2018 m. kovo 24 d. 04:01 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kodėl?

Prieš kelias dienas, kai buvo plačiai informuojama apie mokesčių reformą, kai kurie mūsų laikraščio skaitytojai, save priskiriantys prie mažas pajamas turinčiųjų (o reforma kaip tik ir orientuota - bent taip skelbiama - į šį Lietuvos gyventojų sluoksnį) iš karto sunerimo. Amatininkė Virginija pateikė nemažai klausimų, bet svarbiausias buvo - kodėl? Nes ji savo rankų darbo keramikos gaminiais prekiaujanti ne tik Lietuvoje, bet pavažiuojanti ir į kaimynines šalis, tad smulkiojo verslo sąlygas gali lyginti su kaimynų. Į tą jos "kodėl" nelabai ką turėjau atsakyti... Tiesiog užviriau, kai ponas Rimvydas pranešė, jog sauskelnių dvynukams ir ką tik gimusiai dukrytei važiuojąs į Vokietiją, vaistų, jau neskaitant maisto, - į Lenkiją. Mat šiose šalyse jis apsiprekinantis 3-4 kartus pigiau. Nuo tokių pranešimų ir klausimų man susisuko smegenėlės - juk esame toje pačioje ES. Kas nors pradės man aiškinti - Lietuvoje per maža rinka, kuo tarsi klevo lapu dangstosi mūsų "ekonomistai", įtariu, gerai apmokami tos "mažos rinkos" stambių žaidėjų, pradedant prekybos tinklais, baigiant statybininkais ir farmacininkais. 

"Mažos rinkos" nesuprantu ir aš, nors mokiausi tų dalykų, gal gudresni ekonomistai paaiškintų. Rinka yra viena - Europos Sąjungos. Dar gali būti koks nors euro zonos rinkos regionas, bet tada Lietuva, Latvija, Estija ir Suomija kaip ir viena rinka būtų, ir ne tokia jau maža, jei jau kabinėtumėmės prie nukraujavusios Lietuvos gyventojų skaičiaus. Gali skirtis mokesčiai, bet koks PVM skirtųsi maksimaliai 1-3 procentais", - atsakė ponas Romas, kai į jį, besigaudantį ES reikaluose, kreipiausi pagalbos ieškoti atsakymų dėl visokių lietuviškų PVM, akcizų, lentynų ir pagalvių mokesčių, kuriuos buvo įvardinęs verslininkas vidutiniokas, vis dar nepabėgęs iš Lietuvos.

Vidutiniokus verslius žmones iš Lietuvos išvijo nuolatos didinami arba užkraunami nauji mokesčiai, kurių aš, nieko bendra su verslu neturinti, net nežinojau egzistuojant. Tik pažįstu verslių šeimų, turėjusių šį bei tą Klaipėdoje, nemačiusių jokių perspektyvų Lietuvoje toliau verslus vystyti, pabėgusių į Airiją, JAV, netgi į Vokietiją ir Norvegiją. Jie neneigė, kad pradėti nuo nulio buvę labai sunku. Tačiau, praėjus 10-20 metų, jie jau įsitvirtinę ir dirba be stresų dar ir todėl, kad tose šalyse įstatymai nesikeičia vos ne kas savaitę ir pas juos nesibrauna pačių įvairiausių rūšių tikrintojai kone kasdien, kabinėdamiesi dėl kablelių važtaraščiuose ar, jų didžiuliam džiaugsmui, aptikę riebalų likučių tualetuose. Na, patys suprantate - ir jiems reikia gyventi...

Dėl labai garsiai patriūbytos mokesčių reformos nesidžiaugia ir mažųjų leidyklų savininkai - keliais procentais sumažinus PVM naštą, suspaustiems į ožio ragą, kažin ar pavyks lengviau atsikvėpti…Klausimas - kodėl? - kyla ir man pačiai. Kodėl Lietuva yra įvairiausių ES šalių pragyvenimo lygio lentelių apatinėse pozicijose, išskyrus keletą, patys žinote kokių, viršūnėse, kurios, deja, tik iškelia dar daugiau "kodėl?" Kodėl Lietuva, suirus totalitarinei valstybei buvo tokia išdidi, mojuodama savo trispalve, o šiandien juntame, kad daugelis priimamų įstatymų, deklaruojant, kad stengiamasi mažinti atskirtį, vis dėl to tą atskirtį didina? Juk sumažintos autobusų bilietėlių kainos neišgelbės nei valstybės biudžeto, nei palengvins skurstančiųjų dalią… O 15 proc. pakeltas mokestis už šildymą dar gali ne vieną šeimą pastūmėti į tų skurstančiųjų gretas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Didelių planų akivaizdoje galima pasimesti. Istorija moko, kad tik maža grandiozinių planų...

Nuo ko priklausys Klaipėdos ateitis? nuotrauka, foto

Kai nusipelnę Lietuvos piliečiai gavo ką nusipelnė (vietoj priešmirtinio patepimo - pomirtinį...

Vitas Tomkus: kas nuplaus tris milijonus? nuotrauka, foto

Štai jau antrą šeštadienį popierinė „Respublika“ skelbia „įtariamų KGB bendradarbių sąrašą“. Jame...

Apie Tomkaus „KGB voratinklį“ nuotrauka, foto

Kas yra patriarchas? Ir kaip juo tampama? O kiek jų iš viso...

PATRIARCHAI nuotrauka, foto

Kovo 24-ąją gimę nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, ...

Tyrimas dėl nusiaubto D. Didžiūnaitytės ir kitų mirusiųjų kolumbariumo: žala siekia 3 150 eurų nuotrauka, foto

Kriminalai, Šią savaitę Vilniaus apskrities policija ėmėsi tyrimo dėl Sudervės kapinių kolumbariumo, kurio...

Varžtas blyne - ne pažeidimas? nuotrauka, foto

Sociumas, Valgydama parduotuvės "IKI" gamybos žemaičių blynus, klaipėdietė nustėro - vos neatsikando į...

„Vakarų ekspresas“. 1993 03 23-26 nuotrauka, foto

VE-25, 1993-iųjų kovas buvo visai ne toks, kokį mes šiandien matome už lango....

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Sociumas, Paskelbta prieš 9 val.

VE-25, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...