2019 m. sausio 23 d. 11:54 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Deja vu ar farsas

(3)

2018-03-03, 09:01

Rytas STASELIS

Deja vu ar farsas nuotrauka, foto

PRIMENA. Rasos Kazėnienės (kairėje) kalėjimų sistemoje atskleistos negerovės priminė Dalios Budrevičienės istoriją.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Stebėdamas ryškiausią šios savaitės "santą barbarą" - su buvusia Teisingumo ministerijos Kalėjimų departamentų auditore, o dabar ministerijos tarnautoja Rasa Kazėniene susijusias peripetijas, negaliu apsispręsti: patiriu deja vu (pranc. "jau matyta") ar antrusyk pasikartojančį farsą.

Ponia Kazėnienė kartu su ministrui pirmininkui kovos su korupcija klausimais patariančiu Skirmantu Malinausku šią savaitę surengė spaudos konferenciją, kurioje nuskambėjusi pagrindinė mintis buvo ta, kad pastangos išskaidrinti kalėjimų sistemą dūžta, vos atsimušusios į Teisingumo viceministrą, buvusį premjero Algirdo Butkevičiaus patarėją Raimondą Bakšį. Šis pareigūnas, kuris prisipažino esąs atsakingas už pataisos įstaigų sistemos reformą, suprask, yra pats didžiausias pokyčių stabdys. Be to, p. Kazėnienė, prieš kurį laiką atskleidusi korupcines viešųjų pirkimų schemas Pravieniškėse, sako esanti persekiojama. Jos atskleistos istorijos antiherojai dėl patirtos žalos ją padavė į teismą.

O pasąmonė man šia proga primena kitą drąsuolę moterį net ne iš ministerijos, o iš Krekenavos - Dalią Budrevičienę, kuri kadaise išdrįso viešai pareikšti, kad tuo metu įtakingo (o tame regione iš esmės - visagalio) politiko Viktoro Uspaskicho valdomose įmonėse darbuotojams ne tik mokami grašiai, bet dar ir vokeliuose.

Ponią Budrevičienę taip pat buvo mėginama užtampyti po teismus, sukurti nepakeliamas darbo sąlygas darbovietėje (ten smerkiančių ją dėl viešo akibrokšto, jei tiksliai pamenu, buvo daug daugiau nei drąsinančių bei palaikančių), paversti alkoholyje paskendusia degrade. Trumpai tariant - sužlugdyti taip, kad maža nepasirodytų nei jai, nei jos šeimyniškiams, nei visiems kitiems, kurie tą istoriją yra girdėję. Sąmoningai ar atsitiktinai.

Toji istorija buvo prieš dešimtį metų.

Ar mums - lietuviams - tebėra įdomu, kaip gyvena už pilietinę poziciją ordinu apdovanota moteris? Ačiū "Lietuvos rytui", kurio žurnalistai daugiau nei prieš metus (2016-ųjų gruodį) p. Budrevičienę aplankė, rado neemigravusią, neišprotėjusią, o dirbančią vaikų darželyje. Besitikinčią, kad tas jos veiksmas nebuvo beprasmiškas, pridėjo kitiems lietuviams bent tą dalį smegenų, kuri geba suvokti, kuo skiriasi vokelyje ir oficialiai mokama alga. Tikėkimės, kad ji be jokios ironijos tas tiesas sugebės paaiškinti savo auklėtiniams. Jiems suprantama kalba.

Nes aš nesu toks optimistas dėl pagerėjusio lietuviško supratimo.

Dabar, komentuodamas jau Teisingumo ministerijos pareigūnės reikalus, valstiečių-žaliųjų frakcijos seimūnas Povilas Urbšys apgailestauja, esą p. Kazėnienės patiriamos problemos kompromituoja neseniai parlamento priimtą "pranešėjų įstatymą" (kuris esą turi apsaugoti tuos, kurie teisingoms institucijoms praneša apie piktnaudžiavimus beigi kitas gyvenimo negeroves). Tačiau, sveiku protu pagalvojus, ar turime gailėti įstatymo, ar žmogaus? Tiksliau - jam padėti valstybės pastangomis ir vardu.

Nes kol valdžia ir visuomenė pilietiškumo pavyzdžiams pasiryžusius asmenis lepins tik valstybės apdovanojimais, o ne moraline, materialia ir teisine parama, galima priimti bent dešimt įstatymų apie pranešėjus. Jie bus apie nieką, nes pranešėjų nebus. Ir vėl piktavaliai sakys - valstybė sau, žmogus - sau. Nors čia - jokia valstybė, o išsigimėliška valdžia, imituojanti skaidrumą.

Tegul koks seimūnas nusineša "pranešėjų įstatymą" pas tuos ūkininkus, iš kurių Ramūnas Karbauskis susiorganizavo žemę (pamenate, visa žiniasklaida ieškojo, kad tokį bent vieną prakalbintų), ir pasiūlykite tam apgautam nelaimėliui prisidengti įstatymo garantijomis bei papasakoti, kokiais metodais vyr. valstietis užsiima žemgrobyste. Užtikrinu, prisidengęs tuo įstatymu tasai ūkininkas jausis nebent turįs figos lapelį. Ir pasakos tiek, kiek gali pasakoti pagalį prarijęs žmogus. Naudingumo koeficientas lygus nuliui.

Grįžtant prieš šios savaitės "santa barbaros" Vyriausybėje ir Teisingumo ministerijoje. Dar vienas ryškus akcentas - premjero patarėjo Skirmanto Malinausko paskelbtas ultimatumas savo bosui - p. Skvernelis turėtų apsispręsti: lieka savo poste arba patarėjas, arba pertvarkas ministerijoje blokuojantis viceministras. Veiksmas visada patrauklesnis už apmaudų kumščio kramtymą. Tačiau įvertinus bendresnį kontekstą, atrodo, kad p. Malinauskui trauktis iš p. Skvernelio komandos yra daug rimtesnių priežasčių nei konkurencija su teisingumo viceministru. Nes premjeras, pirmaisiais šios koalicijos valdymo metais bent imitavęs skirtingus su p. Karbauskiu požiūrius į kai kuriuos dalykus (taip pat ir politikos skaidrumą), paskutiniu metu yra nutilęs, užsikimšęs ausis, užsidengęs akis. Toks kurčaklis valstiečių-žaliųjų supiltuose liūnuose.

Žymos: rytas staselis

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2018-03-06   11:18

IP: 78.61.158.154

p.Skverneli,ministre su antpečiais,turite suprasti ,kad esate atsakingas už šių drąsių moterų gyvybę! Kalėjimai pilni pasiryžusių galvažudžių įvykdyti "teisingumą"
Jūsų antpečiai bus tik tualetinio lapeliai verti panaudoti pagal paskirtį !

status qwoo

2018-03-06   11:10

IP: 78.62.40.172

Aktyvūs piliečiai - valstybės turtas, tačiau tas aktyvumas labai dažnai užaugina neklystančio teisuolio ragus, kada net menkas nesutikimas su aktyvaus piliečio nuomone, priekaištas jam, ar šiaip pozicijų nesutapimas yra įvertinamas kaip kenkimas, trukdymas, kliūčių darymas, provokacija. Bijau, kad ir šiandien visų taip liaupsinama ponia užklius už savo kaip teisuolės didybės. Vakar girdėjau jai užkliuvo ministerijos kancleris kuris kažką ne taip pasakė. Kas sekantis trukdytojas?

tomas

2018-03-03   14:19

IP: 86.38.26.165

Taigi neužbaigėte straipsnio, p. Staseli. O kas gi toliau?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Sausio 13-osios simboliu tapusią neužmirštuolę jau kelerius metus, prisimenant tragiškuosius įvykius, į...

Neužmirštuolei - aštri juvelyrės Jurgos Lago kritika nuotrauka, foto

Mieli "Vakarų ekspreso" skaitytojai, savo džiaugsmais, rūpesčiais ir vargais galite pasidalinti nuomonių...

Gražinos skiltis: Tarsi miražas nuotrauka, foto

Diplomatinis korpusas Lietuvoje išskirtinis moterų gausa. Ambasadores moteris į Vilnių dabar...

Šioje Vyriausybėje nėra vietos moterims? nuotrauka, foto

Ieškote darbo? Laisvos darbo vietos Klaipėdos regione nuotrauka, foto

Ūkis, Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Klaipėdos skyrius informuoja, kad reikalingi:

Klaipėdoje sporto aikštynai įgauna naują veidą nuotrauka, foto

Sportas, Uostamiesčio moksleiviams sudaromos galimybės komfortiškai sportuoti lauke - vien praėjusiais - Klaipėdos...

Išlaužė garažą ir pavogė lentas bei seifą nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-01-22 Kauno g. Klaipėdoje, garažų bloke, išlaužti garažo vartai, pavogtos garaže buvusios...

Girtas vairuotojas trenkėsi į jauno vyro Škodą nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-01-22, apie 14:49 val. gautas pranešimas apie techninį eismo įvykį Minijos g.,...

Sportas, Paskelbta prieš 53 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...