2019 m. gegužės 19 d. 23:52 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Drąsi šalis, kurios piliečiai priversti rūpintis pilvo turiniu

(23)

2016-05-09, 15:12

Kristina PAULIKĖ

Drąsi šalis, kurios piliečiai priversti rūpintis pilvo turiniu nuotrauka, foto

Turbūt daugumai yra žinoma A. Maslow poreikių motyvacijos teorija, kuri paaiškina, kad žmones veikti skatina įvairūs poreikiai, išsidėstę pagal tam tikrą hierarchiją ir suskirstyti į 5-is lygmenis: žemesnio - fiziologinius ir saugumo bei aukštesnio - socialinius, pagarbos ir saviraiškos. Tokia poreikių struktūra aiškinama tuo, kad tik patenkinus žemesnio lygmens poreikį, pradedama siekti aukštesnio. Tiesa, ši teorija nėra absoliuti, kartais mus gali veikti keli poreikiai vienu metu, ką šių dienų mokslininkai bando įrodyti. Pabandykime šiuos Maslow principus perkelti į lietuviškos nūdienos realijas.

Statistikos departamento duomenimis Lietuvoje skurdo rizikos riba 2014 m. buvo 241 euras per mėnesį vienam asmeniui ir 506 eurai šeimai, susidedančiai iš dviejų suaugusių asmenų bei dviejų vaikų iki 14 metų amžiaus. Tais pačiais metais šiomis sumomis tenkinosi ir ties skurdo riba gyveno daugiau nei trečdalis saugusių ir tiek pat vaikų, o žemiau skurdo ribos gyveno kas penktas mūsų šalies gyventojas. Reikia patikslinti, kad skurdas apibrėžiamas kaip individo arba socialinės grupės ekonominė padėtis, kuriai būdingas nesugebėjimas savo jėgomis susikurti minimalių poreikių patenkinimą. Vadinasi didelė dalis Lietuvos piliečių neišgali apsirūpinti net maistu ir priversta rūpintis žemiausiais poreikiais. Skurde gyvenantys praranda norą domėtis aukštesniais poreikiais - bendravimo, bendradarbiavimo, saviraiškos, kūrybos, savišvietos ir t.t. Ar skurdžiai gyvenantis žmogus gali įpirkti knygą, ar turi galimybę lankytis kultūriniuose renginiuose? O apie užsienio keliones jam lieka tik pasvajoti. Tokiose šeimose augantys vaikai neturi galimybių pasirinkti jiems norimos užklasinės veiklos ar vasaros stovyklos bei matintis geresniu maistu. Nenorėdami tenkintis tokia situacija, trečdalis mūsų piliečių patraukė, likusi dalis jų vis dar traukia geresnio gyvenimo ieškoti svetur. Turbūt daugelis pritars, kad šitokia situacija pažangiai ir išsivysčiusiai valstybei yra svetima.

Kalafiorų revoliucijos įkarštyje Maslow piramidė dar labiau aktualizavosi ir turbūt mažai kas besitikėjo, kad lietuvius dar gali užvaldyti revoliucinės idėjos. Pasirodo gali. Tačiau šį kartą jos užvaldė ne dėl laisvės troškimo, kurį gerokai alkanesni jutome prieš 26 metus, bet dėl gerokai pakilusių maisto produktų kainų, t.y. dėl to, kuo visi tenkiname pirminį fiziologinį poreikį – pavalgyti.

Pamenate, kai 2008 metais buvo patvirtinta Lietuvos pristatymo pasaulyje strateginio marketingo koncepcija „Lietuva - drąsi šalis“? Deja, bet ši strategija patyrė fiasko. Institucijos, neturėdamos bendros vizijos, nesant nustatytų šalies įvaizdžio formavimo krypčių ir prioritetų, šalies įvaizdžio formavimo priemonėms vykdyti išleido net 63 mln. Lt. Fasado pagražinti nepavyko, nes tai, kas yra po juo, jau gerokai sudūlijo. Minėti skurdo statistikos skaičiai, didžiausias savižudybių skaičius, patyčių mastai veržte veržiasi pro dirbtinai pagražintą fasadą, kuris jau nebeatlaiko ir reikalauja rimtos renovacijos. Kas galėjo pagalvoti, kad mūsų valstybė atsidurs tokioje situacijoje ir kas už tai prisiims atsakomybę? Viena aišku, kad itin dideliu mokesčių mokėtojų pinigų švaistymų pasižyminti valdžia atsakomybės prisiimti neketina, tai gal prisiimsime mes, piliečiai, ir šiuose LR Seimo rinkimuose parodysime griežtą savo valią.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nuomonės

2016-05-13   00:45

IP: 77.219.137.229

Jūs taip nesistenkit, juk čia nuomonių skiltis. Ne žurnalistiniai straipsniai. Ten daug kas rašo ką tik sugalvoja. Gink die, aš nepretenduoju į žurnalistus. Turiu savo sritis, tačiau vietoj to, kad anonimiškai taškytis ir tyčiotis, parašau pvz čia savo nuomonę. O jūs štai drąsus anonimas, gal išdrįsite atkleisti savo tapatybę ir parodyti savo drąsą? :)

RK.

2016-05-13   00:29

IP: 86.100.73.225

Norint analizuoti, reikia mąstyti. Mąstymą Lietuvoje jau senokai pakeitė įsitikinimai.
Na, patvirtino milijoninę programą. Jūs manote, kad Lietuvos įvaizdžio nereikia gerinti? Manote, kad tokia programa nereikalinga? Kad viskas blogai ir visada bus blogai? :)
Aš kuriu laimę savo atskirai paimtoje aplinkoje :) Jei kiekvienas tai darytų, tai žemėje būtų rojus. Manau, kad jei žmogus norėtų būti laimingas, tai jam niekas nesutrukdys. Čia įterpiu nuvalkiotą frazę, kad jei žmogus nori kažko pasiekti, tai ieško galimybių, o jei nenori - pasiteisinimų.
Ponia Kristina, jūs nepriimkite kritikos kaip kažko blogo. Yra Lietuvoje ir kitokių žmonių, kurie skaito tai, kas parašyta, o ne tai, kas bandoma iššaukti žemiausių instinktų lygyje. Jūsų pasirinkimas - iškilti virš kvailių ar bandyti lygiuotis į protingesnius už jus (ginkdie ne apie save).
Na, tikėkimės, kad jau rytoj šis straipsnis dings iš pirmų skilčių, ko gero šie lyriniai nukrypimai jau primena kai kuriuos šio portalo flooderius :)

Atsakau, kodėl man negėda

2016-05-13   00:14

IP: 77.219.137.229

Apie 2008 metų valdžią miniu, nes būtent ji patvirtino minėtą milijoninę programą. Tik tiek. O dėl rinkėjų problema ta, kad jie visiškai neanalizuoja ir neseka politikų veiklos. Kaip balsuoja seime, kaip savivaldoje. Paskui gi rėkia, kad valdžia bloga, visi vagys. Sakau eikit jūs į seimą ir parodykite kaip reikia dirbti. Dalis jų visai nebalsuoja, bet taip pat piktinasi valdžia, kurios nerinko. Matote, mano kritika nuo jūsų skiriasi tuo, kad aš dar ir darau bei prisiimu atsakomybę už tai. O gal ir jūs kažką darote? Papasakokite :)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Vienoje užeigoje maždaug Sabonio ūgio kavalierius, pasilenkęs, kad nekliudytų durų staktos,...

Gyvenimo vaizdeliai nuotrauka, foto

Politikai mėgsta girtis. Ypač kalbose. O darbai dažnai tiesiog nepadaryti. Negerai yra...

Nesveikos sveiko miesto problemos nuotrauka, foto

Šįkart mintimis skiltyje pasidalinti panūdau pati po to, kai gavau anoniminį kaimynų...

Iš kaimyniško gyvenimo patirties nuotrauka, foto

Kai Sauliaus Skvernelio paklausė, ko jis negali padaryti būdamas premjeru, bet galėtų...

Kodėl didžiosioms partijoms taip reikalingas prezidento postas nuotrauka, foto

Su A.Guoga Centro partija turi daugiau už konservatorius nuotrauka, foto

Lietuva, Iš visų 17 į Europos parlamentą šiemet žygiuojančių partijų ir komitetų, daugiausia...

Internetu parsisiuntė akacijų ir vos išvengė kalėjimo nuotrauka, foto

Lietuva, Neseniai mokslus baigęs jaunuolis sėdo į teisiamųjų suolą už, atrodo, nekaltai...

Šilutės laiškininkai važinėja elektriniais dviračiais nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Šiaulių dviračių gamintoja „Baltik vairas“ pagal užsakymą Lietuvos paštui pagamino 210 elektrinių...

Probleminis vaiko elgesys kyla dėl konkrečios priežasties nuotrauka, foto

Psichologija, Visi esame susidūrę su netinkamu vaikų elgesiu, stengiamės pamokyti vaiką ar pabarti,...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...