2020 m. kovo 30 d. 16:08 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kodėl Lietuvoje nekonfiskuoja iš spekuliantų-pažeidėjų medicinos siuntas skirtas koronaviruso įveikimui?

(3)

2020-03-26, 12:00

Virginija Jurgilevičienė

Kodėl Lietuvoje nekonfiskuoja iš spekuliantų-pažeidėjų medicinos siuntas skirtas koronaviruso įveikimui? nuotrauka, foto

Virginija Jurgilevičienė

Šiandien vienas svarbiausių klausimų, ar  koronaviruso epidemija  pakeis mus ir mūsų šalį? Ar tapsime įžvalgesni, sąmoningesni, nebijantys priimti sprendimų?

2020-03-23  per  LRT radijo laidą „Aktualijų  studija“ kalbėjo  Vilniaus politikos analizės instituto vyriausias analitikas Marius Laurinavičius ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorė Margarita Šešelgytė.  Ar šiuos radijo pašnekovus galima vadinti  demokratinės šalies analitikais ar autoritarinės valstybės nuomonių formuotojais?

Demokratinėje valstybėje turėtume  girdėti nuomonių įvairovę. Ar ją girdime, kai klausome taip vadinama įtakingą žiniasklaidą? Deja. Abu pašnekovai  pūtė į   vieną dūdą.  Pagal M. Laurinavičių,  Kinija atsiųsdama, kaip labdarą,  10 dėžių  medicininių kaukių ir 20 dėžių apsauginių pirštinių  siekia daryti įtaką, t.y.  kad būtų vykdoma jos valia užsienio politikoje. 

O kur kitos nuomonės? Pav., viena iš nuomonių, kad kinai  atsiuntė ne labdarą, bet pavyzdžius  savo gaminamos produkcijos. Šiai autoritarinei valstybei svarbiausia yra kuo  daugiau parduoti. 

Greičiausiai Kinija,  pasijuto  lyg vyktų  II pasaulinis karas ir ji JAV vaidmenyje, t.y. panoro tapti pagrindine tiekėja.  Taip kaip nori kinai, taip ir įvyksta. Lietuva ima milijardinę paskolą ir  užpirkimus daro  Kinijoje. 

Ar neturėtų  paimtais kreditais stiprinti savo valstybės mokslinį potencialą, o ne autoritarinės valstybės biudžetą?   Yra pinigai – yra galios ir įtakos darymas, nėra pinigų – nėra galių ir įtakos darymo. 

Kai laidoje, kuri tęsėsi beveik valandą  nei žodžiu neužsimenama apie  užpirkimus ir pervestus milijonus eurų  Kinijai, tai kyla klausimas.  Kam atstovauja mūsų analitikai: autoritarinei ar demokratinei valstybei?  Ko tokiais pasisakymais siekiama? Manau, kad  čia ne analizė, bet tik  iš tuščio į kiaurą pilstymas. 

Iš mūsų  analitikų: M. Laurinavičiaus ir M. Šešelgytės nesulauksime, kad   pasakytų  kokios laukiamos  permainos  Europos sąjungoje po koronoviruso epidemijos.  Tik autoritarinės šalies „specialistai“ laukia  valdžios nurodymų, o Lietuvoje valdžia  jau visus 30 metų nesikeičia, ji vadinasi    liberalioji – autoritarinė.

Ji reikalauja kalbėti   apie teisingą vienintelį Europos sąjungos federalinį valdymo modelį.    Tą ir daro per radijo laidą M. Šešelgytė. Ar  koronaviruso epidemija neatskleis  kad po vieną, t.y.  nacionalinių valstybių priimti sprendimai yra efektyvesni,  negu  federalinio  junginio  su centrine valdžia?

Šalys pavieniui  ėmė kovoti  su koronavirusu.  Čekija, kaip skelbia žiniasklaida, užgrobė šimtus tūkstančių medicininių kaukių, išsiųstų iš Kinijos į Italiją.  Čekijos valdžios versiją , kad  siunta galimai buvo skirta spekuliantams.  

Čekams nepakako, jog ant siuntos dėžių buvo nupieštos Kinijos  ir Italijos vėliavos. Čekijos valdžia siekia,  kad koronaviruso gydymui naudojama medicininė  siunta nepatektų į perpardavinėtojų rankas. Mirtimi prekiauti –  griežtai draudžiama. Gal čia ir slypi  koronaviruso  pamokos? 

Prancūzijos, Čekijos priimti griežti konfiskavimo sprendimai kelia pasitikėjimą  nepriklausomų valstybių sąjungos modeliu ir nepasitikėjimą Briuselio federalinės valdžios modeliu. 

Facebooke skaitau, kad  Lietuvoje renginių organizavimo įmonė UAB „Gera nuotaika“  užsiima nauja veikla – perpardavinėti respiratorius. Po 7,5 eu (be PVM) už vienetą.  Tada facebooko  skaitytojas   klausia. 

Kokia kaina tokie respiratoriai turėtų būti parduodami?  Evelina Geležiūnienė jam atsakė,  kad Šiaulių ligoninė iš Kinijos užsisakė po maždaug 1,60 eu/vnt.  Negeriau atrodo ir nuomonių formuotojas  Andrius Tapinas.  

Rūta Janutienė facebooke rašo:  „ Pernai iš Sveikatos apsaugos „išėmė“ 200 000 eurų, dabar renka labdarą iš įsibaiminusių tautiečių ir konkuruoja su Vyriausybe kinų alibabose dėl apsaugos priemonių, kad galėtų ant jų užlipinti savo reklamą.“

Lietuvos tragedija, kai analitikai: M. Laurinavičius, M. Šešelgytė  epidemijos laikotarpiu, t.y. mirtinos ligos akivaizdoje kalba apie  Europos sąjungos, kaip federalinės valstybės  stiprėjantį  modelį,  mano, jog merai gerai tvarkosi.  

Iš tikro, šie analitikai savo kalbomis skatina   juodosios rinkos  įsigalėjimą, ilgą ir sunkų epidemijos įveikimą.   Kita nuomonė yra draudžiama, o ji, kad Europos sąjunga  žymiai saugesnė ir greičiau įveiks įvairias epidemijas  su veiksmingomis nacionalinėmis  vyriausybėmis.  

Kiek laiko tie analitikai šnekės apie demokratiją,  o demonstruos autoritarinės valdžios  elementus?

Redakcija už autorės nuomonę neatsako.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2020-03-26   14:58

IP: 46.36.65.244

Tai turi būti valstybės sprendimas, raginimas. Žmonės pamate skelbimus su nelegalia prekyba medicinos siuntas korona virusui įveikti informuoti policija, kad per duotu, kam labiausiai reikia.

2020-03-26   14:53

IP: 46.36.65.244

Pamate skelbimus su nelegalia prekyba informuoti policija, lai perduodant kur labiausiai reikia.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Lietuvos istorijoje epidemijos ir kitos nelaimės dažniausiai asocijuojasi su karu, tiksliau ligas...

Prof. Valdas Rakutis: Pandemija ir kariuomenė nuotrauka, foto

Savo mintimis, pasiūlymais, džiaugsmais ir rūpesčiais galite pasidalinti tel. 49 34 35...

Gražinos skiltis nuotrauka, foto

Šiandien vienas svarbiausių klausimų, ar  koronaviruso epidemija  pakeis mus ir mūsų šalį?...

Kodėl Lietuvoje nekonfiskuoja iš spekuliantų-pažeidėjų medicinos siuntas skirtas koronaviruso įveikimui? nuotrauka, foto

Esu visiškas lopas. Viešai juokiausi iš žmonių, kurie susišlavė medicinines kaukes ir...

Noras perkelti atsakomybę ant tų, kurie jau dabar lūžinėja po milžiniška atsakomybės našta nuotrauka, foto

Olimpiada vyks 2021 metų liepos 23-rugpjūčio 8 dienomis nuotrauka, foto

Sportas, Tokijo vasaros olimpinės žaidynės vyks kitų metų liepos 23-rugpjūčio 8 dienomis. Tai...

Trys Seimo nariai yra saviizoliacijoje nuotrauka, foto

Lietuva, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis patvirtino, kad trys Seimo nariai yra saviizoliacijoje, bet...

Lietuva prašo paskolos sumažinti krizės pasekmėms nuotrauka, foto

Euras, Lietuva derasi su Šiaurės investicijų banku (ŠIB, Nordic Investment Bank) dėl...

Naglis Puteikis: "Prezidentūra toliau nurodinėja Seimui" nuotrauka, foto

Lietuva, Prezidentūra toliau nurodinėja Seimui, tik šį kartą ne dėl teisėjų skyrimo, o...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...