2017 m. gruodžio 16 d. 05:37 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kodėl?

Prieš kelias dienas, kai buvo plačiai informuojama apie mokesčių reformą, kai kurie mūsų laikraščio skaitytojai, save priskiriantys prie mažas pajamas turinčiųjų (o reforma kaip tik ir orientuota - bent taip skelbiama - į šį Lietuvos gyventojų sluoksnį) iš karto sunerimo. Amatininkė Virginija pateikė nemažai klausimų, bet svarbiausias buvo - kodėl? Nes ji savo rankų darbo keramikos gaminiais prekiaujanti ne tik Lietuvoje, bet pavažiuojanti ir į kaimynines šalis, tad smulkiojo verslo sąlygas gali lyginti su kaimynų. Į tą jos "kodėl" nelabai ką turėjau atsakyti... Tiesiog užviriau, kai ponas Rimvydas pranešė, jog sauskelnių dvynukams ir ką tik gimusiai dukrytei važiuojąs į Vokietiją, vaistų, jau neskaitant maisto, - į Lenkiją. Mat šiose šalyse jis apsiprekinantis 3-4 kartus pigiau. Nuo tokių pranešimų ir klausimų man susisuko smegenėlės - juk esame toje pačioje ES. Kas nors pradės man aiškinti - Lietuvoje per maža rinka, kuo tarsi klevo lapu dangstosi mūsų "ekonomistai", įtariu, gerai apmokami tos "mažos rinkos" stambių žaidėjų, pradedant prekybos tinklais, baigiant statybininkais ir farmacininkais. 

"Mažos rinkos" nesuprantu ir aš, nors mokiausi tų dalykų, gal gudresni ekonomistai paaiškintų. Rinka yra viena - Europos Sąjungos. Dar gali būti koks nors euro zonos rinkos regionas, bet tada Lietuva, Latvija, Estija ir Suomija kaip ir viena rinka būtų, ir ne tokia jau maža, jei jau kabinėtumėmės prie nukraujavusios Lietuvos gyventojų skaičiaus. Gali skirtis mokesčiai, bet koks PVM skirtųsi maksimaliai 1-3 procentais", - atsakė ponas Romas, kai į jį, besigaudantį ES reikaluose, kreipiausi pagalbos ieškoti atsakymų dėl visokių lietuviškų PVM, akcizų, lentynų ir pagalvių mokesčių, kuriuos buvo įvardinęs verslininkas vidutiniokas, vis dar nepabėgęs iš Lietuvos.

Vidutiniokus verslius žmones iš Lietuvos išvijo nuolatos didinami arba užkraunami nauji mokesčiai, kurių aš, nieko bendra su verslu neturinti, net nežinojau egzistuojant. Tik pažįstu verslių šeimų, turėjusių šį bei tą Klaipėdoje, nemačiusių jokių perspektyvų Lietuvoje toliau verslus vystyti, pabėgusių į Airiją, JAV, netgi į Vokietiją ir Norvegiją. Jie neneigė, kad pradėti nuo nulio buvę labai sunku. Tačiau, praėjus 10-20 metų, jie jau įsitvirtinę ir dirba be stresų dar ir todėl, kad tose šalyse įstatymai nesikeičia vos ne kas savaitę ir pas juos nesibrauna pačių įvairiausių rūšių tikrintojai kone kasdien, kabinėdamiesi dėl kablelių važtaraščiuose ar, jų didžiuliam džiaugsmui, aptikę riebalų likučių tualetuose. Na, patys suprantate - ir jiems reikia gyventi...

Dėl labai garsiai patriūbytos mokesčių reformos nesidžiaugia ir mažųjų leidyklų savininkai - keliais procentais sumažinus PVM naštą, suspaustiems į ožio ragą, kažin ar pavyks lengviau atsikvėpti…Klausimas - kodėl? - kyla ir man pačiai. Kodėl Lietuva yra įvairiausių ES šalių pragyvenimo lygio lentelių apatinėse pozicijose, išskyrus keletą, patys žinote kokių, viršūnėse, kurios, deja, tik iškelia dar daugiau "kodėl?" Kodėl Lietuva, suirus totalitarinei valstybei buvo tokia išdidi, mojuodama savo trispalve, o šiandien juntame, kad daugelis priimamų įstatymų, deklaruojant, kad stengiamasi mažinti atskirtį, vis dėl to tą atskirtį didina? Juk sumažintos autobusų bilietėlių kainos neišgelbės nei valstybės biudžeto, nei palengvins skurstančiųjų dalią… O 15 proc. pakeltas mokestis už šildymą dar gali ne vieną šeimą pastūmėti į tų skurstančiųjų gretas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Daugiau kaip prieš mėnesį Lietuvoje startavo Dalios Grybauskaitės globojama iniciatyva, vardu „Idėja...

Klausimas pačiai Daliai Grybauskaitei nuotrauka, foto

Kai praeitą šeštadienį skiltyje paminėjau kelis neoficialius senjorų klubelius, jais susidomėjo keliolika...

Gražinos skiltis nuotrauka, foto

Įstatymų leidėjas sodininkų bendrijų nariams yra suteikęs išimtinę kompetenciją spręsti svarbiausius bendrijos...

Bendrijų šeimininkai ar teisinio chaoso įkaitai? nuotrauka, foto

Jei iš tikrųjų šią savaitę vargais negalais Seime priimta miškų ūkio reforma...

Lietuvos kariuomenei - urėdų batalioną! nuotrauka, foto

Gruodžio 16-ąją gimtadienį švenčia nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, ...

Dailininkai Jūrininkų ligoninei padovanojo paveikslų nuotrauka, foto

Sveikata, Klaipėdos jūrininkų ligoninė ir Lietuvos dailininkų Klaipėdos skyrius tęsia jau du dešimtmečius...

Žvėrys kelyje - mirtinas pavojus nuotrauka, foto

Automobiliai, Vienas iš pavojų, tykančių keliuose vairuotojų, - laukiniai žvėrys. Šiokia tokia vairuotojų...

Jie dirba be atlygio. Kas jiems negerai? nuotrauka, foto

Žmonės, Kas ir kodėl paskatina žmones, užuot studijavus ar siekus karjeros darbe, pasirinkti...

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Sveikata, Paskelbta prieš 12 val.

Automobiliai, Paskelbta prieš 12 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 13 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...