2019 m. vasario 22 d. 08:00 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Gražinos skiltis: Tarsi miražas

Gražinos skiltis: Tarsi miražas nuotrauka, foto

Gražina JUODYTĖ

© Redakcijos archyvo nuotr.

Mieli "Vakarų ekspreso" skaitytojai, savo džiaugsmais, rūpesčiais ir vargais galite pasidalinti nuomonių skilties tel. 49 34 35 darbo dienomis nuo 10 iki 13 val. arba parašyti laiškelius el. p. adresu grazina@ve.lt

Tarsi miražas

Ponia Genutė buvo iš tų, kurie 1991 metų sausį jautė pareigą budėti prie Klaipėdos merijos pastato Liepų gatvėje. "Atgimimo aikštėje dar tebestovėjo Lenino skulptūra, kurią budriai saugojo Sovietų Sąjungos kareiviai, pūpsojo kelios tanketės. Prie merijos telkėsi suvažiavę savivarčiai. Ir minia klaipėdiečių.

Dabar, praėjus tiek metų, man dar kartais dilgteli mintys: o kas būtų buvę, jei iš kareivinių būtų pajudėjusios tankų voros? Kaip nutiko Vilniuje. Bet nepajudėjo. Dabar jau pagal sklandančias legendas Klaipėdos karininkai buvę protingesni, miesto Tarybos nariai derybose su jais buvę įtaigesni. Tankų voros nepajudėjo...

Po to kiekvienais metais prie uždegamų laužų prie merijos eidavau kaip į šventą ritualą. Bet kaskart sutikdavau mažiau žmonių, su kuriais buvo susijusios tos nerimastingos sausio dienos ir naktys. Gal emigravo, gal nusivylė. Nebejaučiau poreikio prie tų laužų eiti ir aš. Bet tų dienų ir naktų atmintis liko tokia pat šventa. Todėl, kad jautėme tokią vienybę, todėl, kad buvome pasiryžę viskam. Ir aš jaučiuosi laiminga, kad tai patyriau",- sausio 13-osios išvakarėse klaipėdietė Genutė dalijosi kadaise išgyventais jausmais.

Taip, laikas daro savo. Atmintis išlieka, o štai jausmai tarsi blėstančios žarijos, kurios taip degindavo širdį kasmet prisimenant tas bemieges naktis ir nerimą,- kas bus toliau? Atsikvėpėme, kai pasaulis po pučo Maskvoje rugpjūtį pagaliau pripažino atkurtą Lietuvos nepriklausomybę. Bet kovos dėl jos tebesitęsia ir šiandien, nes taip neramu pasaulyje. Tik tas nerimas nėra toks aštrus, kaip tomis 1991-ųjų metų sausį. Nes jaučiamės tarsi ir nebe vieni.

Tuo didesnė pagarba tiems, kurie tuomet tiek merijos viduje, tiek jos išorėje buvo pasiryžę viskam. Pagalbos ir paramos neturėjome iš ko laukti. Patys krovėme gynybos maišus prie Girulių televizijos bokšto, patys rikiavomės prie merijos, miesto Tarybos pastatų, telefono ir telegrafo būstinės Debreceno gatvėje.

Apie sausio įvykius tiek Klaipėdoje, tiek visoje Lietuvoje prirašyta daug atsiminimų. Juose yra faktai, liudijimai, tačiau nėra tos atmosferos pojūčių atšvaitų. Tuomet ir supranti, kuo skiriasi istorijos vadovėliai ir tai, kas paprastų žmonių išgyventa, išjausta.

Ir visa tai jau nutolo, nutolo. O pasikeitusioms kartoms ir visai svetima. Sausio 13-osios atminties laužai Klaipėdoje gal ir neužges. Kaip ir prie Lietuvos parlamento. Bet kažin, ar bedegins tų nutolusių nerimo dienų ir naktų žarijos mūsų širdyse?

Liks tik mirguliuojantis miražas? T

ai jau besikeičiančių kartų reikalas...

GRAŽINA

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

2019 m. vasario mėn. 14 d. BBC World Service radijo laida "Outlook"...

1% žmonijos sudomino J.Noreikos namas Plungėje nuotrauka, foto

Vasario 16-osios išvakarėse puiki proga paklausti, kaip mūsų valstybėje vykstančius procesus vertina...

Gytis Padegimas: Negali būti dviejų ponų tarnu nuotrauka, foto

Brendusi Klaipėdoje, vietą po saule radusi dizainerė ir juvelyrė Jurga Karčiauskaitė-Lago nemažai...

Meilė savo kraštui ir žmonėms nuotrauka, foto

Dažnai teigiama, jog Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika, kurią sukūrė lietuvių...

Rolandas Paksas: Nepriklausomybės miražas nuotrauka, foto

Raganų kalne užsimezgė unikali tradicija nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Ant Raganų kalno Juodkrantėje praėjusį savaitgalį nuvilnijęs šviesų festivalis pranoko visus organizatorių...

Klaipėdoje verda aistros dėl kryžių nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje rengiamasi sutvarkyti Ferdinando aikštę, kur stovi be leidimo pastatyti paminkliniai kryžiai...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai".

Klaipėdos gydymo įstaigose reikalingi pokyčiai nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje sveikatos apsaugos kokybės lygis Lietuvos mastu yra vienas aukščiausių. Pas uostamiestyje...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 29 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 51 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...