2018 m. vasario 20 d. 09:55 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Eglutes galima papuošti ir nepaprastais žaisliukais

2016-12-24, 13:00

Selemonas PALTANAVIČIUS, LRT RADIJO laida „Gamta – visų namai“, LRT.lt

Eglutes galima papuošti ir nepaprastais žaisliukais nuotrauka, foto

Kūčios... Krikščioniškasis pasaulis sveikina gimimo stebuklą. O visi mes žinome, kad jau gimsta pirmoji naujos gamtos metų šviesos akimirka. Baigėsi tamsos metas, beveik savaitę vienoje vietoje buvusios diena ir naktis vėl ims keistis, tik dabar jau trumpės naktis, ilgės diena.

Gamtos metų ratas – gal pats tiksliausias ne žmogaus kurtas stebuklas. Jo iki šiol taip gerai ir nesupratome. O kaip jį galėjo suprasti, pažinti seniausios senovės mūsų protėviai? Rasti ribą tarp šviesos ir tamsos be galo sunku, metų šviesos lūžį vargu ar pajėgūs nustatyti jautriausi prietaisai. Todėl tenka tik nulenkti galvas mūsų protėvių pastabumui ir protams – juk jie, žvelgdami į dangaus kūnus, regėdami žvaigždžių išsidėstymą, darė tokias svarbias, sakyčiau, didingas išvadas.

Visos žymiosios metų šventės, siejamos su gamtos ciklais, yra labai senos, taigi jas surado, jų laiką nustatė paprasti žmonės. Be to, nustatė labai tiksliai – kad ir Joninių, pavasario ir rudens lygiadienių, Kūčių. Viskam jie turėjo savo paaiškinimus, kurių nepaneigė laikas. Šiandien daug kas atrodo mistiška, sunkiai įtikėtina, tačiau paneigti to niekas nesiima, nes tai – tiesa.

Tačiau sugrįžkime į šventes. Šiandien mūsų namuose jau tikrai stovės papuoštos eglutės – jas galėjome įsigyti įvairiai: pirkti, gauti dovanų iš miško savininkų. O prieš keletą dienų visos Lietuvos miškų urėdijos visiems dalijo, dovanojo eglutes ir gražias eglių šakas.

 Eglės spyglių spindesys ir ypatingas kvapas yra dalis šventiškos aplinkos. O žaisliukų gali būti visokių. Man patys brangiausi tie, kuriuos išsaugojome nuo vaikystės. Jų nedaug, jie tikrai kitokie nei šiandieniniai, bet labai mieli. Beje, eglutę galima puošti ir savo rankų darbo žaislais. Ypač jeigu eglutė auga kieme, už lango, ją galima papuošti daug kuo...

Eglės spyglių spindesys ir ypatingas kvapas yra dalis šventiškos aplinkos. O žaisliukų gali būti visokių. Man patys brangiausi tie, kuriuos išsaugojome nuo vaikystės. Jų nedaug, jie tikrai kitokie nei šiandieniniai, bet labai mieli. Beje, eglutę galima puošti ir savo rankų darbo žaislais. Ypač jeigu eglutė auga kieme, už lango, ją galima papuošti daug kuo...

Selemonas PALTANAVIČIUS

Nežinau, ar esu pasakojęs apie savo vaikystės žaislus, kuriuos kabindavau girioje ant eglelės šakų – sodyboje eglutės neaugo, nes melioracija tikrąja to žodžio prasme nušlavė viską: visus vaismedžius, liepas, maumedžius. Taigi, pasiruošęs žaisliukų, juos kabindavau miške.

Tačiau taip sakydami mes galime skatinti teršti gamtą. O kas bus, jei tų žaisliukų nesurinksime ir jie liks kaboti? To nereikia bijoti – jie visų pirma nepaprasti tuo, kad jiems gaminti nereikia jokių specialių medžiagų. Tereikia prisirinkti ar pasidaryti, iš plastilino ar molio nusilipdyti formeles, į kurias pripilama nuspalvinto vandens, įdedami siūlai ir šaldytuvo šaldiklyje, o dabar – kieme paliekama nakčiai. Ryte lediniai žaisliukai gatavi, juos galima priraišioti prie eglutės šakų.

Į tokias formeles galima pridėti uogų, lapelių – tada lediniai žaisliukai bus gražesni. Šie žaisliukai spindi saulėje, sūpuojasi vėjyje. Kai ateina Trys Karaliai ir vaikai atsisveikina su kambaryje spyglius nubarsčiusiomis eglutėmis, lediniai žaisliukai ant kieme augančios eglutės laikosi iki vasario vidurio, o gal net iki paties pavasario.

Manau, kad tokiais žaisliukais bus galima papuošti ir eglių šakas, kurias šią savaitę miestuose dalijo miškininkai. Teko dalyvauti šioje akcijoje, mačiau, su kokiu džiaugsmu žmonės priėmė šis dovanas. Žinote, aš patikėjau tuo gerumu ir nuoširdumu...

Bet šakas ar eglutes dalyti gali ne tik valstybinės miškų urėdijos – juk beveik pusė miškų Lietuvoje privatūs. Taigi, jei nespėjo to padaryti šiemet, kitąmet prie jų tikrai prisijungs ir privačių miškų savininkai.

Kalėdos yra dovanų metas, viskas lyg ir paprasta. O mūsų klausia – ar tikrai šios Kalėdos bus nežiemiškos. Kadangi esame taip arti jų, atsakyti visai nesunku – kaip ir žadėjome gruodžio pradžioje, šis mėnuo taip ir netapo žiemiškas. Nežinau ir nesuprantu, kam reikia juokinti žmones prognozėmis apie 20–25 laipsnių šaltį – tokių straipsnių tikrai buvo.

Bet ne tokia ši žiemos pradžia, gamtos ženklai rodo visai ką kita. Iki Naujųjų metų tikros žiemos nebus. Todėl lyg ir neliko ko kalbėti apie gyvūnų globą, apie paukščius ant ledo. Tačiau apie žvejus kalbėti galima, nes, kaip daug kur rašoma, Lietuvoje vyrai Kūčių rytą visada išeidavo ir iki pietų palikdavo moteris vienas namuose ruoštis, o patys medžiodavo, žvejodavo, miške vaikščiodavo. Tiesa, jokių darbų nedirbdavo.

Taigi, jei kas nors galvojate eiti išbandyti ledo storumą, perspėjame – nedarykite to: jis labai plonas, neišlaikys jūsų. Nesišaukime bėdos tada, kai reikia švęsti. O medžioklė... Na, gal taip pat nėra jau ta diena, kai reikėtų tą daryti. Štai pabūti gamtoje, pasižiūrėti į žvėris – prašau.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Kas yra patriarchas? Ir kaip juo tampama? O kiek jų iš viso...

PATRIARCHAI nuotrauka, foto

Lietuvos valstybingumo 100-mečio išvakarėse Klaipėdoje vis daugiau žmonių prisijungia prie gražios, pilietinės...

Išmokime pakabinti vėliavą nuotrauka, foto

Jau atrodo nebėra toliau kur eiti su tais draudimais ir talibaniškais sprendimais,...

Grįžta knygnešių laikai? nuotrauka, foto

Davose prasideda garsiausias ekonomikos forumas. Svarbus, įtakingas ir garsiausiai linksniuojamas. Tačiau ar...

Taip būti neturėtų: ar beldžiamės į visas svarbiausias duris? nuotrauka, foto

Nidoje ieškos karo belaisvių stovyklos pėdsakų nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Prancūzijos vyriausybė per savo šalies ambasadą Lietuvoje nusprendė finansuoti žvalgomuosius tyrimus Kuršių...

Po švelnių orų – 24 laipsnių speigas nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Nors antradienis dar neprimins speigo, kurio sulauksime penktadieni naktį, pamažu pajusime besikeičiančius...

Edmundas Kvederis palieka "Smeltės" progimnaziją nuotrauka, foto

Švietimas, "Smeltės" progimnazijos direktorius Edmundas Kvederis ruošiasi naujam iššūkiui. Paskutiniuose Seimo rinkimuose mokytojo...

Iš kantrybės vedusių eilių nebeliko nuotrauka, foto

Švietimas, Vakar uostamiesčio bendrojo ugdymo mokyklose pradėti registruoti prašymai mokytis pirmose bei gimnazinėse...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 26 min.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 50 min.

Švietimas, Paskelbta prieš 55 min.

Švietimas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...