2020 m. balandžio 9 d. 13:14 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kam skamba "Internacionalas"?

2007-07-21, 12:00

Rytas Staselis

Komentaras

Administracinio pastato laiptais kylantys ir "Internacionalą" traukiantys bankrutuojančios "Alytaus tekstilės" darbuotojai - nerealus vaizdelis aštuonioliktaisiais nepriklausomybės metais.

"Pirmyn, vergai nužemintieji, išalkusi minia pirmyn..." Toliau, tiesa, choras jau skystesnis: "giesmės" žodžiai iš daugelio galvų suspėję išgaruoti.

Darsyk įsitikinu, kad prieš penkerius metus Anapilin išėjęs rašytojas Ričardas Gavelis buvo neįtikėtinai įžvalgus. 1997-aisiais "Respublikoje" jis juodu ant balto siūlė po kokio dešimtmečio nenustebti, jeigu kur nors Lietuvoje bus iš širdies plėšiamas Sovietų Sąjungos himnas. Na, mažumėlę suklydo: tas pats himnas pas kaimynus vėl oficialus. Todėl pas mus giedamas "Internacionalas", kurį atvežė okupantų tankai 1939-1940 metais.

R. Gavelis tada rašė apie valdžios protą ir atsakomybę. Anų laikų valdžios požiūriu, jis įžūliai oponavo sovietmečio įmonių paminklosaugininkams, kurie tupėjo valdiškuose ir gamyklų direktorių kabinetuose bei tvirtino, jog "ant Lietuvos" - visa aibė tikrų pramonės stebuklų, kuriuos piktybiškai žlugdo visokie dešiniųjų pažiūrų veikėjai (šis teiginys nebūtinai skiriamas konservatoriams) podraug su nežinia ką karksinčiais intelektualais. R.Gavelis gi tvirtino, jog tai iš tikrųjų jokie stebuklai, o tik gamybos priemonės. Be to, sugriuvus gelžbetonio sienoms, jos atsirado globalioje rinkoje, tad vien dėl to stebukline jų prigimtimi verta suabejoti.

Gi kalbant apie valdžios protą ir profesionalumą dera atkreipti dėmesį į keletą dalykų. Visų pirma: 1998-aisiais, iš antro karto "stumiant" "Alytaus tekstilę" Singapūro "Tolaram group", akylas ir profesionalus valdininkas būtų pastebėjęs, kad beveik visi šios grupės fabrikai yra įsikūrę Pietryčių Azijoje, Arabijos pusiasalyje arba Afrikoje. Šiandien net turgaus rinkos pamokas išmokęs prekeivis būtų paklausęs, ar "Alytaus tekstilės" darbuotojai yra pasirengę dirbti kaip azijiečiai ir afrikiečiai? O ar yra matę, kokiomis sąlygomis anie dirba?

Vienintelę įmonę Europos ribose tuo metu "Tolaram group" jau buvo įsigijusi Estijoje. Todėl buvo kalbama, jog įsiūlius jiems dar ir "Alytaus tekstilę", jeigu ir buvo galima ko nors tikėtis, tai tik dar aršesnės konkurencijos tarp estiškos ir lietuviškos įmonių. Nes anksčiau ar vėliau vienos iš jų laukė liūdna ateitis - spyna ant teritorijos vartų. Tačiau vieni mūsų valdininkai tebetikėjo stebuklų galiomis, kitiems svarbesni buvo raportai apie privatizavimo milijonus, tekančius į valstybės iždą.

Kiek per devynerius metus iš iždo ištekėjo į stebuklingai nepasotinamą "Alytaus tekstilės" skylę, šiandien tiksliai nebegali atsakyti niekas. Gi stebuklinėmis pasakomis nebetikintys darbuotojai gieda apie pažemintuosius ir išalkusius vergus. Tai tik pas Džiusepę Verdį vergai iškilmingai gieda apie sparnuotą svajonę. Tikrovėje viskas daug banaliau. Tikrovėje gali tik užjausti daugiau nei tūkstančio "Alytaus tekstilės" darbuotojų, gyvenusių iliuzijų ir stebuklų laukimo pasaulyje, tuo pačiu praradusių beveik dešimtį brandžiausių gyvenimo metų, kada paprastai kuriama ne tik nuosava, bet dažnai ir vaikų ateitis.

Ūkio ministro Vyto Navicko mimika TV ekrane komentuojant naujųjų savininkų "Alytaus tekstilei" paskelbtą bankrotą gali pretenduoti į kokį auksinį svogūną. Jis tarsi mimas kažką aiškino apie tai, jog Vyriausybė prieš keletą savaičių privatizuodama šią ašarų pakalnę esą nesitikėjusi tokios greitos ir liūdnos pabaigos. Todėl duobkasiais tapę akcininkai elgiasi žymiai sąžiningiau ir už V. Navicką, ir už visą Vyriausybę. Jie skelbia įmonės bankrotą - tai, ką valdžia turėjo padaryti prieš keletą metų.

Valdžios išskaičiavimas aiškus: jos veiksmus reikia matuoti per artėjančių rinkimų prizmę. Pusantro tūkstančio "Alytaus tekstilės" darbuotojų, jų šeimų narių, artimų giminių, draugų ir šiaip pažįstamų gali būti skaitlinga pikta armija prie balsavimo urnų 2008-aisiais. Todėl tegul geriau jau ši piktoji kariuomenė dantis pakabina ant kokių nors savininkų.

Pamenate "keturių komunarų" epopėją 2003-ųjų rudenį? Tada keturi seimūnai - Bronius Bradauskas, Vytautas Einoris, Vydas Baravykas ir Vladimiras Orechovas - už Baltarusijos valdžios pinigus pasisvečiavo kaimyninėje šalyje. Grįžo iš ten tokie susižavėję, akys buvo didesnės net už ausis: och, veikiančios pramonės įmonės! Kolchozai! Ekonomikos stebuklas! Kokia toliaregė valdžia! Nors buvo ir tokių, kurie įtarė, kad iš Baltarusijos sugrįžusių "komunarų" akys buvo stiklinės dėl stiprių pagirių.

Tai va, šiuo metu Vladimiras Orechovas - Seimo ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas, o Bronius Bradauskas dar visai neseniai buvo Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas. Taigi - kone svarbiausių ekonomikos reformas laiminančių arba laidojančių Seimo institucijų vadovai. Todėl pasakų dar išgirsime, nors Kauno "Inkaro", Panevėžio "Ekrano" arba "Alytaus tekstilės" darbuotojai jau žino, kaip brangiai jos kainuoja.

Duobkasiais tapę "Alytaus tekstilės" akcininkai elgiasi žymiai sąžiningiau už Vyriausybę

Rytas Staselis

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Karantino metas įdomus jau vien tuo, kad kone visi pasaulio piliečiai ką...

Kas atsakingas už žmonių sveikatą: mokslininkai ar klounai? nuotrauka, foto

Pradėjau ciklą "Gyvenimas pro langą". Nes gyvenimas pro langą vis tiek yra...

Gyvenimas pro langą (4) nuotrauka, foto

Juk pamenate istoriją, kaip aristokratės Janės giminės ieškojo lobio? Sudegino senus rankraščius,...

Jurga Lago: Apie turtą, seksą ir laimę nuotrauka, foto

Kasdien tikimės sulaukti optimistinių žinių, kurios praneštų, jog pandemijos plitimas ...

Kokių priemonių imasi kitos valstybės, siekdamos padėti verslui išsaugoti darbo vietas? nuotrauka, foto

Su koronavirusu kovojantiems medikams – vasaros metu nemokamas įvažiavimas į Neringą nuotrauka, foto

Neringa, Siekdama padėkoti Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, kovojusiems su koronaviruso infekcija,...

Specialistai įspėja: „Zoom“ programa šnipinėja vartotojų kompiuterius ir siunčia duomenis į „Facebook“ nuotrauka, foto

IT, Lietuvoje pratęsus karantino laikotarpį, gyventojai ir toliau aktyviai naudojasi programomis, kurios suteikia...

Šis gimtadienis – išbandymas mūsų profesiniam pasišventimui, kolegiškumui, žmogiškumui nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius Jonas Sąlyga socialiniuose tinkluose pasidalino tokiu įrašu:

Neįgalius vaikus apgyvendins Kalvos g. nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos politikai apsisprendė, kur įkurti bendruomeninius globos namus, kuriuose būtų apgyvendinti tėvų...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...