2018 m. lapkričio 17 d. 11:13 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Klausimas pačiai Daliai Grybauskaitei

(28)

2017-10-15, 13:42

Olava STRIKULIENĖ

Klausimas pačiai Daliai Grybauskaitei nuotrauka, foto

Dalia Grybauskaitė.

© Stasio Žumbio nuotr.

Daugiau kaip prieš mėnesį Lietuvoje startavo Dalios Grybauskaitės globojama iniciatyva, vardu „Idėja Lietuvai“. Visi vos ne strimgalviais puolė siūlyti idėjas, kaip mūsų valstybę paversti visapusiškai klestinčia šalimi. Psichologiškai, fiziškai ir ekonomiškai saugia šalimi. Na, kas? Idėjos siūlomos, o vaikai ir suaugusieji, neatlaikę patyčių ar skurdo, toliau žudosi. Lietuvos valdžiai pirmiausia derėtų realizuoti pagrindinę, tik nuo jos priklausančią idėją - nesityčioti iš piliečių.

Valstybė kovoja su smurtu artimoje aplinkoje. Prikurta nemušimo, negėrimo įstatymų, draudimų, apribojimų ir t.t. Tačiau ta pati valstybė taip reformavo švietimą, kad apsnūdę provincijos mažiai važiuoja į mokyklą ir iš mokyklos 20-30 km. Tą laiką, kurį vaikas galėtų praleisti žaisdamas ar lavindamasis, mokinukas praleidžia autobuse. Tai tiesioginis smurtas. Nukreiptas į vaiko sveikatą. Be to, vaiko ryšį su tėvais pradeda atstoti autobusas ir jo vairuotojas. Kada tėvams su savo atžalomis bendrauti, jei mokinys grįžta namo jau sutemus, o ryte vėl anksti keliasi?

Kitas valstybės smurtas prieš savo piliečius - sveikatos apsaugos reformos. Jei pas specialistą, pvz., akių gydytoją, gali patekti tik per dispečeriu-skirstytoju paverstą šeimos gydytoją, tai yra dvigubas pasityčiojimas. Ir iš medikų, ir iš pacientų. Jei specialistai dingsta iš rajonų centrinių ligoninių ir baigia susikoncentruoti tik didžiųjų miestų klinikose, tai irgi ir psichologinis, ir fizinis smurtas prieš žmogų. Nuolat aiškinama, kad vėžį lengviausia pagydyti, kai jis dar pirmos stadijos. Įdomu, ar bent vienas ligonis, jei nėra privilegijuotas asmuo, atvyksta pirmos stadijos. Kol pacientas, gyvenantis provincijoje, per visus tarpinius barjerus pasieks onkologus, vėžys turbūt jau bus antros trečios stadijos. Šaipomasi iš provincijos bedančių. Bet kaip kaime gyvenančiam žmogui nuvykti pas stomatologą, jei per dieną pro kaimą pravažiuoja tik vienas keleivinis autobusas? Pacientas, gyvenantis provincijoje, net negali kasdien važinėti į medicinines procedūras. Tad ko vertos visos akcijos prieš patyčias, ko vertos visos gražios idėjos, jei valstybė tyčiojasi iš žmogaus KASDIEN. O visi taip priprato, kad net nesistebi. Na, negavo medicininės pagalbos. Na, numirė. Na, sutaupė „Sodrai“ vieną pensiją.

Dar vienas pasityčiojimas iš piliečių - tokie brangūs vaistai, kad žmogui jau kyla hamletiškas klausimas. Ar nusipirkti vaistą ir gyventi pusbadžiu, ar nepirkti medikamento ir mirti nealkanam. Ar jaunai mamai pačiai sočiau pavalgyti, ar nupirkti kūdikiui sauskelnes. Žmogus, kasdien skaičiuojantis kiekvieną centą, yra nuolatinės patyčių būsenos. Iš jo, vaizdžiai kalbant, tyčiojasi net koks nors sūrelis vitrinoje. Nes žmogus jo neįperka. O knaisiojimasis atpigintų prekių vežimėlyje? Tai irgi nepadidina Lietuvos piliečio orumo.

Per ekonominę krizę pensininkams buvo nurėžtos pensijos. Be jokių ceremonijų. Kad už tuos senolių grašius būtų „išgelbėta“ valstybė. Ar tai ne valstybės psichologinis, ekonominis smurtas. Nukreiptas prieš fiziškai silpniausius. Jei koks nors ištįsęs paauglys primuša mažiuką pirmokėlį, šaukiame - smurtas! Jei vyras muša žmoną ar atvirkščiai, šaukiame - smurtas! O kai valstybė nuskriaudžia savo fiziškai silpniausius, socialiai mažiausiai apgintus piliečius - jokio smurto nėra? Nusprendė ne pensininkas Andrius Kubilius su ne pensininke Ingrida Šimonyte - ir viskas. Kitaip būtų, jei „gelbėjant“ valstybę būtų pritaikytas visų piliečių savanoriškumo ir geranoriškumo principas. Kas ir kiek savo nuožiūra gali paaukoti valstybei. Gal ir turtingesni senjorai būtų geranoriškai paaukoję. Bet tuometinė valdžia parodė, kad seni žmonės yra tik bebalsė ekonominė našta. Ir iš jų pasipinigavo. Nes tie pinigai buvo lengviausiai ir greičiausiai prieinami. Net neaišku, kas skaudžiau. Ar gatvėje iš močiutės pensininkės nugvelbta rankinė, ar įteisinta Vyriausybės vagystė.

Valstybė tyčiojasi ir iš jai lojalių piliečių profesionalų, kai juos iš tarnybos išguiti pakanka kokios nors slaptos pažymos. Joks specialistas negali jaustis saugus valstybėje, kur žmogaus karjerą lemia koks nors slaptas ir gal net nepakankamai išprusęs specialiųjų tarnybų agentas. Lietuvoje galima apšmeižti bet ką. Pradedant universiteto rektoriumi ar mokyklos direktoriumi. Ir visuomenė paprastai nesužino tiesos. Kaip galima apsaugoti nuo patyčių vaikus, jei suaugusieji dar bjauriau tyčiojasi. Nors kartais net vaidina inteligentus, humanitarus ir t.t.

Valstybė tyčiojasi iš žmonių ir per vadovų rotacijas. Žmogui iškart metamas įtarimas, kad jei per penkerius vadovavimo metus neapsivogs, tai po dešimt metų - tikrai. O dar ilgiau įstaigai vadovaujantis asmuo - jau visiškai morališkai supuvęs. Veteranas traktuojamas ne kaip įstaigai lojalus žmogus, sukaupęs profesinę patirtį, o kaip moralinis puvėsis. O kur pagarba žmogui? Tokia morališkai degraduojančio vadovo traktuotė yra tyčiojimasis. Be galimybės pasiteisinti.

Valstybė pritvinkusi išankstinės paniekos žmogui. Politinis „elitas“ ar iškilieji vantos lapai, prilipę prie valdžios, jau skirsto žmones į runkelius, vatnykus, kremlinus ir t.t. Į teisingai mąstančius ir į neteisingai. Jei vyriausybių formavimas palydimas D.Grybauskaitės žodžiais „šitie bent nevogs“ ar pažadu neprileisti prie valdžios „vagių partijos“, tai ar galima tokioje šalyje liautis tyčiotis? Tokioje šalyje jau reikėtų įsteigti rotuojamų vadovų, pažyma pašalintų vadovų psichologinės telefoninės pagalbos linijas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2018-07-18   17:17

IP: 86.100.242.187

Tokiu zmoniu daug.Ir Vilniuje.ir Naujoje Vilnoje.tai geriau padeti zmonems.jaunai seimai.kuri dirba.kuri augyna geru vaiku.stengesi.anksti kelesi I darba.mano sunus paieme paskola.kad pirkti seimai buta.o girtuokliai gavo nemokamai butai is Valstybes.ar cia normaliai.....tai kodel nepadieti materialiniai gerai seimai materialiniai.

2018-07-18   17:09

IP: 86.100.242.187

Sveiki.mes su vyru pirkom buta Naujoje Vilnoje Linksmoji gatve.numeris 60.bet prie musu nama stovi kitas namas Linksmoji 64.kaip as girdejau.ten gyvena 4 asocialiniai seimos.jie pastoviai girti.pastoviai sedi prie namo po 6 zmones.ir dar pas situ girtuokliu dar atvaziuoja girtuokliai.nezinau is kur.ar cia normaliai.kad zmones mokejo pinigus uz buta.kuri perka.o sitie girtuokliai gavo butai is Valstybes.ir dar gyvena uz valstybes pinigus.

vytis

2018-01-28   20:54

IP: 78.63.34.139

tai ne kirsinimas o paakinimas,kokia anot ju musu isriktuju pazadetoji laime pasiklydo seimo dziunglese.Tai nors leiskim dirbti tiems kurie kazka daro

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

„Dažniausiai reikia keisti ne aplinką, o patį save.“Arthuras Christopheris Bensonas (anglų poetas,...

Kreipimasis į Slengių gyvenvietės gyventojus nuotrauka, foto

Tebegyvename Visų šventųjų ir Vėlinių nuotaikomis. Dar mirusiųjų pagerbimo dienų išvakarėse laikraščio...

Kai moliūgai netrukdo... nuotrauka, foto

Savo sprendimą dalyvauti 2019 m. Lietuvos Respublikos prezidento rinkimuose paskelbęs ambasadorius Vygaudas...

Prezidentas privalo tapti atsvara valdančiųjų kuriamai rytietiškai valdžios vertikalei nuotrauka, foto

Seimas vėl stabdo Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo dėl Rolando Pakso galimo...

R. Paksas: bus taikomos griežtos sankcijos nuotrauka, foto

Liūdnai pasibaigusios regatos tyrime įtariamųjų kol kas nėra nuotrauka, foto

Jūra, „Tyrimas dar nėra baigtas, dar yra atliekamas, laukiama specialistų išvadų. Dalis...

Baltijos šalių universitetų diplomai bus pripažįstami automatiškai nuotrauka, foto

Lietuva, Seimas planuoja ratifikuoti Lietuvos, Latvijos ir Estijos susitarimą, kad šių šalių aukštųjų...

Pasipriešinimas aktyviam vokietininkų judėjimui nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Klaipėdos kraštui autonomijos teisėmis susivienijus su Lietuva, uostamiestyje kūrėsi naujos lietuviškos organizacijos....

Maskva - Naujoji Akmenė - Niujorkas nuotrauka, foto

Žmonės, Atgimstančios Lietuvos laikais režisiere dirbdama Vida Bladykaitė ėmė garsėti kaip dramaturgė, poetė,...

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...