2019 m. gegužės 22 d. 23:49 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kodėl didžiosioms partijoms taip reikalingas prezidento postas

(1)

2019-05-10, 07:01

Prof. dr. Lauras Bielinis.

Kodėl didžiosioms partijoms taip reikalingas prezidento postas nuotrauka, foto

Prof. dr. Lauras Bielinis.

© Gedimino SAVICKIO (Elta) nuotr.

Kai Sauliaus Skvernelio paklausė, ko jis negali padaryti būdamas premjeru, bet galėtų tapęs prezidentu, "valstiečių" kandidatas truputį koketuodamas atsakė: "Negaliu paskirti ministro." Aplinkos apsaugos ministro kandidatūros epopėja dar tebevyko, tad aliuzija buvo visiškai aiški.

Tačiau būkime sąžiningi - tikrai ne dėl galimybės be pasipriešinimo parinkti ministrą žūtbūtinai kaunasi didžiųjų partijų deleguoti kandidatai į prezidentus. Ir nors prezidento galias Lietuvoje neretai bandoma sumenkinti iki simbolinio, žmonių gyvenimų tiesiogiai neliečiančio vaidmens - "ai, jis ten už užsienio politiką atsakingas..." - realus pergalės prezidento rinkimuose prizas partijoms yra kur kas didesnis.

Valdžios vertikalė, kuri kartą jau buvo

Pirmą kartą nuo 1997 metų partijos turi galimybę anksčiau ar vėliau suformuoti visą valdžios piramidę. Didžioji dalis "Facebook" tinkle šiandien apie rinkimus šurmuliuojančio jaunimo to gal net nežino, tačiau iki šiol Lietuvos istorijoje tai pavyko tik vieną kartą - tuometinei LDDP, 1992 m. netikėtai laimėjusiai Seimo rinkimus, o jos lyderiui Algirdui Mykolui Brazauskui nugalėjus Stasį Lozoraitį prezidento rinkimuose.

Porą metų turėjome valdžios monolitą, kurį puikiai apibūdino garsioji prezidento frazė "vsio zakonno". Ir nuo tada dar niekada trys svarbiausi valstybės postai nepriklausė vienos politinės partijos atstovams. Ir nors nei Konstitucija, nei joks kitas šalies įstatymas tokios "stabdžių ir atsvarų" sistemos nenumato, Lietuvai pavyko išvengti vienvaldystės, kuri, atsižvelgiant į politinės kultūros ir bendro susipriešinimo lygį, galėjo šaliai būti labai kenksminga.

Lietuvos politinė sistema turi pusiau prezidentinės respublikos bruožų. Prezidentas (su Seimo ar Vyriausybės didesniu ar mažesniu dalyvavimu) skiria ir atleidžia generalinį prokurorą, policijos generalinį komisarą, Valstybės saugumo departamento vadovą, teisėjus. Tad jo rankose yra anaiptol ne tik moralinė ir komunikacinė "vienintelio žmonių tiesiogiai rinkto valstybės vadovo" valdžia, bet ir pakankamai apčiuopiama galimybė daryti įtaką politiniams procesams.

Tad suprantama, kad ir R. Karbauskio "valstiečiams", ir G. Landsbergio Tėvynės Sąjungai norėtųsi matyti savo simpatiką S. Daukanto aikštėje.

Vieniems prezidentas reikalingas valdžiai išsaugoti...

Rinkimus laimėjus S. Skverneliui, "valstiečiai" bent jau iki 2020 metų rudens įgytų absoliučią Lietuvos valstybės kontrolę. Tai, kad jie suskubtų ja pasinaudoti, abejonių, matyt, kyla nedaugeliui. Ši valdančioji dauguma pasižymi gebėjimu politinei kovai 100 proc. išnaudoti net tokius iš esmės nieko nesprendžiančius darinius kaip Seimo tyrimų komisijos ir turi gilią nemeilę oponentams. Tad sutelkusi rankose ne tik politines, bet ir teisėtvarkos galias, matyt, neišvengiamai nukreiptų jas tolesniam savo pozicijų įtvirtinimui.

S. Skvernelio rinkimų štabo vadovo V. Bako reikalavimas reformuoti teismus, patyrus juose pirmus asmeninius pralaimėjimus, yra tik vienas pavyzdžių, kur link galėtų pajudėti Lietuva tokio scenarijaus atveju.

"Valstiečių" finansuotas ir deleguotas šalies vadovas padėtų LVŽS dar labiau įsitvirtinti politinėje arenoje, tad didelė tikimybė, kad tokia valdžios vertikalė išsilaikytų ir po 2020 m.

... kitiems - valdžiai susigrąžinti

Jei "valstiečiams" savas prezidentas praverstų išlaikant valdžią, tai Tėvynės Sąjungai toks taptų pamatu kuriant savąją valdžios vertikalę.

Visais įmanomais būdais telkti jėgas savo rankose - tokią patirtį konservatoriai jau turi. Galim prisiminti, kad ir 1997 m. jų pastangomis Prokuratūros įstatyme pakeistą generalinio prokuroro skyrimo tvarką, kai tokia teisė iš prezidento (o juo tuo metu buvo A. M. Brazauskas) buvo atimta ir perduota konservatorių kontroliuojamam Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui. Taip gimė terminas "kišeninis prokuroras".

Tada kliūtimi valdžios vertikalei sukurti tapo prezidentas Valdas Adamkus, privertęs atsistatydinti konservatorių Vyriausybės vadovą Gediminą Vagnorių ir gerokai apkarpęs partijos ryžtą. Nepartinis prezidentas tada pasirodė tiek nenaudingas partijai, kad viena jos lyderių Rasa Juknevičienė po kelerių metų prabilo apie Konstitucijos 82 str., teigiančio, kad prezidentas turi sustabdyti savo veiklą politinėse partijose ir politinėse organizacijose, keitimą. "Šis Konstitucijos straipsnis, matyt, nėra gyvybingas. Gali atsitikti taip, kad ateityje jis bus pakeistas, nes vadinamasis nepolitizuotas prezidentas yra sunkiai įgyvendinama norma normaliai besivystančiose politinėse sistemose", - tąkart kalbėjo R. Juknevičienė.

Šiuo metu iki visos valdžios sutelkimo vienose rankose konservatoriams dar toloka - tai parodė ir anaiptol ne pergalingas pasirodymas savivaldos rinkimuose. Tačiau jų kandidatės pergalė galėtų tapti taip ilgai lauktu katalizatoriumi.

Konservatorių atstovui įsikūrus Daukanto aikštės rūmuose, opozicijos ryšys su prezidentūra itin sustiprėtų. Kartu TS-LKD prezidentas galėtų tapti partijos įrankiu, siekiant pergalės 2020 m. Seimo rinkimuose. Tam prezidentas turi užtektinai galių - tiek komunikacinių, tiek ir organizacinių. Pirmųjų prezidentės metų euforija, matyt, atsilieptų ir ją iškėlusios partijos reitingams. Ir galiausiais turėtume tokią pat valdžios piramidę, tik jau nuo 2020 iki pat 2024 metų, kai teks rinkti ir naują Seimą, ir naują prezidentą.

Dvi Valdo Adamkaus ir dvi Dalios Grybauskaitės kadencijos partijoms neleido ir pasvajoti apie valdžios sutelkimą vienose rankose. Tačiau šį kartą, pirmą sykį per 22 metus, tokia galimybė atsirado ir "valstiečiai" su konservatoriais bent jau iki praeitos savaitės stengėsi ją kaip galima geriau išnaudoti, vengdami pernelyg prikišamų sąsajų su savo remiamais kandidatais. Viena kita Vytauto Landsbergio nuotrauka su Ingrida Šimonyte ir vienas kitas šimtas tūkstančių eurų iš "valstiečių" sąskaitos pervestas į Sauliaus Skvernelio rinkimų sąskaitą - štai ir viskas.

Bet čia neišlaikė Ramūno Karbauskio nervai ir LŽVS lyderis karštai pasakė viską, ką galvoja - kas valdo šalį, kas ją turėtų valdyti ir kodėl prezidento postas toks svarbus ateities dėlionėse. Pasakė tai, po kuo, matyt, pasirašytų ir bet kuris iš konservatorių vadovų. Jei tik nebūtų gyvenimo jau pamokyti atsargumo...

Skaitytojų nuomonė, laiškai, komentarai ir straipsniai nebūtinai sutampa su redakcijos nuomone.

Žymos: lauras bielinis

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Dainuokim

2019-05-10   09:31

IP: 78.57.219.197

Oj griuva,griuva,
Isvogtas dvarelis griuva.....ji suvalge tautiniai vagys,ivare i agonija-amzina ir nesibaigiancia. Reikes laukt akcininku - Lenkijos,Rusijos ir Vokietijos sprendimu ir Kinijos skrydzio i ateiti....

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Nežinau, kaip jums, bet man atrodo, kad neįdomesnių prezidento rinkimų, kaip šie,...

Kaip du vandens lašai nuotrauka, foto

Vienoje užeigoje maždaug Sabonio ūgio kavalierius, pasilenkęs, kad nekliudytų durų staktos,...

Gyvenimo vaizdeliai nuotrauka, foto

Politikai mėgsta girtis. Ypač kalbose. O darbai dažnai tiesiog nepadaryti. Negerai yra...

Nesveikos sveiko miesto problemos nuotrauka, foto

Šįkart mintimis skiltyje pasidalinti panūdau pati po to, kai gavau anoniminį kaimynų...

Iš kaimyniško gyvenimo patirties nuotrauka, foto

K. Maksvytis apgailestavo dėl „sudegusios komandos“ nuotrauka, foto

Sportas, Uostamiesčio ekipos strategas Kazys Maksvytis apgailestavo dėl pasirodymo, tačiau neprarado tikėjimo...

"Viesulo" gimnasčių pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Prienuose vykusiame tarptautiniame meninės gimnastikos turnyre "Elegance Cup-2019" visų spalvų medalius iškovojo...

Žiemos sodo augalus užpuolė pavojingi parazitai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Kretingos vizitine kortele pelnytai vadinamam Žiemos sodui buvo iškilusi didžiulė...

Pusfinalio serija: vos vienas „Neptūno“ tritaškis iš 20 bandymų nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ pralaimėjimu namuose pradėjo „Betsafe–LKL“ pusfinalio etapą. Kazio Maksvyčio auklėtiniai...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...