2017 m. gruodžio 16 d. 05:38 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

"Apsaugojimas" kaip korupcija

2017-08-12, 16:01

Rytas STASELIS

"Apsaugojimas" kaip korupcija nuotrauka, foto

© Vyginto Skaraičio nuotr.

Prieš porą savaičių buvau pakviestas su į socialinius tinklus rašančių žmonių kompanija aplankyti "Galapagų" festivalį, vykusį Zarasuose.

Viena vertus, po tos kelionės visai neblogai supratau, į kokius renginius traukia šiuolaikinį jaunimėlį (tokiame prieš porą metų dalyvavo ir mano vyresnioji atžala). Kita vertus, tinklaraštininko Ričardo Savukyno, kuris socialiniuose tinkluose reiškiasi dažnai Rokiškio Rabinovičiaus pseudonimu, dėka turėjau galimybę susipažinti su kai kuriais savo kolegomis, dėl savo rašymo stiliaus turinčiais pagrįstai didelę auditoriją. Viena jų - kalbininkė Loreta Vaicekauskienė, viešojoje erdvėje gadinanti ūpą šiuolaikinės "taisyklingos" lietuvių kalbos apologetams.

Dar pamąsčiau, kad naujoji Lietuvos kalbininkų "neformalų" karta ar net kasta, matanti lietuvių kalbą įvairiuose gyvenimo kontekstuose, ne tik represiniu principu pagrįstą kalbos taisyklių žinojimą, ko gero, lietuvių kalbai ir ją vartojantiems žmonėms duos daugiau naudos bei saugumo. Loreta daug kalbėjo apie kalbos vartojimo reikalingumą, tačiau kada paminėjo žodį "korupcija", visai beviltiškai suklusau: kaip galime susieti Lietuvių kalbą ir korupciją? Paprašiau tą, iš pirmo žvilgsnio nederantį, santykį paaiškinti išsamiau.

Violetos požiūriu, dar nuo sovietinių laikų gimtosios kalbos politikoje pas mus buvo suformuota paradigma esą "Lietuvių kalba žlunga bei nyksta, todėl ją reikia puoselėti beigi saugoti". Dabar, atgavus nepriklausomybę, ši paradigma esmingai nepasikeitė, gal tik tuo, kad lietuvių kalbos gelbėtojai už kalbos išsaugojimą gauna dalį viešųjų finansų iš biudžeto. Metus "pasaugoja ir išsaugoja" ir tada už biudžeto asignavimus pretenduoja saugoti ir išsaugoti dar metus. Tačiau pamatų pamatas korupcijai - nuostata, esą kalba žlunga ir nyksta.

Ši p. Vaicekauskienės pateikta korupcinė schema sukėlė įvairių išvestinių minčių, kad Lietuvoje įvairių dalykų (gal ir ne tokių svarbių kaip lietuvių kalba), reiškinių saugojimas yra tarsi nacionalinis sportas. Tiems, kurie prieina prie mokesčių mokėtojų pinigų. Sportas arba atvirai išreikšta korupcija. Mes saugome gamtą (kiek vien šiais metais buvo žiniasklaidos tyrimų apie didesnius ar mažesnius neskaidrumus šioje srityje?), mes saugome savo pajūrį nuo modernių tualetų, kad XXI amžiuje gamtinius reikalus vis dar atliktume jūroje arba pamiškėje greta. Mes saugome miestų architektūros linijas mieste, kaskart vietoje statomo trijų aukštų namo būtinai randasi septynių aukštų ir dar su dviejų aukštų mansarda. Mes saugome piliečius nuo perteklinio alkoholio, o tuojau, reik manyti, ir cukraus vartojimo. Savo aukštojo mokslo sistemą, pasak Seimo nario Eugenijaus Jovaišos, mes privalome saugoti nuo 18-mečių ir 19-mečių sprendimų įtakos. Akivaizdžiai prisisaugosime, kol jaunimui likti studijuoti Lietuvoje bus negero, prasto tono ženklas. Mes siekiame piliečiams suteikti socialinę apsaugą, tačiau ją gauna ir tie, kurie jos atsiimti atvyksta važiuoti mersedesais. Mes saugome savo sienas nuo atvykėlių, tačiau dažniausiai apsisaugojame ne nuo tų, nuo kurių reiktų. Ir t. t.

Ko gero, patyrinėję gautume atsakymą, kad diduma mūsų entuziazmo valstybėje ką nors apsaugoti, užuot patikėjus, kad piliečiai gali būti sąmoningi ir kliautis savitvarka, yra korupcijos prielaidos. Neišvengiamai verčiančios mus taškyti viešųjų finansų išteklius ne viešai deklaruojamiems tikslams, o konkrečių, partijoms, klanams atstovaujančių personažų naudai.

Ši valdančioji dauguma Seime tradiciškai yra išsikėlusi sau tikslą - apsaugoti lietuvius nuo emigracijos, o šalies regionus nuo tuštėjimo. Dėl išvardintų aukščiau priežasčių ir konkrečių Vyriausybės ir Seimo veiksmų esu beveik tikras, kad ir šis tikslas "apsaugoti" bus žlugęs. Galbūt tik keletas etatinių programų rašytojų eilinįkart susižers kišenėn keletą tūkstančių europietiškų pinigų.

L. Vaicekauskienė prognozuoja, kad griežtos lietuvių kalbos taisyklės pamažu taps liberalesnės, galbūt mažės tiesioginių represijų už klaidingą kalbos vartojimą. Tačiau per dieną, mėnesį ar metus "lietuvių kalbos apsaugos nuo išnykimo" paradigma, ypač mokyklose, niekur nedings. Deja.

Tačiau platesnė problema tikriausiai yra ta, kad perteklinis paternalizmas, politikų kišimasis į mūsų gyvenimą, kurio visiškai nereikia, dar negreit virs vien prisiminimu. Materialiąja prasme tai reiškia, kad Lietuvos viešieji finansai, Europos struktūrinės paramos lėšos vis dar bus entuziastingai švaistomos mūsų gyvenimo "apsaugos" nuo išsigalvotų grėsmių programoms.

Žymos: rytas staselis

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Daugiau kaip prieš mėnesį Lietuvoje startavo Dalios Grybauskaitės globojama iniciatyva, vardu „Idėja...

Klausimas pačiai Daliai Grybauskaitei nuotrauka, foto

Kai praeitą šeštadienį skiltyje paminėjau kelis neoficialius senjorų klubelius, jais susidomėjo keliolika...

Gražinos skiltis nuotrauka, foto

Įstatymų leidėjas sodininkų bendrijų nariams yra suteikęs išimtinę kompetenciją spręsti svarbiausius bendrijos...

Bendrijų šeimininkai ar teisinio chaoso įkaitai? nuotrauka, foto

Jei iš tikrųjų šią savaitę vargais negalais Seime priimta miškų ūkio reforma...

Lietuvos kariuomenei - urėdų batalioną! nuotrauka, foto

Gruodžio 16-ąją gimtadienį švenčia nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, ...

Dailininkai Jūrininkų ligoninei padovanojo paveikslų nuotrauka, foto

Sveikata, Klaipėdos jūrininkų ligoninė ir Lietuvos dailininkų Klaipėdos skyrius tęsia jau du dešimtmečius...

Žvėrys kelyje - mirtinas pavojus nuotrauka, foto

Automobiliai, Vienas iš pavojų, tykančių keliuose vairuotojų, - laukiniai žvėrys. Šiokia tokia vairuotojų...

Jie dirba be atlygio. Kas jiems negerai? nuotrauka, foto

Žmonės, Kas ir kodėl paskatina žmones, užuot studijavus ar siekus karjeros darbe, pasirinkti...

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Sveikata, Paskelbta prieš 12 val.

Automobiliai, Paskelbta prieš 12 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 13 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...