2019 m. vasario 24 d. 05:08 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Ką myli Lietuva, o ką - Donskis?

(7)

2013-01-23, 16:59

Ferdinandas KAUZONAS, „Respublikos“ apžvalgininkas

Ką myli Lietuva, o ką - Donskis? nuotrauka, foto

Nežinau, ką myli Lietuva. Netyriau. Ir nežinau, ką myli Leonidas Donskis. Bet jaučiu. Užtat žinau, ko jis nemyli. Donskis nemyli „Respublikos“. Nežinau už ką, bet žinau, kad jeigu Donskis imtų ją mylėti, tai būtų ženklas, jog ji jau „nuvarė“ į šunkelius.

Aš daug ko nežinau. O Donskis žino viską. Jam būtina viską žinoti - jis akademikas. Tai kas, kad jo nėra Lietuvos akademikų sąraše. Bet jo asmeninė interneto svetainė skelbia tiesiai šviesiai: AKADEMIKAS. Gal čia tolesnės jo mokslinės karjeros anonsas? O gal jis visai kitos valstybės akademijos akademikas? Kokios? O koks jūsų reikalas. Svarbu, kad akademikas ir kad viską žino.

Dabar jis, pavyzdžiui, žino, kad mes, Lietuvos žmonės, esame isteriški rusofobai, o tariant lietuviškai, isteriškai nekenčiame rusų. Taip mano jis. Akademikas. Ir isteriškai apie tai praneša viešuomenei, žiniasklaidoje, kuri savo autorių mintis internete skelbia pasauliui, skaitančiam lietuviškai, lenkiškai ir rusiškai.

Dar prieš gerus metus, 2011-ųjų gruodį, prieš pat Europos Parlamento plenarinėje sesijoje įvyksiantį balsavimą dėl Viktoro Uspaskicho teisinio imuniteto europarlamentaras Leonidas Donskis savo frakcijoje ryžtingai triuškino tuos, kas Lietuvą kaltino rusofobija - esą jeigu Lietuva tokia būtų, V.Uspaskichas nebūtų tapęs Lietuvos ūkio ministru, o jo sukurta Darbo partija būtų neturėjusi galimybių tapti viena populiariausių politinių jėgų mūsų šalyje. Taip kalbėjo Leonidas Donskis. Beveik Zaratustra.

Tai kokios gi didžiulės lietuvių nuodėmės privertė taip skubiai ir taip kardinaliai pakeisti akademiko įsitikinimus?

Gal kaltas profesorius Kęstutis Masiulis, taip atkakliai, net būtų galima įtarti, kad isteriškai, pareikalavęs atsisakyti „tarybinės dešros“? Na, jeigu Masiulis taip atkakliai prašo, jeigu jam „tarybinė dešra“ tokia isteriškai neskani, atsisakykim jos. Išimkim iš prekybos. Išimti - juoko darbas. Beveik toks pats, kaip iš Masiulio biografijos išimti „tarybinį darbą“ ateistu „Žinijos“ draugijoje. Ar jo žebravojimą rekomendacijų į partiją. Primenu, kad Konservatorių partijos tada nebuvo.

Išimkim tas dešras, jeigu Masiulio požiūris į jas daro mus rusofobus. Bet ką bendra turi lietuviška „tarybinė dešra“ su Rusija? Juolab su rusais? Ne, čia kažkas kitkas sukėlė tokius vėjus išmintingoje akademiko Donskio galvoje ir sujaukė jausmus. Ot, kol valdžioje buvo ištikimi Rusijos bičiuliai konservatoriai su kito Masiulio partija, beje, „delegavusia“ Donskį į Europos Parlamentą, Rusijos atžvilgiu mes buvome „filai“, o dabar, atėjus socdemams, tvarkiečiams, darbiečiams ir lenkams, virtome „fobais“? Geležinė logika!

Tai kokiais gi moksliniais argumentais remdamasis akademikas Donskis paskelbė tokį žiaurų nuosprendį Lietuvai? Ogi perskaitė jis Lietuvos žurnalisto Romo Sadausko-Kvietkevičiaus nuomonę, esą dar 1975 metais sukurto tarybinio filmo „Likimo ironija, arba Po pirties“ kasnaujametis rodymas per visus televizijos kanalus moraliniu ir politiniu požiūriu jam prilygstąs gėlių padėjimui ant stalinisto kapo.

„Vargu ar kas gali būti toliau tiesos už šį primityvų požiūrį, kuris nepadeda teksto autoriui susivokti istorijoje ir mene, o dar ir be jokio reikalo įžeidžia tuos, kurie nededa lygybės ženklo tarp aukštosios rusų kultūros ir buvusios Sovietų Sąjungos ar pasidygėjimą keliančios Vladimiro Putino politikos“.

Taip kalbėjo Leonidas Donskis. Beveik Zaratustra. Ir po tokiais žodžiais, jaučiu, pasirašytume daug kas. Jau pernelyg įspūdingas žurnalisto R.Sadausko-Kvietkevičiaus politinės minties šuolis - nuo pirties iki gėlių ant stalinisto kapo. Bet jam, tokiam šuolininkui į tolį, dar toli toli iki Donskio šuolio - nuo R.Sadausko-Kvietkevičiaus pareikštos asmeninės nuomonės iki jos apibendrinimo: lietuviai isteriškai nekenčia rusų.

Grįžtu prie akademiko žodžių, po kuriais jau ketinau rašytis. Donskis kaltina Sadauską-Kvietkevičių, esą jo žodžiai „įžeidžia tuos, kurie nededa lygybės ženklo tarp aukštosios rusų kultūros ir buvusios Sovietų Sąjungos“. O kas čia dabar deda lygybės ženklą? O kas čia nesupranta, kad „Likimo ironija“ ar kai kurie kiti ironiški Eldaro Riazanovo filmai yra sukurti ne tiek tarybų valdžios dėka, kiek nepaisant tarybų valdžios. Negi Donskis mano, kad jis vienas tai suvokia. Tokiam suvokimui visai nereikia būti akademiku.

Nekyla ranka dėti lygybės ženklo dar vienoje Donskio samprotavimų apie lietuvių rusofobiją vietoje. Toje, kurioje Donskis lygybės ženklą deda: „tarp aukštosios rusų kultūros“ ir jo išvardytų tos kultūros kūrėjų. Jie iš tiesų aukščiausios prabos menininkai. Bet kiek tarp tų jo išvardytų yra rusų? Ypač kinematografe? Tai jeigu rusai Donskio išvardytųjų eilėje sudaro mažumą, ar jų anuomet kurtą kultūrą galėtume vadinti „didžiąja rusų kultūra“. Didžiąja - taip, bet ar rusų? Kažkas iš kažkur atvažiavo ir rusams sukūrė tokią didelę kultūrą?

Ir dar vienoje vietoje nededu lygybės ženklo: tarp Donskio aptiktos, bet jokiais argumentais nepagrįstos, isteriškos lietuvių neapykantos rusams ir Lietuvos realybės. Nors, tiesą sakant, prielaidų tokiai neapykantai yra daugiau, nei reikėtų, - ir tremtys, ir lageriai... Dauguma lietuvių, net puikiai žinodami, kad tarybų valdžią į Lietuvą atvežė ne vokiečių tankai, vis dėlto nededa lygybės ženklo tarp ruso ir bolševiko. O jeigu kažkokia rusofobijos ar kokios nors kitokios fobijos kibirkštėlė žybteli - tai paprastai tais atvejais, kai ją įžiebia kažkas, kas iš tų fobijų gyvena.

Kai man kas nors pareiškia nuomonę, kad ir Leonidas Donskis kartais ne prieš įžiebti kurios nors mūsų fobijos kibirkštėlę, tarp tokios nuomonės ir savo nuomonės paprastai dedu lygybės ženklą.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Gytis Rimonis

2013-01-25   19:56

IP: 86.100.64.165

Kai paskaitau, kaip enkavedistai mūsų tautiečiams, paimtiems į nelaisvę degindavo padus, laužydavo kaulus ir sąnarius, kaišiodavo į tarpunagius vinis, nupjaudavo lyties organus, išdurdavo akis, o mirusiųjų kūnus numesdavo miestelio aikštėse graužti badmiriaujantiems šunims, galvoju sau, jog niekada nenorėčiau sutikti tokios sadistiškos prigimties žmonių, nepaisant jų tautybės. Tačiau kaip galėčiau žiūrėti tiesai į akis po to, jei dėl šių žvėriškumų kaltinčiau ištisą rusų tautą? Drįstu manyti, jog net visuotino pliuralizmo sąlygomis, viešojoje erdvėje besireiškiantiems politikams vertėtų apdairiai pamatuoti savo žodžių svorį, prieš imantis klijuoti epitetus kokiai nors visuotinai žmonių grupei. Juolab, kad žmonių grupė nėra atsakinga už konkretaus žmogaus veiksmus bei nuomonę. Man darosi apmaudu, kai moksle ir karjeroje tiek daug nuveikę žmonės dergia tuos, tarpe kurių ir gyvena.

abu dedam

2013-01-25   17:38

IP: 86.100.29.147

autorius deda ir aš dedu = ženklą :)

White

2013-01-24   22:50

IP: 79.223.84.50

Nezinau,gal as ko nesuprantu,taciau manyciau jog korespondentas turetu reiksti visuomenes (arba bent redakcijos) nuomone,kas teiseta. Privaciai nuomonei isreiksti ,nera butina prisistatyti korespondentu.
Gal Donskis ir kiek erogantiskas,taciau nera nusipelnes Lietuvoje iprastos, o tolerantiskoje Europoje nepriimtinos kritikos menkiems nusizengimams.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Lietuva vėl dūzgia. Šįkart dėl korumpuotų teisininkų. Ponia Valentina dėl to nė...

Burbulai nuotrauka, foto

2019 m. vasario mėn. 14 d. BBC World Service radijo laida "Outlook"...

1% žmonijos sudomino J.Noreikos namas Plungėje nuotrauka, foto

Vasario 16-osios išvakarėse puiki proga paklausti, kaip mūsų valstybėje vykstančius procesus vertina...

Gytis Padegimas: Negali būti dviejų ponų tarnu nuotrauka, foto

Brendusi Klaipėdoje, vietą po saule radusi dizainerė ir juvelyrė Jurga Karčiauskaitė-Lago nemažai...

Meilė savo kraštui ir žmonėms nuotrauka, foto

Į „Euroviziją“ Lietuva siunčia Jurijų nuotrauka, foto

Lietuva, Šeštadienio vakarą LRT didžiojoje studijoje vyksta lemtingas nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos tiesioginis eteris....

"Dragūnas" išvykoje nukovė Baltijos lygos čempionus nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos rankinio klubui "Dragūnas" iki reguliaraus Baltijos rankinio lygos sezono pabaigos šią...

Mažeikiuose per dujovežių operaciją kilo gaisras nuotrauka, foto

Kriminalai, Mažeikiuose šeštadienio vakarą tarp dujovežių perpumpuojant dujas kilo gaisras. Jis iki šiol nelokalizuotas. Pirminiais duomenimis,...

Skleidė Budriuose mokslo šviesą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Kretingoje gyvenanti gydytoja Emilija Jankauskaitė-Pakutinskienė (gim. 1936 m.) stropiai saugo savo tėvų...

Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 8 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...