2020 m. liepos 2 d. 09:09 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Grėsmių pasaulis

(2)

2020-05-11, 18:00

Vytautas VALEVIČIUS

Grėsmių pasaulis nuotrauka, foto

© "Pixabay" asociatyvi nuotr.

Reklama

Pastarieji įvykiai pasaulyje įvarė baimės. Politikams, mamoms, ekonomistams, ministrams. Pasaulis tapo neaiškus. O ne taip seniai buvo įmanoma nubrėžti tiesę ir pasakoti apie raidos tendencijas ar net modelius. Šiemet tai drįsta daryti nedaugelis ir net jie nuolatos klysta. Taigi, kas čia vyksta?

Pirmas dalykas, kurį reikia pamatyti, tai žmogaus, kaip atskiro individo, vertės pasikeitimas. Jis menkai suvokiamas, nors valstybės su išvystyta ekonomika tai apibrėžia demografijoje.

Mažesnis gimstamumas, mažesnis kūdikių mirtingumas, žmogaus gyvenimo trukmės ilgėjimas ir visuomenės senėjimas. Palaipsniui prie tokios dinamikos pereis dauguma valstybių,  tai taps visuotine norma.

Mažėjant naujų žmonių skaičiui, individo visuomeninė vertė palaipsniui auga, todėl valstybės vis labiau rūpinasi žmonėmis su ypatingais poreikiais, senoliais ir kt. Poreikis saugotis ir saugoti vis didėja. Vienas pavyzdys – saugos diržai automobiliuose - sumažina mirčių keliuose skaičių šimtais ar net tūkstančiais.

Ekonomikos globalizacija sukūrė ilgas produktų gamybos grandines. Viena dalis gaminama vienoje šalyje, kita dar kitoje, daiktas surenkamas trečioje. Bet tokia struktūra turi ne tik teigiamų pusių.

Dėl bet kokių priežasčių (ekologinių, gamtinių, karinių, epidemiologinių) jos gali trūkinėti. Vadinasi, kompiuteriai, automobiliai ar vaistai nebus pagaminti. Aišku, galima vengti tokių situacijų ir pasaulinio darbo pasidalijimo nereikia atsisakyti.

Veikiausiai ateityje teks numatyti dubliuojančias grandis nelaimių atveju. Tiesa, kai kurių prekių gamybą teks grąžinti arčiau namų, nes jos neturėjimas kritiniu metu gali lemti katastrofas.

Pandemijos metu visas pasaulio dėmesys nukrypo į sveikatos sistemą. Pasaulinė sveikatos organizacija pasirodė pernelyg biurokratinė ir kartais klaidinanti. Netikrų žinių pradininku tapo jos vadovas.

Jei anksčiau tik kai kuriems prezidentams buvo pripaišomas šis bruožas, dabar teks itin kritiškai žiūrėti į dabartinio vadovo žodžius ir pranešimus. O sveikatos sistemai teks pereiti prie kitų bendradarbiavimo formų, intensyvių ir inovatyvių.

Vis labiau didėjant kiekvienos pasaulio gyvybės vertei, teks vis daugiau dėmesio ir resursų skirti sveikatos stiprinimo raidai: aplinkai, veikloms, asmens priežiūros sistemoms vertinti ir tobulinti.

Atskirose šalyse radosi ne specialistų kiekio (tiesa, kai kur jų itin trūko), bet jų kvalifikacijos problema. Matyt teks peržiūrėti dabartinę pavienės valstybės sveikatos sistemos sampratą ir kooperuoti aukštos kvalifikacijos specialistus ir grupes, kurios epidemijos ar kito ypatingo atvejo metu galėtų užtikrinti sklandų sveikatos paslaugų teikimą.

Kiek primiršta liko kita grėsmė. Niekas pasaulyje neapsaugotas nuo parazitų. Deja, terorizmo grėsmė neišnyko.

Reklama

Didėjant pasaulio trapumui, jis tampa vis lengviau pažeidžiamas. Galimybės rasti naujoms jo formoms vis didėja. O ir senos vystosi labai sparčiai. Kad ir kibernetinis terorizmas, pastebimas vis naujose srityse.

Jo pavojus vis didėja. O pasaulis vis dar blaškosi tarp panikos ir abejingumo. Kraštutinumai dažniausia yra pavojingi, nes neleidžia suprasti reiškinio svarbos.

Pasaulis vis keičiasi, bet jo raidos kryptį ir greitį įsisąmoninti labai sunku. Kiekviena nauja diena verčia suprasti: šiandien kitaip, nei vakar, rytoj - kitaip, nei šiandien. Matyt teks suvokti, kas kenkia, o kas padeda tapti geresniam.

Pandemijos pavojų akivaizdoje nuskendo kovos prieš klimato atšilimą. Politikams, esantiems valdžioje, jas buvo labai sunku vertinti. Natūralu, jiems svarbu išlikti. O čia netikėtas įvykis. Pykti nereikėtų, išryškėjo jų kvalifikacija ir kompetencija. Reali grėsmė tarsi nuvalo žodines uždangas ir apnuogina politikų kėslus.

Bet ir vėl - interesai slepiami už tėvynės meilės uždangos. Tik ekstremali situacija apnuogina tiesą ir nuplėšia politiko kaukę. Bet kieno sąskaita?

Pasaulis kito ir kis. Tik greitis auga. Futurologija nėra labai populiari nei pas mus, nei pasaulyje. Tačiau numatyti ateinančias grėsmes turėsim visi, gyvenantys šioje Žemėje.

Reklama

Būtina atskirti netikras problemas nuo esminių. Teks suprasti, kad gyvename grėsmių pasaulyje, taip gyvensime ir ateityje.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

petras

2020-05-15   09:28

IP: 172.69.190.62

Bent vienas parašė tiesą. Kodėl daugiau tokių nėra?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Kaip daugelis pajūrio merų ir prognozavome, kad uždraudus civilizuotai išgerti bokalą ar...

Šarūnas Vaitkus: kaip žemaičiai pasakytų, išėjo "Ontrep" nuotrauka, foto

Ar ilgai Šimonytė dirbs Trojos arkliu nacionalistams? Tai rimtas klausimas, kuris akivaizdžiai...

Aušra Maldeikienė: Taškuoti Trojos arkliai nuotrauka, foto

Šiandien man atostogos, tad apie Lukiškių aikštės transformacijas šį kartą parašysiu ne...

Trys Lukiškių paplūdimio pamokos nuotrauka, foto

Atšaukus tris mėnesius trukusį karantiną Lietuvoje, užuot ir toliau gąsdinus visuomenę klastinguoju...

A. Kirkutis: „Negalime atmesti, kad susiduriame su bakteriologiniu ginklu" nuotrauka, foto

Gauta virš 400 skundų apie taršą Klaipėdos mieste nuotrauka, foto

Klaipėda, Prieš dvi savaites pristatyta pirmoji Lietuvoje blogų kvapų registravimo platforma –  www.klaipedoskvapas.lt...

Kol kas neoficialu: Š. Jasikevičius treniruos „Barceloną“ nuotrauka, foto

Sportas, Kauno „Žalgirio“ vyriausiasis treneris Šarūnas Jasikevičius paliks Lietuvą ir kelsis į Ispaniją. Graikų...

Renginiuose leidžiama daugiau žiūrovų, tačiau organizatoriai proveržio dar nelaukia nuotrauka, foto

Lietuva, Nuo liepos pradžios kultūros, pramogų ir sporto renginiuose gali dalyvauti daugiau žiūrovų...

Ką ketvirtadienį veikti Klaipėdoje ir aplink? nuotrauka, foto

Renginiai, 11-13 val. edukacinėje erdvėje (Herkaus Manto g. 9a) rengiami nemokami nuotoliniai skaitmeninio...

Klaipėda, Paskelbta prieš 41 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 57 min.

Renginiai, Paskelbta prieš 59 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...