2020 m. birželio 3 d. 16:24 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Henrikas Vaitiekūnas: "Daug didesnis peilis"

2020-05-17, 15:57

Henrikas VAITIEKŪNAS

Henrikas Vaitiekūnas: "Daug didesnis peilis" nuotrauka, foto

Henrikas Vaitiekūnas.

© VE.lt fotomontažas.

Reklama

Paprastai rašau pacientams ir į giliosios medicinos dirvonus stengiuosi per toli nežengti. Be to, niekada jokių pamokymų neišsakau tikriesiems dietologams. (Bet jūs gi žinote - ne vienas tokiu apsiskelbęs - yra ir netikras). Ir dar: džiaugiuos, jei kuri nors įžvalga mūsų gydytojus dar ir pralinksmina.

Šiandien linksmumams vietos nebus. Ir tik trys šiek tiek pozityvūs sakiniai. Pirmas: nepaliaujame džiaugtis sėkminga kova su virusu. Antras: susirgusiųjų skaičiukas dar nė 1500 nerodo. Trečias: kaip sakė ministras – „plokštėja“.

Čia gerosios naujienos baigiasi ir yla lenda iš maišo: negi visi pamiršo, kad yra ir dar vienas – kur kas didesnis - tautą džyrinantis peilis?

Mirusiųjų jau nebesuskaičiuojam kiek. Sergančiųjų - visomis atmainomis, rūšimis ir porūšiais – apie 100 tūkstančių. Tiek šiandien ne kur kitur, o Lietuvoje. Vėžys.

Jei būčiau naivus, gal ir patikėčiau, kad kada nors bus paviešinta, kiek Lietuvos piliečių mirė nuo tos ligos dėl nesuteiktos pagalbos pandemijos metu. Bet nebus.

Ir dar: šis rašinys yra ne tik pasiskaitymas po eilinės sunkios mūsų medikams dienos. Jis - atsiprašau už drąsą – ne juokelis jau sveikstančiam. Ir jis tikrai kryptį gal nurodys netgi profesionaliausiems dietologams.

Tiems, kurie nemano esą visažiniai bet yra linkę įsiklausyti ir į kitų nuomones.

Lengvabūdiškai pasisiūliau redakcijai apie Tą Knygą parašyti. Bet, kai skaityti ir studijuoti ėmiau, supratau: kartais lengviau parašyti knygą, nei... apie knygą parašyti.

O toliau visos citatos, visi pavyzdžiai ir epizodiški patarimai – jau ne šio rašinio autoriaus. Tiesiog noriu jums pasiūlyti Knygą. Ji – pacientams. Ir visų specialybių gydytojams. Štai ką sako POLA prezidentas Šarūnas Narbutas:

- Patarimų apie vėžį – pilnas internetas. Ir, jei skaitytojai tikrai norės atskirti faktus nuo gandų, šios knygos argumentams perprasti – įsitikinti tuo, kad aplinka, mityba ir fizinis kūnas yra nuolat veikiami cheminių bei fizikinių procesų - gali prireikti net ir proto mankštos. Drįsčiau teigti, - tęsia Š.Narbutas, - kad tai pirmasis lietuvių kalba išleistas susistemintas vėžio žinynas.

Pavadinimas „Gyvenimas susirgus vėžiu“. (Paantraštė „Ir patarimai, kaip nesusirgti“).

Knygos autorius – Kembridžo universiteto profesorius, Primrouzo onkologijos skyriaus mokslinių tyrimų direktorius Robertas Thomas.

Reklama

Man rūpi pacientai. Ir, žinoma, patarimai, kuriuos Kembridžo profesorius dalija dietologams.

Kad kai kam pikčiau būtų, pradėsiu nuo raudonojo vyno taurės. Atsargiai profesorius apie tą taurę rašo: kadangi pastaruoju metu Lietuvoje lankėsi ir paskaitas onkologiniams ligoniams skaitė, situaciją pažįsta ir, matyt, todėl teigia, kad „diskusijos dėl raudonojo vyno vis dar vyksta“.

Tačiau, kuomet įsibėgėja apie resveratrolį rašydamas (kofermentas, maisto papildas, kurio gausu raudonajame vyne), remdamasis „Journal of Cancer“ duomenimis, pareiškia, kad tokio vyno taurė per dieną 50 proc. sumažina prostatos vėžio riziką.

O trys raudonojo vyno taurės per savaitę moterims mažina krūties vėžio pasikartojimo riziką.

Žalioji ir juodoji arbata. Abi (gal nežinojote?) – iš to paties augalo lapų. Tik žalia – ne fermentuota, o garinta. Geriantys žalią arbatą gerokai rečiau serga krūties, prostatos ir kiaušidžių vėžiu.

Dėmesio! Prekybos centrai siūlo daug gėrimų, kurių pagrindas – žalioji arbata. Bet jie netinkami – dėl pridėtinio cukraus.

Reklama

Nutukusių ligonių problema – blogesnis chemoterapijos toleravimas. Be to, tyrimai parodė, kad nutukę žmonės vitaminą D kaupia riebaliniame audinyje, tad mažiau jo cirkuliuoja kraujyje.

Dėl to storuliai dažniau „pasigauna“ storosios žarnos, krūties ir prostatos vėžį. Ir dar: apie naktinį badavimą (o gal mūsų dietologai tiesiog jį kitaip vadina?).

Taigi, apie krūties vėžį Knyga rašo taip: „Moterims, kurios arba anksti vakarieniaudavo, arba vėlai pusryčiavo, tarp šių valgių darydamos 13 valandų pertrauką, krūties vėžio atkryčio tikimybė - 40 proc. mažesnė“.

Ir apie mėsą. Oksfordo tyrimai parodė, kad mėsos valgymas ne daugiau kaip tris kartus per savaitę užkirto kelią 31 tūkst. mirčių nuo širdies ligų, 9 tūkst. – nuo vėžio ir 5 tūkst. nuo insulto. Skaičiai – per vienerius metus!

Ši pastraipa jus nustebins. Prie plačiai Knygoje aprašytų ir Lietuvoje žinomų kancerogenų profesorius Robertas Thomas priskiria ir kancerogeniškus įpročius. Taip jis vadina sėdimą darbą, televizoriaus žiūrėjimą, lėtinį dirginimą (rūgšties refliuksą stemplėje) ir – karštus gėrimus.

Ištyrus didelę grupę 45-79 metų vyrų nustatyta, kad fizinį darbą dirbusiems vėžio rasta 30 proc. mažiau, nei visą darbo dieną ant kėdės sėdėjusiems.

Reklama

Dar nustatyta, kad gėrimai, kurie yra karštesni nei 65 laipsnių, taip pat yra kancerogeniški bei pavojingi gerklei. Ir apie televiziją: po šešerius metus trukusio eksperimento nustatyta, kad kiekviena papildoma žiūrėjimo valanda didina riziką mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų - 18 proc., nuo vėžio – 9 proc.

Tik, deja, nepaaiškino profesorius, ką reiškia „papildoma valanda“ ir kelios valandos prie TV yra „nepapildomos“. Bet patys tai padarysim. Didžiojoje Britanijoje televizorius vidutiniškai būna įjungtas 3 valandas ir 20 minučių.

Lietuvoje – jau pasiekėme 4 žiūrimumo vienu atsisėdimu valandas. Bet čempionais yra amerikiečiai: 4 valandos ir 40 minučių...

Apie tai, ko trumpame rašinyje neapžvelgėm. Knygoje daug dėmesio skirta vėžio atsiradimo priežastims ir aiškinama, kodėl vieni suserga, o kiti – lyg iš anksto laimėję loterijoje (pagal DNR profilius). Apie streso įtaką vėžinėms ligoms.

Apie vėžį slopinančias imunoterapijas. Įrodymai, kad kanapės padeda gydyti vėžį. Ir apie mūsų smegenų veiklą chemoterapijos metu. Ir apie tai, kaip patys galime ir privalome sau padėti...

Parastai, kokios nors naujos knygos apžvalgininkas (dažniausia tai būna konkrečios srities specialistas) po tam tikrų pagyrų visuomet pabando autoriui „krepštelėti“, t.y. parašyti, kas buvo ne iki galo, ir kas buvo negerai.

Reklama

Bet džiaugiuosi, kad man neteks kritikuoti: tai padarė pats autorius profesorius Robertas Thomas. Paskutiniame knygos „Gyvenimas susirgus vėžiu“ puslapyje jis rašo: „Ši knyga parengta šviesti visuomenę onkologine tema ir negali būti laikoma medicinine konsultacija ar gydymo rekomendacija.

Patarimais siekiama tik papildyti piktybinių ligų gydymą“.

Tie patarimai vos sutilpo į 460 Knygos puslapių.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Jei aš galėčiau bet ką pakeisti mūsų švietimo sistemoje, tai pradžioje keisčiau...

Švietimo sistemoje pirmiausia keisčiau šiuos 5 dalykus nuotrauka, foto

Vyriausybė pritarė Prezidento siūlymui skirti vienkartinę 120 eurų dydžio išmoką visiems šalies...

Tam davė, tam davė, o tam nepaliko nuotrauka, foto

Skaitytojų dėmesiui - TS-LKD frakcijos narės Ingridos Šimonytės kalba, pasakyta šiandien Seimo...

Šimonytė kritikuoja Vyriausybės ataskaitą nuotrauka, foto

Jungtinės Valstijos, Kinija ir net kai kurios Europos šalys vis didina...

Ginklai pasaulyje žvanga vis garsiau nuotrauka, foto

Ieškantiems darbo teks keisti profesiją nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Šiuo metu Klaipėdoje darbo neturi beveik 10 tūkst. uostamiesčio gyventojų, beveik 40...

Rengiamas Klaipėdos bendrasis planas stabdys valstybinio jūrų uosto plėtrą nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiuo metu rengiamas miesto bendrasis planas prieštarauja Klaipėdos jūrų uosto plėtros planams,...

STT įtaria, kad buvo siekta menkinti Roką Masiulį nuotrauka, foto

Kriminalai, Galimos korupcijos byloje sulaikytas Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus įtariamas...

"Shodan" auklėtiniams - 117 medalių nuotrauka, foto

Sportas, Praėjusį savaitgalį įvyko Lietuvos Kyokušin Karate federacijos organizuojamos nuotolinės moksleivių KATA pirmenybės...

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 23 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 54 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...