2019 m. birželio 16 d. 10:12 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kodėl kai ką gąsdina taikus Neužmirštuolės simbolis?

(4)

2014-01-17, 14:29

Aistė GEDVILIENĖ

Kodėl kai ką gąsdina taikus Neužmirštuolės simbolis? nuotrauka, foto

© "Facebook"

Lietuvoje nuvilnijo pilietinė iniciatyva „Neužmiršk“ - telkianti, pozityvi akcija, projektas visai Lietuvai, sulaukęs didžiulio palaikymo visuomenės tarpe. Į jį per penkias dienas įsitraukė apie 60 jaunimo organizacijų, mokyklų, bibliotekų, asociacijų, sąjungų, naujienų portalų, įmonių, net ūkių! Džiugu, kad neužmirštuolės žiedais puošėsi tautiečiai ir Didžiojoje Britanijoje, Europos Parlamente, Indijoje, Lenkijoje, Rusijoje (Maskvoje), Švedijoje, Ukrainoje bei JAV (Kristijono Donelaičio Lituanistinė mokykla Vašingtone, Niujorko lietuvių bendruomenė, Lietuvių mokykla Lemonte, Ilinojuje, JAV Lietuvių bendruomenė, Čikagos lituanistinė mokykla), Lietuvos žydų bendruomenė.

Per šešias dienas „Neužmirštuolės“ paskyrą socialiniame tinkle Facebook pamėgo beveik 19 tūkstančių vartotojų, kurie aktyviai siuntė nuotraukas, dalinosi savo nuomone, rašė straipsnius, pasikeitė savo profilio nuotraukas ir padėjo idėją paskleisti labai plačiai.

Pagaminome ir išplatinome apie 30 tūkstančių neužmirštuolės žiedų! Akcijai sukurtame elektroniniame puslapyje neužmiršk.lt buvo sudaryta galimybė atsisiųsti ir Neužmirštuolės žiedą išsikirpti pačiam. Pagal turimus duomenis, tokių atsisiuntimų užfiksuota apie 30 tūkstančių.

Neužmirštuolės žiedą, kaip taikų pagarbos ir padėkos ženklą visiems Lietuvos Laisvės gynėjams, padėjusiems galvas už mūsų nepriklausomybę, į atlapą noriai segėsi labai daug tautiečių.

Tačiau apmaudu, kad dažnai Lietuvoje atsiradus tam, kas vienija, jungia ir sulaukia visuotinio pripažinimo, iš karto neišvengiamai pradedama pulti, piktintis ir menkinti.

Keista, kad akcijos „Neužmiršk“ simbolis labiausiai suerzino būtent „Respublikos“ leidinių grupę, kuri nuolat kritikuoja Lietuvos integraciją į Europos Sąjungą bei NATO, ir užsakytu puolimu bando prilyginti akcijos simbolį Neužmirštuolę vermachto ženklui. Manau, kad toks palyginimas yra ir Holokausto aukų įžeidimas, nes po II pasaulinio karo, kaip rašo Wikipedia, pasaulinė masonų organizacija šį Neužmirštuolės ženklą naudojo kaip pagarbos ženklą vokiečių nacių nužudytiems šimtams tūkstančių masonų. Matant tokį priešiškų Lietuvai jėgų susierzinimą, taikus pagarbos žuvusiems už laisvę simbolis tokiame kontekste tampa savotišku pasipriešinimu juodai rusiškai propagandai.

Kad ir kaip ten bebūtų, užsakantiems puolimą, nėra kaip kritikuoti to, kad tauta nori širdy nešioti prisiminimą apie Tautos didvyrius, kurių savalaikė auka leidžia šiandienos lietuviui rinktis, kuo jis nori būti, kokių mokslų siekti, ką dirbti, kokius filmus žiūrėti, kokios muzikos klausytis, kur atostogauti ir t.t. Esame puolami už tai, kad kalbame apie padėką tiems, kurie mums iškovojo Nepriklausomybę...

Neužmirštuolė, tai maža, kukli gėlė, kurios vardas, pasak legendos, atsirado Dievui dalinant vardus augalams. Kai visi augalai turėjo savo pavadinimus, pasigirdo nepavadintos gėlės balsas „Forget-me-not, oh God!” (Dieve, nepamiršk manęs!), o Dievas atsakė - tu taip ir vadinsies. Visiems tiems, kas išsigando šios gėlės, dar norėtųsi pasakyti, kad tai vieno mylimiausio mūsų tautos dainiaus Maironio gėlė, apie kurią poetas yra parašęs nuostabų eilėraštį „Neužmirštuolė gėlė“ (pirmoji publikacija – 1895 m. „Pavasario balsai“).

Keista, kad kultūros darbuotojų akcijos, kurios metu taip pat simboliu buvo pasirinkta neužmirštuolė, niekas nepuolė ir nesiejo su naciais ar masonais. Kultūrininkų akcija buvo graži ir teisinga, o simbolis labai tinkamas, bet ar tai reiškia, kad šios gėlės niekas niekada nebegalės naudoti? Tuo labiau, kad ir kitur pasaulyje, pavyzdžiui, Kanadoje naudojama neužmirštuolė kaip simbolis karo aukoms atminti, 1949 m. Aliaska Neužmirštuolę paskelbė savo oficialia gėle.

Džiaugiuosi, kad akcija „Neužmiršk“ ir Neužmirštuolės žiedai Sausio 13-ąją dieną buvo taip plačiai pasklidę, ir kad noras parodyti vienybę ir bendrystę užgožė blogas emocijas ir dirbtinai bandomas sukurti menkinančias istorijas.

Ačiū prie akcijos prisidėjusiems visuomenės veikėjams, politikams, blogeriams ir žurnalistams, ačiū visiems ir kiekvienam, kad prisidėjote ir skleidėte Neužmirštuolės žiedus, sakydami „aš prisimenu, kodėl esame laisvi”.

Ši akcija su lietuviška Neužmirštuole bus tęsiama ir taps tradicine, vienijančia, o ne skaldančia Lietuvą.

Aistė GEDVILIENĖ, akcijos „Neužmiršk“ koordinatorė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nepūskite burbulo

2014-01-20   14:54

IP: 217.9.243.217

Net žydai nežino, kad neužmirštuolė buvo naudojama vermachto. Daug kas pasaulyje naudoja šios gėlytės simbolį kilniais tikslais, tik respublika bando telktis į pagalbą žydus, kad sukompromituotų puikią ir prasmingą idėją.

tai kad

2014-01-20   11:09

IP: 78.61.131.182

sita akcija ,,prichvatizuota" per ekselencijos malone is kitu,tikruju idejos autoriu,..bet juk ne...kaltinama mus virsunele,geda

straipsnio autorei

2014-01-17   21:39

IP: 78.61.112.239

absoliuciai nesigaudote esatyje..isugdyta tv ir .prisiskaiciusi nupirktos ir cenzuruotos ziniasklaidos . Jei neplesite savo akiracio , tai taip ir liksite savo varganame kiaute

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) partija pranešė, kad rugsėjo 8-ąją Žiemgalos...

Kas taip suerzino jaunąjį Landsbergį? nuotrauka, foto

Kitą savaitę šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė dešimtą kartą atsiskaitys už per metus...

Kaip JI dešimt metų su mumis ištvėrė? nuotrauka, foto

Net raičiausi iš juoko viešoje erdvėje aptikusi ir perskaičiusi pono Aušrio kreipimąsi...

Apie darbdavių skelbimus nuotrauka, foto

Neslėpsiu, keista iš televizorių ekranų girdėti, kaip klaipėdiečiai kalba apie galimybę atkurti...

Stovėsime ar judėsime į priekį? nuotrauka, foto

Nidos Bardų skvere - legendų delnų įspaudai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Šeštadienio vakarą Nidos Bardų skvere šalia Vytauto Kernagio-Beno skulptūros buvo pristatyti penkių...

Sekmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, **************

D. Grybauskaitės dešimtmetis: ko turėtų vengti prezidentės įpėdinis? nuotrauka, foto

Skaitytojų ekspresas, Dalios Grybauskaitės dešimtmetis Lietuvos prezidento poste visuomenės nuomonės formuotojų, o vėliau ir...

Sovietinė Palanga: diskoteka ir bausme naktį įžengus į pliažą nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Visi keliai vėlyvojo sovietmečio vasarą vesdavo į Palangą. 

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 21 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Skaitytojų ekspresas, Paskelbta prieš 14 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 15 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...