2019 m. gegužės 23 d. 10:13 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kas keisis panaikinus privataus kaltinimo institutą?

(1)

2017-08-22, 16:12

Kristina BAŠKIENĖ

Kas keisis panaikinus privataus kaltinimo institutą? nuotrauka, foto

Kristina Baškienė.

Šiuo metu galiojantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksas numato dvi kaltinimo rūšis – valstybinį, kai kaltinimą teisme palaiko prokuroras, ir privatų, kai kaltinimo funkciją vykdo pats nukentėjusysis arba jo teisėtas atstovas.

Veikos, kurios yra nagrinėjamos privataus kaltinimo tvarka, tai: nesunkus sveikatos sutrikdymas dėl neatsargumo; fizinio skausmo sukėlimas ir nežymus sveikatos sutrikdymas; žmogaus veiksmų laisvės suvaržymas; seksualinis priekabiavimas; šmeižimas; neteisėtas būsto neliečiamumo pažeidimas; neteisėtos informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimas ir panaudojimas; turto sunaikinimas ar sugadinimas dėl neatsargumo ir mirusiojo atminimo paniekinimas.

Privataus kaltinimo bylų procesui būdinga tai, kad šiose bylose ikiteisminis tyrimas neatliekamas, o kaltinimą teismuose palaiko nukentėjusysis arba jo teisėtas atstovas. Šiuo metu pats nukentėjusysis turi spręsti, ar verta kreiptis į teismą ir pradėti privataus kaltinimo procesą. Pažymėtina, kad privataus kaltinimo tvarka teismui paduodamiems skundams keliami didesni formalūs reikalavimai negu pareiškimams, pagal kuriuos ikiteisminis tyrimas dar tik bus atliekamas. Reikalavimus atitinkantį privataus kaltinimo skundą turi surašyti pats nukentėjusysis arba jo atstovas. Teismai dažnai susiduria su tuo, kad privatūs kaltintojai nesugeba tinkamai suformuluoti kaltinimo, pagrįsti jo tinkamais įrodymais, o teismas negali pažeisti rungtyniškumo principo ir savo iniciatyva pradėti rinkti trūkstamus įrodymus.

Nuo 2017 m. spalio 1 d. procesas dėl visų nusikalstamų veikų, dabar nagrinėjamų privataus kaltinimo tvarka, vyks bendra tvarka. Panaikinus privataus kaltinimo institutą, turės būti atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl nurodomų nusikalstamų veikų, kuris bus pradedamas esant nukentėjusiojo skundui ar jo teisėto atstovo pareiškimui. Atlikus ikiteisminį tyrimą, bylą bus perduodama į teismą kartu su prokuroro surašytu baigiamuoju dokumentu: kaltinamuoju aktu, pareiškimu dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamojo įsakymo priėmimu arba pagreitinto proceso tvarka. Iki 2017 m. spalio 1 d. teismuose pradėtos nagrinėti privataus kaltinimo bylos bus baigiamos nagrinėti vadovaujantis privataus kaltinimo bylų nagrinėjimą reglamentuojančiomis baudžiamojo proceso kodekso nuostatomis.

Pažymėtina, kad baudžiamoji atsakomybė už nusikaltimus, nagrinėtus privataus kaltinimo proceso tvarka – išlieka, pasikeičia tik pats procesas. Dabar nukentėjęs asmuo gali tiesiogiai kreiptis į teismą, o panaikinus privataus kaltinimo institutą tai padaryti galės kreipdamasis į ikiteisminio tyrimo įstaigą ar prokurorą. Šiuo metu, prieš pradedant baudžiamąją bylą privataus kaltinimo tvarka, yra skiriamas taikinamasis posėdis, kaltinamajam ir nukentėjusiajam susitaikius arba pareiškėjui atsisakius skundo – procesas yra nutraukiamas. Panaikinus privataus kaltinimo institutą, nukentėjusysis su kaltinamuoju turės galimybę susitaikyti baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka, tačiau šiuo atveju, bylą teismas privalės išnagrinėti iki galo: atlikti įrodymų tyrimą, priimti apkaltinamąjį arba išteisinamąjį nuosprendį.

Kristina Baškienė yra Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėja, nagrinėjanti baudžiamąsias ir administracinių nusižengimų bylas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2018-07-16   13:55

IP: 81.7.99.188

Dėl privataus kaltinimo '.Buvo atliktas ikiteisminis tyrimas pagal BK str.perkvalifikavo į privatų kaltinimą.140 -1 d. 2016 m. Byla baigėsi 2018 vasarį.Prokuroras nedalyvavo.Teisėjas visiškai netyrė nukentėjusiojo įrodymų.Kaltinamąjį išteisino.Pareiškė civ.iškinį atseit nekaltai kaltinau..Apygardos teismas tą patį,Aukščiausiąsis -tas pats.Ką daryti?Ar galiu skųsti general;inei prokuratūrai įrodydamas netirtus objektus kurie ir lėmė atbulinį nuosprendį? Gal patarsite.Dėkoju. Dana Jurkutė.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Nežinau, kaip jums, bet man atrodo, kad neįdomesnių prezidento rinkimų, kaip šie,...

Kaip du vandens lašai nuotrauka, foto

Vienoje užeigoje maždaug Sabonio ūgio kavalierius, pasilenkęs, kad nekliudytų durų staktos,...

Gyvenimo vaizdeliai nuotrauka, foto

Politikai mėgsta girtis. Ypač kalbose. O darbai dažnai tiesiog nepadaryti. Negerai yra...

Nesveikos sveiko miesto problemos nuotrauka, foto

Šįkart mintimis skiltyje pasidalinti panūdau pati po to, kai gavau anoniminį kaimynų...

Iš kaimyniško gyvenimo patirties nuotrauka, foto

Braižomi automobiliai - neišsprendžiama problema? nuotrauka, foto

Automobiliai, Dėl nubraižytų automobilių nirštantys klaipėdiečiai norėtų, kad policijos pareigūnai patruliuotų ir baustų...

Kretingos rajone įsisuko avilių vagys nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-05-22, apie 11 val., atvykęs į...

Skuodo rajone rastas vyro lavonas nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-05-22, 18:12 val., gautas pranešimas, kad...

Dingusi keturiolikmetė atsirado nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-05-20, apie 6:40 val., mama išlydėjo savo keturiolikmetę dukrą Evą R. (gim....

Automobiliai, Paskelbta prieš 13 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...