2019 m. kovo 24 d. 07:24 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Gytis Padegimas: Negali būti dviejų ponų tarnu

(3)

2019-02-15, 08:50

Olava STRIKULIENĖ, Respublika.lt

Gytis Padegimas: Negali būti dviejų ponų tarnu nuotrauka, foto

Gytis Padegimas.

© Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Vasario 16-osios išvakarėse puiki proga paklausti, kaip mūsų valstybėje vykstančius procesus vertina iškilūs menininkai. Kuria kryptimi žengiame? Pirmyn - į kultūrą, ar atvirkščiai - iš kultūros? Apie tai kalbamės su Lietuvos teatro režisieriumi, Klaipėdos universiteto docentu Gyčiu PADEGIMU.

„Tikrąją kultūrą labai stumia į pašalius nereikšmingos politinės batalijos. Mūsų dienas vagia politikai, kurie kiekvieną savo piršto krustelėjimą skelbia kaip itin didelį įvykį. Nieko nenuveikusieji skelbiasi kandidatais į šalies prezidentus.

Ir medijose kultūrai neliko laiko - nei knygai, nei teatrui, lieka tik erzelynė, mokomės iš politikų neapykantos, susiskaldymo ir patyčių. Kuriame - minusinė politinė kultūra. Kaskart vis daugiau kovos, neapykantos, pasityčiojimo. O paskui norime, kad mokyklose vieni iš kitų nesityčiotų vaikai“, - sako režisierius.

- O koks jūsų požiūris į dvigubą pilietybę?

- Žiūriu neigiamai. Negali būti dviejų ponų tarnu. Aš pats daug keliauju, tenka pagyventi užsienyje, bet čia, Lietuvoje, mano tikrieji namai. Čia moku mokesčius, prižiūriu savo protėvių, tėvų kapus.

Būti kitu piliečiu nei Lietuvos niekada nenorėčiau. Aš Lietuvoje kiekviename oro uoste, kiekvienoje geležinkelio ar autobusų stotyje pakabinčiau plakatą su Maironio eilėraščio eilute „kas Tėvynę praras, antros neišmels apgailėjęs“.

Gal žmonės tada pagalvotų? O dabar koks nors skandalistas „nuneša“ visų dėmesį! Ponas Seimo narys Puidokas, nieko gyvenime nenuveikęs, nieko vertingo nesukūręs, taip pat turi įžūlumo kopti į šalies prezidentus!

Įrodo, kaip lengvai galima ir Tėvynę, ir pilietybę, ir idealus pakeisti. Idealai ir pilietybės tampa kaip vienkartinio naudojimo nosinaitės.

Pasitaria su žmona, ši sako - būk prezidentu, vaikai nori būti prezidentukais - ir nuspręsta! Ir nėra apie ką daugiau svarstyti. Nėra reikalo sukurti ką nors prasmingo.

- Įdomu, ar dabartiniai vaikai, užaugę tokioje keistoje politinių spektaklių terpėje, dar norės kada gilintis į profesionalaus teatro spektaklius?“

- Ugdymas vyksta. Mokyklose atsirado kultūros pasai. Aš vengiu žodžio „kultūrininkas“, nes man jis skamba kaip „sąskaitininkas“. Vadinkime ne „kultūrininkais“, bet žmonėmis, kuriančiais meną. Labai džiaugiuosi, kad vasario 15-ąją Vilniuje ir vasario 17-ąją Kaune eis jau kelerius metus rodomas mano dokumentinis spektaklis „Alksniškės“ apie trečiajį Lietuvos prezidentą Kazį Grinių.

Jaunimas man parašo, kad šis spektaklis jiems atstoja istorijjos vadovėlį. Lietuvos popmenas irgi reikalingas, bet visada bus žiūrovų ir klausytojų mažuma, kuri domėsis Lietuvos istorija.

Žiūrėjau lietuvišką kino filmą „Disidentai“, kuriame aktorius, vaidinantis kunigą, Vinco Mykolaičio-Putino eiles citavo. O jis, poetas V.Mykolaitis-Putinas, dabar visiškai užmirštas! Justiną Marcinkevičių, kad ir negatyviai, bet dar prisimena, o Putiną pamiršo!

- Užtat nepamiršta kito Putino. Vladimiro.

- Taip, tačiau mūsų Putino poezijoje galima rasti tiek skausmo, tiek vidinės rezistencijos. Mes dar daug apie savo inteligentiją, iškiliuosius žmones nežinome.

Pavyzdžiui, galėtume pasigirti pasauliui, jog yra dokumentų, kaip Kazys Grinius su buvusiais žemės ūkio ministrais Jonu Pranu Aleksa ir prelatu Mykolu Krupavičiumi viešai protestavo prieš holokaustą. Nors net tuometinis popiežius Pijus XII jo viešai nepasmerkė.

- Įdomi Lietuvos istorija. Jonas Pranas Aleksa - Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministras, o jo brolis Zigmontas Aleksa-Angarietis - Rusijos revoliucionierius bolševikas!


- O tarpukario Lietuvos ministras Vladas Požėla buvo Lietuvoje sušaudyto komunaro Karolio Požėlos brolis. Todėl ir sakoma, jog vieni lietuviai - už Tautą, o kiti - už liaudį. Bet ir kitur tokių žmogiškos prigimties keistumų pasitaiko.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

v

2019-02-15   11:42

IP: 86.100.15.228

ačiū, kaip visada protingas šis Lietuvos vaikiukas

***

2019-02-15   11:37

IP: 88.119.136.120

tikra tiesa.

Pagarba

2019-02-15   10:47

IP: 188.69.193.149

Maestro Gyti Padegimas teisus. Taip ir balsuoju: jokių dvigubų...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

"Vakarų ekspreso" skaitytojai jau pradėjo informuoti, kas, kaip ir kur praleido savaitgalius...

Šašlykų sezono pradžiai nuotrauka, foto

Lietuvos Respublika tampa priklausoma nuo išorės politikos veiksnių ir todėl darosi vis...

Tautos interesai - ant ES derybų stalo nuotrauka, foto

Skiltis gavo tokio turinio ponios Aldonos laišką: "Nebeatsimenu, ar mokyklos privalomos perskaityti...

Šuns širdis nuotrauka, foto

Europos Parlamentas šioje sesijoje vėl bandė diskutuoti apie Europos Sąjungos ateitį. Akivaizdu,...

Esu ir liksiu ne ES, o Lietuvos pilietis nuotrauka, foto

Kuo G.Nausėda skiriasi nuo I.Šimonytės? nuotrauka, foto

Lietuva, Į Lietuvos valstybės prezidentus taikantys Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė skiriasi ne...

Donatas Motiejūnas grįžta į NBA nuotrauka, foto

Sportas, Donatas Motiejūnas po dvejų metų pertraukos grįžta žaisti į NBA. 24sek žiniomis,...

Vilniuje – „Fortūnos“ tritaškių rekordas nuotrauka, foto

Sportas, Nesulaikomai žaidusi Lina Mikelevičienė surinko 30 taškų, o likus 1 sekundei pataikė...

Kaip padėti vaikui saugiai tyrinėti pasaulį? nuotrauka, foto

Švietimas, Natūralu, kad tėvai labai myli savo vaikus ir stengiasi juos apsaugoti nuo...

Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Sportas, Paskelbta prieš 12 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 12 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...