2018 m. lapkričio 13 d. 19:53 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Danės skveras: ar tikrai norime padaryti geriau?

(14)

2017-01-20, 17:01

Inga URBONAITĖ

Danės skveras: ar tikrai norime padaryti geriau? nuotrauka, foto

NUOMONĖ. Bandyti "gerinti" kažkurią krantinės atkarpą nematant jos bendroje krantinės išklotinėje yra trumparegiška, siaura ir neprofesionalu.

© "Hidrostatybos projektų" vizualizacija

Man didelį nerimą kelia Klaipėdos miesto raida ir tendencijos, kurios reiškiasi Klaipėdos architektūros lauke pastaraisiais metais.

Noriu atkreipti dėmesį į keletą dalykų, itin užkliuvusių Danės upės krantinės ir Danės gatvės rekonstrukcijos paslaugų pirkimą laimėjusių autorių projektiniame pasiūlyme.

Kontekstas

Nagrinėjama ir tvarkoma teritorija yra bendramiestinės svarbos viešoji erdvė, reikšminga urbanistiniu, istoriniu, kultūriniu, socialiniu aspektu. Tai yra miestą reprezentuojanti erdvė, aktyviai veikianti miesto struktūroje ir viešųjų erdvių sistemoje, formuojanti miesto charakterį ir atskleidžianti jo tapatumą.

Dėl šios priežasties labai svarbu ją pamatyti ir išanalizuoti miesto urbanistiniame kontekste, formuoti kaip viešųjų architektūrinių erdvių ansamblį kartu su Atgimimo aikšte bei abiem upės krantinėmis, suvokiant upę ne kaip skiriančią ribą, bet jungiančiąją grandį.

Parko tipo krantinė nėra tipologiškai lengvas viešosios architektūrinės erdvės darinys, be to, ne taip dažnai pasitaikantis, todėl ieškant sprendinių būtina detali situacijos analizė, skirtingų specialistų, ekspertų indėlis, platesnis nuomonių, idėjų, įžvalgų spektras.

Kalbame apie istorinę miesto dalį, kuri buvo drastiškai pakeista ir performuota sovietmečiu, koduojant prieškario miestui nebūdingą miestovaizdį su tuometinio ideologizuoto architektūrinio instrumentarijaus pagalba. Vietos specifiką puikiai atskleidžia gili ir išsami kolegų studija "Klaipėdos urbanistinė raida 1945-1990" (T. S. Butkus, V. Safronovas, V. Petrulis). Manau, knygos autoriai turėtų puikių įžvalgų ir pastabų rengiant tokio pobūdžio erdvės projektavimo užduotį.

Visgi moderniosios Klaipėdos ženklai, ypač kolegų pastangos kurti Klaipėdos išskirtinumą menančius mažosios architektūros elementus, taip pat turi savo vertę, o erdvinė struktūra ir sprendiniai turi savo logiką. Todėl naujai siūlomuose sprendiniuose norisi pamatyti architektūrinės minties tęstinumą arba stiprius argumentus, kodėl ir kaip reiktų keisti kryptį. Bandyti "gerinti" kažkurią krantinės atkarpą nematant jos bendroje krantinės išklotinėje yra trumparegiška, siaura ir neprofesionalu.

Procedūra

Šio projektinio pasiūlymo rengimo procedūra yra dar vienas liūdnas pavyzdys, kaip stipriai yra devalvuota architekto specialybė. Architektų bendruomenės nedalyvavimas sprendžiant miesto erdvėkūros klausimus yra absurdiška ir nedovanotina situacija.

Akivaizdu, jog egzistuoja administracinės, procedūrinės spragos, kai sprendimo galia atsiduria ne tose rankose. Taip pat akivaizdžiai trūksta profesionalios miesto raidos lyderystės. Nesiimu nieko kaltinti ar baksnoti pirštu - noriu tik paklausti, ar norime padaryti geriau?

Girdėjau argumentų, jog laikas spaudžia, jog norime "įsisavinti" Europos Sąjungos pinigus ir pan. TAI NĖRA ARGUMENTAS nekokybiškam skubotam sprendiniui, kuris šiaip ar taip atsirado ne per savaitę, apie tai buvo kalbama ir diskutuojama gana seniai, ir, objektyviai vertinant, akivaizdu, jog buvo ir laiko, ir galimybių surengti viešą architektūrinį konkursą. Todėl aš negaliu suprasti, kodėl buvo pasirinktas remonto paslaugų pirkimo, vertinant ekonominį naudingumą, būdas. Kodėl vietoje 500 įvairiausių idėjų pasikliaujama tik viena?

Su visa pagarba kolegoms, pateiktas dabartinis variantas dievaži nėra geriausias galimas sprendinys. Pasiūlymo autoriams suteikus galimybę labiau įsigilinti į situaciją, kontekstą, apsikeitus nuomonėmis su kolegomis galbūt gimtų brandesni sprendiniai.

Man labai kelia nerimą trumparegystė ir godumas, kuris, deja, laiko perspektyvoje ilgam atsirūgs. "Įsisavinti" galime idėją, mintį, žinias, bet ne pinigus, kurie yra visų mūsų, europiečių. Su tokiais projektais mes vagiame iš Europos, nes meluojame. Blogiausia, kad meluojame sau patiems, nes tikime, kad daryti bet ką yra geriau nei nedaryti nieko.

Sprendiniai

Iš pateiktų architektūrinių pasiūlymų susidariau įspūdį, kad architektai bandė reaguoti į būsimą Muzikinio teatro fasadinę bangų imitaciją bei jo funkciją. Galbūt tuo galima paaiškinti keistą ir formalų krantinės linijos "išbangavimą", kuris bendrame krantinės kontekste atrodytų gan keistai ir disonuotų su aplinka.

O esminio klausimo - funkcinio ryšio su Muzikinio teatro įėjimu ir skveru - architektai net nebandė spręsti.

Apskritai sprendiniai laviruoja tarp kosmetinio remonto ir formalių dizaino sprendinių, o tikrosios erdvės problemos nėra sprendžiamos: jungtys su likusia krantinės dalimi, santykis su skulptūra Klaipėdos krašto prijungimui prie Lietuvos, Muzikinio teatro prieigos, skvero erdvių zonavimas, žmonių srautų tipai, skvero vertingieji elementai ir jų saugojimas, tilto ir krantinės santykis / jungtis, būsimojo tilto įtaka skvero sprendiniams ir t. t.

Didžioji dalis problemų kyla iš pačios architektūrinės užduoties formuluotės ir projekto ketinimų apskritai. Neatsakius į klausimą "kodėl", sunku pasiūlyti atsakymus į "ką" ir "kaip".

Pateikta muzikinė skvero idėja prilygsta "duck architecture" kategorijai ir greičiausiai suskambėtų kaip odė kičui, bet ne kaip simfonija Klaipėdai, kuriai būdinga daug kompleksiškesnė, galbūt net džiazo žanrui priskiriama harmonija (šiuo atveju turiu omenyje muzikinius intervalus ir ritmines slinktis).

Begalinių laiptų pakopų sprendinys atrodo kaip formalus "copy paste" argumentuojant tuo, jog "visuose užsienio miestuose galima nusileisti laiptais prie vandens ir tai patinka žmonėms". Taip, gerai, patinka, bet gal be to yra ir kitų architektūrinės raiškos būdų? Be to, vizualizacijose gausiai naudojama medžio tekstūra (viliojanti savo "šiltumu ir artumu žmogui") realybėje būtų itin sunkiai prižiūrima, brangi ir greičiausiai virstų betoniniais, gal net trinkelių laipteliais, o tai jau būtų išties labai blogai. Sprendiniuose taip pat neįvertintas žiemos sezonas ir krantus ardanti ledo lyčių jėga.

Į akis krenta architektūrinių ir landšaftinių sprendinių neišbaigtumas konceptualiuoju lygmeniu. Pateiktas pasiūlymas neatsako į klausimą, kaip bus tvarkomi ir kokiu principu formuojami želdiniai. Sprendiniuose sunku suprasti, kokias dangas architektai siūlo platiems parko takams, bet panašu į trinkeles. Kaip diferencijuojamos takų dangos, kokia takų hierarchija?

Sunku komentuoti ir mažosios architektūros elementus, išbarstytus muzikinių natų ir raktų pavidalu po skverą. Apie ką jie kalba? Kokią žinutę neša? Tai ne sprendinys, o nesusipratimas, ir subtiliau šioje vietoje pasisakyti neišeina.

Man kur kas didesnį nerimą kelia dabartinio fontano likimas ir jo beatodairiškas sunaikinimas. Dabartinis fontanas, mano supratimu, turi meninę išliekamąją vertę ir yra vienas iš gražesnių mažosios architektūros sprendinių Klaipėdoje.

Bokšteliai, mirksinčios šviesos, šokantis vanduo - akivaizdu, kad kolegos turi daug idėjų ir minčių Disneilendo tipo parkui. Galbūt tai ir suveiktų privačiame komerciniame sklype, šalia užeigos, bet tik ne šioje vietoje! Kodėl vietoje to nesudarius sąlygų ir neužkodavus erdvės taip, kad joje būtų galimybės atsirasti profesionaliam meniniam sprendiniui, jei taip norisi - naudojant išmaniąsias technologijas, kinetines skulptūras, interakciją ir visa kita.

Labai norėčiau, kad šios erdvės sprendiniai kalbėtų apie brandžią Klaipėdos bendruomenę, gerbiančią savo sudėtingą istorinį kontekstą, įvairiapusį kultūrinį klodą ir architektūrą.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Todėl

2017-04-28   20:48

IP: 86.100.21.199

Atsakau komentatoriui KODĖL:
miesto centre šniojant medžius ir statant gargarinius paminklus galima priplauti pinigų. Bet nereikia pavydėti, nes senamiestyje daugybė išraustų pradvisusių duobių(jau n metų), senų "mirusių pastatų - vaiduoklių, merdėjančių kavinių ir aibės šiukšlių. Taip kad Klaipėdai reikia labai susiimti, o ne veržtis į kultūros sostines.

2kojai bebrai siaucia toliau

2017-04-02   17:17

IP: 78.61.9.96

tuoj miestas virs dykyne nes dvikojai bebrai vadovaujami liudo ir ponios is x5 kert visus is eiles medzius ypac tuos kur nupjove matosi kelmas metrinis t.y. sveikas medis kuris ora svarina 10x daugiau nei tos gmo raganu sluotos jau sustatytos tiltu liepu gatvese po 2k euro uz viena triusena baidykle, druskienieku caro sindroma pasigave tasko pinigus belekaip ir belekam svarbu vykdyt draugeliu firmu uzsakymus sutartus per baliuka pas viena ar kita verslininkeli kuris be valdisku konkursu neturi anei vieno uzsakymo

Kodėl

2017-02-28   15:44

IP: 86.100.122.38

Visą laik kalbame tik apie miesto centrą, kuris jau kaip ir apmiręs. Kodėl nieko nedaroma miesto pietinėje dalyje? Čia tiek erdvės - galima didžiausius rūmus su gražiausiais parkais statyti. Ir mašinoms pastatyti aukšteles puikiausias įrengti. Čia pas mus kaip su Vilniumi. Atrodo, kad Lietuvoje tik vienas miestas, nes viskas (finansai) iš visos Lietuvos tik Vilniui, taip ir Klaipėdoje yra tik vienas centras, ar ne? Kitų gatvių ar rajonų (miesto) nėra.?.. Nepritariu tokiam projektui. Gražinkime visą miestą, nes visas miestas turi būti gražus ir reprezentacinis.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

„Dažniausiai reikia keisti ne aplinką, o patį save.“Arthuras Christopheris Bensonas (anglų poetas,...

Kreipimasis į Slengių gyvenvietės gyventojus nuotrauka, foto

Tebegyvename Visų šventųjų ir Vėlinių nuotaikomis. Dar mirusiųjų pagerbimo dienų išvakarėse laikraščio...

Kai moliūgai netrukdo... nuotrauka, foto

Savo sprendimą dalyvauti 2019 m. Lietuvos Respublikos prezidento rinkimuose paskelbęs ambasadorius Vygaudas...

Prezidentas privalo tapti atsvara valdančiųjų kuriamai rytietiškai valdžios vertikalei nuotrauka, foto

Seimas vėl stabdo Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo dėl Rolando Pakso galimo...

R. Paksas: bus taikomos griežtos sankcijos nuotrauka, foto

"Crossfit" varžybose - klaipėdiečių triumfas nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos sunkiosios atletikos treneriai Mantas Žvirblys ir Algimantas Trajanauskas ne tik treniruoja...

Vytautas Kažukauskas: „Siela šaukė grįžti prie menų“ nuotrauka, foto

Kultūra, V.Kažukauskas: „Statusas „keliaujantis teatras“ – suteikia naujų patirčių ir iššūkių“

Kariai leidosi į žygį per Lietuvą nuotrauka, foto

Lietuva, Antradienį Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione iškilminga rikiuote prasidėjo Sausumos pajėgų...

Streikas prasidėjo nuotrauka, foto

Švietimas, Vakar vaikų lopšelis-darželis "Želmenėlis" pirmasis Klaipėdoje pradėjo artėjančių streikų bangą. Vadovybė bandė...

Sportas, Paskelbta prieš 54 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...