laikraščiai, radijas ar televizija pateikia ne tik informaciją, bet ir aiškinimus, interpretacijas. Pastarosios labai dažnai būna nupirktos. Gal todėl net žymūs politikai kreipiasi į kitas susisiekimo arba komunikacijos priemones, kad apeitų netikras žinias ar „pramuštų“ blokavimą.

Masinės informacijos priemonės naudojamos visų. Vieniems tai pramoga, kitiems pajamų šaltinis. O uždarbis nebūtinai turi būti švarus. Pinigai bet kokia kaina - civilizuoto pasaulio realija. Todėl ir matome nereikalingų ar net kenksmingų prekių bei paslaugų reklamą. „Kiekvienas turi savo tiesą“: o jei tai žudiko ar klastotojo posakis?

Deja, tiesa yra tik viena, todėl visiems neužtenka. O ir tai, kad ji kinta, ne visiems prieinama – tai jos esminės savybės. Net paprastos tiesos gali būti ne visiems suprantamos ar priimtinos. Nors tai, kas buvo pripažįstama tiesomis prie kelis šimtus ar tūkstančius metų – pakito, tačiau pasaulis išliko savimi. Mūsų pažinimas vis platesnis, ir rezultatai bus vis tikslesni, vis labiau specializuoti, todėl mažiau suvokiami vienų ar kitų nespecialistų. O tai vis vien nereiškia, kad kiekvienas turi savo tiesas.

Yra lygiai pagal pritaikymą: kaip pereiti gatvę, ką įleisti į namus, kur laikyti pinigus ir kaip juos leisti, ir panašiai. Yra kitos tiesos - pasaulis begalinis, pasaulis vienkartinis, pasaulis gražus ar net geras. Tai visai kitas lygis. Yra praktinės tiesos; vaistai yra nuodų forma, blogas gydytojas gali ir nugydyti, vitaminai kenkia labiau nei daržovės ar vaisiai. Galima panašių tiesų pririnkti aibes, tačiau jos – tiesos. Ne įsitikinimai, o žinios, pagrįstos plačiais statistiniais duomenimis ir moksliniais eksperimentais. Jei kas jomis abejoja, tai gali vitaminus ryti saujomis, bet jo gyvenimas nebus ilgas.

Apsimetimas, kad visi gali turėti savo tiesas. Labai patogus apgavikams, sukčiautojams ir net politikams. O iš tiesų kiekvienas amžius turi savo žinojimo lygius ir įpročius, taigi ir vaiko, paauglio ar suaugusio pedagogo žinios skiriasi.

Bet tai visai nereiškia, kad pradinukui negalima mokytis matematikos ar astronomijos. Gal jis ne viską supras, bet tai bus teisingo žinojimo pamatas. Bendras, o ne paskiras. Ko gero, jo niekas nemokys metalurgijos paslapčių, bet tai visai nereiškia, kad jis nesusipratėlis. Kiekvieno vaiko, paauglio ar suaugusio žinojimas visuomet ribotas, tai nėra nei gerai, nei blogai. Svarbu, kad mes bent buitiniame lygyje suprastume vieni kitus ir nedarytume elementarių gyvenimiškų klaidų. Pastarosios gali kenkti net mūsų gyvybėms ir bendruomenei.

Tačiau patirtis liudija, kad visi turime ir sekame bendras tiesas, kurios apsprendžia mūsų elgesio taisykles. Todėl galime daryti išvadą: nors kiekvienas gali turėti savo įsitikinimus, bet tiesa yra viena ir ta pati bendra.

Vytautas Valevičius

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2019-01-22   10:42

IP: 78.61.175.225

Klausimas 'Kas čia?' atveria akis: kai vaikas klausia 'kas čia?', tėvas galvoja kas čia gali būti gražaus, koks mano santykis su mano žiniomis, kaip jos veikia mane - mus.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Kiekvienais metais dukart yra tikrinamos pavojaus sirenos. Beveik po kiekvienos patikros anksčiau...

Pavojaus sirenų tikrinimas dėl "paukščiuko"? nuotrauka, foto

Dar 2018 m. spalio mėnesį Lietuvos Seimas įteisino medicinines kanapes. Nuliūdinsiu visus...

Medicininių kanapių legalizavimas ar migla ligoniams? nuotrauka, foto

Vos mėnuo liko iki prezidentinės kampanijos pabaigos, tačiau kuo skiriasi vienas nuo...

Paskutiniai postlandsbergizmo epochos rinkimai nuotrauka, foto

Ponia Klementina ieškojo paguodos, kai dėl, pasak jos, menkniekių susipyko su savo...

Tikros ir menamos draugystės nuotrauka, foto

Kaip nustatoma Velykų data ir kodėl ji kasmet keičiasi? nuotrauka, foto

Lietuva, Velykos – viena labiausiai „slankiojančių“ metų šventė. Šiemet Velykas minėsime balandžio 21...

Švėkšnoje Velykų medyje - 32 tūkstančiai margučių nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Švėkšnos (Šilutės r.) gyventojai nesirengia užleisti savo pozicijų Lietuvos rekordų knygoje – miestelio centre...

Velykinis margutis – ir stalo puošmena, ir žinutė nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, „Paukštės pavidalu atskrido deivė Laima ir padėjo ypač gražų margą kiaušinį –...

Stiprėja bendradarbiavimas su prancūzais nuotrauka, foto

Klaipėda, Prieš pat Jūros šventę į Klaipėdą turėtų atvykti garsus Prancūzijos keliautojas Jean...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...