2019 m. vasario 20 d. 13:53 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kai moliūgai netrukdo...

Kai moliūgai netrukdo... nuotrauka, foto

Gražina JUODYTĖ.

© Asmeninio albumo nuotr.

Tebegyvename Visų šventųjų ir Vėlinių nuotaikomis. Dar mirusiųjų pagerbimo dienų išvakarėse laikraščio skaitytoja Julija pasidalino tokiomis mintimis: "Kaip visada prieš Visus šventuosius nuvažiavau tvarkyti savo artimųjų kapų. Už kelių žingsnių kapus tvarkė ir kiti žmonės, kaip supratau, susieti kažkokiais giminystės ryšiais ir tarpusavyje, ir su tais, kurių kapų atvažiavo tvarkyti.

Nesu iš tų "cekavų ciocių", kurioms rūpi svetimi pokalbiai. Bet jie kalbėjo taip garsiai, kad nori nenori girdėjau. Pirmiausiai buvo "paskalbtos" mirusiųjų nuodėmės, paskui pradėjo suvedinėti kažkokias tarpusavio sąskaitas. Galiausiai susipyko, bet kapų tvarkymo darbus tęsė. Tylomis. Kai taip pat tylomis iš kapų išsiskirstė, apžvelgiau, kaip trivietį kapą papuošė.

Vaškinės nežemiškų spalvų gėlės ir gal pusšimtis indelių su žvakėmis, išdėliotų širdute. Kaip sakoma, dėl skonio nesiginčijama. Na, jiems tokia kapų "estetika" prie širdies. Tegul.

Trijų palaidotų mirusiųjų palaikus slėgė, na, po kokį pustonį sveriantys paminklai. Pagalvojau sau - sprendžiant pagal nugirstus pokalbius, paminklai buvo statomi visai ne jiems. Savo sąžinei nuraminti. Mano vyras dažnai kartoja, kad mūsų tauta yra nekrofilai - myli ne gyvus, o mirusius.

Nors pykstu ant sutuoktinio už tokią etiketę, bet gal joje tikrai yra šiek tiek tiesos? Juk gyvenimo pavyzdžiai rodo - gyveno sau žmogus, niekieno nelankomas, jo net niekas nepasigesdavo. O štai, kai iškeliauja Anapilin, prasideda rankų grąžymas ir rypavimas. Socialiniuose tinkluose... Gal irgi sąžinei nuraminti? Kaip ir tas paminklų, didesnių už patį žmogų, statymas", - su apmaudu kalbėjo p. Julija.

Po šio pokalbio nusprendžiau apklausti, kas Visų šventųjų ir Vėlinių dienos yra mūsų žmonėms. Atsakymai buvo, kaip dabar madinga sakyti, adekvatūs.

Aurelija. Tikrai ne helovinas.... Vis dar ilgiuosi ir prisimenu, dažniau nei kada nors. Tokiais momentais patikrinu prisiminimus, - ar viską dar pamenu, uždegu žvakutę, pabūnu ramybėje.

Audra. Tai dienos, kai susirenka visi man artimi žmonės, su kuriais galiu ne tik apie mirusiuosius, bet ir gyvuosius pakalbėti. Kada per TV transliuoja mišias iš Antakalnio kapinių, noriu pabūti viena su jau išėjusiais man labai artimais žmonėmis.

Virginija. Helovinas spalio pabaigoje, - tegul linksminasi, kas nori, aš jo nesureikšminu. Man visai netrukdo nei moliūgai, nei baisios kaukės. Bet man artimiau rami malda bažnyčioje už dar esančius čia, su mumis, ir už jau iškeliavusius.

Dalia. Žvarbus oras, norisi žvakių šilumos. Ir bendravimo - ramaus su išėjusiais ir esamais.

Ilma. Ramybė ir susikaupimas, sielos apvalymas, žvakės. Moliūgai netrukdo.

Jolita. Meksikoje Mirusiųjų diena - tai gyvenimo šventė, kai vėlės sugrįžta aplankyti artimųjų, todėl namuose joms pastatomas spalvingas altorėlis. Ant jo vanduo, vaisiai ir duonelė vėlėms pasisotinti bei gyvenime jų mėgti daiktai: kam tekilos butelaitis, kam gitara. Tą dieną gaminami iškeliavusiųjų mėgstamiausi patiekalai, juokaujama ir linksminamasi. Man tokie papročiai labiau priimtini nei niūrios lietuviškos Vėlinės...

Klaidas. Helovinas turbūt mūsų dalies visuomenės kultūrinis atspindys (be praeities, be šaknų), kažkada vieniems buvo spalio ir gegužės didelės šventės, dabar didelės šventės Helovinas, Valentino diena. O mūsų tautos tradicijos gražios ir prasmingos. Puoselėkime jas.

Deivydas. Ačiūdie, kad lietuvių jaunimui prilipo Helovinas. Mūsų susiraukusiai nacijai reikia kuo daugiau nerimtų švenčių.

Štai ką paporino apklaustieji. Kaip gerai, kad galime rinktis, kas arčiau mūsų prigimčiai ir supratimui.

Na, o dėl pustonį sveriančių paminklų, dirbtinių nežemiškų spalvų gėlių darželių, šimtų žvakių su indeliais gal irgi reikėtų susimąstyti. Ar iš tiesų tomis tonomis išreiškiama meilė iškeliavusiems artimiesiems, bičiuliams ir kolegoms?

Savo mintimis "Vakarų ekspreso" skaitytojai su Gražina gali dalintis kiekvieną darbo dieną 10 - 13 val. tel. 493435 arba rašyti laiškus el. pašto adresu grazina@ve.lt

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Vasario 16-osios išvakarėse puiki proga paklausti, kaip mūsų valstybėje vykstančius procesus vertina...

Gytis Padegimas: Negali būti dviejų ponų tarnu nuotrauka, foto

Brendusi Klaipėdoje, vietą po saule radusi dizainerė ir juvelyrė Jurga Karčiauskaitė-Lago nemažai...

Meilė savo kraštui ir žmonėms nuotrauka, foto

Dažnai teigiama, jog Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika, kurią sukūrė lietuvių...

Rolandas Paksas: Nepriklausomybės miražas nuotrauka, foto

„Prezidento rinkimai visada būna pirmos, o savivaldos jau antros svarbos, nepaisant to,...

Prof. Ainė Ramonaitė: Skvernelio pergalė būtų stebuklas nuotrauka, foto

Išrinkti gražiausi lietuviškų įmonių pavadinimai nuotrauka, foto

Lietuva, Vasario 20 d. Kultūros ministerijoje pagerbti gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkurso nugalėtojai....

Teisutis Matulevičius: aš žinau, kaip išgelbėti mūsų jaunimą nuotrauka, foto

Savivaldybių tarybų rinkimai, Aš žinau, kodėl jaunoji klaipėdiečių karta dramatiškai bėga iš politikų abejingai valdomo,...

Kada Lietuva taps svajonių šalimi? nuotrauka, foto

Euras, Nesibaigianti emigracija, maži atlyginimai, didelės kainos. Ir tai tik dalis problemų, su...

Indrė Šidlauskienė iš ŽŪM prisiteisė per 30 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Euras, Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) antradienį iš dalies patenkino pernai sausį iš...

Lietuva, Paskelbta prieš 24 min.

Savivaldybių tarybų rinkimai, Paskelbta prieš 1 val.

Euras, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...