2019 m. gegužės 26 d. 04:41 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kas sustabdys milijonų švaistymą?

(5)

2016-03-30, 12:01

Kristina PAULIKĖ

Kas sustabdys milijonų švaistymą? nuotrauka, foto

Neseniai žiniasklaida išplatino Seimo Audito komiteto surinktą informaciją apie 2015 metų viešojo sektoriaus išlaidas darbo užmokesčiui, kvalifikacijos kėlimui, transportui ir kt. Kalbama apie viešąjį sektorių, kuriame dirba valstybės tarnautojai. Surinkti duomenys parodė, kad išlaidos jame kiekvienais metais tik auga.

Paanalizuokime, kas gi vyksta mūsų valstybėje, kurioje verkiant pinigų trūksta švietimui, kultūrai, socialinei, sveikatos ar vidaus apsaugai, pensijoms, o įvairiose šalies strateginėse programose daug metų vienas iš prioritetų - valstybinio sektoriaus optimizavimas.

Seimo Audito komiteto išvadose rašoma, kad daugiausiai 2015 metais didėjo išlaidos įvairiems samdomiems ekspertams ir konsultantams. Jos šoktelėjo net 85 proc., arba 5,7 mln. eurų! Energetikos ministerija ekspertams pernai skyrė per 7,3 mln. eurų. Lietuvos mokslo taryba - 1,1 mln. eurų, Žemės ūkio ministerija - 470 tūkst. eurų, Finansų ministerija - 321 tūkst. eurų, Kultūros ministerija - 310 tūkst. eurų, Nacionalinė teismų administracija - 277 tūkst. eurų. Darbo užmokesčiui skirtos išlaidos pernai iš viso padidėjo 43,5 mln. eurų. Nepaisant to, kad valdininkų algos kilo beveik 5 proc., tačiau įvairūs priedai, priemokos ir premijos tik didėjo. Antai viršvalandžiams pernai išleista 7 proc. daugiau, priedams - 6 proc., išmokoms - 9 proc., o priemokoms - net 20 proc., arba 15 mln. eurų daugiau. Įstaigų vadovai pernai savo premijoms išleido 2,8 tūkst. eurų daugiau nei 2014 metais. Pastarosios išlaidos lyg ir nebūtų didelės, tačiau jos kiekvienais metais vis auga. Minėta Energetikos ministerija 2015 metais ekspertams skyrė per 7,3 mln. eurų. Ar tai daug, ar mažai? Jei vienam ekspertui per mėnesį skirti po 10 000 Eur, tai galima daryti išvadas, kad šioje ministerijoje 2015 metais nuolat darbavosi 60 ekspertų iš išorės armija! Ką tuomet veikė Energetikos ministerijos "ekspertai"? Gal ši ministerija per maža, kad turimais resursais spręstų visas problemas? Reikia prisiminti, kad dar A. Sekmokas 2009 metais tvirtino, kad kuriamoje Energetikos ministerijoje dirbs viso labo 44 darbuotojai ir kad tiek pat darbuotojų sumažės Ūkio ministerijoje. Deja, darbuotojų tiek Ūkio, tiek Energetikos, tiek bet kurioje kitoje ministerijoje tik daugėjo ir daugėjo. Šiuo metu Energetikos ministerijoje dirba "tik" du kartus daugiau nei Sekmokas žadėjo, t. y. 89 darbuotojai. Nepaisoma nei Vyriausybės, nei Seimo Audito komiteto kasmetinių rekomendacijų neskirti jokių priedų, premijų ar priemokų.

Pirmiausia kyla klausimas, kas dirba viešajame sektoriuje, kad papildomai reikia samdyti ekspertus, kurie ir turėtų dirbti valstybės valdymo institucijose. Ir už ką neekspertams priedai ir premijos, jei efektyvumo šiame sektoriuje nė su žiburiu nerasi? Reikėtų atskleisti viešą paslaptį, kaip vyksta konkursai į valdiškas įstaigas ir tikrai ne specialisto kompetencija lemia konkurso rezultatus, o patys kompetentingiausi~pretendentai~(ekspertai?) lieka "už borto". Pasidomėjus, kas laimi konkursus, išaiškėja, kad tai vieno aukštas pareigas užimančiojo sūnus ar dukra, dukterėčia ar valdančiosios partijos narys. Nenuostabu, kad tokiu būdu įdarbinti specialistai nesusidoroja su pareigomis, o rezultatas - reikia papildomai švaistyti milijonus ir samdyti ekspertus, kurie atliktų darbą tų, kuriems ir priklauso jį atlikti. Jei visi šie konkursų laimėtojai būtų patys kompetentingiausi, turbūt niekam nekiltų dviprasmiškų klausimų, o papildomų milijonų ir neprireiktų, o valstybė sutaupytų ir skirtų finansavimą toms sritims, kurioms labiausiai reikia.

Dar viena sritis, kuriai pernai 17,3 proc. padidėjo ir biudžetinių įstaigų išlaidos - kvalifikacijos kėlimas. Peržvelgus Seimo Audito komiteto kelerių metų ataskaitas, matyti, kad išlaidos įvairiems mokymams kiekvienais metais didėjo - 2010 metais buvo skirta 2 mln. eurų, o pernai ši suma jau pasiekė 3,6 mln. eurų. Čia reikėtų prisiminti ES įvairių etapų paramą kvalifikacijos kėlimui, ir ne tik, kuria naudojosi viešasis sektorius. Paskutinis ES 2007-2013 paramos etapas baigėsi ir iš viso vien priemonei "Žmogiškųjų išteklių tobulinimas viešajame sektoriuje" išmokėta 29 185 174,43 eurų. Suprantama, kol naujas paramos 2014-2020 metų laikotarpis, kuris bus paskutinis Lietuvai, dar nėra įsisiūbavęs, išlaidos galėjo paskutiniu laikotarpiu ir padidėti, tačiau reikėtų priminti kai kuriuos paramos panaudojimo ypatumus. Vienaip ar kitaip dirbusiems su ES projektais nėra paslaptis, kad paslaugų kainos dirbtinai gerokai keliamos, o kur nuplaukia pinigai, niekas ir neieško, o reikėtų

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Klausimas

2016-04-01   17:54

IP: 90.140.204.177

Ką daryti, kaip priversti valdžią priimti atsakingus sprendimus???

Autorė

2016-04-01   09:01

IP: 78.57.225.71

Na bet rezultatą turim tokį, kokį turim. Estai pačioje pradžioje išsirinko teisingą valdžią, todėl pažengė daug toliau, nei mes. Jei pastebėjote, kad esame užburtame rate - ta pati pozicija keičia tą pačią opoziciją. Didžiosios partijos gauna finansavimą iš valstybės ir pastoviai perka eterius TV, Radijuje, pastoviai šmėžuoja žiniasklaidoje. Kas šmėžuoja, tą žmonės ir renka.

Gerb.autorei

2016-03-31   20:54

IP: 78.61.136.131

Tamsta galvojate,kad mes esame tokie balvonai,kad negalvojame ka renkame i valdzia.Pasakysiu,ne nuo musu priklauso.Visuomet papuola tie,kuriu nenorime,bet kaip papuola,neaisku.Taip,mes esame valstybe ir ji turetu buti musu rankose.Deja,kazkieno nesvarios rankos ,ir supainiota situacija.Rezultate,yra kaip valdzia nori.Visko apejimas.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

"Raginate džiaugsmais ir rūpesčiais dalintis, tai va, - noriu pasidžiaugti: kokia laimė,...

Moterų laimė - lietuvių rankose nuotrauka, foto

Nežinau, kaip jums, bet man atrodo, kad neįdomesnių prezidento rinkimų, kaip šie,...

Kaip du vandens lašai nuotrauka, foto

Vienoje užeigoje maždaug Sabonio ūgio kavalierius, pasilenkęs, kad nekliudytų durų staktos,...

Gyvenimo vaizdeliai nuotrauka, foto

Politikai mėgsta girtis. Ypač kalbose. O darbai dažnai tiesiog nepadaryti. Negerai yra...

Nesveikos sveiko miesto problemos nuotrauka, foto

Sekmadienį klaipėdiečiai "Riedės į vasarą" nuotrauka, foto

Sportas, Gegužės 26 dieną (sekmadienį) Klaipėdoje organizuojamas didžiulis dviračių, riedučių, paspirtukų, riedlenčių ir...

Klaipėdietis Žygimantas Stanulis – absoliutus Lietuvos čempionas nuotrauka, foto

Sportas, Šeštadienio vakarą Klaipėdoje baigėsi dvi dienas vykę Lietuvos sunkiosios atletikos vyrų ir...

Jurgis Plonaitis niekada nebuvo tapęs "išverstaskūriu" nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Per ilgus dešimtmečius, nugyventus Klaipėdos krašte, Mažosios Lietuvos tyrinėtojui Bernardui Aleknavičiui Klaipėdos...

Drevernos lobiai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, 1253 metais balandžio 4 dieną pirmą kartą sutartyje su Kuršo vyskupu...

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...