2020 m. rugsėjo 26 d. 14:37 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Išeitis - alkoholio prieinamumo mažinimas

(5)

2010-12-15, 12:44

Mokslininkų laiškas

Išeitis - alkoholio prieinamumo mažinimas nuotrauka, foto

Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Reklama

Mokslininkų ir visuomenės sveikatos specialistų kreipimasis į visuomenę

Mes, žemiau pasirašę mokslininkai ir specialistai, dirbantys alkoholio kontrolės politikos formavimo ir jos įgyvendinimo, vartojimo prevencijos ir pasekmių gydymo srityse, siekdami užkirsti kelią alkoholio verslo atstovų skleidžiamiems pseudomoksliniams samprotavimams ir sąmoningiems klaidinimams, kreipiamės į politikus ir visuomenę pareikšdami, kad:

Pasaulio sveikatos organizacija pačia efektyviausia alkoholio vartojimą mažinančia priemone pripažįsta jo prieinamumo mažinimą, tai yra gėrimų kainų (akcizų, muitų) didinimą, pardavimo laiko trumpinimą ir pardavimo vietų skaičiaus mažinimą. 2008–2009 m. Lietuvoje, tik dėl sugriežtintų Alkoholio kontrolės ir Akcizų įstatymų nuostatų ir dėl to padidėjusių alkoholinių gėrimų kainų, sutrumpinto pardavimo laiko ir apribotos reklamos bei perkamosios galios susilpnėjimo dėl ekonominės krizės, sumažėjo alkoholinių gėrimų pardavimai ir bendrasis alkoholio vartojimas. Šį teiginį patvirtina pastarųjų metų Lietuvos gyventojų sveikatos rodiklių, tiesiogiai susijusių su alkoholio vartojimu (įskaitant tiek legalų, tiek nelegalų), pagerėjusi statistika. 2009 m. Lietuvos sveikatos informacijos centro duomenimis, paremtais Privalomojo sveikatos draudimo informacinės sistemos SVEIDRA duomenų baze, alkoholio toksinis poveikis, skaičiuojant 100 000 gyventojų, sumažėjo iki 57,9 atvejo (2007 m. buvo diagnozuota 81,4 atvejo). Ūmios alkoholinės intoksikacijos atvejų nuo 11,7 atvejo 2007 m. sumažėjo iki 6,9 atvejo 2009 m. Alkoholio vartojimo mastus geriausiai atspindi ir statistiškai patikimiausias rodiklis – alkoholinių psichozių skaičius, tenkantis 100 000 gyventojų. Nuo 128,3 atvejo 2007 m. šis rodiklis sumažėjo iki 93,7 2009 m., tai yra sumažėjo 27 proc. Beje, panašūs teigiami sveikatos rodiklių pokyčiai buvo užfiksuoti 1985–1986 metais Andropovo–Gorbačiovo akcijos metu. Todėl teiginiai, kad draudimai nepadeda, yra absoliučiai neteisingi.

Pripažįstame alkoholio vartojimo prevencijos svarbą. Daugelis iš mūsų šioje srityje profesionaliai dirbame, todėl privalome įspėti, kad šios veiklos rezultatų lūkesčiai yra dažniausiai pervertinami ir toli gražu neprilygsta prieinamumą mažinančių priemonių efektyvumui. Įrodyta, kad, nesant griežtos alkoholio kontrolės bei neigiamų visuomenės nuostatų dėl alkoholinių gėrimų vartojimo, švietimo ir ugdymo priemonės yra visiškai neefektyvios. Neabejotina, kad tai puikiai žinoma ir alkoholio verslo strategams, kurie būtent šiomis priemonėmis primygtinai siūlo pakeisti kontrolės sugriežtinimą.

Logiška teigti, kad alkoholinių gėrimų piginimas (mažinant akcizus) ir prekybos laiko ilginimas yra visiškai netinkamos priemonės kovai su kontrabandiniais ir nelegaliai gaminamais gėrimais. Nelegalūs gėrimai visuomet būna pigesni už legaliai parduodamus, todėl jų pasiūlą sumažinti galima tiktai efektyviomis užkardinimo priemonėmis, gerinant specialiųjų tarnybų darbą.

Siekis papildyti valstybės biudžetą pinigais, surenkamais iš alkoholio verslo, iš esmės yra pražūtingas valstybei. Reikia pagaliau visiems suprasti, kad alkoholio akcizo mokesčio svarbiausioji paskirtis yra jo vartojimo mažinimas, o ne biudžeto pildymas. Todėl ir ateityje, kylant ekonomikai, akcizo mokestis taip pat turi būti didinamas. Akcizo įplaukomis negalima kompensuoti žalingų alkoholio vartojimo padarinių nei žmonių sveikatai, nei Lietuvos ūkiui. Seniai žinoma, kad alkoholio žala valstybės ūkiui ir visuomenei 5-6 kartus viršija šio verslo įnašą į iždą. 2006 m. atliktoje mokslinėje studijoje "Alkoholis Europoje", kuri pateikta kaip ataskaita Europos Komisijai, teigiama, kad 2001 m. 15 senųjų ES šalių pajamos iš alkoholio mokesčių siekė 25 mlrd. eurų, o vien materialūs alkoholio vartojimo kaštai sudaro apie 125 mlrd. Apskaičiuoti ir prie nuostolių reiktų pridėti dar apie 270 mlrd. eurų nematerialių kaštų (2003 m.). Akivaizdu, kad alkoholio verslo interesai negali sutapti su valstybės gerovės tikslais.

Lietuvos Respublikos Konstitucinis teismas 1997 metais konstatavo, kad "Valstybė reguliuoja ūkinę veiklą taip, kad ji tarnautų bendrai tautos gerovei". Vadinasi, pripažįstama visuomenės intereso pirmenybė prieš verslo interesą.

Tikime blaivia ir šviesia valstybės ateitimi, kurios likimas šiandien Seimo rankose.

Pasirašo: G. Belian, D. Brogienė, R. Eičinaitė-Lingienė, A. Goštautas, N. Goštautaitė-Middtun, O. Grimalauskienė, A. Grigošaitienė, R. Gurevičius, V. Grabauskas, I. Isakova, A. Išarienė, D. Jankauskienė, R. Jankauskas, V. Jurkuvėnas, A. Jurgutis, R. Kalėdienė, G. Kligys, S. Lesinskienė, V. Mačiulis, A. Mikalauskaitė, I. Misevičienė, A. Monkauskaitė, R. Nadišauskienė, L. Narkauskaitė, J. Petkevičienė, R. Petkevičius, J. Pundzius, D. Puras, E. Razgauskas, T. Saladis, G. Smolianskienė, R. Stukas, I. Uogintaitė, A. Valantinas, R. Valintėlienė, D. Vaitkaitis, I. Večkienė, R. Venckienė, A. Veryga, A. Zaborskis, R. Žekas, A. Želvienė, N. Žemaitienė (iš viso 42 parašai).

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

sas

2010-12-17   12:01

IP: 62.212.205.56

pats pavojingiausias narkotikas alko brudas turi buti uzdraustas is vis,jei jau kur kas silpnesni narkotikai yra illegal,ir juos vartojantys zmones sulaukia baudziamojo persekiojimo.alko brudas seja mela,mirtis ir nusikaltimus.esame degradu tauta ,kurioje alko bruda trucina bent 70pr visuomenes.

as

2010-12-16   23:23

IP: 85.232.131.232

jooo, bet musu seimunams nusisvilpt i tokias isvadas, jie ziuri tik, kad alkoholio gamintojams butu didesnis pelnas, gal ir jiems daugiau nubyres:))

TIKIU LT

2010-12-16   17:04

IP: 84.32.198.107

Plačiau - interneto vartuose TIKIU LT

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Atrodytų, kad žodis moralė yra girdimas, tačiau ne visi gali iš karto...

Kas yra moralė ir kam žmonėms jos reikia? nuotrauka, foto

2018 metų birželio 26-oji tapo istorine diena Klaipėdoje. Iškilmingai, gaudžiant fanfaroms atidarytas...

Pastatė baseiną. Vandens pripils, jeigu geri būsime? nuotrauka, foto

Gyvename sankcijų epochoje. JAV jau seniai paskelbusi sankcijas Š. Korėjai ir Iranui....

Baltarusiškas labirintas: pažiūrėkime į veidrodį, ar tikrai mes tokie gražūs? (2) nuotrauka, foto

Lietuvos politinis elitas taip drąsiai kovoja už laisvę ir demokratiją Baltarusijoje, fotografuodamasis socialiniams tinklams...

Vladimiras Laučius. Kaip mes nešame Baltarusijai demokratijos saulę nuotrauka, foto

Apie tautodailės medžio šaknis, žiedus ir vaisius nuotrauka, foto

SE, Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje veikia Tautodailės metams skirta paroda "Laiko sąskambiai". Joje...

Kas yra moralė ir kam žmonėms jos reikia? nuotrauka, foto

Nuomonės, Atrodytų, kad žodis moralė yra girdimas, tačiau ne visi gali iš karto...

Po tragedijos Klaipėdos rajone: gyventojai jaučiasi negirdimi, žada sukilti nuotrauka, foto

Klaipėda, Nelaimė Slengiuose, kai antradienį žuvo iš šalutinio kelio paspirtuku išvažiavęs ir po...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (646) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, Pasakojimų cikle apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius...

Nuomonės, Paskelbta prieš 37 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 55 min.

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...