2019 m. balandžio 21 d. 21:06 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kitas žvilgsnis į savivaldos rinkimus

2019-03-25, 09:41

Vladas VAICEKAUSKAS

Kitas žvilgsnis į savivaldos rinkimus nuotrauka, foto

Kovo 3 dieną į 60 savivaldybių tarybas išrinkome 424 moteris ir 1037 vyrus. Po antrojo rinkimų turo jau turime ir visus 60 merų.

Kuriai partijai sekėsi geriausiai? Pasiimkime daugybos lentelę, kurios niekas neįstengs patobulinti ir apgauti, ir pasiskaičiuokime.

Partijos

Tėvynės Sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai. 2015-ųjų savivaldos rinkimuose pelnė 177 tūkst. rinkėjų balsų, tarybose gavo 253 vietas. 2019-aisiais surinko 189 tūkst. balsų, savivaldos tarybose užėmė 274 vietas.

2015-aisiais pelnė 11-os merų postus ir 2019-aisiais 11. Šiųmečiuose rinkimuose didžiuosiuose 5-iuose Lietuvos miestuose gavo mandatų: Vilniaus m. taryboje - 9, Klaipėdos - 6, Šiaulių - 8, Panevėžio - 5, Kaune - 8, iš viso 36 mandatus.

Sumuškime skaičius: nuo 2015-ųjų iki 2019-ųjų kovo 16 dienos, t.y. per ketverius metus konservatoriai savo partinę kraitelę papildė 12 tūkst. rinkėjų balsų, 21 mandatu, merų postų nepapildė.

Socialdemokratai. 2015-ųjų metų rinkimuose surinko 201 tūkst. rinkėjų balsų, tarybose turėjo 359 vietas, 2019-ųjų rinkimuose pelnė 156 tūkst. rinkėjų balsų, tarybose gavo 274 mandatus. 2015-aisiais socialdemokratai buvo pelnę 16 merų postus, 2019-aisiais - 15.

Šiųmečiuose rinkimuose socialdemokratai didžiuosiuose 5-iuose Lietuvos miestuose iškovojo mandatų: Vilniuje - 0, Kaune - 0, Klaipėdoje - 0, į Vilniaus miesto tarybos sudėtį nepateko socialdemokratų lyderis (!) Gintautas Paluckas, Panevėžyje partija sugraibė - 2, Šiauliuose -
2 mandatus.

Sumuškime skaičius: socialdemokratai per ketverius metus prarado 45 tūkst. rinkėjų balsų ir 85 mandatus bei 1 mero postą.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. 2015-aisiais savivaldos rinkimuose pelnė 76 tūkst. rinkėjų balsų, 140 mandatų. 2019-ųjų rinkimuose pelnė 131 tūkst. balsų, 223 mandatus.

2015-aisiais iškovojo 4 merų postus, 2019-aisiais - 6. Šiųmečiuose rinkimuose Klaipėdos m. taryboje gavo 7 vietas, Panevėžio - 3, Šiaulių - 3, Vilniaus - 3, Kaune „valstiečiai“ rėmė Visvaldo Matijošaičio komitetą.

Sumuškime skaičius: 2019-ųjų metų savivaldos rinkimuose valstiečių ir žaliųjų sąjunga pelnė 55 tūkst. rinkėjų balsų daugiau nei 2015-aisiais, mandatų skaičių tarybose padidino 83 vietomis, prie 4 merų postų pridėjo 2 merų postus.

Socialdemokratai ketveriems metams iškrito iš 5 didžiųjų Lietuvos miestų valdymo sistemos, TS-LKD įtaka bus minimali, „valstiečiai“ pirmąsyk įžengė į 4 didžiųjų miestų tarybas.

Verta įsidėmėti

Valstiečių ir žaliųjų sąjunga savo gretose jungia 4 tūkst. narių, socialdemokratai ir TS-LKD turi 4-5 kartus partiečių daugiau. Abi partijos iki šiųmečių rinkimų valdė 27 savivaldybes („valstiečiai“ - 4), savo dispozicijoje turėjo 267 savivaldybių administracinius padalinius-seniūnijas - kam seniūnijos talkina agitaciniu periodu - aiškiau nei dieną...

Sumuškime skaičius: į savivaldos rinkimus socialdemokratai ir konservatoriai ėjo su bemaž 40 tūkst. partiečių armija, milžiniškais administracinio poveikio resursais, gausiais finansais, o rezultatai? Socialdemokratai pagal gautus rinkėjų balsus ir mandatus, merų postus smuko žemyn, TS-LKD ketverius metus trypčiojo vietoje, tas ir liko, „valstiečiai“ gerokai savo pozicijas sustiprino ne tik rajonų tarybose, bet ir 4 didžiuosiuose miestuose...

Bet dešiniųjų politologas Kęstutis Girnius vis vien tvirtina, kad smarkiausiai pralaimėjo... „valstiečiai“! Gražiai senstant kartais verta pasikartoti daugybos lentelę.

Kranksėdama varna pametė sūrį

„Valstiečiai“ savivaldos rinkimuose surinko dvigubai mažiau balsų nei 2016-ųjų Seimo rinkimuose - kranktelėjo kita politologinė varnelė. Žiūrėkit: TS-LKD surinko 16,05 proc. rinkėjų balsų, socialdemokratai - 13,4 proc., o „valstiečiai“ 11,16 proc. ir liko treti!

Paleisk uogauti 40 tūkst. ir 4 tūkst. rinkėjų - kas daugiau surinks uogų?

Vėžėčių negalima lyginti su automobiliu. Dera skaičiuoti ne procentus, o laimėtus naujus rinkėjų balsus, naujus tarybų narių mandatus ir naujus merų postus.

Savivaldos rinkimuose visai kiti - daugiausia pažinties kriterijai. Žiūrima, kaip įgyvendintos vietos lygmens ir reikšmės skelbtos programos ir idėjos. Taip ir turi būti: savivalda valstybės nevaldo, valstybei atstovaujama aukščiausiu lygiu tarptautinėje erdvėje.

Savivaldos rinkimuose gauti procentai niekaip neturi įtakos ir negali paveikti Seimo rinkimų - 2015-aisiais „valstiečiai“ teturėjo 4 merų postus, 76 tūkst. rinkėjų balsų, vos 140 mandatų tarybose, o 2016-ųjų Seimo rinkimuose ir TS-LKD, ir socialdemokratus lengvai užsikišo už diržo.

Kranksėk iki pamėlynavimo, griežk likusiais dantimis, savivaldos rinkimuose tarp partijų geriausiai sekėsi „valstiečiams“ - jie daugiausia - 55 tūkst. - pelnė naujų balsų, 83 naujus tarybų mandatus ir pridėjo du mero postus. „Valstiečiai“ pirmąsyk įsitvirtino 4 didžiųjų miestų tarybose. O socialdemokratai iš penkių didžiųjų miestų tarybų buvo išstumti ilgiems ketveriems metams, TS-LKD penkių miestų tarybose atliks tik parankinių vaidmenį. Netekti įtakos miestų tarybose yra ypač skaudus smūgis abiem partijom - iš didžiųjų partijų vadovų veidų galima spėti, kad kol kas nesuvokti patirtų nuostolių dydžiai...

Siekti maksimumo

Daug kas pasišaipė, kai „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis pareiškė laimėsiąs visus rinkimus. Net Mykolo Romerio universiteto docentas, dviejų gerų romanų autorius Saulius Spurga, šiaipjau pasižymintis komentarų objektyvumu, parašė: „valdantiems „valstiečiams“ buvo nušluostyta nosis - subliuško jų lyderio R.Karbauskio pažadai laimėti visus rinkimus?“.

Nejaugi nedidelės, dar tik bręstančios, partijos lyderis turėjo pasakyti: kiek laimėsim - tiek ir užteks? Kokio dydžio atlygį paskirsite - tiek ir bus gana? Patikėkit kokias norite pareigas - vis vien liksime pamaloninti?

Lyderio šūkis - siekti maksimumo - yra geras ženklas partijos nariams, pačiai partijai ir visuomenei.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderiui derėtų nebijoti suklysti ir siekti maksimumo prezidento, europarlamentaro, o vėliau - Seimo rinkimuose... Partija, nekelianti aukščiausių tikslų, po kurio laiko ima atsilikti, pradeda eižėti, skilinėti, byrėti. Tokių pavyzdžių nors rieškučiomis semk. Kai kurių partijų išsekimą, nusidėvėjimą rodo ne tik bylos teismuose, bet ir visuomeninių komitetų triumfas šiųmečiuose savivaldos rinkimuose.

Visuomeniniai komitetai - regioninių partijų užuomazgų pradžia?

Šiųmečiai komitetai turi išskirtinį bruožą - daug kur jiems ėmė vadovauti partijų išeiviai. Ar tai reiškia, kad savivaldybių visuomeniniai komitetai dirbs vadovaudamiesi partiniais principais?

Meškos paslaugą padarė neapgalvotas prezidentės pasiūlymas visuomeninius komitetus „pagal atskaitomybę ir atsakomybę“ prilyginti partiniams dariniams... Tokiu atveju ir visuomeniniams komitetams būtų skirta biudžetinė dotacija? Komitetai tam nesipriešintų...

Tą pačią dieną, kai visuomeniniai komitetai įstatymu bus prilyginti partiniams dariniams, partinėms struktūroms, didžiuosiuose miestuose, o vėliau ir silpniau besitvarkančiuose rajonuose, komitetai ims persitvarkyti į vietines partines organizacijas. Po 2-3 metų turėsime 60 regioninių partijų, kurios apie 2023 metus iš valdymo sistemos išstums ir socialdemokratus, ir TS-LKD, liberalus... Naujos regioninės partijos į savo glėbius susišluos kaimų ir rajonų, miestų bendruomenes - juk bendruomenėms, kurios savo gretose turi tūkstančius narių, jokio dėmesio partinė sistema neskyrė. Mes galime sulaukti tokių pokyčių valdymo sistemoje, kad susisuks galva...

Niekas galvos nesuka ir kas iš tikrųjų laimės prezidento rinkimus. Pinigai? Agitkos? Pasisakymų dažnis televizijos, radijo laidose, portaluose? Gražus veidas? Lakštingalos iškalba? Rezultatus lems, kurių partijų, kandidatų pusėn pasisuks būtent visuomeniniai komitetai, užvaldę 5 Lietuvos miestus - būtent čia didžioji rinkėjų sankaupa...

Tikite, kad komitetai rems tas partijas, tuos kandidatus, kurie juos visaip menkino, pravardžiavo „vieno kąsnio pusryčiais“, „nesubrendusių rinkėjų išperėtais vienadieniais viščiukais“?

Visi skelbiami reitingai neverti nė sudilusio grašio, jei nesuvokiama, kokie persistumdymai įvyko didžiuosiuose miestuose. Net tuo atveju, jei socialdemokratų ir TS-LKD fanatai kandidatus rinkimuose palaikys, nėra garantijų, kad jų palaikymo pakaks pergalei.

Vieni „valstiečiai“ draugiškai sugyvena su visuomeniniais komitetais ir, atrodo, nebus prašovę pro šalį...

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Viso pasaulio akiratyje - didžiulis gaisras, Paryžiaus Dievo Motinos (Notre-Dame) katedroje. 1163...

Katedros užsiliepsnoja nusigręžus žmonėms nuotrauka, foto

Kiekvienais metais dukart yra tikrinamos pavojaus sirenos. Beveik po kiekvienos patikros anksčiau...

Pavojaus sirenų tikrinimas dėl "paukščiuko"? nuotrauka, foto

Dar 2018 m. spalio mėnesį Lietuvos Seimas įteisino medicinines kanapes. Nuliūdinsiu visus...

Medicininių kanapių legalizavimas ar migla ligoniams? nuotrauka, foto

Vos mėnuo liko iki prezidentinės kampanijos pabaigos, tačiau kuo skiriasi vienas nuo...

Paskutiniai postlandsbergizmo epochos rinkimai nuotrauka, foto

Turkijoje keliavusi Dovilė: lagamine buvo ir maudymosi kostiumėlis, ir slidinėjimo akiniai nuotrauka, foto

Kelionės, Urbanizacijos paveikti miestai, sniegu padengtos viršukalnės, istorija žavintys muziejai. "Vis dažniau atsiranda...

Netoli Dovilų dega miškas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien 16.22 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Ambersail II prestižinėje regatoje pelnė 3 vietą nuotrauka, foto

Sportas, Po 5 intensyvių lenktynių dienų prestižinėje „Les Voiles de St. Barth“ regatoje...

Sendvario seniūnijoje piktina šiukšlinantys statytojai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Sendvario seniūnija yra tarsi nuolatinė statybų aikštelė. Tačiau naujakurių laimę temdo kai...

Kriminalai, Paskelbta prieš 4 val.

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...